Büyük veri, birçok insan için pek çok şey ifade edebilir, bu nedenle analize dalmadan önce, bu raporla ilgili olarak büyük veri ve blok zincirinin tanımlarını sağlamanın uygun olduğunu düşündüm..

Göre Merriam Webster, büyük verinin tanımı şöyledir:

Geleneksel veritabanı yönetim araçlarıyla işlenemeyecek kadar büyük ve karmaşık bir veri birikimi

Göre Merriam Webster, blockchain’in tanımı şöyledir:

Büyük, merkezi olmayan, halka açık bir ağ içinde eşzamanlı olarak kullanılabilen ve paylaşılabilen bilgileri (finansal işlem kayıtları gibi) içeren dijital bir veritabanı


 

Büyük Veri Ne Kadar Büyük??

Büyük Veri, bir ihtiyacın büyük veri yaklaşımı gerektirip gerektirmediğini değerlendirirken genellikle Hacim, Hız ve Varyans olmak üzere üç kritere bakar..

Ses: Orada ne kadar veri var (yani genellikle terabayt ve petabayt cinsinden).

Hız: Veri merkezine ne kadar hızlı geliyor, bir veritabanına ulaşıyor ve / veya erişiliyor

Varyans: Hangi formatlar ve veri türleri dahildir?

Büyük verinin ne zaman devreye gireceğine dair katı ve hızlı kurallar yoktur, daha çok ihtiyaçları değerlendirme ve uygun uzun vadeli çözümler bulma durumudur, bu hem müşterilerin verilerini şimdi sağlarken aynı zamanda gelecekteki büyümeye ve çeşitliliğe izin verir..

Çok Fazla Kaptan, Motorlar Dayanamaz

Bir Star Trek, Star Wars veya herhangi bir tür uzay macerası filmi izlemiş olan çoğu insan, bir geminin saldırıya uğradığı ve sınırlı kapasiteyle çalıştığı anı anlayacaktır. Baş mühendis çılgınca motorlardan kaçmak veya hiper bir sıçrama yapmak için yeterli gücü toplamaya çalışıyor..

Ama mücadele ediyorlar ve görünüşe göre tüm umutlar kayboldu. Daha sonra, son dakikada, şimdiye kadar bilinmeyen bir enerji kaynağı veya dahi teknik çözüm aracılığıyla, saniyelerle yedeklenecek bir çıkış yolu buluyorlar..

Bunun verilerle ne ilgisi var? Düşündüğünüzü duydum, aslında, düşündüğünüzden daha fazla. Mühendisin, gemiyi tehlikeden kurtarmak için iyi ve doğru verilere ihtiyacı olduğu gibi, şirketlerin, yollarını etkili bir şekilde ilerletmek ve gitmek istedikleri yere ulaşmalarına yardımcı olmak için verilerine ihtiyaçları vardır.

Verilere aniden ihtiyaç duyduğunuz ve bulamadığınız veya önemli bir kararın verilmesi gereken ancak hiç kimsenin verilerin doğruluğunu onaylayamadığı bir panik durumuyla kaç şirket ilişkilendirebilir? Sonuçlar farklı olabilir, ancak kötü bir durumdan hızlı bir şekilde çıkma ihtiyacı senaryosu o kadar da zorlanmamıştır..

Daha fazla oku: Dijital Kimliğiniz güvenli mi??

Büyük Veri, Küçük Dünya

Bir zamanlar şirketler, işlerini yürütmek ve büyütmek için kendi iç yapılandırılmış verilerine odaklandılar. Bununla birlikte, şimdi, sosyal medya platformlarının ve internet arama motorlarının ortaya çıkması ve yükselmesiyle birçok şirket, özellikle büyük resmi anlamaya ve iş modellerini optimize etmeye çalışırken, organizasyonlarının dışından da yapılandırılmamış verileri çekiyor..

Kamusal alandaki bilgi miktarı çok fazladır, ancak aynı zamanda çelişkili, yinelenen ve hatta yanlış olabilir, bu nedenle bu bilgilerin kullanılması bir dereceye kadar özen ve doğrulama gerektirir..

Etkinleştirici Olarak Blockchain

Ve bu, Blockchain’in, verilerin doğrulanabilir, izlenebilir ve doğru zamanda doğru kişiler tarafından erişilebilir olmasını sağlamak için uygulanan uygun kontrollerle depolanabileceği bir altyapı sağlayarak yardımcı olabileceği yerdir. Müşterinin hala veri kaynaklarını ve bunlardan hangi verilere ihtiyaç duyduğunu belirlemesi gerekiyor, ancak Blockchain’deki fikir birliği mekanizması, bu verileri korumak için bir sürecin yürürlükte olmasını sağlıyor. Dahası, tekrarı en aza indirme ve Blockchain içinde gerçeğin tek bir kaynağını oluşturma yeteneği, “Büyük Verinin” “Daha da Büyük Veri” haline gelmesini durdurmaya yardımcı olabilir..

Yapılandırılmamış veya yapılandırılmış verilerle ilgili olarak, Blockchain bu karışımı iyi bir şekilde idare edebilir ve belirli ihtiyaçlar için akıllı sözleşmelerde katman oluşturma yeteneği, birçok farklı veri formatının ve yaklaşımının inşa edilmesini sağlar..

Buradan blockchain hakkında daha fazla bilgi edinin.

İyiye Karşı Kötü

Veriler iyidir, çoğu insan ve şirket bunu satın alabilir!

Ancak, birçok basit ifade gibi, biraz daha derine indiğinizde ve bazı sorular sormaya başladığınızda, boşluklar görünmeye başlar ve tıpkı hayatta olduğu gibi, veri dünyasında da iyi ve kötü olduğunu fark etmeye başlarız..

Bunun neden böyle olabileceğini açıklığa kavuşturmaya yardımcı olmak için, aşağıdaki tablo bazı temel veri özelliklerini değerlendirerek veri katmanlarını biraz geriye çeker..

Sorumluluk reddi: Hepiniz bu tabloyu sorgulamaya veya neyin yanlış kategoride veya eksik olduğunu tartışmaya başlamadan önce, bunun tamamen öznel olduğunu ve şirkete, verilere ve duruma bağlı olduğunu açıklığa kavuşturmalıyım..

Veri KarakteristiğiGoodEvilComments
Miktar Çok fazla Yeterli değil

İkisi de ideal değildir, ancak en azından optimize edebiliyorsanız, en azından çok fazla veriye sahip olursunuz

Giriş Düzenlenmiş Herkese açık

Çoğu sistem her ikisine de izin veriyor ve çoğu şirket hibrit bir model kullanıyor ancak güvenlik şimdi her zamankinden daha önemli

Bütünlük Doğrulandı

Çek yok

Veriler doğru ve güvenilir olmalıdır, ancak bu veri akışını gereksiz yere yavaşlatmamalıdır

Sözdizimi Yapılandırılmış

Yapılandırılmamış

Yapılandırılmamış verilerin derlenmesi ve analiz edilmesi daha zordur, ancak daha zengin çıktılar sağlayabilir ve yeni iletişim ve pazarlama kanalları açabilir

yer Bulut

Evde

Çoğu şirket, daha ölçeklenebilir olduğu ve kurum içi maliyeti, teknoloji bağımlılığını ve sorumluluğu azalttığı için buluta geçiyor.

Çeşitlilik Çeşitli bilgiler

Asimile etmek zor olabilir

Birçok kaynaktan alınan verilerin birçok ortam aracılığıyla kullanılabilirliği, daha zengin analiz ve odaklanma sağlar

Yenileme hızı Gerçek zamanlı Planlandı

Değişim hızı, yenileme ihtiyaçlarını belirler, ancak genellikle ne kadar hızlı olursa o kadar iyidir

Blockchain merkezli bir perspektiften, tabloda gösterilen veri özelliklerinden hangisinin anahtar olduğuna bağlıdır. Odak noktası, izlenebilirlik, fikir birliği, doğrulama, şeffaflık veya gerçeğin tek kaynağı yoluyla veri bütünlüğü ise, Blockchain diğer veritabanı teknolojilerine göre gerçekten üstündür..

Ancak, odak veri miktarı ve yükleme ve erişim hızı üzerindeyse, seçim o kadar net değildir. Blockchain hala emekleme döneminde olduğundan, ölçek ve hız açısından kendini optimize etmeyi hala öğreniyor..

Gerçek veritabanı modeli de devreye giriyor, Blockchain’in genellikle merkezi olmayan bir veritabanı modelinde en iyi şekilde çalıştığını ve birçok SAAS sistemi ve aracının merkezi bir yaklaşım için tasarlandığını unutmayın..

Birçoğu, Blockchain’in olgunlaştıkça büyük veri alanında yaşlanacağını tahmin ediyor..

Analist Köşemizden Daha Fazlası: Blockchain, İlaç için neden bir oyun değiştirici olabilir??

Dünya Değişiyor ve Veriler Büyüyor, Blockchain Yardımcı Olabilir

Dünya çapındaki küresel ekonomi her zamankinden daha erişilebilir hale geldikçe ve daha fazla şirket, müşteri tabanını genişletmek için başkalarıyla ortaklık kurup başkalarını satın aldıkça, kolayca entegre edilebilen uyumlu verilere olan ihtiyaç artmaktadır..

Sanal çalışmanın evrimi ve sürekli gelişen iletişim araçları, konumun birçok şirket için daha az sorun haline geldiği anlamına geliyor. Veri perspektifinden bakıldığında, bu, özellikle küresel bazda güvenlik ve kullanılabilirlik ile ilgili zorlukları artırabilir. Ek olarak, düzenlemeler geliştikçe ve olgunlaştıkça, şirketlerin uyumlu kalmalarını sağlamak için veri stratejilerini buna göre ayarlamaları gerekir..

Büyük veri büyümeye devam ediyor, ancak Blockchain daha akıllı hale geldikçe, ikisi arasındaki engelleme noktası daralıyor ve karşılıklı fayda için ortak olma fırsatı daha net hale geliyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me