blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogEnterprise Blockchain

Jakie jest ryzyko, że banki centralne nie wdrożą cyfrowej waluty banku centralnego detalicznego?

Dlaczego ryzyko bezczynności jest większe niż ryzyko innowacji dla największych instytucji finansowych świata. przez Monica Singer 21 maja 2020 Opublikowane w maju 21, 2020

ryzyko braku bohatera cbdc


Kilka ostatnich dokumentów napisanych przez banki centralne i inne, takie jak Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), jasno stwierdza, że ​​obawiają się skutków dla banków komercyjnych, jeśli wprowadzą detaliczną walutę cyfrową banku centralnego (CBDC). Jednak CBDC jest stosunkowo wolną od ryzyka alternatywą w porównaniu do kruchego globalnego systemu finansowego, który mamy dzisiaj.

Ryzyko dzisiaj

Obecnie główną słabością jest to, że deponenci mogą utracić swoje depozyty z powodu ryzyka podjętego przez banki komercyjne w odniesieniu do ich funduszy. Nie wszystkie kraje oferują ubezpieczenie depozytów i dlatego nie chronią swoich obywateli. Obywatele nie mają innego wyboru, jak tylko skorzystać z banku komercyjnego dla swoich potrzeb finansowych. Jeśli bank komercyjny zostanie postawiony w stan likwidacji, deponenci nie odzyskają swoich środków. Systemy finansowe tych krajów naraziły ich obywateli na to ryzyko, polegając na pośrednikach i organach regulacyjnych nadzorujących różne banki komercyjne. Wielokrotnie okazywało się to błędne, dlatego Biała Księga Bitcoin Satoshi Nakamoto odbiła się echem wśród tak wielu, kiedy została wydana w następstwie kryzysu finansowego z 2008 roku. Zdecentralizowana technologia stworzyła ogromną szansę na zmniejszenie ryzyka i zbudowanie zaufania do naszego globalnego systemu finansowego.

Jak banki komercyjne mogą uczestniczyć w modelu CBDC

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z ryzykiem, że depozyty w CBDC staną się bardziej popularne niż deponowanie w banku komercyjnym. Na przykład widzieliśmy Bank Centralny Bahamów (Projekt Dolar piaskowy), w którym korzystanie z rachunków CBDC jest ograniczone do określonej kwoty. 

Inną opcją jest brak wypłaty odsetek przez bank centralny na tych rachunkach. Banki komercyjne mogą wówczas oferować wyższe oprocentowanie otrzymywanych depozytów, które w gospodarce wolnorynkowej będą przyciągać depozyty ze zwrotem, mimo że ryzyko jest wyższe niż w przypadku CBDC.

Banki centralne muszą wspierać konkurencję i innowacje wśród banków komercyjnych i nowych banków cyfrowych, które teraz reagują na pandemię z lepszymi wynikami niż starsze banki komercyjne, którym nie udało się przejść na technologię cyfrową. Banki centralne powinny ułatwiać innowacje, współpracując z bankami komercyjnymi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, zgodnie z sugestią zawartą w Papier CBDC przygotowany przez Bank of England.

Banki centralne powinny również skorzystać z okazji, aby wprowadzić innowacje i wyrównać szanse dla swoich obecnych klientów, aby banki komercyjne mogły konkurować bezpośrednio z firmami technologicznymi, które wkroczyły w tę przestrzeń. Poleganie na przepisach uniemożliwiających prowadzenie działalności przez prywatnych emitentów monet nie jest rozwiązaniem. Jest to technologia, która jest coraz bardziej pożądana przez obywateli i będzie przez nich wykorzystywana w zależności od najlepszego doświadczenia użytkownika, jakie jest im oferowane. Big Tech nie cofnie się przed niczym, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi oferowania tej usługi.

Consensys plexus ikona okrągła Pobierz naszą białą księgę o bankach centralnych i przyszłości pieniądza. Ściągnij

Wzrost i ryzyko prywatnych walut cyfrowych

Obawiam się, że banki centralne tak bardzo martwią się ochroną banków komercyjnych, że nie zdają sobie sprawy, że ryzyko bezczynności jest większe niż stopniowe wprowadzanie innowacji. Prawdziwe ryzyko pochodzi od prywatnych firm, które są w trakcie wydawania mechanizmów płatności, które mogą zachęcić deponentów, aby nigdy więcej nie musieli korzystać z istniejącego banku, takiego jaki znamy obecnie.

Przejście na prywatną walutę cyfrową lub „stablecoiny” – walutę zabezpieczoną walutami fiducjarnymi, kryptowalutami, złotem lub algorytmem lub kombinacją instrumentów finansowych – może skutkować mniejszym wykorzystaniem waluty fiducjarnej (waluty emitowanej przez bank centralny). Gdy to nastąpi, banki centralne stracą zdolność do wpływania na politykę pieniężną, a cała ich kontrola podaży i dystrybucji waluty fiducjarnej zniknie z okna. 

Wiemy o Librze napędzanej przez Facebooka i Apple Pay. Słyszymy teraz, że Google i Amazon chcą wejść w tę przestrzeń i oferować produkty quasi-finansowe. Doskonale wiemy, co wydarzyło się w Chinach z Alipay i WeChat oraz jak ludzie powoli, ale na pewno przestali używać gotówki. Wiemy również, że Bank Centralny Chin wkrótce wyda swoją wersję detalicznego CBDC, umożliwiając im śledzenie wszystkich transakcji z niejasnymi zabezpieczeniami prywatności.

Powinniśmy być zmęczeni prywatnymi emitentami monet i tym, jak będą zarządzać danymi transakcji. Czy zdajemy sobie sprawę, że prywatni emitenci monet będą musieli zarządzać ryzykiem wahań wartości swoich pozycji zabezpieczonych? Czy użytkownicy tych monet zdają sobie sprawę, że emitenci tych monet mogą ponieść straty i że mogą nie być objęci tradycyjnymi sieciami bezpieczeństwa, takimi jak ubezpieczenie depozytów lub banki centralne jako pożyczkodawcy ostatniej instancji? Czy ponownie będziemy polegać na audytorach i organach regulacyjnych, aby upewnić się, że zabezpieczenie zabezpieczające te prywatne monety faktycznie istnieje? 

Wielu z tych prywatnych emitentów monet twierdzi, że chce dotrzeć do 1,7 miliarda bez banków. Czy nie jest to obowiązkiem banków centralnych na całym świecie? Współpracując z fintechami i tradycyjnymi bankami, które stały się cyfrowe, banki centralne mogą oferować dostęp finansowy, którego potrzebują obywatele na całym świecie.

Prywatne transakcje i programowalna zgodność

Jak wiemy, wymogi AML (Anti-Money Laundering) i KYC (Know Your Client) nakładają obowiązek ujawniania transakcji powyżej określonej kwoty, aby uniknąć wykorzystywania tych środków do niecnych działań. Technologia Blockchain jest teraz na tyle zaawansowana, że ​​organizacje mogą programować transakcje tak, aby pozostały poufne dla niektórych stron w sieci i nadal podlegały audytowi dla organów regulacyjnych. ConsenSys opracowuje obecnie program pilotażowy, który pokazuje, jak można zaprogramować poziomy prywatności i uprawnień w zależności od potrzeb klienta.

W niektórych krajach, w których szerzy się uchylanie się od płacenia podatków, detaliczne CBDC mogłoby zachęcać obywateli do ujawniania swoich transakcji i płacenia podatków w czasie rzeczywistym. Programowalne inteligentne kontrakty w sieciach blockchain pomagają zautomatyzować ujawnianie i zgodność w sposób, który wcześniej był niemożliwy.

W innych krajach posiadanie cyfrowej i niezmiennej księgi, która prowadzi pełną ścieżkę audytu, może pozwolić użytkownikom na śledzenie ich przepływów pieniężnych bez konieczności czekania, aż księgowy zaktualizuje księgę lub przeprowadzi uzgodnienia bankowe. Przekazy pieniężne są również obecnie bardzo drogie i podatne na opóźnienia, dlatego wiele firm fintech pracuje w tej przestrzeni, aby rozwiązać ten problem..

Banki centralne świata powinny zjednoczyć się, aby zdefiniować standardy CBDC, aby w przyszłości te waluty cyfrowe współpracowały i ułatwiały transfer środków z jednego kraju do drugiego w czasie rzeczywistym, bezproblemowo.

Jak płatności cyfrowe mogą chronić obywateli

W dobie pandemii nie powinniśmy prosić ludzi, aby stali w kolejce, bez dystansu społecznego, i czekali na zasiłek socjalny lub fundusze emerytalne. Jeśli kryzys gospodarczy wymaga od rządu wsparcia finansowego swoich obywateli w postaci pieniędzy z helikoptera (pieniędzy zdeponowanych przez rząd na kontach obywateli), obywatele nie powinni musieć czekać na przybycie pocztą czeków wydanych przez rząd, które następnie muszą być zdeponowane na rachunku bankowym, o ile pozwalają na to godziny pracy banku. Technologia Blockchain umożliwia dokonywanie tych płatności drogą elektroniczną w czasie rzeczywistym, bezpośrednio do e-portfela obywateli. Koniec z czekaniem, staniem w kolejce lub chodzeniem do banku lub poczty, aby zapłacić rząd. Nikt nie powinien nigdy musieć odwiedzać tradycyjnego oddziału banku i czekać, aż zostanie obsłużony.

W wielu krajach uzależnienie od gotówki wywiera nadmierną presję na obywateli, którzy nie mają innego wyjścia, jak tylko ryzykować posiadanie gotówki i bycie okradzionym. Nie wspominając o wielu innych zagrożeniach związanych z wykorzystaniem gotówki, takich jak zamachy bombowe i porwania bankomatów. Niektóre firmy muszą przesyłać gotówkę z różnych magazynów do sprzedawcy detalicznego, aby chronić swoje zasoby. Zagrożenia te powinny zmotywować banki centralne do całkowicie elektronicznego rozwiązania i zmniejszenia zależności obywateli od gotówki. 

Technologia ma na celu ochronę obywateli w zarządzaniu pieniędzmi. Wysoce programowalny i interoperacyjny łańcuch bloków, taki jak Ethereum, można dostosować do różnych potrzeb instytucji finansowych i obywateli w różnych krajach, jednocześnie spełniając globalne standardy, które zapewniają kompatybilność między rozwiązaniami CBDC różnych krajów.

Czy banki centralne wypowiedzą się na temat przyszłości pieniądza??

Banki centralne mają możliwość dotrzymania kroku zmianom technologicznym i umożliwienia tej ewolucji w kierunku przyszłości pieniądza. W obliczu COVID-19 i ryzyka zainfekowania banknotów, cyfrowe rozwiązania płatnicze są coraz ważniejsze i tego, czego oczekują obywatele. Milenialsi i młodsze pokolenia będą przyciągać tylko rozwiązania cyfrowe, które są przejrzyste, niezmienne, w czasie rzeczywistym, po niskich kosztach, pod ich kontrolą, dostępne 24/7/365 i interoperacyjne z innymi cyfrowymi instrumentami finansowymi, takimi jak kryptowaluty, tokeny bezpieczeństwa i tokeny użytkowe.

Wzywam banki centralne, aby porzuciły swój strach. Kiedy myślę o bankach centralnych, bankach komercyjnych i systemie bankowości cząstkowej, który obecnie funkcjonujemy, przypomina mi się stare powiedzenie: „to, co sprawiło, że odnosiliście sukcesy w przeszłości, nie przyniesie wam sukcesu w przyszłości. ” Nadszedł czas, aby banki centralne przyjęły innowacje, aby mieć wpływ na przyszłość pieniądza. Jeśli konserwatywny charakter banków centralnych uniemożliwia im ten krok naprzód, współpracujmy z prywatnymi emitentami monet, odpowiednio regulowanymi, którzy są gotowi i mogą zapewnić funkcjonalność, której świat potrzebuje i chce..

Chcesz dowiedzieć się więcej o walucie cyfrowej banku centralnego?

Obejrzyj nasze webinarium na żądanie na temat CBDC, stablecoinów i przyszłości pieniądza. Oglądaj CBDCIndustry Insight PłatnościNewsletter Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości dotyczące Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych BlockchainPrzewodnik

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych Blockchain

Wprowadzenie do tokenizacjiWebinar

Wprowadzenie do tokenizacji

Przyszłość finansów, aktywów cyfrowych i DeFiWebinar

Przyszłość finansów: aktywa cyfrowe i DeFi

Co to jest Enterprise EthereumWebinar

Co to jest Enterprise Ethereum?

Banki centralne i przyszłość pieniądzaBiały papier

Banki centralne i przyszłość pieniądza

Komgo Blockchain dla finansowania handlu towaramiCase Stud

Komgo: Blockchain dla finansowania handlu towarami

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me