İşletmeler mevcut hizmetleri geliştirmek için giderek daha fazla blok zinciri uygulamalarına yöneldikçe, telekom sistemleri en son dağıtılmış defter teknolojilerinden nasıl yararlanabilir??

Telekomünikasyon endüstrisi tarihin en heyecan verici teknolojik gelişmelerinden bazılarında ön sıralarda yer alırken, blockchain günümüzün telekom işletmeleri için nispeten yeni ve basılmamış bir yol olmaya devam ediyor. Bu dedi, bazıları uzmanlar Blockchain’in telekom sektörü üzerindeki artan etkisinin, piyasa değerinin 2018’de 46,6 milyon dolardan 2023’e kadar akıllara durgunluk veren 993,8 milyon dolara yükselmesini tetikleyebileceğine inanıyoruz..

İster uygulamalı tavsiye arayan bir teknik direktör, ister en son teknolojilere yatırım yapmak isteyen bir CEO olun, blockchain’in değerini anlamak, bir fırsatlar dünyasının kapısını açmanıza yardımcı olacaktır..

Telekomünikasyonda blockchain’in potansiyel uygulamalarını ve endüstrinin inovasyonu teşvik etmek ve büyüme için yeni fırsatların kilidini açmak için uzun süredir var olan engelleri nasıl aşabileceğini keşfederken bize katılın..


Blockchain Nedir?

Konunun özüne dalmadan önce Nasıl işiniz blockchain’den yararlanabilir, anlamak çok önemlidir ne blockchain ve neden şirketler bunu kullanmayı seçebilir.

‘Blok zinciri’ terimi ilk olarak 2008’de finansal kayıtların dağıtılmış bir dijital defteri kütüğünü tanımlamak için ün kazandı. İlk günlerde, blok zinciri, kayıt defterinde gerçek zamanlı bir değişiklik kaydı toplayarak ve depolayarak kripto para birimi işlemlerini güvenli bir şekilde izlemek için kullanıldı..

Tek bir yetki noktasına sahip merkezi bir veri tabanı üzerinden çalışan geleneksel sistemlerin aksine, blockchain teknolojileri zamanla büyüyen dağıtılmış bir defter kullanır. Bilgi blok zincirine girdiğinde, orada kalacak. Blok zincirine erişim yetkisi olan herkes, her değişikliği, özel bir eşler arası ağda senkronize edilmiş, sürekli güncellenen bir defter aracılığıyla görüntüleyebilir..

Tüm blok zincirleri şunlardan oluşur: üç ana bileşenler:

 • Blok. Bir blok zincirine giren herhangi bir bilgi parçası, ayrı bir blok olarak saklanır. Bir veri kümesinin zaman içinde nasıl değiştiğine dair gerçek zamanlı bir kayıt tutmak için farklı bloklar güvenli bir zincir aracılığıyla bağlanır..

 • Hashing. Her blok güvence altına alınır ve karma adı verilen şifreli bir dijital imza ile etiketlenir. Yinelenen bilgilerden kaçınmak için, blok zincirleri her bir hash’in benzersiz olup olmadığını kontrol etmek için iş kanıtı adı verilen bir işlem kullanır..

 • Blok zamanı. Tüm blok zincirleri düzenli aralıklarla yeni bloklar üretir. Bu güncellemelerin sıklığını blok süresi olarak tanımlıyoruz. Aralık ne kadar kısa olursa, blok zinciri, zincir dışı olayların gerçek zamanlı temsilini göstermeye o kadar yakın olur..

Birçok işletme, doğru kayıtlar oluşturmak için dağıtılmış defterleri nasıl kullanabilecekleriyle ilgileniyor. Blockchain sistemleri, şirketlerin kötü bağlantılı BT sistemleri arasında insan hatası veya yanlış iletişimden kaçınmasına yardımcı olur. Karmaşık zincir dışı olaylar basitleştirilebilir ve bir dizi ısırık büyüklüğünde parçalara kaydedilebilir.

Telekom Şirketleri Neden Blockchain’e İhtiyaç Duyar??

Blockchain teknolojileri, finans ve tedarik zinciri yönetimi gibi sektörlerde kapsamlı uygulamalara sahipken, çoğu telekomünikasyon işletmesi henüz bu gelişen teknolojinin tam gücünü hissetmedi..

Çoğu Teknoloji Medya ve Telekom (TMT) şirketler, müşterilerine kaliteli ve kapsamlı hizmetler sunmak için üçüncü taraf sağlayıcılar arasındaki karmaşık ilişkilere güveniyor. Blockchain, insanların etkili ve şeffaf sistemler kurmayı düşündüğümüzde kendi başına gelir. güven.

TMT şirketleri için blockchain’in temel faydalarından bazıları şunlardır:

 • Üçüncü taraflar arasındaki doğrudan ödemeleri izleme ve işleme. Blockchain, telekom şirketlerinin işlemlerin üstesinden gelmesine, mükerrer ödemelerden kaçınmasına ve geçmiş verileri arşivlemesine yardımcı olabilir..

 • Lisans sözleşmelerini, varlıkları ve fikri mülkiyeti yönetme ve işleme koyma. Merkezi olmayan dijital defterler, telekomünikasyon işletmelerinin hizmet sağlayıcıları ve B2B müşterileriyle birden fazla profesyonel ilişkiyi koordine etmesine yardımcı olabilir.

 • R’nin faydalarından yararlanmak&D vergi indirimi. Yeni blok zinciri teknolojilerinin geliştirilmesinde aktif olarak yer alan birçok işletme, R için uygun olabilir.&D vergi kredileri.

 • Akıllı sözleşmeler kullanarak kendi kendini yürüten protokoller. İşletmeler, otomatik faturaları, geri ödemeleri, sözleşme yenilemelerini ve çok daha fazlasını tetiklemek için blockchain teknolojilerini kullanabilir. Akıllı sözleşmeler, eski süreçleri hızlandırır, hataları önler ve aracılara bağımlılığı en aza indirir.

telekomünikasyonda blockchain

Telekom Sektöründe Blockchain Kullanım Durumları

Geliştirmek için blockchain’i benimsemek verimlilik, inşa etmek güven Ve geliştirmek şeffaflık TMT işletmelerinin müşterilerin sevdiği hızlı ve güvenilir bir hizmet sunmasına yardımcı olabilir.

İster eğlence sektöründe dijital haklarla ilgileniyor, ister bilgisayar bilimlerinde alan adı sistemi (DNS) hizmetlerini işliyor veya tedarik zincirinde gözetim zinciri entegrasyonunu denetliyor olsun, telekomlardaki blok zincirinin potansiyel uygulamaları sonsuzdur..

Blockchain, telekomünikasyon işletmelerinde de devrim yaratabilir:

 • Gelişmiş gizlilik önlemleriyle cihazları takip edin.
 • Uluslararası dolaşım ücretlerini izleyin.
 • Multimedya akış hizmetleri için telif verilerini dağıtın.
 • 5G Ağ dilimlerinin denizaşırı kiralama yönetimi

Örneğin, Asda Mobile ve Virgin Mobile gibi Mobil Sanal Ağ Operatörleri (MVNO’lar), işlemlerini EE gibi daha büyük mobil ağlara devreten yan veri taşıyıcılarıdır..

Blockchain, daha büyük işletmelerin bu yan kuruluş ortaklıklarını yönetmesine ve birbiriyle uyum içinde konuşan bütün bir MVNO ağını bağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tüm taraflar blok zincirinde neler olduğunu anlar ve herkes kime borçlu olduğunu takip edebilir..

Şirketiniz Blockchain Sistemleri Entegrasyonuna Hazır mı?

Blockchain’i işletmenize uygulamanın faydaları açık olsa da, teoriyi pratiğe dökmek her zaman o kadar basit değildir. Aşağıdakilerde blockchain uygulamanın faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin makale.

Blok zincirinde yeniyseniz ve mevcut sistemlerinizi optimize etmek için şirket içi uzmanlığa sahip değilseniz, blok zinciri teknolojilerine yatırım yapmak göz korkutucu olabilir.

Her yatırımda olduğu gibi, zamanlama, işletmelerin yeni teknolojileri benimsemek için bir fırsata ne zaman, ne zaman veya nasıl yaklaşmaları gerektiğine nasıl karar verdiklerinde çok önemli bir rol oynar..

İşlerin nasıl yapıldığına ilişkin böylesine köklü bir değişimi içeren ve işletmenizin BT altyapısının önemli ölçüde yenilenmesini gerektiren blok zincirine sıçrama ile, geçişi diğer dijital dönüşümlerle birlikte koordine etmek genellikle iyi bir fikirdir. Bu, işlemleri hızlı takip etmek, ilerlemeyi izlemek ve anlaşmaları yapmak için dijital yerel bir sistemi tanıtmanın en iyi zamanıdır..

Bir blok zinciri konsorsiyumunu sıfırdan yerel bir sisteme entegre etmek, mevcut yazılımınızı optimize etmekten çok daha kolaydır. İkincisi, yuvarlak bir deliğe kare bir dübel çakmak gibi hissedebilir.

Maliyet-Fayda Analizi Yapın

Bir telekomünikasyon sektöründe Teknik Direktör veya Teknoloji Başkanı iseniz, blockchain teknolojisini benimsemeyle ilgili en büyük endişelerden biri maliyettir. Tüm yeniliklerde olduğu gibi, ilk kural, blok zinciri entegre etmenin işinize yardımcı olup olmayacağını veya engelleyeceğini ölçmek için basit bir maliyet-fayda analizi yapmaktır..

Hangi acı noktalarını çözmek istediğinizi ve blok zincirinin yükü nerede hafifletebileceğini kendinize sorun.

Ön yatırım pahalı görünse de, uzun vadeli tasarruflar önemli olabilir. Aracıları kesmek için akıllı sözleşmeler kullanıyor veya işgücü maliyetlerini düşürmek için süreçleri otomatikleştiriyor olsun, blok zincirinin yavaş yanan finansal tasarrufları çok büyük olabilir.

Blockchain, işletmelerin teknik altyapılarını geliştirmelerine ve eski teknolojilerden uzaklaşmalarına yardımcı olarak telekomünikasyon değer zincirine değer katar. Müşteriler gelişmiş deneyimler talep ettikçe ve rakipler yeniliği teşvik etmek için son teknoloji sistemleri benimsedikçe, telekom işletmeleri pazar talebine ayak uydurmak için uyum sağlamalıdır..

Güvenli ve şeffaf defter tabanlı teknolojiler, telekom şirketlerine denizaşırı veri odaklı hizmetlere tek bir doğruluk kaynağı aracılığıyla özel ağ altyapıları sağlar.

İş modelinizin bir parçası bir Hizmet Olarak Yazılımın (SaaS) lisanslanmasını veya satılmasını içeriyorsa, blockchain dolandırıcılık, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve hatta abonelik ödemeleriyle ilişkili maliyetlerle mücadele edebilir..

İyi yönetilen bir blockchain sistemi, işletmenizin beyni olacak. Zincir içi kayıtlar, eski süreçleri düzene koymaya, hataları önlemeye ve yoğun emek gerektiren prosedürlerin etrafından dolaşmaya yardımcı olur.

Blockchain’i Başarıyla Uygulamak İçin Dört Adımlı Kılavuz

Blockchain’in sizin için doğru olup olmadığını belirledikten sonraki adım, Nasıl ve nerede bunu işinize entegre edebilirsiniz.

İşte hangi şirket süreçlerinin uçtan uca bir blok zinciri işletim sisteminden fayda sağlayacağını ve sorunsuz bir dijital dönüşümü nasıl garanti edeceğinizi belirlemenize yardımcı olacak dört adımlı bir kılavuz:

1. İşletmenizin Hangi Alanlarının Blockchain Gerektirdiğini Belirleyin

Telekom endüstrisindeki blockchain uygulamaları geniş kapsamlı olsa da, her işletme benzersizdir. Teknik direktörler operasyonlarını analiz etmeli ve şirketlerinin hangi alanlarının blockchain entegrasyonları için en uygun olduğunu dikkatlice değerlendirmelidir..

Kaynaklarınızı nereye yönlendireceğinizi belirlemek için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • Kurala dayalı verileri işliyor musunuz? Okunabilir bloklara kaydedilebilen standartlaştırılmış veri kümeleri ve önceden belirlenmiş süreçlerle uğraşırken blok zinciri teknolojileri kendi haline gelir. Örneğin, blok zinciri, müşteri şikayetlerini işlemekten çok 5G veri kullanımını izlemek için çok daha yararlı olacaktır..

 • Verilerinizi birden fazla şekilde yorumlayabilir misiniz?? Blok zincirinin temel faydalarından biri, tek bir kaynağı kaydetme ve saklama yeteneğidir. hakikat. Belirsiz veri kümeleriyle çalışıyorsanız, eşler arası bir ağda tek gerçekleri senkronize etmenin avantajlarından yararlanamazsınız..

 • Birden çok paydaşın katılımını gerektiren süreçleriniz var mı? Eşler arası ağların geliştirilmiş şeffaflığı ve erişilebilirliği, birden çok paydaşın uyum içinde işbirliği yapmasını sağlar. Merkezi olmayan dijital defterler, tüm tarafların aynı ilahi sayfasından şarkı söylemesini sağlar.

2. Tüm Yasal Çerçeveleri gözden geçirin & Uyum Sorunları

Blok zinciri teknolojilerini uygularken uyumluluk herkesin aklının önünde olmalıdır. Kullanıma hazır blok zinciri işletim sistemlerinin çoğu yerleşik uyum önlemleri sağlarken, her işletme, hiçbir taşın çevrilmemiş kalmamasını sağlamak için gerekli adımları atmalıdır..

Sunduğunuz hizmetlere bağlı olarak, aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız gerekebilir:

 • Kara para aklamayı önleme yasaları
 • Blok zincirindeki yerel ve uluslararası işlemlerle ilgili vergi yükümlülükleri
 • Akıllı sözleşmelerin yasal dayanağı ve güvenilirliği
 • GDPR ve sektöre özgü veri koruma yasaları

3. Potansiyel Riskler Hakkında Düşünün

Herhangi bir yatırım veya teknolojik yenilikte olduğu gibi, telekom şirketleri, blok zinciri benimsemeyle ilişkili riskleri göz önünde bulundurmalıdır.

İster iki sistem arasındaki değişim sürecinde kesinti süresiyle karşı karşıya olsun, ister önceden uygulama maliyetini karşılamakta zorlanıyor, ister sistem arızaları nedeniyle itibarınıza zarar veriyor olsun, şirketler yeşil ışık yakmadan önce kapsamlı bir risk değerlendirmesi yapmalıdır..

Blok zinciri uygulaması teknik uzmanlık gerektirirken, yeni teknolojilerin benimsenmesi ile ilgili herhangi bir konuşma, şirketinizin tüm alanlarından personeli dahil etmelidir..

Siber güvenlik danışmanlarından, denetim komitelerinden, finans ekiplerinden, teknik direktörlerden ve hatta ürün ekiplerinden herkes, adil yönetişimi sağlamak ve öngörülemeyen sorunları önlemek için karar alma sürecinde rol oynamalıdır..

Doğal olarak, bazı riskler yalnızca blok zincirine geçiş yaptıktan sonra gerçekleşebilir. Durum böyleyse, hızlı çözümler bulmak ve riskler gerçeğe dönüşmeden önce uyum sağlamak önemlidir.

4. Blockchain’i Yönetmekten Kim Sorumlu??

Merkezi olmayan defterler, kıdemli bir grup birey tarafından tutulan yetkili kontrolü ortadan kaldırmak için tasarlanırken, tüm blok zinciri sistemleri, belirlenen personel tarafından yönetilmeli ve denetlenmelidir..

İster sistem kesintisi durumunda teknik destek sağlamak, ister en son yasal gereksinimlere uymak için süreçleri ince ayarlamak olsun, tüm blok zincirleri bir tür bakım gerektirir.

Teknik altyapıyı nasıl finanse edeceğinizi, kimin teknik tavsiye sunacağını ve farklı senaryolara uyarlamak için hangi protokollere ihtiyacınız olduğunu düşünün..

Operasyonlarınızın Dış Kaynak Kullanımı: Uçtan Uca Blockchain Bulut Hizmetleri

Blockchain teknolojilerini uygulamanın en hızlı ve en kolay yolu, üçüncü taraf bir blockchain işletim sistemiyle çalışmaktır..

Telekom işinizi çoklu bulut blok zinciri altyapısı ve zincir içi entegrasyonunuzu yönetmek için bir blok zinciri konsorsiyumu ile güçlendirin. Blok zinciri sistemlerinizi sıfırdan inşa etmek yerine, uçtan uca bulut hizmetleri, bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde uyarlanabilen kullanıma hazır hizmetler sunar..

İşletmenizin farklı alanlarındaki protokoller arasında geçiş yapma esnekliğinin keyfini çıkarın ve amaca yönelik veri analitiği programlarından derin maliyet, performans ve uygulama içgörüleri elde edin.

Blockchain Consortia ile Bağlantıda Kalın

İşletmeler, telekom sektöründe blockchain teknolojilerini nasıl uygulayacaklarının henüz yüzeyini çizmemiş olsalar da, şimdi ileri görüşlü yenilikçilerin mermiyi ısırması ve dağıtılmış dijital defter teknolojisine öncülük etme zamanı geldi..

Endüstrinin bilgi yönetimi, veri güvenliği ve işlem işlemlerine olan ezici bağımlılığı, telekomünikasyonu en yeni blockchain teknolojilerine öncülük etmek için mükemmel bir ortam olarak konumlandırıyor..

Zincir içi konsorsiyum, ortak hedefleri paylaşan ve sektörlerinde büyümeyi hızlandırmak için güçlerini birleştirebilen bir grup kuruluşu birbirine bağlar. Blockchain barındırma platformları, büyümeyi destekleyen karşılıklı fayda sağlayan bir yapı oluşturmak için bir konsorsiyumun her üyesiyle birlikte çalışır..

İşletmeniz eski süreçleri düzene koymak, maliyetleri düşürmek ve müşteri deneyimlerini iyileştirmek istiyorsa, uçtan uca bulut tabanlı blockchain konsorsiyumu, telekomünikasyon işinizi modern çağa taşımak için mükemmel bir başlangıç ​​bloğu sunar..

Ocyan’dan merhaba

Telekomünikasyon işinize blockchain uygulamak için yardıma ihtiyacınız var?

Ocyan FinTech, Logistics, Energy, O dahilinde Tier-1 to Tier-3 organizasyonlarla çalışır&G ve Telekom endüstrileri. İşletmelerin bir kurumsal ortamda blok zinciri uygulamalarını ölçeklendirmesine, dağıtmasına ve yönetmesine yardımcı oluyoruz.

Özel Bulut İşletim Sistemimiz, blok zincirine sorunsuz bir geçiş sağlamak için güvenli blok zinciri konsorsiyumları, optimize edilmiş arka ofis desteği, eski entegrasyonlar ve gelişmiş veri ardışık düzenleri sunar.

Bu gönderi, 101 Blockchain for Startups Initiative’in bir parçasıdır ve yazarı: Evangelos Pappas,

Evangelos Pappas, Ocyan’ın CEO’su ve Kurumsal yazılım, dijital dönüşüm, dağıtılmış bilgi işlem ve Blockchain teknolojisi alanlarında önde gelen stratejik kurumsal girişimlerde geçmişe sahip bir teknoloji uzmanıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me