Dlaczego zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) są niezbędne dla DeFi

blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogCodefi

Dlaczego zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) są niezbędne dla DeFi

DAO (Decentralized Autonomous Organizations) stają się głównym medium zarządzającym DeFi w krypto i konserwatywnie nadzorują ponad 480 milionów dolarów. James Beck, Mattison Asher 3 lutego 2021 Opublikowane 3 lutego 2021

RAPORT DEFI za IV kwartał 2020 r. Blog 2 Pobierz raport

Jest to część serii artykułów z raportu ConsenSys Codefi Ethereum DeFi za IV kwartał 2020 r. Pobierz pełny raport, aby dowiedzieć się więcej o standardach tokenów dla aktywów i płatności, rynkach NFT, tokenach społecznościowych i społecznościowych, pożyczkach flash, opakowanych bitcoinach i filecoinach, projektach pożyczkowych i nie tylko.

Teraz, gdy omówiliśmy niektóre z podstawowych innowacji aplikacji DeFi, możesz zadać sobie pytanie: kto decyduje o przyszłości tych aplikacji? Prawie wszystkie główne aplikacje DeFi, od Uniswap przez Aave do MakerDAO, są teraz zarządzane przez DAO, co oznacza zdecentralizowaną organizację autonomiczną. 

DAO to organy zarządzające, które nadzorują alokację zasobów związanych z projektami, z którymi są powiązane, a także mają za zadanie zapewnić długoterminowy sukces projektu, który wspierają. To zadanie też jest niemałym wyczynem, ponieważ DAO konserwatywnie nadzorują więcej niż 480 milionów dolarów

Łączne aktywa DAO w zarządzaniu. Źródło: DeepDAO

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne wpisują tyle praw i obowiązków, jakie zwykle zarządza korporacja lub organizacja non-profit, aby samodzielnie wykonywać inteligentne kontrakty. Członkowie DAO używają tokenów do głosowania nad regułami większego zdecentralizowanego protokołu lub systemu. Podczas gdy najsłynniejsze „DAO” zostało poddane poważnemu włamaniu w 2016 r., Kiedy Ethereum zaczęło się rozwijać (zapisane w nowej książce Matta Leising, Z eteru), koncepcja DAO nadal jest bardzo atrakcyjna dla projektów, które chcą rozszerzyć decyzje dotyczące zarządzania na społeczność posiadaczy tokenów. MakerDAO jest jednym z takich przykładów, w którym posiadacze tokena zarządzania MKR głosują nad zmianami w protokole DAI stablecoin. 

Jak dotąd większość DAO działa w następujących ramach. Każdy, kto posiada określoną liczbę tokenów, może zasugerować zmiany w protokole bazowym. Propozycje te mogą mieć charakter techniczny, np Propozycja związku nr 31, który dążył do dostosowania współczynników rezerw dla różnych rynków złożonych lub bardziej ideologicznych, takich jak targi Dharmy Uniswap Propozycja nr 2 za Uniswap DAO, który wezwał Uniswap do nagradzania swoich użytkowników UNI, ponieważ zostali wykluczeni z początkowej dystrybucji tokenów.

Po pomyślnym zaproponowaniu sugestii społeczność posiadaczy tokenów zarządzania dla danego projektu musi głosować, czy są „za”, czy „przeciw” propozycji. Różne DAO mają różne wymagania dotyczące kworum, aby propozycja została zaakceptowana, ale dopóki to kworum jest spełnione, zwykle obowiązuje zasada większości. Każdy DAO ma pewne podstawowe różnice, tak jak każda demokracja na świecie różni się sposobem wykonywania zasad demokratycznych. W ramach różnych DAO istnieją różne poziomy kontroli i sald.

Ponieważ skład inteligentnych kontraktów do tworzenia DAO jest open source, korzystanie z istniejących struktur DAO, takich jak Aragon, MolochDAO, lub DXdao do zarządzania projektami. Aragon to najpopularniejszy framework DAO, używany między innymi przez BarnBridge, PieDAO i Aavegotchi. DAOstack (lub dxDAO), opracowany przez Gnoza, zarządza Omen.eth (platformą rynku prognoz), Swapr.eth (automatycznym animatorem rynku), Mesa.eth (zdecentralizowaną giełdą) i Rails.eth (systemem mikropłatności). W sumie DXdao zarządza 30,9 milionami dolarów wśród 448 członków. 

Najpopularniejsze DAO według zarządzanych zasobów. Źródło: DeepDAO


Podczas gdy wiele z opisanych powyżej DAO eksperymentuje z nowatorskimi strukturami zarządzania, niektóre DAO zdecydowały się powielić bardziej tradycyjne modele zarządzania. Na przykład, LAO (autonomiczna organizacja z ograniczoną odpowiedzialnością) to inwestycyjny DAO, który bardzo przypomina firmę venture capital. Aby dołączyć do tego DAO, musisz być akredytowanym inwestorem, a po zaakceptowaniu członkowie omawiają różne projekty, na które mają być przeznaczane fundusze LAO. Kiedy projekt jest poważnie rozważany, członkowie LAO głosują następnie, czy projekt powinien otrzymać finansowanie od grupy.  

Czy DAO są zdecentralizowane?

Oczywiście wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie eksperymentowania z DAO i widzieliśmy, że niektóre DAO napotykają na pewne problemy. Na przykład Yearn „DAO” niedawno przeszedł YIP-57 zatytułowany „Funding Yearn’s Future”. Głosowanie to doprowadzi do wydrukowania większej liczby YFI, aby zachęcić twórców społeczności do przyszłego rozwoju.

Problem? We wrześniu 2020 r Posiadacze tokenów zarządzających YFI głosowali za spaleniem klucza menniczego, co oznacza, że ​​głosowano już za pozbyciem się możliwości drukowania większej liczby YFI. Zespół ds. Rozwoju podstawowego firmy Yearn postanowił nie przestrzegać wstępnego głosowania, ale przeprowadza głosowanie, aby wydrukować więcej YFI.

Nie określono dokładnych uprawnień zespołu ds. Rozwoju podstawowego w Yearn, ani roli, jaką w procesie zarządzania odgrywają posiadacze tokenów zarządczych YFI. Ten brak struktury spowodował zamieszanie w społeczności YFI i doprowadził do zakwestionowania decentralizacji „DAO” firmy Yearn.

Niezależnie od tego DAO będą nadal rosły w siłę w DeFi i nie tylko. Jesteśmy na wczesnych etapach eksperymentowania, jak te nowe struktury zarządzania będą wyglądać i jak będą działać.

DAOsDeFiEthereumGovernanceMetaMaskNewsletterZapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map