Jak wyjaśnić tokenizację sześciolatkom (cóż… w pewnym sensie)

blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogCodefi

Jak wyjaśnić tokenizację sześciolatkom (cóż… w pewnym sensie)

przez Alex Kostura 21 kwietnia 2020 opublikowany 21 kwietnia 2020

żeton bohatera

Czym właściwie jest „token” oparty na łańcuchu bloków? Trudno jest skupić się na pojęciach, takich jak tokenizacja aktywów finansowych, frakcjonowanie tokenów i zachowanie inteligentnych kontraktów w określonych scenariuszach, nawet dla doświadczonych praktyków z branży DeFi. Są szanse, że sześciolatek z obsesją na punkcie kryptowalut nie przesłuchiwał Cię w sprawie koncepcji blockchain, ale jak powiedział kiedyś Albert Einstein: „Jeśli nie możesz tego wyjaśnić sześciolatkowi, prawdopodobnie nie” sam to zrozumieć ”. Mając to na uwadze, w ConsenSys Codefi podjęliśmy próbę wyjaśnienia procesu tokenizacji, używając analogii do czegoś, co wiedzą wszystkie sześciolatki: kulki.

Zacznijmy więc od tokena:

token 1.png

Token cyfrowo reprezentuje własność czegoś w bezpieczny sposób przy użyciu metod kryptograficznych. „Coś” może w rzeczywistości oznaczać wszystko: aktywa kryptograficzne, tak, ale także udział firmy, udział w funduszu, pożyczka konsorcjalna, obligacja korporacyjna, instrument pochodny, składnik nieruchomości, dzieło sztuki lub towar luksusowy.

Właściwości i wymagania określonego tokenu różnią się w zależności od przypadku użycia. Wybór odpowiedniego tokena spośród wielu opcji zależy od danego przypadku użycia.

Krok 1: Wybór kategorii tokena

Pomimo różnorodności tokenów, większość z nich można uogólnić na 3 główne kategorie, zgodnie z definicją w ramach taksonomii tokenów.


Pierwsza kategoria to żetony zamienne:

token 2.png

Wszystkie żetony podrzędne są identyczne i nie można ich od siebie odróżnić. Każdy pojedynczy token jest zasadniczo wymienny, tak jak dolary amerykańskie, akcje firmy lub uncje złota. Jest to prawdopodobnie najprostsza i najpowszechniejsza kategoria tokenów, a podstawowe przypadki użycia tokenów wymiennych są dość proste – najczęściej są to kryptowaluty (takie jak Bitcoin lub Ether).

Druga kategoria to tokeny niewymienialne:

token 3.png

Żetony niewymienialne są jak zbiór różnych, niepowtarzalnych kulek: reprezentują coś wyjątkowego lub skończonego i dlatego nie są wzajemnie zamienne. Niezamienne tokeny (NFT) są używane do tworzenia weryfikowalnych cyfrowych niedoborów, a także do reprezentowania własności aktywów, takich jak nieruchomości, towary luksusowe, dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie w grach wideo (wczesnym przykładem jest CryptoKitties). Zasadniczo NFT są używane do przedmiotów, które wymagają unikalnego cyfrowego odcisku palca. Platformy NFT stwarzają zupełnie nową różnorodność potężnych możliwości wykorzystania technologii blockchain.

Trzecia kategoria to tokeny hybrydowe:

token 4.png

Tokeny hybrydowe są połączeniem obu i dlatego są nieco bardziej złożone. Każdy token należy do klasy (czasami nazywanej również kategorią / partycją / transzą). Wewnątrz danej klasy wszystkie tokeny są takie same: są zamienne. Ale tokeny z różnych klas można od siebie odróżnić: nie są one zamienne. Używając marmurowej analogii, żetony hybrydowe są jak grupy różnokolorowych kulek, identyczne ze wszystkimi i tylko tymi kulkami z tej samej grupy kolorów. Klasy hybrydowych tokenów mogą na przykład reprezentować udział w funduszu, kontener na statku itp.

Dla każdego tokena – zamiennego, niewymienialnego lub hybrydowego – istnieje zestaw predefiniowanych aksjomatów lub „reguł” narzucających jego zachowanie w określonych scenariuszach. W przypadku bardziej powszechnych zastosowań tokenów, takich jak tokeny aktywów finansowych, zbudowano zestaw uogólnionych standardów tokenów Ethereum (takich jak ERC20, ERC721, ERC1400) w celu zapewnienia płynniejszej interoperacyjności i integracji z istniejącymi platformami i zdecentralizowanymi aplikacjami.

Na przykład, jeśli firma wyemituje akcje za pośrednictwem tokena, który jest notowany zgodnie z jednym z tych zweryfikowanych standardów (takich jak ERC20, ERC721, ERC1400), będą one „z założenia” zbywalne na dowolnej giełdzie zgodnej z Ethereum (OpenFinance, Templum , TZero itp.). Ponadto, jeśli aktywa weryfikują standard, inwestorzy mogą wybrać dowolne rozwiązanie do przechowywania aktywów spośród wszystkich portfeli zgodnych z Ethereum (Argent, Fortis, Metamask itp.).

Krok 2: Zdefiniuj biznesowy przepływ pracy + odpowiednie zachowania

Ostatecznie każdy token jest zbiorem inteligentnych kontraktów, które określają jego atrybuty i funkcjonalność. Odpowiednie funkcje tego tokena są ustawione w standardowym inteligentnym kontrakcie, z którego mogą następnie korzystać inne produkty, takie jak różne portfele i giełdy. Inteligentne kontrakty tokenów to skodyfikowane zasady i zachowania, które towarzyszą tokenowi przez cały cykl jego życia.

 Inteligentna umowa na token jest dobrym punktem wyjścia do tokenizacji aktywów finansowych. Jednak sam token nie wystarczy, aby uczynić go aktywem finansowym, ponieważ nadal trzeba go zastosować i dostosować do przypadku użycia. Aby wykorzystać zalety programowalnych łańcuchów bloków, takich jak Ethereum, musimy określić zasady i zachowania dotyczące danego zasobu. Wtedy widzimy, jak dzieje się magia.

 Jeśli postrzegamy token jako kulkę, tokenizacja aktywów wykracza poza samo tworzenie kulek (lub tokenów). Obejmuje również rurociąg, który kieruje wszystkimi ruchami marmuru. Ten potok jest tym, co nazywamy biznesowym przepływem pracy dla tokenizowanego zasobu.

Podsumowując, tokenizacja aktywów finansowych to połączenie:

  • token (zamienny, niezamienny lub hybrydowy): cyfrowa reprezentacja zdefiniowana przez zestaw oczywistych reguł, które są interoperacyjne z ekosystemem, oraz

  • biznesowy przepływ pracy: zestaw reguł „specyficznych dla przypadków użycia”, które będą miały zastosowanie do tokena i będą dyktować jego zachowanie w określonych scenariuszach.

token 5.png

Biznesowy przepływ pracy jest tworzony przez:

  • dodawanie dodatkowych zachowań / właściwości bezpośrednio w inteligentnym kontrakcie tokena (gdy są one wystarczająco ogólne) lub przez

  • stworzenie dedykowanego inteligentnego kontraktu dotyczącego przepływu pracy, oprócz inteligentnego kontraktu tokena, który można postrzegać jako potok, w którym tokeny będą ewoluować

Typowe zachowania, które można zaimplementować w inteligentnym kontrakcie dotyczącym przepływu pracy

token 6.png

Ostatecznie połączenie inteligentnego kontraktu z tokenem i inteligentnego kontraktu biznesowego pozwala na reprezentowanie dowolnego rodzaju aktywów finansowych.

token 7.png

Krok 3: Konfiguracja zarządzania i ról

Po zdefiniowaniu wszystkich reguł (token + biznesowy przepływ pracy) ważne jest, aby skonfigurować inteligentny kontrakt, definiując, kto może wykonywać różne czynności zdefiniowane w regułach.

token 8.png

Można zdefiniować różne poziomy kontroli nad tokenami.

token 9.png

Można również rozróżnić różne role w zależności od wprowadzonego zarządzania.

token 10.png

Krok 4: Wybór sieci Blockchain: publiczna lub prywatna z zezwoleniem 

Ostatnim krokiem jest wybór sieci blockchain, w której zostaną wdrożone inteligentne kontrakty (tj. Tokeny). Chociaż obecnie działa wiele różnych łańcuchów bloków, głównym wyborem jest między publicznymi łańcuchami bloków (takimi jak publiczny blockchain Ethereum), prywatnymi lub prywatnymi łańcuchami bloków (z zezwoleniem, aby tylko wybrani uczestnicy mogli dołączyć do sieci). W zależności od funkcjonalności, której potrzebujesz dla swoich tokenów, decyzja, której sieci blockchain użyć, ma wpływ na:

  • Skalowalność: jak szybko przetwarzane są transakcje i jak małe jest opóźnienie w sieci. W zależności od wymagań dotyczących skalowalności (lub niezbędnej szybkości transakcji), preferowana może być na przykład sieć prywatna (która oferuje szybszą realizację transakcji, ale kosztem prywatności i interoperacyjności)

  • Prywatność: transakcje w sieci publicznej są pseudonimowe, ale nie całkowicie anonimowe. Gdy ktoś zna adres (klucz publiczny) posiadacza tokena, może uzyskać dostęp do całej historii transakcji tej osoby. Dlatego w zależności od wymogów przejrzystości (takich jak niektóre konteksty regulacyjne), sieć prywatna może być bardziej odpowiednia.

  • Interoperacyjność: zasoby będą łatwo dostępne dla zewnętrznych platform / giełd, jeśli zostaną wdrożone w publicznej sieci Ethereum, podczas gdy będzie to wymagało bardziej złożonych rozwiązań w zakresie integracji, takich jak mosty cross-blockchain, jeśli zostaną utworzone w sieciach prywatnych.

token 11.png

Chcesz pobawić się kulkami? 

Mamy nadzieję, że zrozumienie różnych rodzajów tokenów i możliwości tokenizacji stało się dla Ciebie trochę jaśniejsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasobach tokenizowanych jako możliwym rozwiązaniu dla swojej firmy, chętnie pomożemy. Codefi Assets, system operacyjny firmy ConsenSys zajmujący się handlem i finansami, zapewnia elementy składowe do tworzenia, wydawania i zarządzania cyklem życia zasobów cyfrowych, powiązanych rynków i cyfrowych instrumentów finansowych w publicznych lub dozwolonych sieciach blockchain. Możemy pomóc uprościć i dostosować projekt, emisję i dystrybucję aktywów cyfrowych i papierów wartościowych. Codefi Assets może pomóc w wydawaniu nowych tokenów oraz kodowaniu i automatyzacji odpowiednich praw i obowiązków emitentów i inwestorów, w rodzaju sieci blockchain, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

token 12.png

Czy jesteś gotowy, aby zbudować kolejną ewolucję finansów cyfrowych? Zacznij dziś.

Skontaktuj się z zespołem Codefi Assets →

Asset ManagementIndustry InsightTokenizationNewsletterZapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map