Dlaczego Blockchain może zmienić zasady gry w przemyśle farmaceutycznym

Pacjent czeka

Głównym celem przemysłu farmaceutycznego jest szybsze dostarczanie pacjentom skuteczniejszych leków, to takie proste. Albo to jest?

Po otwarciu maski samochodu pod spodem znajduje się wiele ruchomych części, które muszą działać zgodnie. To, jak dobrze te części razem działają, aby napędzać samochód do przodu, determinuje prędkość, z jaką jedziesz i używany gaz.

Te same zasady dotyczą wszystkich badań klinicznych. Firma farmaceutyczna będzie sponsorować badanie, często korzysta z jednej lub więcej organizacji badań klinicznych (CRO) do zarządzania badaniem, a szereg placówek medycznych i badaczy zostanie zakontraktowanych w celu rekrutacji pacjentów i zarządzania nimi. Na poparcie tego masz wszystkie funkcje umożliwiające, dostawę leków, raportowanie bezpieczeństwa, wymogi prawne i zabezpieczenia, które należy uwzględnić. Wiele ruchomych części i dużo danych. Im bardziej złożone badanie pod względem pacjentów, ośrodków, krajów i partnerów, tym więcej danych do kontrolowania. Kiedy zaczniesz rozszerzać ten model na wiele badań w firmach farmaceutycznych (i CRO) w różnych obszarach terapeutycznych i terytoriach, wzrost danych jest wykładniczy.

Czy możesz ufać swoim danym?

W przeszłości, aby sobie z tym poradzić, dane badawcze są często powielane, kopiowane i przechowywane wielokrotnie w wielu systemach dla wielu firm. Nie jest to zamierzone, ale często wynika z takich okoliczności, jak:

  • Brak integracji między różnymi istniejącymi aplikacjami
  • Lata przejęć i fuzji, w wyniku których powstało wiele starszych systemów
  • Modyfikacje oprogramowania i wewnętrzne obejścia
  • Niespójne i nieaktualne procesy

Bez względu na przyczynę może to powodować poważne problemy przy próbach koordynowania, raportowania i korelowania danych, co prowadzi do rozległych przeróbek, ręcznej weryfikacji i przeglądu. To z kolei niezmiennie prowadzi do opóźnień w nauce i wyższych kosztów.

I chociaż czas wprowadzenia leków na rynek jest oczywiście ważny dla oczekujących pacjentów, ma on również kluczowe znaczenie dla producentów leków, i to nie tylko dlatego, że im dłużej trwa badanie, tym więcej kosztuje (a tak jest)..

Zegar tyka

Większość ludzi może być świadoma, że ​​patenty na leki w USA obowiązują od 20 lat. Jednak wielu może nie wiedzieć, że z chwilą złożenia i pomyślnej rejestracji patentu na lek zaczyna odliczać te 20 lat. Jeśli lek przechodzi przez fazy próbne, zanim zostanie zatwierdzony i wprowadzony na rynek, zajmie 10 lat, to temu patentowi pozostało tylko 10 lat. To jest prawdziwy wpływ na koszty i jeden z powodów, dla których leki mogą wydawać się tak drogie, ponieważ producent często ma ograniczony czas na odzyskanie ogromnego R&D koszty przed wygaśnięciem patentu.

Szacuje się, że firmy farmaceutyczne tracą 600 000 USD potencjalnych przychodów za każdy dzień opóźnienia badania leku niszowego, 8 mln USD dziennie w przypadku hitu. Według Clinical trials.gov stronie internetowej obecnie na całym świecie działa ponad 350 000 testów.

Blockchain jako czynnik umożliwiający przesyłanie danych

To właśnie umiejętność sprostania tym wyzwaniom jest powodem, dla którego Blockchain może zmienić zasady gry w przemyśle farmaceutycznym.


Co by było, gdyby dane z poszczególnych badań znajdowały się w jednym bezpiecznym, kontrolowanym miejscu z pełną wbudowaną ścieżką audytu. Co by było, gdyby wspólne wspólne dane branżowe mogły być przechowywane w jednym źródle repozytoriów prawdy, do których mają dostęp wszyscy, którzy ich potrzebują, i aktualizowane za pośrednictwem ustrukturyzowanego modelu konsensusu. Co by było, gdyby pacjenci mogli posiadać swoje dane osobowe w jednym miejscu. Co by było, gdyby firmy farmaceutyczne mogły skupić się na przewadze konkurencyjnej, a nie na rozwiązywaniu wspólnych problemów w całej branży? Wszystko to pozwoliłoby zaoszczędzić znaczną ilość czasu i pieniędzy, indywidualnie i zbiorowo, firm farmaceutycznych oraz poprawić doświadczenia zespołów badawczych i pacjentów. To właśnie może umożliwić Blockchain!

W oparciu o ten model, nawet jeśli tylko kilka procent tych badań trafi na rynek, jeśli Blockchain zaoszczędzi tylko jeden dzień na badanie, skracając czas rekrutacji pacjentów, płacąc badaczom, monitorując witryny lub poprawiając zgodność, co uzasadniałoby jego koszt kilkakrotnie. . Jednak zastosowany odpowiednio, Blockchain może generować znacznie większe zyski. Pamiętaj, że tańsze, szybsze badania również potencjalnie wcześniej otwierają drogę do tańszych leków w rękach pacjentów.

blockchain w branży farmaceutycznej

Właściwy czas, właściwe miejsce

W przeszłości firmy farmaceutyczne skupiały się na własnych potrzebach i celach, co jest zrozumiałe, ale z perspektywy branży pozostawiło to potencjalne luki w poszukiwaniu rozwiązań wspólnych problemów i możliwości poprawy, które przyniosą korzyści wszystkim. Chociaż wymaga to początkowych inwestycji i współpracy, jeśli zostanie przeprowadzone prawidłowo, uwolni zasoby firmy, aby skupić się na rzeczywistej wartości dodanej..

Właśnie dlatego Pharma musi zwrócić uwagę na blockchain, może to być przełomowy czynnik dla branży i nie powinien być postrzegany jako kolejna technologia. Nie zastępuje istniejących technologii, ale odpowiednio zastosowane może je uzupełniać i ulepszać, tworząc płynniejszy, szybszy przepływ danych i informacji.

Przeczytaj także: Blockchain w farmacji

Ucz się więcej

W tym filmie 101 Blockchains zwraca uwagę na niektóre obszary, w których blockchain może pomóc branży farmaceutycznej wspólnie iść naprzód i radykalnie przyspieszyć proces badań klinicznych. Ale jeśli blockchain ma wywrzeć wpływ, jaki mógłby mieć w tej branży, wymaga również nowego zbiorowego sposobu myślenia od wszystkich zaangażowanych osób.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map