Contents
„Duża organizacja musi nauczyć się wprowadzać innowacje, inaczej nie przetrwa”.
– Peter Drucker
Czego potrzebują przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwa mają bardzo różne potrzeby niż indywidualni użytkownicy w sieci peer-to-peer. Przedsiębiorstwa muszą zarządzać dużymi ilościami poufnych danych, śledzić jakość i czuć się odpowiedzialnymi za przestrzeganie norm bezpieczeństwa i przepisów w swoich branżach, czy to przy wydawaniu identyfikatorów, wykonywaniu transakcji, śledzeniu pojemników ładunkowych czy etykietowaniu produktów farmaceutycznych. Bezpieczeństwo, pewność i odpowiedzialność na dużą skalę mają kluczowe znaczenie dla wydajnego przedsiębiorstwa. Potrzeby przedsiębiorstw ostatecznie dzielą się na cztery kategorie:
- Zezwolenie. Przypadki użycia w przedsiębiorstwach często wymagają, aby tylko upoważnione osoby mogły dołączyć do sieci, a uczestnicy mieli różne role odczytu, dostępu i zapisu.
- Prywatność. Konkretne dane dotyczące transakcji – nazwa produktu, ilość, cena, adres, dane osobowe umożliwiające identyfikację, itp. – powinny być ukrywane lub udostępniane uczestnikom sieci w zależności od pełnionej przez nich roli. Na przykład spedytor może nie potrzebować informacji o zawartości określonego kontenera transportowego, ale tylko o tym, że kontener dotarł. Przepisy bankowe również ograniczają, kto może mieć dostęp do danych transakcji.
- Wydajność. Przedsiębiorstwa muszą mieć infrastrukturę umożliwiającą przetwarzanie tysięcy transakcji na sekundę i tolerowanie okresowych skoków aktywności sieciowej. Na przykład jedno zamówienie sprzedaży z tysiącem wierszy wyzwala kaskadę zdarzeń transakcyjnych. W dzisiejszych gospodarkach sieciowych przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość gromadzenia, sprawdzania i publikowania coraz większej liczby różnorodnych transakcji.
- Ostateczność. Instytucje przekazujące duże kwoty pieniędzy potrzebują pewności co do wyniku transakcji. Fundusze muszą być dobre, a płatności ostateczne.
Co oferuje Ethereum: fakty i korzyści
Ethereum uruchomiono w 2015 roku jako znacznie bardziej rozszerzalną i wydajną wersję technologii blockchain będącej podstawą systemu płatności Bitcoin. Wartością blockchain jest natywna pewność sieci: uczestnicy mogą ustanowić zaufany i niezmienny zapis transakcji bez potrzeby korzystania z pośredników. Zdecentralizowana architektura łańcucha bloków – wiele rozproszonych węzłów jednocześnie uruchamiających oprogramowanie i budujących rekord – zapewnia, że pewność sieci nigdy nie jest zagrożona.
Siłą łańcucha bloków Ethereum jest jego programowalność: umowy są osadzone w kodzie, dzięki czemu transakcje są wykonywane automatycznie. Te umowy cyfrowe lub „inteligentne kontrakty” mogą mieć nieograniczone formaty, warunki, a nawet wywoływać inne umowy, dzięki czemu Ethereum jest użyteczne nie tylko do rozliczania płatności, ale także do arbitrażu wydarzeń transakcyjnych w finansowaniu handlu, łańcuchach dostaw, rejestrach rządowych, sieciach energetycznych , nieruchomości, prawo i wiele innych sektorów.
Stabilność i popularność łańcucha blokowego Ethereum
Ethereum okazał się bardzo odporny na ataki, jednocześnie obsługując różnorodne aplikacje. Jest popularny zarówno w sieciach publicznych, jak i prywatnych. Oto fakty dotyczące dzisiejszej publicznej sieci głównej:
- 14K+ żywe węzły
- 40 M.+ unikalne adresy
- 10B codzienne żądania API obsługiwane przez Infura
- 1,5 mld USD+ dzienny wolumen obrotu
- 1900+ zdecentralizowane aplikacje (dApps)
- 94% ze 100 najlepszych projektów blockchain jest zbudowanych na Ethereum
- 250K+ programiści (bardziej niż jakakolwiek inna społeczność blockchain)
- 500 tys+ dzienne transakcje (więcej niż wszystkie inne blockchain razem wzięte)
11 Korzyści z Enterprise Ethereum
Ethereum ma być tani, otwarty, elastyczny i przystosowany do współpracy między wieloma stronami. Jeśli chodzi o koordynację danych, Ethereum działa podobnie jak rozproszony rejestr, ale jego architektura ma również unikalne warstwy, które zarówno wzmacniają, jak i tworzą nowe możliwości dla systemów biznesowych. Dla tych, którzy chcą dogłębnie zrozumieć różne funkcje, nasz architekt biznesowy protokołu Brent Xu napisał niezwykle dokładne, dwuczęściowe porównanie technologii blockchain i technologii rozproszonych rejestrów. Oto obecne możliwości Enterprise Ethereum:
- Koordynacja danych. Zdecentralizowana architektura Ethereum lepiej alokuje informacje i zaufanie, dzięki czemu uczestnicy sieci nie muszą polegać na centralnym podmiocie zarządzającym systemem i pośredniczącym w transakcjach.
- Szybkie wdrożenie. Dzięki kompleksowej platformie SaaS, takiej jak Hyperledger Besu, przedsiębiorstwa mogą łatwo wdrażać prywatne sieci blockchain i zarządzać nimi, zamiast kodować implementację łańcucha bloków od zera.
- Dozwolone sieci. Warstwa protokołu Open Source ConsenSys Quorum umożliwia firmom tworzenie na publicznych lub prywatnych sieciach Ethereum, zapewniając, że Twoje rozwiązanie spełnia wszelkie potencjalne wymagania prawne i bezpieczeństwa.
- Rozmiar sieci. Mainnet udowadnia, że sieć Ethereum może współpracować z setkami węzłów i milionami użytkowników. Większość firm konkurencyjnych w zakresie technologii blockchain obsługuje tylko sieci zawierające mniej niż 10 węzłów i nie ma żadnego przypadku odniesienia dla rozległej i opłacalnej sieci. Rozmiar sieci ma kluczowe znaczenie dla konsorcjów korporacyjnych, które muszą przerastać kilka węzłów.
- Prywatne transakcje. Przedsiębiorstwa mogą osiągnąć szczegółowość prywatności w Ethereum, tworząc prywatne konsorcja z prywatnymi warstwami transakcji. W ConsenSys Quorum prywatne informacje nigdy nie są rozgłaszane do uczestników sieci. Dane prywatne są szyfrowane i udostępniane wyłącznie bezpośrednio odpowiednim stronom.
- Skalowalność i wydajność. Dzięki konsensusowi Proof of Authority oraz niestandardowemu czasowi blokowania i limitowi gazu, sieci konsorcjum zbudowane na Ethereum mogą przewyższać publiczną sieć główną i skalować do setek transakcji na sekundę lub więcej, w zależności od konfiguracji sieci. Rozwiązania na poziomie protokołu, takie jak sharding i off-chain, rozwiązania skalowania warstwy 2, takie jak plazma i statechannels, dają Ethereum możliwości zwiększenia przepustowości w najbliższej przyszłości.
- Ostateczność. Algorytm konsensusu w łańcuchu bloków zapewnia pewność, że zapis transakcji pozostaje nienaruszony i kanoniczny. Ethereum oferuje konfigurowalne mechanizmy konsensusu, w tym RAFT i IBFT dla różnych instancji sieci przedsiębiorstwa, zapewniając natychmiastową finalność transakcji i zmniejszając wymaganą infrastrukturę, której wymaga algorytm Proof of Work.
- Warstwa motywacyjna. Warstwy kryptoekonomiczne Ethereum umożliwiają sieciom biznesowym opracowywanie mechanizmów, które zarówno karają nikczemne działania, jak i tworzą nagrody za działania, takie jak weryfikacja i dostępność.
- Tokenizacja. Firmy mogą tokenizować dowolny zasób w Ethereum, który został zarejestrowany w formacie cyfrowym. Poprzez tokenizację aktywów organizacje mogą podzielić na frakcje aktywa, które wcześniej były monolityczne (nieruchomości), rozszerzyć swoją linię produktów (prawdopodobnie rzadka sztuka) i odblokować nowe modele motywacyjne (zarządzanie danymi w ramach crowdsourcingu).
- Normy. Ethereum jest tam, gdzie są standardy. Protokoły dotyczące projektowania tokenów (ERC20), nazw czytelnych dla człowieka (ENS), zdecentralizowanej pamięci masowej (Swarm) i zdecentralizowanego przesyłania wiadomości (szept) zapobiegają bałkanizacji ekosystemu. W przypadku przedsiębiorstw – Enterprise Ethereum Alliance Specyfikacja klienta 1.0 definiuje komponenty architektoniczne dla zgodnych wdrożeń łańcucha bloków w przedsiębiorstwie. EEA planuje wkrótce wydanie wersji 2.0 specyfikacji.
- Interoperacyjność i open source. Konsorcja w Ethereum nie są zamknięte w środowisku IT jednego dostawcy. Na przykład klienci Amazon Web Services mogą obsługiwać prywatne sieci z Kaleido Blockchain Business Cloud. Podobnie jak filozofia społeczności Java oparta na specyfikacjach, ekosystem Ethereum z zadowoleniem przyjmuje wkład w bazę kodu poprzez propozycje ulepszeń Ethereum (EIP).
Przyszłość Enterprise Ethereum
Niecały rok temu utworzenie sieci blockchain, na którą udzielono zezwolenia, było nadal czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem i obejmowało zebranie zespołu programistów blockchain oraz wydanie miesięcy i milionów dolarów na pisanie niestandardowego kodu. ConsenSys Quorum radykalnie uprościło jednak tworzenie i obsługę prywatnych sieci blockchain dla przedsiębiorstw.
Długoterminową wartością opcji korporacyjnego Ethereum jest interoperacyjność z publiczną siecią główną, która oferuje globalny zasięg, ekstremalną odporność i wysoką integralność. Zgodność z siecią Mainnet znacznie zmniejszy kwoty, jakie przedsiębiorstwa obecnie inwestują w infrastrukturę IT i zabezpieczenia.
W niedalekiej przyszłości koncepcja „prywatnych” i „publicznych” sieci blockchain może równie dobrze stać się historycznym przypisem, jak często sądzi John Wolpert. Rozwiązania dla przedsiębiorstw będą obsługiwać prywatne transakcje, ale będą współpracować przy tworzeniu współużytkowanej, bezpiecznej i przyszłościowej infrastruktury IT, zamiast powielać i redukować infrastrukturę każdego przedsiębiorstwa na potrzeby własnych przypadków użycia. Wspólna infrastruktura uwolni innowacje i odblokuje zasoby, które wcześniej były zamrożone między zamrożonymi organizacjami.