blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogCodefi

DeFi jest liderem w zakresie mainstreamingu Blockchain

Nicole Adarme 8 kwietnia 2020 Opublikowany 8 kwietnia 2020

Ogólne media społecznościowe 1200 215 628


Często słyszaną krytyką kryptowalut i technologii blockchain, na której się one opiera, jest brak praktycznych przypadków ich zastosowania w prawdziwym świecie. Poza niektórymi niszowymi kawiarniami niewielu sprzedawców detalicznych zaakceptuje waluty cyfrowe ze względu na trudność przejścia do fiducjarnego, czas i energię potrzebne do konwersji i odbioru monet oraz oczywisty strach związany ze zmiennością cen (nikt nie chce się dowiedzieć, że bitcoiny, które kiedyś kupowali tę pizzę, są teraz warte miliony). Pomimo wielu rozmów bankierzy i inwestorzy instytucjonalni szczególnie zachowują konserwatywne podejście, powołując się na brak nadzoru regulacyjnego i niepowodzenie ewolucji Bitcoina jako jednostki rozliczeniowej, środka wymiany lub przechowywania wartości, nie wspominając o braku regularnych odpowiedzialność i gwarancje banku centralnego.

Chociaż wiele z tych obaw pozostaje aktualnych, pojawienie się DeFi zaczyna rodzić szereg bardzo realnych zastosowań. DeFi, czyli zdecentralizowane finanse, odtwarza tradycyjne instrumenty finansowe, takie jak pożyczki i rachunki oprocentowane, w architekturze wolnej od stron trzecich i scentralizowanych systemów. Jako branża, DeFi rozwija się szybko – w pewnym sensie zbyt szybko: ciągły przepływ nowych narzędzi i platform powoduje, że rozwój jest zbyt rozproszony na wiele technologii blockchain i kryptowalut. Niedawny raport użytkowników DeFi, zlecony przez ConsenSys Codefi, dotyczący wykorzystania kryptowalut i DeFi, obala kilka mitów. Po pierwsze, okazuje się, że ludzie nie kierują się wyłącznie spekulacją i potencjalnym zyskiem. Posiadacze kryptowalut (lub hodlrs, jak się o nich mówi) są częściej zainteresowani technologią bazową i tym, jak można ją zastosować do praktycznych środków. Hodlrs śledzi dyskusje online i udaje się wszędzie tam, gdzie się dzieje. Po odkryciu DeFi hodlowie zachowują ostrożność podczas eksperymentowania, aby się uczyć i rozwijać. Użytkownicy wypróbują protokół z niewielką kwotą, zanim zainwestują cokolwiek większego.

Weźmy jako przykład jedną aplikację DeFi: Zabezpieczone pozycje długu. Są to inteligentne kontrakty, które działają na blockchainie Ethereum. Dziewiętnaście z każdych 20 CDP jest otwieranych wyłącznie w celach testowych. Skąd wiemy? Ponieważ ich wartość jest poniżej 0,0058 ETH, co stanowi równowartość nieco więcej niż dolara (w czasie tego artykułu). 

Jednocześnie krypto-wieloryby (pierwsi inwestorzy i ludzie, którzy zbudowali używane tokeny cyfrowe) chętnie korzystają z CDP na dużą skalę. Dlatego pozostałe 5% CDP jest średnio zabezpieczonych do wysokości ponad 1000 ETH (4,5 mln USD), zgodnie z ankietą ConsenSys Codefi. 

Platformy CDP są poszukiwane jako alternatywa dla bardziej tradycyjnego, powolnego, kosztownego i nieefektywnego aparatu finansowego, w którym przesyłanie pieniędzy między kontami zajmuje zwykle trzy dni robocze. DeFi zapewnia natychmiastowe, niezmienne transakcje po bardzo niskich kosztach i bez scentralizowanych stron trzecich. 

Wraz z technikami i kryptowalutami, DeFi jest również testowane przez szerszą publiczność, która jest naturalnie bardziej powściągliwa, gdy lokuje swoje pieniądze w nieuregulowanych nowych systemach. Zaufanie jest przeszkodą nr 1 dla detalicznych użytkowników DeFi. W końcu słowo oznaczające kredyt wywodzi się od łacińskiego „credere” – wierzyć. Bez zaufania lub wiary w system i jego infrastrukturę nie ma podstaw dla klientów.

Biorąc pod uwagę, że DeFi jest nadal postrzegane jako ryzykowne – podobnie jak ogólnie kryptowaluty – tworzenie zaufania wymaga połączenia edukacji i eksperymentowania. Negatywny rozgłos związany z włamaniami i utratą kodów sprawia, że ​​użytkownicy muszą poświęcić trochę czasu na badanie i testowanie systemów, zanim zainwestują swój kapitał w monety..

Podczas stopniowej inicjacji w DeFi użytkownicy nieustannie testują swoje zastrzeżenia, badając potencjalne błędy w programowaniu przez ludzi, które mogą prowadzić do włamań (jak to miało miejsce zwłaszcza w przypadku MakerDAO). Określenie wiarygodności protokołu zależy od wielu czynników, w szczególności od współpracy w Internecie lub Web2.0. Użytkownicy wnoszą własne doświadczenia, które są udostępniane, agregowane i tworzone na podstawie danych i rekordów innych osób. Chociaż inteligentny kontrakt może być „pozbawiony zaufania” – o ile nie trzeba ufać żadnemu człowiekowi – użytkownicy, którzy nie są w stanie samodzielnie skontrolować kontraktu, będą szukać potwierdzenia w społeczności i ludziach, z którymi są zaangażowani.

Zastosuj to w świecie bankowości i dużych finansów. Nie ma wątpliwości, biorąc pod uwagę stan zachodnich systemów finansowych, które powstawały przez dziesięciolecia, a mimo to 2 i pół miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do środków bankowych, wizja alternatywnego, zdecentralizowanego systemu finansowego jest atrakcyjna dla głównego nurtu. DeFi ma potencjał, aby umożliwić ludziom pożyczanie i pożyczanie, kupowanie i sprzedawanie produktów i papierów wartościowych, przy użyciu całkowicie zdecentralizowanej sieci i protokołów, wolnej od banków centralnych, brokerów i stron trzecich. Takie instytucje i infrastruktura są zastępowane nieodwołalnym i nieubłaganym oprogramowaniem oraz „kodem jako prawem”. Użytkownicy i ich kontrahenci wchodzą w interakcje na własnych warunkach, udzielając pozwolenia tym, z którymi chcą się kontaktować. 

Istnieją ogromne przeszkody w budowaniu zaufania – nie tylko do samej technologii, ale także do ludzi, którzy ją programują. Jednak nadal widzimy bariery przełamywane poprzez efektywne wykorzystanie technologii blockchain i kryptowalut. DeFi będzie w coraz większym stopniu wpływać na istniejące sieci i systemy finansowe, które dominują w naszych systemach monetarnych. Narzędzia do budowania przyszłości finansów są w naszym zasięgu.

Zapoznaj się z naszym najnowszym raportem z badań użytkowników DeFi, aby uzyskać więcej informacji. 

DeFiIndustry Insight Newsletter Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości dotyczące Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me