30 Czynniki techniczne platformy Blockchain

blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogEnterprise Blockchain

30 Czynniki techniczne platformy Blockchain

Kluczowe aspekty techniczne, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy blockchain dla Twojego biznesowego przypadku zastosowania. Autor: Clemens Wan 5 marca 2020 r. Opublikowano 5 marca 2020 r.

2

Clemens Wan jest architektem rozwiązań w ConsenSys. Pisze listy 30 seelemons.com.

Jeśli Twój wybór platformy blockchain ma mniej wspólnego z czynnikami biznesowymi (patrz 30 czynników biznesowych platformy Blockchain), być może przyglądasz się niektórym technicznym aspektom swojego przypadku użycia. Ta lista 30 zawiera pytania dotyczące technologii blockchain, na które należy zwrócić uwagę podczas weryfikacji platformy.

DevOps / Sieć / Wdrożenie / Protokół

 1. Elastyczność wdrażania warstwy Blockchain – Czy platforma ma instancję publiczną? Dozwolone? Prywatny? Hybrydowy?
 2. Optymalna liczba węzłów – Ile węzłów jest potrzebnych do obsługi sieci? Po jednym dla każdego członka? Czy mogę współpracować z siecią bez uruchamiania węzła?
 3. Konteneryzacja – Czy platformę można zadokeryzować i wdrożyć za pośrednictwem Kubernetes?
 4. Warstwa zarządzania tożsamością sieciową – Jak są zarządzane uprawnienia dla węzłów i osób? Czy są jakieś ograniczenia dla superużytkowników? Czy istnieje mapa sieci źródłowej wszystkich stron w sieci (np. Usługa podobna do DNS – ENS w Ethereum)?
 5. Mechanizm konsensusu – Czy system jest oparty na Proof of Work? Dowód stawki? Dowód autorytetu? Dowód upływu czasu? Decyduje o tym prawdopodobnie struktura zarządzania i jednostki w oparciu o to, co jest najbardziej efektywne w Twoim przypadku użycia.
 6. Komunikacja między organizacjami – Czy istnieją oddzielne warstwy do prywatnych wiadomości? Czy to jest oparte na AMQP? RabbitMQ? XMPP? Zabezpiecz Scuttlebutt?
 7. Metodyka przetwarzania transakcji – Jaka jest kolejność czynności w zakresie przetwarzania transakcji? Kiedy protokół porządkuje, weryfikuje i realizuje transakcje? W Ethereum, TX są wysyłane do węzłów walidacyjnych, które porządkują / sprawdzają przed wykonaniem i dystrybucją „prawidłowego” bloku. W Corda TXs są weryfikowane indywidualnie przez potrzebę znajomości węzłów za pośrednictwem Flow Framework, dopóki nie zostaną podpisane i ponownie rozprowadzone przez notariusza.
 8. Kryptografia – Jakie biblioteki są używane i obsługiwane przez skróty i podpisy? (np. secp256k1 dla Ethereum)
 9. Możliwość podłączania kryptografii – Czy określone węzły mogą zdecydować się na użycie innej biblioteki kryptograficznej w oparciu o ich regionalne reguły bezpieczeństwa? (np. zgodność z NIST)
 10. Techniki udostępniania plików – Każdy zasób cyfrowy musi być w jakiś sposób prawnie zakotwiczony w organizacji, która go przechowuje lub w dokumencie prawnym / prozie, do której odwołuje się kod. W jaki sposób pliki są udostępniane między organizacjami korzystającymi z platformy? Czy są zapisywane na tej samej platformie? Czy mają podobne kopie zapasowe?
 11. Zakotwiczenie prawne – Czy w protokole jest wbudowana proza ​​prawnicza lub implementacja dokumentów prawnych (np. OpenLaw)?
 12. Łatwość manipulacji vs. odporność na manipulacje – Czy ktoś może zmienić stan twojego węzła lokalnego i jego historię? Jeśli w jakiś sposób transakcja lub stan zostałyby usunięte, czy spowodowałoby to brak synchronizacji? Czy odnośne dane historyczne mogą być modyfikowane lub usuwane i uzgodnione przez wszystkie strony?
 13. Odzyskanie transakcji – W jaki sposób węzeł odzyskuje transakcje? Jeśli Twoje transakcje nie są w pełni dystrybuowane do wszystkich stron, to jakie są mechanizmy pobierania najnowszej uzgodnionej wersji?
 14. Możliwość DAO – Czy istnieją przykłady dappsów, które abstrahują od odpowiedzialności za zarządzanie? Może to być przydatne w przypadku ponownego wykorzystania sieci w celu utrzymania głosowania i zarządzania.

Doświadczenie programisty / najlepsze aplikacje

 1. Odpowiedzialność za aplikację – O co musisz się martwić podczas tworzenia aplikacji typu top of stack (dapp)? Czy musisz hostować własny węzeł? Czy jesteś również odpowiedzialny za wdrażanie odpowiednich serwerów internetowych i interfejsów dapp? W jaki sposób użytkownicy zapłacą za Twoją aplikację?
 2. Wdrożenie warstwy Dapp – Na podstawie uprawnień, w jaki sposób inteligentne kontrakty są wdrażane w sieci? Od osoby fizycznej (np. Adres na białej liście)? Według węzła (np. Tożsamość LEI)? Przez zarejestrowany podmiot (np. Sieć biznesowa dodana do sieci)? Przez dostawcę infrastruktury (np. Kaleido Marketplace)? Czy do wdrożenia potrzebujesz uprawnień na poziomie węzła?
 3. Inteligentne języki kontraktowe – W jakim języku jest napisana inteligentna umowa? Czy został przetestowany? Czy ma dobrą społeczność?
 4. Biblioteki i standardy inteligentnych kontraktów – Czy uzgodniono bezpieczne biblioteki / funkcje (np. OpenZeppelin), które są utrzymywane i kontrolowane? Czy istnieją powszechnie uzgodnione implementacje funkcji dostosowanych do standardów (np. ERC-20, ERC-721 itp.)?
 5. Możliwość aktualizacji inteligentnych kontraktów – Jak aktualizowane są aplikacje? Czy istnieją dobrze zdefiniowane wzorce uaktualniania dla kodu inteligentnej umowy??
 6. Dostęp do danych referencyjnych i rynkowych – W sieci, jakie dostępne wyrocznie można wywołać, aby otrzymać informacje niezbędne do wykonania wyzwalanej akcji?
 7. Zalecane zarządzanie tożsamością osób – Czy pary kluczy publiczny / prywatny i adresy w naturalny sposób wymagają od osób utrzymywania własnych kluczy? A może jest to realistyczne założenie, że pośrednicy będą hostować ich w Twoim imieniu i nadal będą mieli zarządzanie kontem podzielone na preferencje klientów?
 8. Współdziałaj w aplikacjach lub sieciach – Czy dapp może zadzwonić do innego dapp? Czy sieć / łańcuch boczny może odwoływać się do informacji z sieci na uwięzi?

Kontrola użytkownika / Wydajność / Prywatność

 1. Wydajność przetwarzania transakcji – Jak szybko można kolejkować transakcje, przetwarzać je (partiami / blokami) i upewnić się, że kolejka jest wyczyszczona z powiadomieniem o „zapisaniu”?
 2. Skalowalność przetwarzania transakcji – Czy system został zaprojektowany tak, aby był modułowo skalowalny (w poziomie lub w pionie) w celu obsługi wyższych szybkości przetwarzania?
 3. Jednoczesne zmiany – Czy istnieją przeszkody w wielokrotnym aktualizowaniu tej samej umowy lub salda, zanim zasób zostanie w pełni zmieniony??
 4. Wyniki dystrybucji transakcji – Kiedy Twoja transakcja zostanie zaktualizowana dla wszystkich stron? Czy to podczas przetwarzania bloku? Po 6 głębokościach bloków? Po zakończeniu przepływu i podpisaniu przez wszystkie strony?
 5. Wielowątkowość – Czy przetwarzanie transakcji i konsensus mogą być wielowątkowe lub podzielone na wielu uczestników sieci i nadal zgadzać się na to samo złote źródło? Czy dzielisz różne rodzaje egzekucji?
 6. Mechanizmy prywatności dla zaciemniania pola – Czy możesz udostępniać określone pola mechanizmu przechowywania danych tylko określonym użytkownikom? Czy potrafisz uruchomić logikę biznesową, która porównuje wartości pól bez ujawniania informacji (np. Aztec i ZKsnarks)?
 7. Mechanizmy prywatności dla odbiorców (poufność) – Czy możesz dokonywać automatycznej rotacji kluczy publicznych, tak aby użytkownik końcowy, do którego wysyłasz informacje, nie był rozpoznawany przez znaną tożsamość?
 8. Mechanizmy prywatności dla nadawców (wzorce ruchu transakcyjnego) – Czy nie możesz udostępniać transakcji wszystkim stronom w przypadkach, gdy chcesz, aby tylko zidentyfikowane przez Ciebie strony widziały transakcję?
Skonsultuj się z naszymi ekspertami w dziedzinie technologii blockchain

Nasz zespół ds. Rozwiązań globalnych oferuje szkolenia w zakresie technologii blockchain, doradztwo strategiczne, usługi wdrożeniowe i możliwości partnerstwa. Skontaktuj się z nami Newsletter Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości dotyczące Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych BlockchainPrzewodnik

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych Blockchain

Wprowadzenie do tokenizacjiWebinar

Wprowadzenie do tokenizacji

Przyszłość finansów, aktywów cyfrowych i DeFiWebinar

Przyszłość finansów: aktywa cyfrowe i DeFi

Co to jest Enterprise EthereumWebinar

Co to jest Enterprise Ethereum?

Banki centralne i przyszłość pieniądzaBiały papier

Banki centralne i przyszłość pieniądza

Komgo Blockchain dla finansowania handlu towaramiCase Stud

Komgo: Blockchain dla finansowania handlu towarami

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map