Blockchain ve Veri Analitiği – Dost mu Düşman mı?

Neden Verilere Odaklanmalı??

101 Blockchain için son Analist Raporlarımı okuyan biri şimdiye kadar “bu adam neden verilere bu kadar takıntılı?” Diye düşünüyor olabilir. Önce “Blockchain ve Lean Six Sigma”, ardından “Blockchain ve Büyük Veri” idi ve şimdi de “Blockchain ve Veri Analitiği” nden bahsediyor..

Benim için veriler, bir işletmenin nasıl işlediğinin ve başarılı olduğunun anahtarıdır. Önceki raporlar, veri yapı taşları olarak gördüğüm verimlilik, kalite ve ölçülere daha çok odaklanırken, bu rapor değer parçası olarak gördüğüm analizi ele alıyor..

Verilerinizi, temel iş kararlarınızı ve stratejinizi bilgilendirecek şekilde etkin bir şekilde madencilik yapıp inceleyebilmek, uzun vadeli pazar büyümesi için anahtardır, ancak yalnızca daha önce tartışılan yapı ve kontroller yürürlükte olduğunda gerçekten işe yarar..

Daha fazla oku:Blockchain ve Lean Six Sigma

Veri Analitiğinin Tanımı

Göre Investtopedia,

Veri analitiği, bu bilgiler hakkında sonuçlara varmak için ham verileri analiz etme bilimidir. Veri analitiği tekniklerinin ve süreçlerinin çoğu, insan tüketimi için ham veriler üzerinde çalışan mekanik süreçlere ve algoritmalara otomatikleştirilmiştir..

Blockchain ve Veri Girişi

Verileri ve sağladığı değeri düşündüğümüzde, bize sürekli olarak “Verinin çöp olması” nın her zaman “verileri çöpe atmaya” yol açtığını hatırlatırız. Bu nedenle, verileri depolamadan önce temizlemek çok değerli olabilir ve çoğaltma ve hataları azaltmak için önceden yapılabilecek her şey zamandan tasarruf sağlar ve daha iyi sonuçlar sağlar..

İşte Blockchain ile olan şey. Faydaları arasında gerçeğin tek bir kaynağını sağlayacağı, fikir birliğini sağlayabileceği ve tam bir kalıcı geçmiş ve denetim izi sağlayabileceği gerçeği yer alırken, veri girişi perspektifinden bakıldığında sorunları vurgulayabilir..

Açıklamama izin ver. Daha önce belirtildiği gibi, bir Blockchain ortamında “Çöp verilerimiz” olduğunu varsayalım, bu muhtemelen “verilerin çöpe atılmasına” yol açacaktır, ancak Blockchain’in temel özellikleri nedeniyle potansiyel olarak daha da kötüleşecektir..

Yalnızca “Çöp verileriniz” değil, aynı zamanda bu çöp verileri silinemez çünkü Blockchain, her işlemin ve etkinliğin kaydını kalıcı kayıtlar aracılığıyla tutar. Bu, verilerin temizlenemeyeceği ve düzenlenemeyeceği anlamına gelmez, ancak mantra şu hale gelir:


“Çöp verileri içeride” – “Çöp verileri kalıcı olarak kalır” – “Verileri çöpe at”

Ama Bu Kötü Bir Şey mi?

Kötü veriler hiçbir zaman iyi olmasa da, bu verilerin net şeffaflığı, onsuz olduğu kadar avantajlıdır, iyileştirme ve düzeltici eylem çok daha zor hale gelir.

Blockchain’in içindeki tüm kötü verilerin bir kaydını oluşturması ve yaşam döngüsü boyunca izini sürebilmesi, kendi başına değerli bilgiler sağlar. Geleneksel bir veri tabanında, içindeki kötü veriler silinebilir ve orada olduğunu kimse bilemez..

Blockchain ile olanlar açıktır, potansiyel bir örtbas etme imkanı yoktur ve geçmiş veriler, iyileştirme fırsatları ve gelecek için öğrenmeyi mümkün kılar. Elbette bu iyi bir şey. Bu, kötü verileri içeride teşvik ettiğimiz anlamına gelmez, bu mümkün olduğunda her zaman kaçınılmalıdır, ancak bir kez belirlendikten sonra, etkili düzeltici eylemi sağlamak için ele alınması ve göz ardı edilmemesi veya gizlenmemesi gerekir..

Ayrıca Oku:Blockchain ve geleneksel Veritabanları bir arada var olabilir mi?

Ham Veri Sinirlendiriyor

Veri Analitiği, müşteriler için değerli içgörüler ve fırsatlar sağlamak için ham verileri optimize etmeye odaklanır. Bu amaçla, Blockchain’in akıllı sözleşme mimarisi, orijinal sistem tasarımının bununla birlikte yerine getirildiğini varsayarak, verilerin analiz için kolayca bölümlenmesini sağlayabilir..

Bununla birlikte, asıl fayda, verilerin bir Blockchain ortamına girdikten sonra yaşam döngüsü boyunca kolayca izlenebilmesidir. Bu, bu verilerin yalnızca başlangıçta değil, gerçekleştirdiği her etkileşim ve dokunduğu her işlem aracılığıyla izlenebilir hale geldiği anlamına gelir ve bu da müşterilerin madenciliği için çok daha zengin bir tarihi ve güncel bilgi kaynağı oluşturur..

Aşağıdaki şema, bir Veri Analisti tarafından operasyonel ve geçmiş verilerin bir kombinasyonunun nasıl kullanılabileceğini gösteren basitleştirilmiş bir modeldir..

Blockchain ve Veri Analitiği: Uyum İçinde Yaşamak

Data Analytics, bir odak noktası haline geldikçe ve iş kalitesinin iyileştirilmesi için temel bir itici güç haline geldikçe, Blockchain yardımcı olabilir. Aşağıdakiler, yakın zamanda yayınlanan Gartner raporundan bir alıntıdır:

Analistler Graham Peters, Alan D. Duncan’ın 2024’e Kadar 100 Veri ve Analitik Tahminleri

“2023’e kadar, blockchain akıllı sözleşmeleri kullanan kuruluşlar genel veri kalitesini% 50 artıracak, ancak veri kullanılabilirliğini% 30 azaltacak; bunun tersine pozitif veri ve analiz YG’si oluşturma. “

Kapanış Yorumları

Kapanışta, tanımdan raporlamaya kadar etkili ve üretken verilere giden yol, Blockchain’in değer katabileceği bir yoldur, ancak herhangi bir teknoloji gibi, yalnızca girilen veriler kadar iyidir. En iyi sistemler bile insanların kötü verilere girmesini tamamen engelleyemez, ancak onları tanımlamalarına, düzeltmelerine ve değiştirmelerine yardımcı olabilirler..

Oh, bir sonraki raporum verilerde olmayacak (muhtemelen) &# 128522;

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map