Blockchain dla organizacji pozarządowych: studium przypadku Project Unblocked Cash

Rewolucja w humanitarnych przekazach pieniężnych na Vanuatu

W przypadku katastrofy priorytetem jest szybkie udzielenie pomocy tym, którzy jej potrzebują. W ostatnich latach pomoc w formie gotówki i voucherów (CVA) jest coraz częściej wybieraną metodą dostarczania pomocy w sektorze pomocy humanitarnej. Program CVA przewiduje transfer gotówki lub bonów bezpośrednio do osób lub gospodarstw domowych w społeczności, aby wydać je według własnego uznania, zamiast przekazywać pieniądze rządom lub innym podmiotom państwowym. Szacuje się, że tylko w 2016 roku Pomoc humanitarna w wysokości 2,8 mld USD została wypłacona w formie gotówki i bonów (Raport o globalnej pomocy humanitarnej 2018; p6). Jednak model CVA może być drogi, nieefektywny i nieprzejrzysty; często jest to długi proces, wymagający wielu godzin pracy administracyjnej wolontariuszy w krytycznym czasowo okresie. 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ssa-ku22w0k]

 

Wyzwanie

Podobnie jak wiele wysp na Pacyfiku, Vanuatu jest narażone na dużą liczbę ekstremalnych zjawisk pogodowych. Położona w podatnym na trzęsienia ziemi „pierścieniu ognia” i pośrodku pasa cyklonów Pacyfiku, wyspa doświadcza wysokiej częstotliwości erupcji wulkanów, cyklonów, trzęsień ziemi, tsunami i osuwisk. W jaki sposób organizacje pozarządowe mogą opracować programy pomocy w postaci gotówki i voucherów, które natychmiast łączą gotówkę z osobami podatnymi na zagrożenia, zapewniają, że te fundusze nie zostaną pochłonięte przez duże koszty transakcji, i uzyskają wgląd w czasie rzeczywistym, aby zoptymalizować program?

 

Rozwiązanie Ethereum

Oxfam zaręczony Sempo i ConsenSys Solutions w celu oceny czasu, kosztów i jakości programów przelewów cyfrowych opartych na gotówce. W maju 2019 r. Uruchomili Gotówka na projekt odblokowana: pilotażowy program pomocy w postaci gotówki i voucherów oparty na sieci blockchain Ethereum. Szybciej połączył ofiary katastrofy z pomocą „gotówkową”, zapewniając jednocześnie wgląd w przepływ funduszy w czasie rzeczywistym. Pilotaż, przetestowany na Vanuatu we wsiach Pango i Melemaat, miał na celu zapewnienie Oxfam globalnych ram dla wdrożenia szybszego, wydajniejszego i bardziej przejrzystego mechanizmu CVA dla przyszłych programów pomocy w przypadku katastrof.

Rozwiązanie techniczne zapewniło Sempo, platforma transferu gotówki dla organizacji pozarządowych oparta na technologii blockchain. Wdrożeniem pilota zajął się Oxfam Vanuatu. ConsenSys pomogło we wstępnym zaprojektowaniu projektu pilotażowego, zapewniło doradztwo i wsparcie komunikacyjne w zakresie łańcucha bloków oraz dokonało oceny pilota, aby sformułować zalecenia dotyczące przyszłego wykorzystania i potencjału skalowania.

Program został po raz pierwszy wdrożony w Pango. W tej społeczności dziewiętnastu właścicieli sklepów zostało wprowadzonych do systemu, a dwustu odbiorców otrzymało karty NFC, które utrzymywały stan ich cyfrowego portfela. ConsenSys był na miejscu w Vanuatu wraz z Oxfam i Sempo podczas pilotażu w maju 2019 r., Aby być świadkiem zarówno wdrażania odbiorców do systemu, jak i użytkowania systemu w społeczności. 

Rozwiązanie dystrybuowało kapitał w postaci kart NFC, które utrzymywały saldo środków. Następnie uczestnicy używali kart NFC w uczestniczących sklepach w swoich społecznościach. Rozwiązanie składało się z trzech głównych komponentów:

  • Przedpłacone karty voucherowe wręczane każdemu z odbiorców
  • Telefony wydawane sklepikarzom z zainstalowaną aplikacją na telefon komórkowy Sempo
  • Backend blockchain Ethereum do kontrolowania przepływu cyfrowej gotówki

„Korzystając z kuponów wspieranych przez stablecoiny, tworzymy coś, co rośnie organicznie. To system, który pozwala nam stworzyć dobrze prosperujący ekosystem dostawców i społeczności – [system, który] może naprawdę żyć własnym życiem ”. 

– Nick Williams, współzałożyciel SEMPO


System w akcji

 

schemat blokowy oxfam

Odbiorcom pomocy wydano sfinansowaną kartę NFC umożliwiającą dokonywanie zakupów w lokalnych uczestniczących sklepach. Same karty NFC utrzymywały saldo w postaci zaszyfrowanej sekwencji wpłat i wypłat.

Lokalni sklepikarze otrzymali telefon komórkowy z fabrycznie załadowaną aplikacją mobilną Sempo. Miał pamięć podręczną lokalnej bazy danych kart NFC i ich sald, dzięki czemu mógł działać w trybie offline. Dostawcy musieli łączyć się z Internetem tylko raz w tygodniu, aby zsynchronizować swoje urządzenia z serwerem online, co czyniło to racjonalnym rozwiązaniem dla środowiska o niskiej łączności. Salda wyświetlane w interfejsie użytkownika aplikacji mobilnej oraz w zapleczu Sempo były w walucie krajowej Vanuatu Vatu (VT). Przeliczenia dokonano w programie względem stałego kursu wymiany VT na USD. 

Pulpit nawigacyjny Sempo zapewnia przyjazny dla użytkownika interfejs do przeglądania łańcucha bloków Ethereum i ułatwiania transakcji masowych, umożliwiając Oxfam szybsze podejmowanie decyzji i optymalizację wypłat.

Blockchainem używanym do wykonywania transakcji finansowych w tym rozwiązaniu był publiczny blockchain Ethereum. 

 

Dlaczego sieć publiczna Ethereum?

Identyfikowalność

Rozwiązanie łańcucha publicznego Ethereum umożliwiło darczyńcom zobaczenie, jak ich fundusze trafiają bezpośrednio do projektu, a Oxfam – możliwość zobaczenia dystrybucji środków w czasie rzeczywistym, wizualizowanej za pośrednictwem pulpitu Sempo. 

Ustalona wartość pieniężna tokena Ethereum „DAI”

Najważniejszą zaletą korzystania z publicznego łańcucha jest to, że wartość pieniężna została już ustalona. Rozwiązanie Sempo zazwyczaj utrzymywało saldo w tokenie o nazwie DAI: token Ethereum lub stablecoin o ustalonej wartości 1 USD. Token używany w programie Oxfam Vanuatu był „Crypto Collateralized Voucher” (CCV), który „opakował” token DAI. Zapewniło to, że tokeny mogły być używane tylko przez uczestników w systemie Sempo. Tokeny mogły zostać „rozpakowane” do oryginalnego formularza DAI tylko przez osoby z białej listy. Mechanizm CCV został wprowadzony jako mechanizm AML, co jeszcze bardziej wzmocniło bezpieczeństwo i względy regulacyjne rozwiązania Sempo. 

Wykorzystując ustaloną wartość pieniężną Ethereum, Oxfam uchylił się od odpowiedzialności za ustalenie wartości każdego tokena, który wyemitował w prywatnym łańcuchu, a następnie przekonał świat, że może uszanować wartość tych tokenów. 

„Organizacja pozarządowa, taka jak Oxfam, ma teraz do dyspozycji narzędzie, które pozwala szybko dotrzeć do ludzi i pomóc ludziom po kryzysie, co jest łatwiejsze i tańsze niż istniejące procesy”, 

– Nick Williams, współzałożyciel SEMPO

Wyniki

Oxfam w Vanuatu wdrożył różne sposoby realizacji programów gotówkowych i voucherowych. W ich doświadczeniu; Okazało się, że rozwiązanie Sempo jest bardziej skuteczne niż gotówka, czeki czy kupony pod następującymi względami:

Szybsze wdrażanie

Jeden z najbardziej znaczących przyrostów wydajności miał miejsce przy pierwszym zatrudnieniu odbiorców. W tradycyjnym modelu terminy wypłaty musiały być ustalone dla każdego odbiorcy. Odbiorcy musieli wtedy wrócić, zostać ponownie zidentyfikowani i otrzymać czek, kupon lub inną formę uprawnienia do gotówki, na przykład gotówkę w kopercie lub kartę debetową. Dopiero w tym momencie odbiorca mógł wykorzystać środki na zakup tego, czego potrzebuje.

Zapewnienie przejrzystości uprawnionym użytkownikom

Piloci Pango i Melemaat zademonstrowali kolejną istotną zaletę rozwiązania opartego na blockchain: łatwość monitorowania przepływu środków; możliwość zobaczenia w czasie rzeczywistym, jak zostały wykorzystane pieniądze z pomocy.  

Zmniejszona liczba pośredników

Rozwiązanie Sempo pokazało, że bezpośrednie darowizny (bez pośredników i administracji) są możliwe przy użyciu technologii rozproszonej księgi. Gdyby Oxfam opublikował adres operatora programu Ethereum, każda osoba lub organizacja zdolna do wysłania kryptowaluty DAI mogłaby przekazać darowiznę bezpośrednio do programu

Efektywność kosztowa

Ta metoda transferu była również znacznie tańsza w przypadku małych darowizn. Na przykład przelewy bankowe do Vanuatu z Australii kosztują około 20 USD. Natomiast transakcja Ethereum kosztuje średnio mniej niż 10 centów w AUD. 

Interfejs ludzki

Technologia była łatwa w użyciu dla odbiorców, dostawców i dla Oxfam, a opinie uczestników pokazały, że jest to preferowane rozwiązanie w kontekście przyszłych katastrof. Zaangażowanie społeczności w program było wysokie, a opinie były pozytywne. ConsenSys wydaje obecnie kluczowe zalecenia dla Oxfam, aby udoskonalić i rozszerzyć program.

Pobierz studium przypadku Project Unblocked

30-stronicowy raport opisujący szczegółowo rozwiązane problemy, rozwiązania Enterprise Ethereum oraz cele osiągnięte przez Sempo, Oxfam i ConsenSys Solutions.

Pobierz studium przypadkuPobierz studium przypadku Project Unblocked

Partnerzy technologiczni

partnerzy sempousługi internetowe amazonusługi internetowe amazonlogo kaleido nowealethioalethioox v zielony

Dowiedz się więcej o projekcie odblokowanym

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map