blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogAktualności

Jak Ethereum zachowywało się podczas globalnych wstrząsów rynkowych spowodowanych COVID-19

Specjalne wydanie Ethereum by the Numbers z 6 podsumowaniami historycznych skoków wahań koniunktury w zeszłym miesiącu. przez ConsenSys 6 kwietnia 2020 Opublikowane w dniu 6 kwietnia 2020

rynek ethereum szokuje bohatera


W ciągu ostatnich kilku tygodni zdecentralizowane protokoły finansowe doświadczyły tego, co wielu rozważa jako test jednorazowy na całe życie. Ten test trwa – zarówno w przypadku DeFi, jak i tradycyjnych finansów – w miarę jak świat radzi sobie z pandemią COVID-19 i wychodzi z niej. 

12 lutego Dow Jones, NASDAQ i S&P 500 zamknął się na rekordowych poziomach. Miesiąc później na całym świecie uruchomiono wyłączniki automatyczne w celu ograniczenia panicznej sprzedaży, ponieważ rynki amerykańskie odnotowały największy jednodniowy spadek procentowy od czasu katastrofa 1987. 12 marca był dowodem na to, że tradycyjne i zdecentralizowane finanse są nadal dość skorelowane. Podobnie jak tradycyjne rynki kurczyły się w Czarny Czwartek, podobnie jak rynki kryptowalut, a ceny ETH i BTC spadły o ponad 40% w mniej niż 24 godziny. 

W ostatnich tygodniach wiele zespołów zajmujących się aplikacjami, platformami i giełdami udostępniło panele analityczne i opisało swoje wysiłki, aby zapewnić użytkownikom wysoką dostępność w tych niestabilnych czasach. W duchu przejrzystości chcieliśmy przedstawić analizę tego, jak sieć Ethereum działała w tym wyjątkowym momencie w historii gospodarczej i określić wszelkie wnioski na przyszłość sieci cyfrowych i finansów.. 

Poniżej znajduje się sześć wniosków opartych na danych, pochodzących ze wzrostu aktywności w zeszłym miesiącu. Statystyki zostały wygenerowane przy użyciu pakietu analitycznego ConsenSys, Alethio, konkretnie API Alethio i niestandardowe narzędzie do raportowania.

Consensys plexus ikona okrągła Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości, analizy, produkty i nie tylko dotyczące łańcucha blokowego Ethereum.

1. Hashrate Ethereum pozostawało stabilne. Górnicy pozostali w sieci.

Hashrate odnosi się do szybkości, z jaką pracują górnicy Ethereum, a konkretnie do liczby odgadywanych skrótów na sekundę w celu rozwiązania jednorazowego bloku transakcji. Hashrate w sieci głównej Ethereum pozostawał stabilny na poziomie ~ 170TH / s podczas najbardziej niestabilnego dnia, 12 marca. W tygodniu od 12 do 18 marca średnia dzienna moc mieszania wynosiła ~ 165 TH / s, prawie identyczna z marcowym średnim poziomem ~ 167TH / s. Hashrate Ethereum pozostało stabilne w porównaniu z innymi blockchainami, takimi jak Bitcoin, które doświadczyły 20% spadek w górnictwie hashrate. Ogólnie oznacza to, że większość górników pozostawała w sieci podczas wahań cen.

Ethereum Blockchain Hashrate marzec 2020

2. Ceny gazu wzrosły, ale szybko wróciły do ​​normy. Mechanizm motywacyjny Ethereum zadziałał.

W dniach 12 i 13 marca średnie dzienne ceny gazu wzrosły do ​​78 Gwei i 85 Gwei, gdy użytkownicy ścigali się, aby wypłacić ETH lub przejść na stablecoiny, podnosząc opłaty, aby górnicy mogli nadać priorytet ich oczekującym transakcjom. Jednak w kolejnych dniach cena gazu powróciła do średniej dziennej wartości ~ 12 Gwei (kolejny niewielki wzrost nastąpił 16 marca). Sieć dobrze poradziła sobie z dwudniowym wzrostem aktywności.

cena gazu

3. Zdecentralizowane giełdy (DEX) obsługiwały historyczny wolumen obrotu bez przestojów.

Podczas spadku rynku w dniu 12 marca, DEX obsłużył astronomiczną ilość obrotów bez żadnych poważnych problemów, ataków czy przerw w dostawie. DEX odnotował obrót 550 tys. ETH – ponad 5-krotny wzrost w stosunku do poprzedniego dnia – i 6 639 unikalnych inwestorów – prawie 50% wzrost w porównaniu z poprzednim dniem. Przez 17 aktywnych DEX-ów monitorowanych na Alethio dex.watch, Tylko 12 marca sprzedano ok. 70 mln USD, z obsługą Uniswap 42 mln USD, prawie 6x średni dzienny wolumen obrotu w marcu. Do 17 marca dzienne wolumeny ETH i liczba unikalnych inwestorów na DEX powróciły do ​​poziomów sprzed załamania. Panika była prawdziwa, ale krótkotrwała.

Wolumen DEX i handlowcy na Ethereum Wolumen obrotu DEX (ETH), marzec 2020 r. Źródło: DEX Watch. Dzienna aktywność handlowa na Uniswap Wolumen obrotu Uniswap (ETH), marzec 2020 r. Źródło: DEX Watch.

Dla porównania, giełdy w USA czterokrotnie wstrzymały handel w połowie marca. Wyłączniki rynkowe powstały w 1987 roku po pierwszym Czarnym Poniedziałku, aby umożliwić przepływ aktualnych i dokładnych informacji na rynek. Wyłączniki zostały ostatnio zaktualizowane w 2013 r., Aby zapobiec awariom flash spowodowanym transakcjami o wysokiej częstotliwości. Jednak ograniczenia handlowe mogą mieć niezamierzone konsekwencje w postaci zakłócenia efektywnego ustalania cen i nasilenia paniki w sprzedaży ze strony handlowców, którzy próbują pokonać czynniki wyzwalające upadek. Kolejny interesujący punkt danych: Robinhood, platforma handlowa bez prowizji, doświadczyła przerw technicznych na początku marca. Przerwy nie były związane z wyłącznikami na rynku, ale raczej z powodu obciążenia infrastruktury Robinhood. 

4. Interoperacyjne protokoły DeFi umożliwiły użytkownikom szybkie przenoszenie zasobów i interakcję między platformami.

13 marca aktywność protokołu DeFi osiągnęła szczyt z 9267 aktywnych użytkowników w ciągu 24 godzin – 11,5% z łącznej liczby 80 tys. Unikalnych użytkowników w pierwszym kwartale.

Codziennie aktywni użytkownicy na platformach DeFi Codziennie aktywni użytkownicy DeFi – I kwartał 2020 r. Dostarczone przez Alethio.

Jednak bardziej interesująca niż ogólna liczba użytkowników DeFi jest liczba użytkowników, którzy wchodzili w interakcję z wieloma protokołami DeFi, ponieważ oferują one wgląd w trendy sieciowe i interoperacyjność na różnych platformach. Porównując zachowanie użytkowników między styczniem, lutym i marcem, jasne jest, że podczas szoków rynkowych w połowie marca użytkownicy migrowali z długiej gry pożyczania i pożyczania i skupiali się wokół DEX, takich jak Uniswap i Kyber, przenosząc się do bezpiecznych aktywów, takich jak stabilne monety. 

defi j January Użytkownicy, którzy wchodzili w interakcję z protokołem DeFi ponad 1 razy w styczniu. Dostarczone przez Alethio. defi luty Użytkownicy, którzy wchodzili w interakcję z protokołem DeFi ponad 1 razy w lutym. Dostarczone przez Alethio. defi march Użytkownicy, którzy wchodzili w interakcję z protokołem DeFi ponad 1 razy w marcu. Dostarczone przez Alethio.

To zwiększone nakładanie się użytkowników w odpowiedzi na Czarny Czwartek – gęstą żółtą chmurę użytkowników wchodzących w interakcję z Uniswap i Kyber na powyższym marcowym wykresie – oddaje łatwość, z jaką użytkownicy DeFi mogą wymieniać się zasobami i przemieszczać się między giełdami. Protokoły DeFi, takie jak Kyber, agregują również łańcuchowe źródła płynności, takie jak Uniswap i inne DEX, umożliwiając użytkownikom wywołanie jednej funkcji inteligentnego kontraktu w celu bardziej efektywnego odkrywania cen.

5. Stablecoins są poszukiwane. Dai’s undercollateralization przetestował zaangażowanie Maker w pełną decentralizację i krótkoterminową rentowność stablecoinów opartych na kryptowalutach.

Stablecoiny to aktywa kryptograficzne, których wartość jest powiązana z walutami fiducjarnymi lub z koszykiem aktywów, aby zapobiec zmienności. Stablecoiny z zabezpieczeniem kryptograficznym, takie jak Dai, wymagają, aby eter, natywny token sieci Ethereum, był przechowywany w inteligentnym kontrakcie jako zabezpieczenie. Kapitalizacja rynkowa stablecoinów nadal wykazuje tendencję wzrostową, ponieważ posiadacze kryptowalut wycofują się z ryzyka swoich aktywów przy jednoczesnym zachowaniu płynności. Poniższy wykres przedstawia dzień w każdym miesiącu kwartału, w którym Uniswap DEX przetworzył największą ilość wolumenu. 13 marca ponad 80% wolumenu Uniswap było w samych tylko Dai i USDC.

Wolumeny DAI i USDC na Uniswap podczas każdego z miesięcznych maksimów obrotów w I kwartale 2020 r. [ETH] Wolumeny DAI i USDC na Uniswap podczas każdego z miesięcznych szczytów obrotów w I kwartale 2020 r. [ETH]. Dane z Alethio.

Stablecoin Dai przeszedł w zeszłym miesiącu wyjątkowy test warunków skrajnych, jak wielu z nich analizowało. 12 marca zaobserwowaliśmy gwałtowny spadek wyników DeFi pul Dai, używając Codefi’s Defi Score, który ocenia platformy pożyczkowe DeFi na podstawie czynników, takich jak ryzyko inteligentnych kontraktów, zabezpieczenia, ryzyko płynności i ryzyko centralizacji. Podczas szoków rynkowych użytkownicy pospiesznie pożyczali Dai na platformach takich jak Compound i dYdX, aby zapobiec likwidacji ich CDP. Gdy ludzie pożyczali Dai, poszczególne pule odnotowały wyższe wykorzystanie i mniejszą płynność. Ograniczona płynność obniża wynik DeFi Score puli, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko dla pożyczkodawców, którzy będą w stanie opuścić swoją pozycję. Spadek ceny w połowie marca natychmiast zlikwidował Maker Vaults poniżej 150% współczynnika zabezpieczenia, pozostawiając ponad 4 mln USD niedostatecznego zabezpieczenia Dai i stablecoina znajdującego się powyżej 1,00 USD..

Podwyższone opłaty za gaz w sieci miały konsekwencje dla protokołu Maker. MCD-Medianizer, kanałowy kanał cenowy producenta, utknął w kolejce transakcji, blokując dokładną aktualizację ceny. Pozwoliło to niektórym właścicielom Vault na uratowanie ich zabezpieczonych pozycji dłużnych (CDP), ale oznaczało również natychmiastową i całkowitą likwidację dla innych po zaktualizowaniu ceny. Co więcej, kilku likwidatorów wykorzystało utknięcie cenowe, wyprzedzając aukcje długów z podwyższonymi opłatami transakcyjnymi i wygrywając ETH – łącznie ponad 8 milionów dolarów – przy ofertach o wartości 0 Dai. 

Te anomalie wywołały dyskusję w społeczności DeFi na temat potrzeby stosowania wyłączników automatycznych, podobnych do tradycyjnych rynków, i czy były to w rzeczywistości anomalie, czy też system działał zgodnie z projektem. Kilka dni po wstrząsach rynkowych MakerDAO dodał jako zabezpieczenie na platformie stablecoin USDC oparty na fiat – i bardziej scentralizowany – a także niedawno sprzedał na aukcji 5,3 mln USD tokenów MKR, aby pokryć deficyt i zbliżyć Dai do 1 USD.. 

Niestabilność Dai w wyniku szoków cenowych była uzasadnionym wyzwaniem dla ekosystemu DeFi. Stablecoiny nadal stanowią znaczną poprawę w porównaniu z tradycyjnymi szynami płatniczymi, ale stablecoiny oparte na fiat są przynajmniej bardziej niezawodne w najbliższej perspektywie. Wnioskiem z testu warunków skrajnych Maker w zeszłym miesiącu wydaje się być to, że protokoły DeFi rzeczywiście działają zgodnie z założeniami, ale muszą stale optymalizować swoją politykę pieniężną i wyrocznie cenowe, aby przewidywać wyjątkowe zdarzenia związane z płynnością.

6. Zasoby kryptograficzne są skorelowane z tradycyjnymi zasobami, ale przejrzystość danych robi różnicę.

Szoki rynkowe z zeszłego miesiąca bardzo dowiodły, że kryptowaluty i tradycyjne aktywa są nadal ze sobą powiązane, o czym świadczy wzrost na poniższym wykresie korelacji cen między S&P 500, BTC i ETH.

Wykres korelacji cen między S & amp; P 500, BTC i ETH Wykres korelacji cen między S&P 500, BTC i ETH. Dostarczone przez CoinMetrics.

Dla wielu inwestorów kryptowaluta jest nadal alternatywną inwestycją w szerszy portfel i nie jest jeszcze w pełni przyjętym zabezpieczeniem przed nieprzewidywalnością i brakiem przejrzystości na tradycyjnych rynkach. Ciągłe ulepszenia wdrażania użytkowników i makroekonomii DeFi – z Dai jako doskonałym przykładem – oznaczają, że oddzielenie i „odwracanie” tradycyjnych i zdecentralizowanych finansów to znacznie dłuższa narracja. 

Jeśli wnioski wyciągnięte z szoków rynkowych w zeszłym miesiącu wyciągają wnioski, to to, że dostępność danych i przejrzystość mają kluczowe znaczenie dla sukcesu zdecentralizowanych finansów, a co za tym idzie, finansów globalnych. Ekosystem blockchain pojawił się w 2008 roku jako bezpośrednia odpowiedź na brak przejrzystości wokół toksycznych aktywów, banków zombie i prania ratingów. Podliczenie Dai w zeszłym miesiącu było wyzwaniem dla DeFi, ale było natychmiast widoczne i możliwe do podjęcia przez społeczność. 

Wydaje się, że Rick Reider, Global Chief Investment Officer of Fixed Income w BlackRock, najlepiej uchwycił dezorientację globalnych uczestników rynku: „Jeśli nie wiesz, gdzie jest najbezpieczniejszy składnik aktywów na świecie, prawie niemożliwe staje się ustalenie, gdzie wszystko inne jest. ” W tych burzliwych czasach przejrzystość sieci Ethereum pomaga w wyszukiwaniu. 

„To, co wyniesiemy z tego kryzysu” – napisał niedawno dyrektor ConsenSys Global Fintech, Lex Sokolin – „to nowy system wierzeń”. Nowy system przekonań o zaufaniu, przejrzystości, a może przede wszystkim o zdrowiu naszych systemów.

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze analizy łańcucha bloków Ethereum, samouczki, seminaria internetowe i nie tylko bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej. Subskrybuj DeFiNewsletter Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.Ethereum Raport DeFi za III kwartał 2020 rRaport

Ethereum Raport DeFi za III kwartał 2020 r

Ethereum Raport DeFi za II kwartał 2020 rRaport

Ethereum Raport DeFi za II kwartał 2020 r

Ethereum 2 0 Raport o obstawianiu ekosystemówRaport

Raport ekosystemu obstawiania Ethereum 2.0

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych BlockchainPrzewodnik

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych Blockchain

Jak zbudować udany produkt BlockchainWebinar

Jak zbudować udany produkt Blockchain

Banki centralne i przyszłość pieniądzaBiały papier

Banki centralne i przyszłość pieniądza

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me