Może Blockchain uzupełniać Big Data

Big data może oznaczać wiele rzeczy dla wielu ludzi, więc zanim zagłębimy się w analizę, pomyślałem, że warto podać definicje dużych zbiorów danych i łańcucha bloków w odniesieniu do tego raportu.

Według Merriam Webster, definicja dużych zbiorów danych to:

Nagromadzenie danych, które jest zbyt duże i skomplikowane do przetwarzania przez tradycyjne narzędzia do zarządzania bazami danych

Według Merriam Webster, definicja blockchain to:

Cyfrowa baza danych zawierająca informacje (takie jak zapisy transakcji finansowych), które mogą być jednocześnie używane i udostępniane w ramach dużej zdecentralizowanej, publicznie dostępnej sieci

 

Jak duże są duże dane?

Big Data zazwyczaj bierze pod uwagę trzy kryteria, wielkość, prędkość i wariancję, oceniając, czy potrzeba wymaga podejścia do dużych zbiorów danych.

Tom: Ile jest danych (tj. Zwykle w terabajtach i petabajtach).

Prędkość: Jak szybko dociera do centrum danych, dociera do bazy danych i / lub uzyskuje do niego dostęp

Zmienność: Jakie formaty i typy danych są uwzględnione

Nie ma twardych i szybkich zasad dotyczących tego, kiedy pojawiają się duże zbiory danych, jest to bardziej kwestia oceny potrzeb i znalezienia odpowiednich długoterminowych rozwiązań, które zarówno umożliwiają klientom dostęp do danych teraz, jak i pozwalają na przyszły wzrost i różnorodność..

To za dużo, kapitanie, silniki tego nie wytrzymają


Większość ludzi, którzy obejrzeli film Star Trek, Gwiezdne Wojny lub kosmiczną przygodę, rozpozna moment, w którym statek został zaatakowany i działa na ograniczonej pojemności. Główny inżynier gorączkowo próbuje uzyskać wystarczającą moc z silników, aby uciec lub wykonać hiper skok.

Ale walczą i wydaje się, że stracili wszelką nadzieję. Następnie, w ostatniej chwili, przez nieznane dotąd źródło energii lub genialne rozwiązanie techniczne, znajdują wyjście z sekundami do stracenia..

Co to ma wspólnego z danymi? Słyszę, że myślisz, no cóż, bardziej niż myślisz. Tak jak inżynier potrzebuje dobrych, dokładnych danych, aby uchronić statek przed niebezpieczeństwem, tak firmy potrzebują ich danych, aby skutecznie pokierować swoją drogą i pomóc im dotrzeć tam, gdzie chcą..

Ile firm może odnosić się do sytuacji paniki, w której nagle potrzebujesz danych i nie możesz ich znaleźć lub w której trzeba podjąć kluczową decyzję, ale nikt nie może potwierdzić dokładności danych. Konsekwencje mogą być różne, ale scenariusz konieczności szybkiego wyjścia ze złej sytuacji nie jest tak naciągany.

Czytaj więcej: Czy Twoja tożsamość cyfrowa jest bezpieczna?

Big Data, mały świat

Kiedyś firmy koncentrowały się na własnych wewnętrznych danych strukturalnych do prowadzenia i rozwijania swojej działalności. Jednak teraz, wraz z pojawieniem się i rozpowszechnieniem platform mediów społecznościowych i wyszukiwarek internetowych, wiele firm pobiera również nieustrukturyzowane dane spoza swojej organizacji, zwłaszcza próbując zrozumieć szerszy obraz i zoptymalizować swoje modele biznesowe..

Ilość informacji w domenie publicznej jest ogromna, ale mogą być również sprzeczne, dublujące się, a nawet nieprawdziwe, więc korzystanie z tych informacji wymaga pewnego stopnia staranności i weryfikacji.

Blockchain jako Enabler

I tutaj Blockchain może pomóc, zapewniając infrastrukturę, w której można przechowywać dane z odpowiednimi kontrolami, aby zapewnić ich weryfikowalność, identyfikowalność i dostępność dla właściwych osób we właściwym czasie. Klient nadal musi zidentyfikować źródła danych i jakich danych od nich potrzebuje, ale mechanizm konsensusu w Blockchain zapewnia, że ​​istnieje proces utrzymywania tych danych. Co więcej, możliwość zminimalizowania powielania i ustalenia jednego źródła prawdy w Blockchain może pomóc powstrzymać „Big Data” przed przekształceniem się „jeszcze większych danych”.

Jeśli chodzi o dane nieustrukturyzowane lub ustrukturyzowane, Blockchain może dobrze radzić sobie z taką mieszanką, a możliwość tworzenia warstw w inteligentnych kontraktach dla określonych potrzeb umożliwia wbudowanie wielu różnych formatów danych i podejść.

Dowiedz się więcej o blockchain tutaj.

Dobry kontra zły

Dane są dobre, większość ludzi i firm może to kupić!

Ale, podobnie jak w przypadku wielu prostych stwierdzeń, kiedy zagłębisz się trochę głębiej i zaczniesz zadawać pytania, zaczną pojawiać się dziury i zaczynamy zdawać sobie sprawę, że w świecie danych, tak jak w życiu, jest dobro i zło..

Aby pomóc wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, w poniższej tabeli przedstawiono nieco warstwy danych, oceniając niektóre kluczowe cechy danych.

Zastrzeżenie: zanim wszyscy zaczniecie kwestionować tę tabelę lub debatować nad tym, co znajduje się w niewłaściwej kategorii lub czego brakuje, powinienem wyjaśnić, że to wszystko jest wysoce subiektywne i zależy od firmy, danych i sytuacji.

Charakterystyka danych GoodEvilComments
Ilość Zbyt wiele Niewystarczająco Żadne z nich nie jest idealne, ale przynajmniej przy zbyt dużej ilości danych gdzieś masz, jeśli możesz je zoptymalizować
Dostęp Regulowany Otwarte dla wszystkich Większość systemów umożliwia obu, a większość firm działa w modelu hybrydowym, ale bezpieczeństwo jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek
Integralność Zweryfikowano Żadnych czeków Dane muszą być dokładne i wiarygodne, ale nie powinno to niepotrzebnie spowalniać przepływu danych
Składnia Zbudowany Brak struktury Dane nieustrukturyzowane są trudniejsze do kompilacji i analizy, ale mogą zapewnić bogatsze wyniki i otworzyć nowe kanały komunikacji i marketingu
Lokalizacja Chmura W domu Większość firm przechodzi na chmurę, ponieważ jest ona bardziej skalowalna i zmniejsza koszty wewnętrzne, zależność od technologii i odpowiedzialność
Różnorodność Różnorodne spostrzeżenia Może być trudny do przyswojenia Dostępność danych z wielu źródeł za pośrednictwem wielu mediów umożliwia bogatszą analizę i koncentrację
Częstotliwość odświeżania Czas rzeczywisty Planowy Tempo zmian decyduje o potrzebie odświeżania, ale generalnie im szybciej, tym lepiej

Z perspektywy skoncentrowanej na Blockchain zależy to, które cechy danych pokazane w tabeli są kluczowe. Jeśli nacisk kładziony jest na integralność danych poprzez identyfikowalność, konsensus, weryfikację, przejrzystość lub pojedyncze źródło prawdy, Blockchain naprawdę ma przewagę nad innymi technologiami baz danych.

Ale jeśli nacisk kładzie się na ilość danych i szybkość ładowania i dostępu, wybór jest mniej jasny. Ponieważ Blockchain jest wciąż w powijakach, wciąż uczy się optymalizacji pod względem skali i szybkości.

Rzeczywisty model bazy danych również wchodzi w grę, pamiętaj, że Blockchain zazwyczaj działa najlepiej w zdecentralizowanym modelu bazy danych, podczas gdy wiele systemów i narzędzi SAAS jest zaprojektowanych z myślą o podejściu scentralizowanym.

Wielu przewiduje, że Blockchain dojrzeje w przestrzeni dużych zbiorów danych, gdy dojrzeje.

Więcej z naszego kącika analityków: Dlaczego Blockchain może zmienić zasady gry w przemyśle farmaceutycznym?

Świat się zmienia, a dane rosną, Blockchain może pomóc

Ponieważ światowa gospodarka globalna staje się coraz bardziej dostępna, a coraz więcej firm współpracuje z innymi i pozyskuje je, aby poszerzyć bazę klientów, rośnie zapotrzebowanie na kompatybilne dane, które można łatwo zintegrować..

Ewolucja wirtualnej pracy i coraz lepsze narzędzia komunikacyjne sprawiają, że lokalizacja staje się mniejszym problemem dla wielu firm. Z punktu widzenia danych może to jednak zwiększyć wyzwania, zwłaszcza związane z bezpieczeństwem i dostępnością w skali globalnej. Ponadto wraz z rozwojem i dojrzewaniem przepisów firmy muszą odpowiednio dostosować swoje strategie dotyczące danych, aby zapewnić ich zgodność.

Big data wciąż się powiększa, ale ponieważ Blockchain staje się coraz mądrzejszy, punkt przechwytywania między nimi zawęża się, a szansa na partnerstwo w celu obopólnych korzyści staje się coraz wyraźniejsza.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map