Bir Blockchain kaynağı olarak, Blockchain’i bildiğimiz hayata, medeniyete ve evrene cevap olarak tanıtmamızı bekliyor olabilirsiniz. En azından onun erdemlerini geleneksel bir veri tabanından çok daha iyi yüceltmeliyiz, değil mi? Hayır!

Her teknoloji sorununun cevabı olarak Blockchain’i satmak için burada değiliz. Bunu, herkese katkıda bulunabileceği ve karşılıklı olarak fayda sağlayabileceği daha geniş bir teknoloji ortamında konumlandırmaya çalışıyoruz. Bu bakımdan bir veri tabanından daha iyi değil, alternatif olarak görülmelidir..

Blockchain ve Veritabanı

Genelleme yapmaz ve bir kamyonetin normal bir arabadan daha iyi olduğunu söylemezsiniz, sonuçta karşılanması gereken gereksinimlere ve kullanım amacına bağlıdır. Daha geniş bir kullanıcı tabanına baktığınızda, her ikisi için de gerçekten çok yer var.

Aşağıdaki grafik, bu makalenin sonundaki videoda daha ayrıntılı olarak incelenen bir veritabanı ile Blockchain arasındaki temel farklılıkların üst düzey bir özetini vermektedir..


Sadece anlaşamaz mıyız

Bu videoyu izlerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, Blockchain’in geleneksel bir veritabanından farklı faydalar sağlamasıdır. Blockchain veya normal bir veritabanı seçeneğine sahip olmak, müşteriye daha fazla seçenek ve fırsat sağladığı için aslında iyi bir şeydir. Bu aynı zamanda birinin veya diğerinin bir durumu da değildir, her ikisine de sahip olabilirsiniz, bağımsız veya entegre ve bağlantılı çalışabilirsiniz. Bir sürücü olarak araba benzetmesine geri dönersek, bir pick-up’ın size sağladığı niteliklere ihtiyacınız olabilir veya bir arabanın gereksinimlerinizi daha iyi karşıladığını düşünebilirsiniz. Birçok ailenin teslim alıcısı ve arabası olabilir ve bu sorun değil.

Anahtar, iyi seçimler yapmaktır

Buradaki zorluk, teknoloji bulmacanızın parçalarının birbirine uyduğundan emin olmaktır.!

Teknolojiyle ilgili kararlar verirken iş analizinin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Süreç, veri ve sistemlerin senkronizasyonu karmaşıktır. Bir şirketin altyapısına eklenen her yeni teknolojinin yalnızca kendi başına etkili bir şekilde çalışması değil, aynı zamanda mevcut ekosistemle uyumlu hale gelmesi ve entegre olması gerekir. İdeal olarak, yeni bir ekleme, bazı kapasitelerde zaten var olanı geliştirmelidir, başka neden bunu yapsın?.

Her gün bize satılan yeni bir sistem veya cihaz var gibi görünüyor, ancak yeni ve parlak olana çekiciliğimizin karar verici olmasına izin vermemeliyiz. Kısa vadeli, stratejik olarak uyumlu olmayan ve daha sonra sorun yaratabilecek teknoloji satın alımlarına direnmemiz gerekiyor. Sık sık yoldan çıkmanız veya ağır yükler taşımanız gerekeceğini bildiğiniz zaman bir araba satın almak optimal olmayacaktır, işe yarayabilir, ancak bir kamyonet kadar verimli olmayacaktır. Araba kamyondan daha iyi görünebilir ve daha ucuz olabilir, ancak ihtiyacınız olan işi yapıyor mu ve dayanacak mı?.

Değişim kaçınılmaz ama kendi iyiliği için değil

Teknoloji uğruna teknoloji, iş sorunlarını çözmez. İyi çalışan, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve uygun maliyetli bir veritabanına sahip mevcut bir sisteminiz varsa, neden bunu yenisiyle değiştirin. Öte yandan, ölene ve desteklenemez hale gelene kadar bu sistemi elinizde tutmayın. Stratejik olarak odaklanmış şirketler, riski azaltmak ve güncel kalmak için önceden plan yapar ve değişiklikleri geç yerine daha erken yapar. Teknoloji paketinize Blockchain eklemek, emrinizde kapsamlı bir BT araç setine sahip olmanızı sağlama yeteneğinizi güçlendirir. Nihayetinde bir veya daha fazla mevcut veritabanının yerini alabilir veya bunlara iltifat edebilir. Düzgün bir şekilde yönetilirse, süreç ve veri ihtiyaçlarınız buna zamanı geldiğinde sizin için karar verecektir.

Kontrol edebileceğiniz ve yönetebileceğiniz kendi yerinde donanım ve yazılıma sahip olmanın geleneksel veritabanı modelinin zamanla Software As A service (SAAS) bulut tabanlı bir modele dönüştüğünü hepimiz biliyoruz. Birçok kuruluş için bu, şirketin BT departmanlarının yükünü azaltmıştır. Ancak, veritabanlarını ve sistemleri buluta taşımak, bir veritabanının tüm sınırlamalarını mutlaka ortadan kaldırmaz..

Aynı şekilde, Blockchain’i uygulamak, bazı ortak veritabanı sınırlamalarını ele alabilir, ancak videoda açıklandığı gibi kendi benzersiz zorluklarından bazılarını da yaratabilir..

Hayat bir uzlaşmadır

Bir müşteri olarak tipik olarak her şeyi isteriz ama çoğumuz bazı tavizler vermemiz gerektiğini biliriz, bu hayattır. Bu nedenle, Blockchain ve veritabanları arasında karar verirken, videoda açıklanan ilgili güçlü yönleri ve değerleri gözden geçirmeniz gerekir..

Sizin için neyin en önemli olduğuna karar verin:

  • Performans anahtar faktör mü?
  • Veya belki güvenlik veya felaket kurtarma?
  • Denetlenebilir ve izlenebilir her şeye ihtiyacınız var mı?
  • Diğer şirketlerle ortak olacak ve onların sistemleriyle entegre olmanız gerekecek mi?
  • Düzenleme ve uyumluluk anahtarı mı?
  • Verileriniz merkezi mi yoksa merkezi olmayan mı??
  • Global olarak mı yoksa sanal olarak mı çalışıyorsunuz?

Bunların hepsi önemli hususlardır, bu nedenle yeni bir yola girmeden önce doğru teknoloji seçimlerini yaptığınızdan emin olmak için önceden neyi başarmaya çalıştığınızı netleştirin. Bir yolda bir kez yön değiştirmek çok daha zordur (ve daha maliyetlidir) ve yuvarlak bir deliğe kare bir dübel yerleştirmeye çalışmak sürdürülebilir bir ileri alma modeli değildir..

Ayrıca Okuyun: Blockchain vs Veritabanı: İkisi Arasındaki Farkı Anlamak

Son skor

Kapanışta, Blockchain’e karşı geleneksel veritabanı bir futbol (futbol) oyunu olsaydı, final skorunun 1-1 olduğunu söyleyebilirim, her iki tarafın da güçlü ve zayıf yönlerine sahip olduğu güvenilir bir skor beraberliği. Kötü bir seçim yok, öyleyse ödevini yap, takım sayfalarına bak ve tarafını seç!

Videoyu izledikten sonra herhangi bir yönünü daha fazla tartışmak isterseniz veya bu makale hakkında söyleyecek bir şeyiniz varsa, lütfen 101 Blockchain’den bize ulaşmaktan çekinmeyin..

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me