Pierwsze kroki

  Jeśli masz doświadczenie jako programista stron internetowych, wiele z tego, co już wiesz, dotyczy tworzenia łańcucha bloków. Celem tego przewodnika jest wprowadzenie zmian, abyś mógł zacząć odkrywać i budować.

  Nic dziwnego: największą różnicą jest użycie łańcuchów bloków, aw tym przewodniku będziemy przede wszystkim odnosić się do łańcucha bloków Ethereum, ponieważ ma on największą społeczność programistów. Dlaczego miałbyś chcieć włączyć rozwój technologii blockchain do swojego stosu? Jest wiele fascynujących rzeczy, na które pozwalają blockchainy, które naprawdę podważają nasze założenia o tym, jak ludzie wchodzą w interakcję w internecie i z nim..

  Co możesz zrobić z Blockchain (i czego nigdy wcześniej)

  Towary cyfrowe należące do użytkownika i zbywalne

  Dzięki łańcuchowi bloków możesz (łatwo) tworzyć tokenizowane zasoby, które użytkownicy mogą przechowywać i handlować poza Twoją witryną. Na przykład Gods Unchained to kolekcjonerska gra karciana w stylu Magic-the-collecting, w której użytkownicy mogą fizycznie posiadać swoje karty i wymieniać je poza platformą. Interesujące w tym jest to, że poszczególne karty mają tożsamość i mogą być używane gdzie indziej lub sprzedawane na zewnętrznych platformach handlowych. Możesz na przykład sprzedać kartę, która została użyta w meczu o mistrzostwo, jako przedmiot kolekcjonerski, w taki sam sposób, w jaki piłka do domu z mistrzostw MLB może.

  Płatności i transfer wartości

  Ze względu na fundamentalną integrację kryptowalut, akceptowanie płatności i ułatwianie transakcji wartościowych jest usprawnione: integracja przelewów bankowych, kart kredytowych, paypal wymaga znacznego wysiłku ze strony programistów. Korzyści te są szczególnie ważne dla społeczności z ograniczonym dostępem do usług bankowych i kredytowych: mamy studium przypadku dotyczące wykorzystania Ethereum w celu ułatwienia transferu wartości i wypłaty pomocy w obozach dla uchodźców w Jordanii.

  Tożsamość użytkownika i prywatność danych

  Istnieją unikalne cechy związane ze sposobem, w jaki użytkownik ustanawia swoją tożsamość za pośrednictwem sieci blockchain. Korzystając z oprogramowania takiego jak Metamask, użytkownicy mogą mieć jednokrotne logowanie do całego Internetu. Być może nie będziesz musiał obsługiwać haseł ani logować się w swojej witrynie, co oznacza mniej zgubionych haseł. Prywatność danych można zwiększyć, dając użytkownikowi kontrolę nad tym, kto uzyskuje dostęp do jego informacji, oraz dając mu możliwość podpisywania transakcji. Gdy użytkownik opuszcza witrynę, operatorzy witryn nie mają już bezpośredniego dostępu do jego danych.

  Globalny, trwały stan Internetu

  Dzisiejszy Internet jest zbudowany z wielu technologii, ale nie ma centralnego autorytetu określającego, co jest prawdą. Giganci internetowi, tacy jak Facebook, mogą posiadać klucze do swoich królestw z rozległymi sieciami i bazami danych, które działają nieco jak trwałe państwo, jednak są one własnością prywatną, a ich zakres jest zwykle ograniczony do ich własnych organizacji. Blockchain, jako sieć zawierająca niezmienne dane w czasie, wysoce bezpieczna i odporna na fałszowanie i bez jednego właściciela, może służyć jako źródło prawdy dla uczestników społeczności.

  Niedobór cyfrowy

  Zbywalne tokeny i kryptowaluty opierają się na łańcuchach bloków, aby zapewnić infrastrukturę dla rzadkich zasobów cyfrowych. Tam, gdzie w przeszłości zasoby cyfrowe były albo kopiowane w nieskończoność, albo chronione przez złożone schematy DRM, trwały stan pojedynczego źródła prawdy, taki jak łańcuch bloków, pozwala na tworzenie unikalnych zasobów cyfrowych, które można posiadać, ale nie można ich kopiować, co oznacza te rzeczy. może mieć prawdziwą wartość.

  Web2 kontra Web3 Blockchain Stack

  Istnieją różne łańcuchy bloków, z których każdy ma własne sieci, własne zasady i własne społeczności uczestników. Dana platforma blockchain – taka jak Ethereum – może mieć różne sieci, z którymi można łączyć się wszystkimi własnymi danymi. Możesz założyć własną sieć, co zrobimy w dalszej części tego przewodnika.


  Każda sieć składa się z pojedynczych węzłów, na których działają instancje oprogramowania węzła blockchain. Zamiast standardowego modelu serwer-klient, łańcuchy bloków wykorzystują zdecentralizowane protokoły peer-to-peer do komunikacji między sobą i osiągnięcia konsensusu co do stanu sieci.

  W typowym stosie programistycznym możesz zbudować front-end przy użyciu html, CSS, javascript i frameworka, takiego jak react. Ten front-end komunikuje się z zapleczem, które obejmuje magazyn plików, środowisko wykonawcze i bazę danych. Składniki przechowywania, wykonywania i bazy danych mogą znajdować się na pojedynczym serwerze lub być częścią systemu chmury lub sieci dostarczania treści.

  Jedyną różnicą podczas tworzenia aplikacji typu blockchain (często nazywanej aplikacją rozproszoną lub dapp) jest to, że część funkcji aplikacji jest dostarczana przez łańcuch bloków lub inny mechanizm rozproszony. Łączenie się z łańcuchem bloków, takim jak Ethereum, zwykle odbywa się poprzez włączenie biblioteki javascript, takiej jak web3.js lub ethers.js, w połączeniu z oprogramowaniem węzła lub interfejsem API łańcucha bloków. Biblioteki Web3 są dostępne w wielu różnych językach.

  Przechowywanie plików, funkcjonalność bazy danych i wykonywanie mogą odbywać się w łańcuchu bloków, chociaż obecnie łańcuchy bloków nie są zoptymalizowane pod kątem dużych ilości danych lub skomplikowanych operacji.

  Na przykład możesz zbudować aplikację, która używa typowego stosu internetowego, ale utworzyć inteligentną umowę, która rezyduje w łańcuchu bloków, aby wykonywać obliczenia rozproszone i wchodzić w interakcje z tokenami lub kryptowalutą. Później porozmawiamy o inteligentnych kontraktach.

  Możesz także zbudować typową aplikację, ale weryfikacja użytkownika odbywa się za pomocą oprogramowania takiego jak Metamask, które jest między innymi portfelem cyfrowym i menedżerem tożsamości.

  Wysyłam Twoją pierwszą transakcję

  Prześlijmy Twoją pierwszą transakcję na łańcuchu bloków jako użytkownik. Aby to zrobić, potrzebujesz portfela.

  Instalowanie MetaMask

  MetaMask jest produktem ConsenSys i zawiera portfel oraz oferuje solidny zestaw narzędzi do interakcji z łańcuchami bloków Ethereum. Interesujący dla programistów, wprowadza globalny interfejs API do każdej odwiedzanej witryny internetowej, dostępny za pośrednictwem javascript pod adresem window.ethereum; aby uzyskać szczegółowe informacje, przejrzyj pełną dokumentację programistyczną dotyczącą MetaMask w ich witrynie. Aby rozpocząć, zainstaluj rozszerzenie przeglądarki Chrome MetaMask lub użyj aplikacji MetaMask Mobile dostępnej w sklepie Apple App Store lub Google Play.

  Po zainstalowaniu przejdź przez proces tworzenia konta. Jest kilka rzeczy, które możesz zauważyć: po pierwsze, nie musisz podawać żadnego adresu e-mail ani żadnych innych danych osobowych. Drugą rzeczą jest to, że wiele się dzieje, jeśli chodzi o pisanie lub przechowywanie „frazy wyjściowej”; jest to ważne, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki możesz uzyskać dostęp do swojego konta lub je odzyskać. Więcej o tym później.

  Po uruchomieniu Metamask zobaczysz saldo swojego konta (0 ETH), a w prawym górnym rogu zobaczysz sieć, z którą jesteś obecnie połączony. Rozwiń menu wyboru sieci, aby wyświetlić listę sieci. Wybierz Ropsten Test Network.

  Mainnet i sieci testowe

  Każda z tych sieci składa się z zestawów komputerów z oprogramowaniem węzłowym. Większość węzłów znajduje się w sieci Mainnet, która jest podstawową siecią utrzymującą wartość dla Ethereum. W chwili pisania tego artykułu istniało nieco ponad 8000 węzłów tworzących główną sieć Ethereum. Możesz eksplorować węzły sieci na Ethernodes lub Etherscan.

  Sieci testowe zawierają znacznie mniej węzłów (sieć Ropsten ma 3 węzły), a na nich eth nie ma żadnej wartości. Sieci te są używane głównie przez programistów do testowania swoich dappsów i smart kontraktów przed ich uruchomieniem w sieci głównej. Zauważysz również, że MetaMask daje opcje połączenia z hostem lokalnym lub niestandardowym RPC. Podczas tworzenia aplikacji Ethereum możesz używać metamaski do łączenia się i interakcji z oprogramowaniem węzła działającym w Twoim własnym systemie lub dowolnej innej sieci.

  Uzyskiwanie eteru testowego

  W MetaMask skopiuj swój adres publiczny do schowka, klikając nazwę swojego konta:

  Twój adres publiczny identyfikuje Twoje konto i można go udostępniać: jest to informacja, której ktoś inny użyłby do wysłania do Ciebie tokenów. Jest to coś w rodzaju numeru konta bankowego lub adresu e-mail, w którym jesteś właścicielem i kontrolujesz to, co jest z nim powiązane. Dowodzisz, że jesteś właścicielem tego adresu, podpisując transakcje swoim kluczem prywatnym (który można wygenerować na podstawie frazy seed), dlatego musisz zachować te prywatne. Z punktu widzenia łańcucha bloków każdy, kto zna dany klucz prywatny, jest właścicielem wszelkich zasobów przypisanych do powiązanych adresów publicznych z kluczem prywatnym. Twój adres publiczny będzie wyglądał mniej więcej tak:

  0xDa4A488d8c58D57F4046CAbAc73DA0DB778DC930

  Możesz użyć kranu, aby wysłać testowy Ether na swoje konto. Spróbuj użyć Kran Ropsten: wklej swój adres publiczny w polu konta i kliknij „Wyślij mi test Ether”. Wkrótce zobaczysz, że Twoje konto jest zapełnione 1 ETH.

  Co tu się stało? Wysłałeś swój adres publiczny do kranu Ethereum. Kran wykonał transakcję, wysyłając 1 ETH należący do własnego inteligentnego kontraktu na podany przez Ciebie adres. Mogłeś podać dowolny adres i transakcja została zrealizowana. Węzły w sieci odebrały transakcję i umieściły ją w wydobytym bloku, który został zarejestrowany w łańcuchu bloków i rozprzestrzenił się po całej sieci. Następnie MetaMask odczyta z węzła w łańcuchu bloków i zgłosi transakcję oraz aktualne saldo. Nie ma bezpośredniej komunikacji między baterią a MetaMask.

  Istnieje inny sposób na uzyskanie testowego Ether. Idź do kranu MetaMask; pamiętaj, że ta strona nie załaduje się, jeśli nie masz zainstalowanej MetaMask (lub innego interfejsu web3). Ten proces pokazuje inny przepływ użytkowników.

  Tutaj widać, że właściwości użytkownika są niezdefiniowane. Dzięki tej implementacji nie musisz kopiować i wklejać swojego adresu z MetaMask. Po kliknięciu przycisku „Zażądaj 1 eteru” MetaMask zapyta Cię, czy chcesz połączyć się z witryną. Zaakceptowanie tego połączenia spowoduje udostępnienie witryny Twojego adresu publicznego, wyświetlenie salda na stronie, a transakcja odbędzie się:

  Łączenie się w ten sposób jest podobne do logowania się do witryny; jednak żaden proces rejestracji nie był potrzebny. Logowanie za pośrednictwem MetaMask oferuje możliwości pojedynczego logowania, ponieważ witryny mogą dostosowywać się na podstawie połączonego konta. W tym przypadku następujący JavaScript jest używany do łączenia się z kontem użytkownika za pomocą obiektu ethereum wstrzykniętego przez MetaMask:

  ethereum.request ({metoda: ‘eth_requestAccounts’});

  Po zakończeniu transakcji powinieneś mieć 2 ETH w swoim portfelu w sieci Ropsten.

  Wysyłanie eteru testowego

  Teraz, z powrotem w polu MetaMask Ether Faucet User, kliknij pomarańczowy przycisk 1 ether, aby przekazać 1 ETH z powrotem do kranu. Pojawi się nowe powiadomienie:

  MetaMask prosi o zatwierdzenie tej transakcji; kiedy potwierdzisz, MetaMask podpisze transakcję przy użyciu twojego klucza prywatnego, zgodnie z wymaganiami walidacji przez węzły blockchain. Zwróć uwagę, że istnieją inne opcje transakcji: kliknij przycisk „edytuj” w lewym górnym rogu, aby zobaczyć więcej szczegółów. Opłaty za gaz rekompensują węzłom i górnikom koszty związane z wykonaniem transakcji. Każda transakcja w Ethereum wiąże się z opłatami związanymi z obliczeniami związanymi z utrzymaniem działania sieci. W tym przypadku 0,000021 ETH.

  Ponieważ każda transakcja musi przejść przez konkurencyjny proces, polegającą na przejęciu przez węzły i włączeniu do bloku, zanim zostanie uwzględniona w łańcuchu bloków, możesz zapewnić, że transakcja będzie przebiegać szybciej, zwiększając nagrodę gazową przyznawaną górnikom za uwzględnienie transakcji w ich następny blok.

  Kliknij dalej i potwierdź. Twoja transakcja zostanie wymieniona jako oczekująca iw ciągu kilku minut Twoja transakcja stanie się częścią łańcucha bloków, a saldo konta zobaczysz w MetaMask.

  Następne kroki

  Na tym wstępnym etapie przedstawiliśmy Ci niektóre podstawy przeprowadzania transakcji i interakcji z łańcuchem bloków, przede wszystkim z perspektywy użytkownika za pomocą MetaMask. W kroku 2 tego przewodnika utworzysz własną sieć blockchain, wejdziesz z nią lokalnie w interakcję i zapoznasz się z umową dotyczącą Remiksu. W kroku 3 zdobędziesz większą znajomość lokalnego rozwoju, korzystasz z Infury, łączysz wszystko razem z Reactem i łączysz się z siecią testową Ethereum.

   Wdrażanie programistów: krok 2Wprowadzenie do programu krok 2

   Wdrażanie programistów: krok 2

   Wdrażanie programistów: krok 3Wprowadzenie do programu krok po kroku 3

   Wdrażanie programistów: krok 3

   10-minutowa orientacja w Ethereum10-minutowa orientacja w Ethereum

   10-minutowa orientacja w Ethereum

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me