Czy Blockchain i tradycyjne bazy danych mogą współistnieć?

Jako zasób Blockchain możesz oczekiwać, że będziemy promować Blockchain jako odpowiedź na życie, cywilizację i wszechświat, jaki znamy. Powinniśmy przynajmniej wychwalać jego zalety jako o wiele lepsze niż tradycyjna baza danych, prawda? Nie!

Nie jesteśmy tutaj, aby sprzedawać Blockchain jako odpowiedź na każdy problem technologiczny. Dążymy do umieszczenia go w szerszym krajobrazie technologicznym, gdzie może wnieść wkład i obopólne korzyści. Pod tym względem nie jest lepsza niż baza danych, a raczej powinna być traktowana jako alternatywa.

Blockchain i baza danych

Nie można uogólnić i powiedzieć, że pick-up jest lepszy niż zwykły samochód, ostatecznie zależy to od wymagań, które należy spełnić i zamierzonego zastosowania. Kiedy spojrzysz na szerszą bazę użytkowników, naprawdę jest dużo miejsca dla obu.

Poniższy wykres przedstawia ogólne podsumowanie kluczowych różnic między Blockchain a bazą danych, które są omówione dokładniej w wideo na końcu tego artykułu.

Nie możemy się po prostu dogadać

Kluczową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas oglądania tego filmu, jest to, że Blockchain oferuje inne korzyści niż tradycyjna baza danych. Posiadanie opcji Blockchain lub zwykłej bazy danych jest w rzeczywistości dobrą rzeczą, ponieważ daje klientowi większy wybór i możliwości. Niekoniecznie musi to być przypadek jednego lub drugiego, możesz mieć oba, działające niezależnie lub zintegrowane i połączone. Wracając do analogii z samochodem jako kierowca, możesz potrzebować cech oferowanych przez pick-up lub możesz pomyśleć, że samochód lepiej spełnia Twoje wymagania. Wiele rodzin może mieć pick-upa i samochód i to jest w porządku.

Kluczem do sukcesu jest dokonywanie dobrych wyborów

Wyzwaniem jest upewnienie się, że elementy układanki technologicznej pasują do siebie!

Dlatego analiza biznesowa jest tak ważna przy podejmowaniu decyzji technologicznych. Synchronizacja procesu, danych i systemów jest złożona. Każda nowa technologia dodawana do infrastruktury firmy musi nie tylko skutecznie działać samodzielnie, ale także dostosowywać się i integrować z istniejącym ekosystemem. Idealnie, nowy dodatek powinien ulepszyć to, co już istnieje w jakimś stopniu, w przeciwnym razie dlaczego to zrobić.

Każdego dnia wydaje się, że sprzedaje się nam nowy system lub gadżet, ale nie możemy pozwolić, aby nasza atrakcja do nowego i błyszczącego była decydentem. Musimy opierać się krótkoterminowym, impulsowym zakupom technologii, które nie są strategicznie dostosowane i mogą powodować problemy później. Kupowanie samochodu, gdy wiesz, że często będziesz musiał zjechać z drogi lub przewozić ciężkie ładunki, nie będzie optymalne, może działać, ale nie będzie tak wydajne jak pick-up. Samochód może wyglądać lepiej niż ciężarówka i być tańszy, ale robi to, czego potrzebujesz i czy wytrzyma.

Zmiana jest nieunikniona, ale nie sama w sobie

Technologia dla samej technologii nie rozwiązuje problemów biznesowych. Jeśli masz istniejący system z bazą danych, która działa dobrze, spełnia Twoje potrzeby i jest opłacalna, po co zmienić ten system na nowy. Z drugiej strony nie przechowuj tego systemu, dopóki nie umrze i nie będzie można go obsługiwać. Firmy zorientowane strategicznie planują z wyprzedzeniem i wprowadzają zmiany raczej wcześniej niż później, aby zmniejszyć ryzyko i pozostać na bieżąco. Dodanie Blockchain do swojego zestawu technologii wzmacnia Twoją zdolność do zapewnienia, że ​​masz do dyspozycji kompleksowy zestaw narzędzi IT. Może ostatecznie zastąpić jedną lub więcej istniejących baz danych lub może je uzupełniać. Jeśli odpowiednio zarządzasz, Twoje potrzeby w zakresie przetwarzania i danych zadecydują o tym we właściwym czasie.


Wszyscy wiemy, że tradycyjny model bazy danych polegający na posiadaniu własnego sprzętu i oprogramowania na miejscu, które można kontrolować i którymi można zarządzać, z czasem przekształcił się w model oparty na chmurze Software As A Service (SAAS). W przypadku wielu przedsiębiorstw zmniejszyło to obciążenie działów IT firmy. Jednak przenoszenie baz danych i systemów do chmury niekoniecznie usuwa wszystkie ograniczenia bazy danych.

Podobnie wdrożenie Blockchain może rozwiązać niektóre typowe ograniczenia bazy danych, ale może również stworzyć własne unikalne wyzwania, jak wyjaśnia wideo.

Życie to kompromis

Jako klient zazwyczaj chcemy wszystkiego, ale większość z nas wie, że musimy iść na kompromisy, czyli życie. Tak więc, decydując się między Blockchain a bazami danych, musisz przejrzeć odpowiednie mocne strony i wartości, jak wyjaśniono w filmie.

Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze:

  • Czy wydajność jest kluczowym czynnikiem?
  • A może odzyskiwanie bezpieczeństwa lub po awarii?
  • Czy potrzebujesz wszystkiego, co można audytować i śledzić?
  • Będziesz współpracował z innymi firmami i będziesz musiał zintegrować się z ich systemami?
  • Jest kluczem do regulacji i zgodności?
  • Czy Twoje dane powinny być scentralizowane czy zdecentralizowane?
  • Pracujesz globalnie czy wirtualnie?

Są to wszystkie ważne kwestie, więc z góry upewnij się, co chcesz osiągnąć, aby mieć pewność, że dokonasz właściwych wyborów technologicznych, zanim wyruszysz z nowej ścieżki. Zmiana kierunku na ścieżce jest dużo trudniejsza (i bardziej kosztowna), a próba umieszczenia kwadratowego kołka w okrągłym otworze nie jest trwałym modelem idź naprzód.

Przeczytaj także: Blockchain a baza danych: zrozumienie różnicy między tymi dwoma

Wynik końcowy

Na zakończenie, jeśli Blockchain kontra tradycyjna baza danych byłaby grą w piłkę nożną, powiedziałbym, że ostateczny wynik to 1-1, co oznacza, że ​​obie strony mają swoje mocne i słabe strony. Nie ma złego wyboru, więc zrób swoją pracę domową, spójrz na arkusze zespołu i wybierz swoją stronę!

Jeśli po obejrzeniu filmu chcesz dalej omówić dowolny jego aspekt lub masz coś do powiedzenia na temat tego artykułu, nie wahaj się skontaktować się z nami pod adresem 101 Blockchains.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map