Son on yılda, blok zinciri teknolojisini benimseyen daha fazla kuruluş gördük. Daha hızlı işlemler, daha iyi veri güvenliği, şeffaflık ve daha düşük operasyonel maliyetler, bu tür bir geçişin arkasındaki kilit rolleri oynadı. Yine de şüphecilik devam ediyor.

Kuruluşlar ve girişimciler, blockchain teknolojisinin uzun vadeli sosyal etkisi ve sürdürülebilirliği konusunda meraklıdır. Sektörün hissiyatını anlamak için bu konuyla ilgili bir anket yapmaya karar verdik. Anket, kurumsal blok zinciri girişimlerinin yuvası olan Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik’ten gelen katılımcılara dayanmaktadır..

Ayrıca anket ortağımız olduğu için Oracle’a teşekkür etmek istiyoruz.

Anket Ortağı

kehanet

Blockchain Teknolojisinin Etkisi: Yıkıcıdan Sürdürülebilirliğe

“Yıkıcı” etikete sahip olmasına rağmen, blockchain teknolojisi geleneksel uygulamalara göre daha iyi sürdürülebilirlik sunar. Teknoloji endüstrilerinden sağlık hizmetleri endüstrilerine kadar, blok zinciri uygulamasının sürekli büyümesini görüyoruz. Dahası, blockchain’in başka bir dot-com balonu olduğunu düşünen şüpheciler değişikliği kabul ediyor ve fizibiliteyi onaylıyor..

Bununla birlikte, insanların konuyla ilgili görüşlerini anlamamız gerekiyor. Anketin temel bulgularından geçelim ve sonuçları sosyal etki ve sürdürülebilirlik açısından analiz edelim.

Para Geleceğin Para Birimi OLMAYABİLİR

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2030 yılına kadar sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için birbiriyle bağlantılı 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SDG) ile geldi. BM SDG, geleneksel paraya üstün gelebilecek yeni para birimi türleri önerdi. Bu alternatifler şunları içerir – veriler, ideoloji ve duyarlılık.

Anketimiz, verilerin büyük olasılıkla geleceğin para birimi olacağını gösteriyor. Ayrıca, ideoloji veya duygu gibi insani özelliklerin finansal değer sunma şansı çok azdır veya hiç yoktur..

sosyal etki anketi için blockchain


İnsanların verilere paradan çok öncelik vermesi gerçeği, yalnızca blockchain teknolojisi durumunu güçlendiriyor. Nasıl? Veriler geleceğin para birimi haline gelirse, işlem hızı, güvenlik ve şeffaflık gelecekte daha da önem kazanacaktır. Ve bu üç özellik, blockchain teknolojisinin temel özellikleridir.

Sürdürülebilirliğin Tüm Boyutları Eşit Öneme Sahiptir

Sürdürülebilirlik, farklı bakış açılarından farklı anlamlar taşıyan geniş bir kavramdır. Çeşitli parametreler genellikle birbirine zıt olduğundan, her şeyi kapsayan sürdürülebilirliği elde etmek zordur..

sosyal etki anketi için blockchain

Anket katılımcılarına sürdürülebilirliğin “en önemli faktörü” nü sorduğumuzda, hepsini tercih etmeyi seçtiler. Yeni nesiller, finansal sürdürülebilirliğin yanı sıra çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe ulaşma dürtüsünü hissediyor. Geçen yüzyılda karar vericiler yalnızca sosyal ve finansal istikrara odaklandılar.

Öyleyse, blockchain tüm sürdürülebilirlik faktörlerini nasıl etkileyebilir??

Hepimiz blockchain’in finansal etkisiyle ilgili sayfadayız. Mevcut endüstri uygulamaları ve uygulanabilir kullanım senaryoları, blockchain’in geleneksel metodolojilere kıyasla daha iyi finansal değerler sunduğunu göstermektedir..

Merkezi sistemden blok zincirinin merkezi olmayan ortamına geçerken, sosyal istikrarı sağlayacağız. Bireyler, otoriter merkezi sisteme bağlı olmak yerine sistemin “eşit ve aktif” üyeleri olacaklar. Böylelikle blockchain aracılığıyla sosyal sürdürülebilirliğe ulaşabiliriz.

Son olarak çevresel sürdürülebilirlik konusu geliyor ve bu da blockchain teknolojisi ile mümkün. Blockchain, tüm insanlık için nakitsiz ve kağıtsız bir toplum olasılığını önerir. Ek olarak, blok zinciri tabanlı izlenebilirlik sistemleri, malların kaynağını ve süreçlerin kalitesini tespit edecektir. Bu olduğunda, karbon ayak izinde ciddi bir azalmaya şahit olacağız.

Fiziksel Ürünler için Blockchain Projeleri Yükselişte

İnsanlar yalnızca çeşitli blok zinciri projelerinin fiziksel mallar üzerindeki etkisine tanık olmayı merak ediyorlardı. Ancak işler hızlı bir şekilde değişiyor. Özellikle, farklı Merkezi Olmayan Finans (DeFi) projeleri yaratıcı çözümler öneriyor.

Örneğin, bir DeFi projesi olan Boson Protokolü, gerçek dünyadaki fiziksel muadilleri için blok zinciri jetonlarını kullanmak için bir çözüm sağlamak için çalışıyor. Amaçları, kullanıcıların fiziksel malları / hizmetleri tamamen izinsiz bir şekilde akıllı sözleşmeler yoluyla doğrudan satın almalarına izin vermektir..

sosyal etki anketi için blockchain

Sorduktan sonra, ankete katılanların neredeyse üçte biri şu anda bu tür projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Geri kalanların çoğu öğreniyor, araştırıyor veya kısa sürede bir projeye başlamayı düşünüyor..

Şimdi, bu sayılar neye çevriliyor??

Sosyal etki ve sürdürülebilirlik.

Fiziksel mallar için artan sayıda blockchain projesi, bireylerin artık teknolojiye daha fazla güvendiğini gösteriyor. Bu projeler, daha fazla insanı teknolojiyi zincirleme reaksiyon gibi benimsemeye teşvik ediyor. Bu eğilim sadece blok zincirinin önümüzdeki yıllarda önemli bir sosyal etkiye sahip olacağını gösteriyor..

Kullanıcı Eğitimi ve Düzenleme Hâlâ Kilit Faktörlerdir

Blockchain, nesillerdir devam eden kavramlara alternatifler önermektedir. Çok sayıda başarı öyküsü ve uygulamaya rağmen, zihinsel katılığımız blok zincir teknolojisinin büyük ölçekte benimsenmesine karşı çıkıyor..

Kullanıcı eğitimi, düzenleme, teknoloji altyapısı ve Kullanıcı Deneyimi / Kullanıcı Arayüzü (UX / UI) gibi dört temel faktör, blok zincirinin önemli bir sosyal etki yaratmasını sağlayabilir. Bununla birlikte, bunlar aynı zamanda blok zincirine karşı engelleyici faktörlerdir..

sosyal etki anketi için blockchain

Anket katılımcıları, kullanıcı eğitimi ve düzenlemesinin anahtar olduğunu düşünürken, birincisi biraz daha fazla önem arz ediyor.

Biz de aynı şekilde hissediyoruz.

İki farklı varlık olmasına rağmen, kitleler hala blockchain teknolojisini kripto para birimiyle (çoğunlukla Bitcoin) karıştırıyor. Hatta insanlar bu teknolojiyi “internet parası” olarak adlandırıyor.

Bu nedenle, kullanıcı eğitimi, blockchain’in küresel ölçekte sosyal bir etki yaratması için belirleyici faktördür. Aynı zamanda, açık standartlar, uygulamalar ve endüstri protokolleri olan bir tür düzenleyici yönergeler olmalıdır. Sıradan insanların daha iyi bir anlayışa sahip olmasına yardımcı olacak ve böylece sürdürülebilir bir çevre yaratacaktır..

Oracle Blockchain hakkında

Oracle, hem müşteriler hem de kendi çözümlerini oluşturmak isteyen geliştiriciler için bulutta ve şirket içinde pazar lideri Oracle Blockchain Platform sağlayarak işletmeler için blok zinciri benimsemeyi kolay ve hızlı hale getiriyor.

Daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: oracle.com/blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me