Co to jest zdecentralizowane finanse (DeFi)?

  Zdecentralizowane finanse – często nazywane DeFi – odnoszą się do przejścia od tradycyjnych, scentralizowanych systemów finansowych do finansowania peer-to-peer, które jest możliwe dzięki zdecentralizowanym technologiom zbudowanym na łańcuchu blokowym Ethereum. Od platform pożyczkowych po stablecoiny i tokenizowane BTC, ekosystem DeFi uruchomił ekspansywną sieć zintegrowanych protokołów i instrumentów finansowych. Teraz z wartością ponad 13 miliardów dolarów zamkniętą w inteligentnych kontraktach Ethereum zdecentralizowane finanse wyłoniły się jako najbardziej aktywny sektor w przestrzeni blockchain, z szeroką gamą przypadków użycia dla osób fizycznych, programistów i instytucji. 

  „Jesteśmy o krok od globalnej branży finansowej działającej na wspólnej infrastrukturze oprogramowania”.

   

  –Lex Sokolin, Global Fintech Co-Head of ConsenSys

  Podczas gdy nasz tradycyjny system finansowy działa na scentralizowanej infrastrukturze zarządzanej przez władze centralne, instytucje i pośredników, zdecentralizowane finanse są zasilane przez kod działający na zdecentralizowanej infrastrukturze łańcucha bloków Ethereum. Wdrażając niezmienne inteligentne kontrakty na Ethereum, programiści DeFi mogą uruchamiać protokoły finansowe i platformy, które działają dokładnie tak, jak zaprogramowano i są dostępne dla każdego, kto ma połączenie z Internetem. 

  Przełomem DeFi jest to, że aktywa kryptograficzne mogą być teraz wykorzystywane w sposób niemożliwy do wykorzystania w przypadku aktywów fiducjarnych lub „rzeczywistych”. Zdecentralizowane giełdy, aktywa syntetyczne i pożyczki błyskawiczne to zupełnie nowe aplikacje, które mogą istnieć tylko w łańcuchach bloków. Ta zmiana paradygmatu w infrastrukturze finansowej ma wiele zalet w odniesieniu do ryzyka, zaufania i możliwości. 

  Jakie są zalety zdecentralizowanego finansowania?

  Zdecentralizowane finansowanie wykorzystuje kluczowe zasady łańcucha blokowego Ethereum, aby zwiększyć bezpieczeństwo finansowe i przejrzystość, odblokować płynność i możliwości wzrostu oraz wspierać zintegrowany i ustandaryzowany system gospodarczy.  

  • Programowalność. Wysoce programowalne inteligentne kontrakty automatyzują realizację i umożliwiają tworzenie nowych instrumentów finansowych i aktywów cyfrowych.
  • Niezmienność. Zabezpieczona przed manipulacją koordynacja danych w zdecentralizowanej architekturze łańcucha bloków zwiększa bezpieczeństwo i możliwość kontroli.
  • Interoperacyjność. Komponowalny stos oprogramowania Ethereum zapewnia, że ​​protokoły i aplikacje DeFi są zbudowane tak, aby integrować i uzupełniać się nawzajem. Dzięki DeFi programiści i zespoły produktowe mogą elastycznie budować na podstawie istniejących protokołów, dostosowywać interfejsy i integrować aplikacje innych firm. Z tego powodu ludzie często nazywają protokoły DeFi „pieniędzmi lejami”.
  • Przezroczystość. W publicznym łańcuchu bloków Ethereum każda transakcja jest transmitowana i weryfikowana przez innych użytkowników w sieci (uwaga: adresy Ethereum to zaszyfrowane klucze, które są pseudo-anonimowe). Ten poziom przejrzystości danych transakcyjnych nie tylko pozwala na szczegółową analizę danych, ale także zapewnia, że ​​aktywność sieciowa jest dostępna dla każdego użytkownika. Ethereum i działające na nim protokoły DeFi są również zbudowane przy użyciu otwartego kodu źródłowego, który jest dostępny dla każdego do przeglądania, audytu i tworzenia na podstawie.
  • Bez pozwolenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych finansów, DeFi definiuje otwarty, bez pozwolenia dostęp: każdy, kto ma portfel kryptograficzny i połączenie z Internetem, niezależnie od lokalizacji geograficznej i często bez minimalnej wymaganej kwoty, może uzyskać dostęp do aplikacji DeFi zbudowanych na Ethereum.
  • Opieka nad sobą. Korzystając z portfeli Web3, takich jak MetaMask aby wchodzić w interakcje z aplikacjami i protokołami finansowymi bez pozwolenia, uczestnicy rynku DeFi zawsze przechowują swoje aktywa i kontrolują ich dane osobowe. 

  „Podstawy nowych gospodarek zaczynają się od zaciągania pożyczek i udzielania pożyczek. W 2019 roku branża blockchain umożliwiła te niezbędne prymitywy w tym, co stało się DeFi. ”

   

  –Collin Myers, Global DeFi Product Strategy Lead, Codefi

  Jakie są przypadki użycia zdecentralizowanych finansów?

  Od DAO po aktywa syntetyczne, zdecentralizowane protokoły finansowe otworzyły świat nowej działalności gospodarczej i możliwości dla użytkowników na całym świecie. Wyczerpująca lista przypadków użycia poniżej jest dowodem na to, że DeFi to znacznie więcej niż wyłaniający się ekosystem projektów. Jest to raczej zbiorowa i zintegrowana próba zbudowania równoległego systemu finansowego na Ethereum, który konkuruje ze scentralizowanymi usługami, ponieważ jest znacznie bardziej dostępny, odporny i przejrzysty. 

  Zarządzanie aktywami


  Dzięki protokołom DeFi jesteś depozytariuszem własnych funduszy kryptograficznych. Portfele kryptowalutowe, takie jak MetaMask, Bezpieczna dla gnozy, i Srebrzysty pomóc Ci w łatwej i bezpiecznej interakcji ze zdecentralizowanymi aplikacjami, aby robić wszystko, od kupowania, sprzedawania i przesyłania kryptowalut po zarabianie na swoich zasobach cyfrowych. W przestrzeni DeFi jesteś właścicielem swoich danych: na przykład MetaMask przechowuje frazę wyjściową, hasła i klucze prywatne w zaszyfrowanym formacie lokalnie na Twoim urządzeniu, dzięki czemu tylko Ty masz dostęp do swoich kont i danych. 

  Zgodność i KYT 

  W tradycyjnych finansach zgodność w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (CFT) opiera się na wytycznych know-your customer (KYC). W przestrzeni DeFi zdecentralizowana infrastruktura Ethereum umożliwia analizę zgodności nowej generacji w zakresie zachowania adresów uczestniczących, a nie tożsamości uczestników. Te mechanizmy know-your-transaction (KYT) pomagają w ocenie ryzyka w czasie rzeczywistym i chronią przed oszustwami i przestępstwami finansowymi. 

  DAO

  DAO to zdecentralizowana, autonomiczna organizacja, która współpracuje zgodnie z przejrzystymi zasadami zakodowanymi w łańcuchu blokowym Ethereum, eliminując potrzebę scentralizowanej jednostki administracyjnej. Kilka popularnych protokołów w przestrzeni DeFi, np Producent i Złożony, uruchomiliśmy DAO w celu zbierania funduszy, zarządzania operacjami finansowymi i decentralizacji zarządzania na rzecz społeczności. 

  Dane i analityka

  Ze względu na bezprecedensową przejrzystość w zakresie danych transakcyjnych i aktywności sieciowej, protokoły DeFi oferują wyjątkowe korzyści w zakresie wykrywania, analizy i podejmowania decyzji dotyczących możliwości finansowych i zarządzania ryzykiem. Gwałtowny rozwój nowych aplikacji DeFi pobudził rozwój wielu narzędzi i pulpitów nawigacyjnych, takich jak DeFi Pulse i Codefi Data, które pomagają użytkownikom śledzić wartość zamkniętą w protokołach DeFi, oceniać ryzyko platformy oraz porównywać zyski i płynność.

  Codefi DataCodefi Data porównuje zyski, płynność i inne czynniki w protokołach DeFi.

  Pochodne

  Inteligentne kontrakty oparte na Ethereum umożliwiają tworzenie tokenizowanych instrumentów pochodnych, których wartość pochodzi z wyników aktywów bazowych iw których umowy z kontrahentami są wbudowane w kod. Instrumenty pochodne DeFi mogą reprezentować rzeczywiste aktywa, takie jak waluty fiducjarne, obligacje i towary, a także kryptowaluty. 

  Narzędzia programistyczne i infrastrukturalne

  Jedną z podstawowych zasad projektowania protokołów DeFi jest możliwość komponowania, co oznacza, że ​​różne komponenty systemu mogą łatwo łączyć się i współdziałać. Jak widać z szerokiej gamy zintegrowanych aplikacji DeFi, kod, który można komponować, stworzył potężny efekt sieciowy, w którym społeczność nadal buduje na tym, co zbudowali inni. Wielu porównuje proces rozwoju DeFi do budowania z użyciem legos – stąd coraz popularniejszy przydomek „money legos”. Od Biblioteki inteligentnych kontraktów Truffle do Pakiet API firmy Infura do narzędzi bezpieczeństwa Diligence, programiści Ethereum i zespoły produktowe mogą teraz tworzyć i uruchamiać protokoły DeFi z pełnym zestawem narzędzi i integracjami zabezpieczeń, których potrzebują.

  Superużytkownicy platform DeFiWizualizacja aktywności superużytkownika DeFi.

  DEXy 

  Giełdy zdecentralizowane (DEX) to giełdy kryptowalut, które działają bez centralnego organu, umożliwiając użytkownikom dokonywanie transakcji peer-to-peer i utrzymywanie kontroli nad swoimi środkami. DEX-y zmniejszają ryzyko manipulacji cenami, a także włamań i kradzieży, ponieważ aktywa kryptograficzne nigdy nie są pod opieką samej giełdy. 

  DEX dają również projektom tokenowym dostęp do płynności, która często konkuruje ze scentralizowanymi giełdami i bez żadnych opłat za notowanie. Zaledwie kilka lat temu projekty zapłaciłyby miliony dolarów za umieszczenie tokena na scentralizowanej giełdzie. 

  Niektóre giełdy wdrażają stopnie decentralizacji, w których scentralizowane serwery mogą obsługiwać księgi zamówień i inne funkcje, ale nie przechowują kluczy prywatnych użytkowników. Popularne DEX-y w przestrzeni DeFi obejmują obecnie AirSwap, Płynność, Mesa, Oaza, i Uniswap.

  Hazard

  Kompatybilność DeFi otworzyła możliwości dla twórców produktów do budowania protokołów DeFi bezpośrednio na platformach w różnych branżach. Gry oparte na Ethereum stały się popularnym przykładem użycia zdecentralizowanych finansów ze względu na ich wbudowaną ekonomię i innowacyjne modele motywacyjne. PoolTogether, na przykład jest loterią oszczędnościową z audytem bez strat, która umożliwia użytkownikom kupowanie biletów cyfrowych poprzez zdeponowanie stablecoina DAI, który jest następnie łączony i pożyczany do protokołu rynku pieniężnego Compound w celu uzyskania odsetek.

  PoolTogetherPoolTogether to bezstratna, audytowana gra oszczędnościowa obsługiwana przez Ethereum.

  Tożsamość

  Zdecentralizowane protokoły finansowe w połączeniu z systemami tożsamości opartymi na blockchain są okazją do pomocy wcześniej zablokowanym użytkownikom w uzyskaniu dostępu do prawdziwie globalnego systemu gospodarczego. Rozwiązania DeFi mogą zmniejszyć wymagania dotyczące zabezpieczenia dla osób, które nie mają dodatkowych funduszy i pomóc ocenić zdolność kredytową użytkowników za pomocą atrybutów związanych z reputacją i działalnością finansową, zamiast tradycyjnych punktów danych, takich jak posiadanie domu i dochód. Przestrzeń DeFi ceni prywatność danych w zakresie danych osobowych, a także otwarty dostęp. Każdy, kto ma połączenie z Internetem, może uzyskać dostęp do aplikacji DeFi, zachowując kontrolę nad swoimi danymi i zasobami. 

  Ubezpieczenie

  DeFi to wciąż wyłaniająca się przestrzeń z ryzykiem związanym z błędami i naruszeniami inteligentnych umów. Na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych alternatyw ubezpieczeniowych, które mają pomóc użytkownikom w zakupie ubezpieczenia i ochronie ich aktywów. Rozwiązania takie jak Nexus Mutual, na przykład zapewnij inteligentną ochronę umowy, która chroni przed niezamierzonym użyciem kodu inteligentnej umowy.

  Pożyczanie i pożyczanie

  Protokoły pożyczek i pożyczek peer-to-peer to jedne z najczęściej używanych aplikacji w ekosystemie DeFi. Złożony, na przykład jest algorytmicznym, autonomicznym protokołem stóp procentowych, który integruje się i stanowi podstawę długiej listy platform DeFi, w tym PoolTogether, Argent i Dharma. Dostarczając rynki stóp procentowych na Ethereum, Compound umożliwia użytkownikom zarabianie na krypto, które dostarczyli do puli pożyczek. Inteligentny kontrakt Compound automatycznie dopasowuje pożyczkobiorców i pożyczkodawców oraz oblicza stopę procentową na podstawie stosunku pożyczonych do dostarczonych aktywów. Związek jest przekonującym przykładem wykładniczej możliwości przestrzeni DeFi: ponieważ coraz więcej produktów integruje protokół Compound, coraz więcej zasobów kryptograficznych będzie mogło generować odsetki, nawet gdy są bezczynne.

  ZłożonyZwiązek jest algorytmicznym, autonomicznym protokołem dotyczącym stóp procentowych.

  Handel na marginesie

  Podczas gdy handlowcy z depozytem zabezpieczającym w tradycyjnych finansach mogą wykorzystywać swoje transakcje poprzez pożyczanie środków od brokera (który następnie stanowi zabezpieczenie pożyczki), handel na marżach DeFi jest oparty na zdecentralizowanych protokołach pożyczek niezwiązanych z powiernictwem, takich jak Złożony i dYdX. Ponieważ inteligentne kontrakty automatyzują tradycyjną działalność maklerską, niektórzy zaczęli odnosić się do powstania „autonomicznych rynków pieniężnych” w ekosystemie DeFi. 

  Targowiska

  Protokoły DeFi obsługują szereg rynków internetowych, które umożliwiają użytkownikom wymianę produktów i usług na całym świecie oraz w trybie peer-to-peer – od niezależnych koncertów do kodowania po cyfrowe kolekcje i rzeczywistą biżuterię i odzież.. 

  Płatności

  Płatności peer-to-peer to prawdopodobnie podstawowy przypadek użycia przestrzeni DeFi i całego ekosystemu blockchain. Technologia Blockchain została zaprojektowana tak, aby użytkownicy mogli bezpiecznie i bezpośrednio wymieniać kryptowaluty między sobą, bez pośredników. Rozwiązania płatnicze DeFi tworzą bardziej otwarty system ekonomiczny dla populacji nieubankowionych i niebankowych, a także pomagają dużym instytucjom finansowym w usprawnieniu infrastruktury rynkowej i lepszej obsłudze klientów hurtowych i detalicznych. 

  Rynki prognostyczne

  Rynki prognoz oparte na łańcuchu blokowym wykorzystują mądrość tłumu i umożliwiają użytkownikom głosowanie i wymianę wartości na wynikach wydarzeń. Ceny rynkowe stają się wówczas wskaźnikami prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia opartego na zasadzie crowdsourcingu. Augur, popularna platforma bukmacherska DeFi, oferuje rynki prognostyczne dotyczące wyników wyborów, gier sportowych, wydarzeń ekonomicznych i nie tylko.  

  Oszczędności

  Podłączając się do protokołów puli pożyczek, takich jak Compound, wiele aplikacji DeFi oferuje oprocentowane konta, na których można zarobić wykładniczo więcej niż tradycyjne konta oszczędnościowe, w zależności od dynamicznej stopy procentowej powiązanej z podażą i popytem. Popularne aplikacje oszczędnościowe obejmują Srebrzysty, Dharma, i PoolTogether, bezstratna gra oszczędnościowa, w której uczestnicy odzyskują wszystkie swoje pieniądze, niezależnie od tego, czy wygrają.

  Jednym z działań DeFi, które eksplodowało wokół tych innowacyjnych mechanizmów oszczędnościowych, jest „uprawa plonów”. Hodowla zysków odnosi się do użytkowników przenoszących swoje bezczynne aktywa kryptograficzne w różnych protokołach płynności, aby zmaksymalizować zwroty. Szał ekscytacji związany z uprawą roślin DeFi zainspirował nie brak memów &# 127840;

  Stablecoins

  Stablecoin to każda kryptowaluta powiązana ze stabilnym aktywem lub koszykiem aktywów, takim jak fiat, złoto lub inne kryptowaluty. Stablecoiny zostały pierwotnie opracowane w celu obniżenia zmiennych cen kryptowalut i uczynienia łańcuchów bloków opłacalnym rozwiązaniem płatniczym. Są teraz wdrażane w przestrzeni DeFi w zakresie płatności przelewów, platform pożyczkowych i pożyczkowych, a nawet zastosowań instytucjonalnych, takich jak cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC).

  Stakowanie

  Gdy sieć Ethereum przechodzi do algorytmu konsensusu Proof of Stake z fazą 0 Ethereum 2.0, użytkownicy będą mieli możliwość obstawiania ETH i zdobywania nagród, jako walidatorzy lub za pośrednictwem dostawców obstawiania. Obstawianie na Eth2 jest analogiczne do oprocentowanego konta oszczędnościowego: stakerzy otrzymują odsetki (nagrody) za walidację bloków w protokole Ethereum. 

  Aktywa syntetyczne

  W przypadku stablecoinów aktywa syntetyczne to aktywa kryptograficzne, które zapewniają ekspozycję na inne aktywa, takie jak złoto, waluty fiducjarne i kryptowaluty. Są zabezpieczone tokenami zablokowanymi w inteligentnych kontraktach opartych na Ethereum, z wbudowanymi umowami i mechanizmami motywacyjnymi. Na przykład protokół Synthetix implementuje 750% współczynnik zabezpieczenia, który pomaga sieci absorbować szoki cenowe. 

  Tokenizacja

  Tokenizacja jest jednym z kamieni węgielnych zdecentralizowanych finansów i natywną funkcjonalnością łańcucha bloków Ethereum. Tokeny nie tylko zasilają sieć, ale także odblokowują różnorodne możliwości ekonomiczne. Mówiąc najprościej, token to zasób cyfrowy, który jest tworzony, wydawany i zarządzany w łańcuchu bloków. Tokeny są zaprojektowane tak, aby były bezpieczne i natychmiastowo przenoszone, i można je zaprogramować za pomocą szeregu wbudowanych funkcji. Od tokenów bezpieczeństwa nieruchomości, które reprezentują ułamkowe właściwości, po tokeny specyficzne dla platformy, które zachęcają do korzystania z określonej aplikacji, tokeny oparte na Ethereum wyłoniły się jako bezpieczna i cyfrowa alternatywa dla użytkowników na całym świecie w celu uzyskania dostępu, handlu i przechowywania wartości.

  Handlowy

  Handel w przestrzeni DeFi obejmuje szereg działań, od handlu instrumentami pochodnymi, poprzez transakcje z depozytem zabezpieczającym po swapy tokenów, i odbywa się w ramach stale rosnącej i zintegrowanej sieci giełd, pul płynności i rynków. Handlowcy kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach korzystają z niższych opłat za wymianę, szybszego rozliczania transakcji i pełnej opieki nad swoimi aktywami. W lipcu 2020 r. Wolumen obrotu na zdecentralizowanych giełdach osiągnął ponad 4 miliardy USD.

  Zasoby

  Raporty
  • Raport Ethereum DeFi – III kwartał 2020 r: Powstanie zautomatyzowanych animatorów rynku, żetonów zarządzania, rolnictwa, wideł, instrumentów pochodnych i dziwnego DeFi.
  • Raport Ethereum DeFi – II kwartał 2020: Opakowane bitcoiny, rolnictwo dochodowe i wydajność popularnych protokołów DeFi, takich jak Compound, Uniswap i MakerDAO.

  • Raport Ethereum DeFi – I kwartał 2020 r .: Jak ekosystem DeFi reaguje na COVID-19 i globalne szoki rynkowe, a także prognozy na resztę 2020 r..

  • Raport z badań użytkowników DeFi: Nawyki użytkowników, motywacje i punkty bólu oraz analiza tego, w jaki sposób DeFi włącza blockchain do głównego nurtu dla ludzi na całym świecie. 

  Webinaria
  • Wprowadzenie do tokenizacji: Zrozum podstawowe koncepcje stojące za tokenizacją opartą na łańcuchu bloków i poznaj rzeczywiste aplikacje z naszymi ekspertami od protokołów tokenów. 

  • Przyszłość finansów: aktywa cyfrowe i DeFi: Odkryj makroekonomiczne i technologiczne trendy, które powodują gwałtowny wzrost zdecentralizowanych finansów.

  • Jak skonfigurować i uruchomić węzeł Ethereum: Dowiedz się, jak uruchomić własny węzeł z naszymi ekspertami od infrastruktury w firmie Infura.

  Artykuły
  • Ponad 100 projektów pionierskich w zdecentralizowanym finansowaniu

  • 2019 był rokiem DeFi (i dlaczego rok 2020 też będzie)

  • Stan Stablecoins 2019

  • Zdecentralizowane giełdy a scentralizowane giełdy

   

  MetaMaskMetaMaskMetaMask

  Portfel kryptograficzny i brama do aplikacji blockchain.

  Pobierz terazInfuraInfuraInfura

  Natychmiastowy, skalowalny dostęp API do sieci Ethereum i IPFS. 

  ZaczynajCodefiCodefiCodefi

  Pakiet aplikacji blockchain wspomagający handel i finanse. 

  Badać

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me