Co ostatnie programy pilotażowe ConsenSys CBDC ujawniają, w jaki sposób banki centralne podchodzą do walut cyfrowych na Ethereum?

blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogCodefi Payments

Co ostatnie programy pilotażowe ConsenSys CBDC ujawniają, w jaki sposób banki centralne podchodzą do walut cyfrowych na Ethereum?

Sprzedaż hurtowa czy detaliczna? Dostawa czy płatność? Badamy oczekiwania projektowe i podejścia techniczne czterech ostatnich pilotów ConsenSys CBDC. Autor: Matthieu Saint Olive, James Beck 1 grudnia 2020 r. Opublikowane 1 grudnia 2020 r.

CBDC na Ethereum

Kiedy ConsenSys opublikował swoją białą księgę „Banki centralne i przyszłość waluty cyfrowej” na Światowym Forum Ekonomicznym w styczniu 2020 r., Tłem była dramatyczna zmiana w mechanice pieniądza. Od tego czasu ta zmiana tylko się zwiększyła, zarówno w przypadku emisji prywatnej stablecoins prawie się podwajając kapitalizacja rynkowa do 23 mld USD, oraz pandemia COVID-19 przyspieszająca zmiany technologiczne w sposobie przepływu pieniędzy. Jeśli 2019 był rokiem, w którym banki centralne zaczęły poważnie reagować na wyzwanie związane z prywatnie emitowaną walutą cyfrową w związku z wprowadzeniem Facecbook’s Libra, historia z 2020 roku jest taka, że ​​banki centralne bardzo aktywnie badają i pilotują hurtowe i detaliczne CBDC. 

Chiński system cyfrowej waluty i płatności elektronicznych (DCEP) jest jedną z najbardziej zaawansowanych walut cyfrowych na dużą skalę na świecie, z testami na żywo w czterech głównych miastach. Bahamy i Kambodża jako pierwsze kraje wykorzystały waluty cyfrowe w swojej infrastrukturze finansowej. W zeszłym tygodniu Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego sygnalizowane że jej instytucja mogłaby stworzyć cyfrową walutę w ciągu lat, a decydenci zamierzają podjąć decyzję mniej więcej w połowie 2021 r., czy przygotować się na ewentualne uruchomienie. A jeśli śledziliście wiadomości ConsenSys w ciągu ostatniego miesiąca, ogłosiliśmy cztery oddzielne projekty CBDC z władzami monetarnymi Hongkongu, Société Générale – Forge, Bankiem Tajlandii i Australijskim Bankiem Rezerw.

Ekonomiczne i polityczne uzasadnienie emisji walut cyfrowych banków centralnych może się znacznie różnić w zależności od jurysdykcji. Niedawno szef chińskiego banku centralnego zajmującego się badaniami waluty cyfrowej Mu Changchun powiedziany że chiński DCEP „scentralizowane zarządzanie będzie dobre w walce z kryptowalutami i globalnymi stablecoinami”, a były prezes banku centralnego twierdził, że cyfrowy juan dla konsumentów mógłby „zatrzymać dolaryzację amerykańską.„Bank Rozrachunków Międzynarodowych wskazany że COVID-19 doprowadził do „nowych schematów płatności międzyrządowych”, które jeszcze bardziej przyspieszyły przejście na płatności cyfrowe. Spośród banków centralnych, z którymi ConsenSys konsultował się, to przyspieszenie oznacza nie tylko potrzebę posiadania wiedzy fachowej na temat szybko zmieniającej się branży cyfryzacji pieniądza, ale także upewnienie się, że każdy nowo przyjęty system może współpracować z istniejącymi interesariuszami finansowymi i usprawniać szyny płatności. Banki centralne starają się teraz zrozumieć, jak zdecentralizowane technologie księgowe działają w praktyce, jakie są ich kompromisy oraz czy spełniają ich potrzeby i wymagania. Innymi słowy, są gotowi pobrudzić sobie ręce. 

bankowość cdbc

W tym artykule omawiamy czterech ostatnich pilotów ConsenSys CBDC; ich oczekiwania projektowe i podejścia techniczne. Zachęcamy do przeczytania naszej białej księgi CBDC i zapoznania się z Codefi Payments w celu uzyskania bardziej szczegółowej analizy, w jaki sposób można zaprojektować i zbudować CBDC w technologii Ethereum, ten post na blogu ma na celu wyjaśnienie, czy piloci są Hurt (rozrachunek papierów wartościowych między instytucjami finansowymi), sprzedaż (używany przez ogół społeczeństwa) oraz konkretne problemy, które próbują rozwiązać, takie jak dostawa a płatność, lub transgraniczna wymiana zagraniczna. 

Władze monetarne Hongkongu

ConsenSys ogłosił 25 września, że ​​będzie pracował nad drugą fazą wdrożenia Hongkongu – Tajlandii transgraniczne Projekt CBDC. W pierwszej fazie w maju 2019 r.władze monetarne Hongkongu (HKMA) i Bank Tajlandii (BOT) zainicjowały Projekt Inthanon-LionRock zbadanie zastosowania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) do płatności transgranicznych. Druga faza będzie dalej badać wykorzystanie CBDC do rozwiązywania problemów, takich jak wysokie koszty, nieefektywność i opóźnienia w płatnościach transgranicznych. 

Opierając się na problemach i rzeczywistych przypadkach biznesowych, w pierwszej fazie weryfikacji koncepcji zaprojektowano sieć transgraniczną, w której transfery środków następują natychmiastowo na zasadzie peer-to-peer. Konstrukcja umożliwia wykrywanie cen walutowych (FX) i umożliwia konwersję walutową na żądanie i rozliczanie walutowe w sposób atomowy płatność kontra płatność (PvP).  Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych, PvP to „mechanizm rozliczeniowy, który zapewnia, że ​​ostateczny transfer płatności w jednej walucie ma miejsce wtedy i tylko wtedy, gdy ma miejsce ostateczny transfer płatności w innej walucie lub walutach”. 

Proof of concept koncentruje się na CBDC wyłącznie jako instrumencie płatniczym do potencjalnych zastosowań w rozliczaniu handlu i transgranicznych transakcjach na rynku kapitałowym, obejmującym jedynie Hurt uczestników, takich jak banki, niebankowe instytucje finansowe i duże przedsiębiorstwa. Oba władze zamierzają również ulepszyć prototyp sieci transgranicznej, aby wspierać CBDC innych banków centralnych w regionie. Wkrótce będą testować banki i duże korporacje przy użyciu rzeczywistych transakcji handlowych. 


Bank Tajlandii

28 października ConsenSys ogłosił, że dołączył do Bank Tajlandii do zbadania sprzedaż Projekt banku centralnego (CBDC) wraz z Siam Cement Group (SCG) i Digital Ventures (DV). W przeciwieństwie do HKMA proof of concept, detaliczny CBDC jest walutą, która może być używana przez ogół społeczeństwa, tak jak gotówka i chiński DCEP. Z drugiej strony hurtowe CBDC są wykorzystywane wyłącznie przez uprawnione instytucje jako aktywa rozliczeniowe na rynku międzybankowym. 

Bank of Thailand CBDC będzie działał w sieci Hyperledger Besu posiadającej prywatne zezwolenie i będzie zaprojektowany tak, aby spełniać zarówno funkcjonalne, jak i niefunkcjonalne wymagania detalicznego CBDC. Jeden z przypadków biznesowych przetestuje użycie CBDC na B2P, Blockchain Solution for Procure-to-Pay, opracowane przez Digital Ventures, do symulacji transakcji handlowych, wspierania zamówień, wystawiania faktur i automatycznych płatności. Podczas eksploracji CBDC zostanie przetestowane i wydane przy użyciu pliku Standard ERC-20, najpopularniejszy na świecie standard tokenów, umożliwiający wydawanie i przesyłanie zasobów cyfrowych między uczestnikami sieci. We współpracy z partnerem z Tajlandii, firmą Atato, ConsenSys będzie wspierać rozwiązanie wykorzystujące swój stos Enterprise Ethereum, w tym Codefi i MetaMask jako portfel skierowany do użytkownika. 

Société Générale – Forge

Również 28 października, Societe Generale – Forge, Platforma technologiczna księgi cyfrowej Grupy Societe Generale wybrała ConsenSys do dostarczania technologii i usług w ramach trwających działań pilotażowych banku centralnego banku centralnego (CBDC). W 2019 roku Société Générale – Forge wydany obligację zabezpieczoną o wartości 100 mln EUR (112 mln USD) na publicznym blockchainie Ethereum, aw 2020 r. wyemitowano obligację o wartości 40 mln EUR rozliczoną z CBDC jako wspólny projekt z Banque de France. 

ConsenSys dostarczy technologię i wiedzę specjalistyczną Societe Generale – Forge, koncentrując się w szczególności na wydawaniu i zarządzaniu CBDC, dostawa a płatność, i interoperacyjność między księgami. W tym przypadku dostawa vs. płatność opisuje długotrwały proces uzgadniania depozytów i transakcji między bankami centralnymi a instytucjami finansowymi, który zwykle zajmuje dwa dni.. 

Bank Rezerw Australii

1 listopada Ogłoszono Bank Rezerw Australii wspólny projekt mający na celu zbadanie potencjalnego wykorzystania i implikacji pliku Hurt CBDC we współpracy z Commonwealth Bank of Australia, Narodowy Bank Australii, Firma świadcząca usługi finansowe z siedzibą w Australii Wieczny, i ConsenSys. Projekt będzie polegał na opracowaniu POC do wydawania tokenizowanej formy CBDC, która może być wykorzystywana przez uczestników rynku hurtowego do finansowania, rozliczania i spłaty tokenizowanej pożyczki konsorcjalnej na Ethereum, w szczególności z wykorzystaniem ConsenSys Quorum, Codefi Assets, i Codefi Orchestrate. 

Podobnie jak pilot z Societe Generale – Forge, projekt będzie badał konsekwencje „atomowej” dostawa a płatność rozliczenie na platformie DLT, transakcje prywatne, a także inne potencjalne funkcje programowalności i automatyzacji tokenizowanego CBDC i aktywów finansowych. Michele Bullock, zastępca gubernatora (system finansowy) Reserve Bank of Australia, powiedział: „W ramach tego projektu zamierzamy zbadać implikacje CBDC dla wydajności, zarządzania ryzykiem i innowacji w transakcjach na hurtowych rynkach finansowych”. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2020 r., A strony zamierzają opublikować raport z projektu i jego głównych ustaleń w pierwszej połowie 2021 r..

Podejście CBDC firmy ConsenSys

Każdy z tych dowodów słuszności koncepcji pokazuje, że w 2020 roku banki centralne są zainteresowane uzyskaniem wiedzy i wsparcia ze strony sektora prywatnego. Są również zainteresowani pilotowaniem konkretnych przypadków użycia, które znacznie poprawią wydajność i zasoby wymagane do transferu aktywów i uzgadniania rachunków, takich jak Bank Rezerw Australii i Société Générale – Forge, koncentrując się na wykorzystaniu CBDC do rozliczania cyfrowych papierów wartościowych. 

Oferta CBDC ConsenSys jest oparta na ConsenSys Quorum, które zostało niedawno przejęte od JP Morgan. Quorum to klient Ethereum o otwartym kodzie źródłowym, zoptymalizowany dla przedsiębiorstw i instytucji potrzebujących możliwości uzyskiwania pozwoleń, natychmiastowej ostateczności, funkcji prywatności i monitorowania oraz wsparcia dla przedsiębiorstw. ConsenSys Quorum jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie korzysta z algorytmu konsensusu Proof of Work (PoW), ale z Proof of Authority (IBFT). ConsenSys Quorum to używany przez jedną trzecią projektów blockchain na całym świecie, w tym 25 największych banków na świecie i 400 instytucji na całym świecie. Pomimo tego, że blockchain jest rodzącą się technologią, Enterprise Ethereum okazuje się być najczęściej przyjętą i przetestowaną platformą, a co najważniejsze, organicznie przyciągnęła największą społeczność programistów. W ciągu ostatniego roku postęp w publicznym Ethereum, a mianowicie prywatne stablecoiny i zdecentralizowane finanse (DeFi), pokazują, że technologia jest wystarczająco dojrzała, aby zaspokoić potrzeby i wymagania banków centralnych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, niezawodność, prywatność i skalowalność. Oczekuje się, że aktywa publiczne o wartości 1 tony zostaną rozliczone na publicznym Ethereum do końca 2020 r.

Korzyści dla Hurt CBDC zbudowane na Ethereum obejmuje natychmiastowe rozliczenie, ulepszoną kontrolę pieniężną, uproszczoną dystrybucję i wydajność operacyjną. Rozrachunek płatności międzybankowych eliminuje ryzyko przetwarzania z dnia na dzień i zmniejsza ryzyko kontrahenta związane z przelewami transgranicznymi. Dzięki programowalnym aktywom cyfrowym banki centralne mogą mieć większą kontrolę nad podażą pieniądza i podatkami od transakcji. Banki centralne mogą również przekazywać środki rządowe bezpośrednio upoważnionym podmiotom i usprawniać infrastrukturę bankową oraz oferować konkurencyjne stawki użytkownikom końcowym. Sprzedaż CBDC zbudowane na Ethereum torują drogę dla szybkiego, niedrogiego, powszechnie dostępnego systemu płatności peer-to-peer. Mogą zwiększyć dostępność finansową za pomocą walut cyfrowych, które można rozprowadzać za pomocą urządzeń mobilnych i docierać do osób w odległych obszarach z ograniczonym dostępem do banków i fizycznej gotówki. Na poziomie sieci możemy korzystać z ConsenSys Quorum lub Hyperledger Besu, a po stronie aplikacji front-end Codefi Payments zapewnia prostą w użyciu platformę do wydawania, płatności i przelewów międzybankowych, zarządzania płynnością, wdrażania tożsamości i analiz.  

Codefi Payments CBDC

Chociaż podejścia CBDC są wciąż nowe, każdy z tych projektów stawia pytanie: jak wygląda gospodarka korzystająca z CBDC na licencjonowanej wersji Ethereum? Jak ta nowa architektura może współpracować z bankami komercyjnymi i dostawcami usług płatniczych? Jaki jest wpływ na gospodarkę? Nie chodzi tylko o udowodnienie, że bank może wyemitować tokenizowaną obligację na blockchain; chodzi o umożliwienie prywatnych transakcji na dużą skalę, wdrażanie istniejących instytucji finansowych i możliwość łączenia się między szynami płatności opartymi na łańcuchu blokowym i tradycyjnymi. 

Mimo to każdy z tych pilotów uczy się wspólnie podróży dla banków centralnych i sektora prywatnego. Nie spodziewamy się, że którykolwiek z tych pilotów doprowadzi do pospiesznego ogłoszenia ich uruchomienia w krótkim okresie. W tym momencie większość banków centralnych chce po prostu być gotowa do wydania CBDC, jeśli zajdzie taka potrzeba. Większość z nich planuje podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi bankami centralnymi, dostawcami usług płatniczych i firmami technologicznymi. Pomoże to całej społeczności badawczej CBDC i specjalistom ds. Technologii ulepszyć to, co zrobili inni. W ConsenSys uważamy, że łańcuchy bloków stanowią atrakcyjną architekturę nie tylko pod względem sposobu przemieszczania się pieniędzy, ale także tego, jakie rodzaje korzystnych aplikacji można zbudować na tych samych szynach.. 

CBDCCentral Bank cyfrowa waluta DLTEnterprise BlockchainNewsletterZapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map