Yalın Altı Sigma, yerleşik ve kanıtlanmış araçlara ve metodolojilere bağlı Proje Yönetimi en iyi uygulamaları aracılığıyla süreçleri başarıyla değerlendirme ve düzeltme söz konusu olduğunda altın standart haline geldi. Ancak, Blockchain’in nasıl Yalın Altı Sigma etkinleştirici olabileceğine dalmadan önce, bazı tanımlarla başlayalım.

Altı Sigma Yalın

“Yalın Altı Sigma, verimli operasyonlar ve tutarlı kalite standartları aracılığıyla müşteri değeri sağlayan bir disiplindir. Bu, israfı sistematik olarak ortadan kaldırarak ve çeşitliliği azaltarak performansı iyileştirmeye odaklanan bir metodolojidir. Basitçe ifade etmek gerekirse, Lean Six Sigma, bir kuruluşun müşteri memnuniyetini, kalitesini, ürünlerini, hizmetlerini ve alt satırlarını iyileştirmesine yardımcı olabilecek bir dizi araçtır. “

Altı sigmanın tanımını kontrol edebilirsiniz. İnternet sitesi aynı zamanda.


Lean Six Sigma’yı daha iyi anlamak için “Lean” ı “Six Sigma” dan ayırmak önemlidir. Yalın verimlilik ve israfı ortadan kaldırmaya odaklanır. Altı Sigma ise kalite ve tutarlılığa odaklanır. Birlikte kullanıldığında, bu problem çözme becerileri bir organizasyonu dönüştürebilir. “

Analist Köşemizden Daha Fazlası:Blockchain, İlaç için neden bir oyun değiştirici olabilir??

Blockchain Yardımcı Olabilir

DMAIC ve Blockchain

Ancak teknoloji söz konusu olduğunda, bu Yalın Altı Sigma metodolojisini etkinleştirir veya engeller. Blockchain perspektifinden, Lean Six Sigma işletim modelini tamamlayabilecek birçok nitelik vardır..

Bu değerlendirmeyi mümkün kılmak için bir karşılaştırma / uyum mekanizmasına ihtiyacımız var. Yalın Altı Sigma projelerinde, kullanılan yaygın metodolojilerden biri DMAIC olarak adlandırılır ve bu şu anlama gelir:

DMAIC – Tanımlayın, Ölçün, Analiz Edin, İyileştirin ve Kontrol Edin (DMAIC).

Blockchain perspektifinden, değerlendirmemizi etkinleştirmek için dört temel özelliğini kullanacağız, yani:

Mutabakat, Kaynak, Değişmezlik, Kesinlik.

Yukarıdaki karşılaştırmalı özelliklere bakıldığında, Lean Six Sigma ve Blockchain’in birbirine bağlanabileceği mantıklı görünebilir.?

Özellikler

Bunu daha fazla araştırmak için biraz daha derine inmemiz gerekiyor. Aşağıdaki şema, bir Blockchain altyapısının Lean Six Sigma’yı uygulamak isteyen bir şirkete nasıl yardımcı olabileceğine bakmayı amaçlamaktadır..

İlk önce bu diyagramla ilgili çıkış cümlesi. Kesin veya eksiksiz olmayı amaçlamaz, amacı tartışma oluşturmak ve Blockchain’in yalın ve altı sigma projelerine nasıl yardımcı olabileceğini düşünmektir..

Lean Six Sigma’yı uygulamaya çalışırken bir Blockchain altyapısının sağlayabileceği değer önermesine bakıldığında, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç gözlem hızla akla geliyor:

  • Bir Blockchain altyapısının yapısı, net veri izleme, izlenebilirlik ve kimin tarafından ve nerede yapıldığına dair kayıtlarla desteklenen sahiplik etrafında inşa edildiğinden, tüm Blockchain özellikleri Yalın Altı Sigma Tanımlama aşamasında yardımcı olacaktır. Bu önemlidir, çünkü bir problemi tanımlamak ancak analiz etmek için gerekli kaynak verilere sahip olduğunuzda etkili bir şekilde yapılabilir. Sorunu tanımlayamazsanız, etkili bir şekilde çözme olasılığınız çok düşüktür..
  • Blockchain’in Provenance yönü, bir varlığın yolunu ve zaman içinde nasıl değiştiğini göstererek bir süreci ölçme yeteneği ile de güzel bir şekilde bağlantılıdır. Bu veriler, bir sürecin verimliliğini değerlendirmeye yardımcı olabilir
  • Fikir birliği, herhangi bir işlemin geçerliliğinin onaylandığı yer olan yalın kontrol parçasına etki eder..
  • Değişmezlik, iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir, çünkü işlem geçmişinin yalnızca daha önce ne olduğunu değil, iyileştirmeler uygulandıkça zaman içinde ne olduğunu da gösterdiği yer burasıdır. Ayrıca, arıza oranları için veri sağlamaya yardımcı olur ve kalitesizliğin maliyeti için bir girdi olabilir.

Eminim bu diyagramda daha fazla hizalama için geçerli durumlar vardır ve biraz daha düşünerek muhtemelen tüm kutuları birbirine bağlayabiliriz, ancak buradaki amaç, Blockchain altyapılarının Yalın Altı Sigma projeleri için kurulduğunu ve niteliklerini göstermektir. Blockchain’i tanımlayın Lean Six Sigma’yı geleneksel bir veritabanının yapamayacağı şekillerde etkinleştirin.

Ayrıca Oku:Blockchain ve geleneksel Veritabanları bir arada var olabilir mi?

Blockchain Bir Teknolojiden Daha Fazlasıdır

Bitirirken, Blockchain’in sadece teknik bir altyapı ve veritabanı olarak görülmesinin ve algılanmasının ötesinde daha geniş sonuçlarını dikkate almanın önemli olduğunu düşünüyorum..

Lean Six Sigma’yı ve verimliliğe odaklandığını, israfı azalttığını ve üretkenliği ve kaliteyi iyileştirdiğini düşündüğünüzde, Blockchain ve sağladığı değer başka bir boyuta geçiyor..

Dürüst olalım, birçok müşteri Blockchain’in teknik özelliklerinden mutlaka etkilenmez, onlara sadece ihtiyaç duymadıkları veya karşılayamayacakları başka bir teknoloji olarak görünebilir..

Ancak bu, temel özellikleri aracılığıyla iş operasyonlarını, üretkenliği ve kârı iyileştirme ile uyumlu hale getirildiğinde ve bu, Lean Six Sigma gibi (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) süreç metodolojileriyle eşleştirilebildiğinde, Blockchain aniden gerçek bir iş değeri teklifi haline gelir.

Bu nedenle, Lean Six Sigma’yı benimsemeyi düşünüyorsanız, aynı anda veritabanı altyapınıza da bakmayı ihmal etmeyin ve şu anda Blockchain kullanmıyorsanız, belki yeniden düşünmeniz gerekebilir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me