O technologii Blockchain – Baza wiedzy –

O technologii Blockchain

Problem ze scentralizowaną infrastrukturą

Obecnie w Internecie musimy stale ufać sobie nawzajem w zakresie poufnych danych, transakcji i zapisów. Większość naszych interakcji w Internecie przebiega na scentralizowanych serwerach internetowych, a ogromne ilości danych użytkowników często znajdują się w jednej bazie danych. Bieżące bazy danych są zaprojektowane tak, aby były kontrolowane przez „zaufanych” administratorów, którzy mogą czytać, zmieniać, blokować, a nawet usuwać dane. Scentralizowana architektura Internetu jest obecnie nie tylko nieefektywna, ale także podatna na cenzurę i ukierunkowane ataki zarówno hakerów, jak i wewnętrznych złych aktorów.  

Rewolucja zaufania: pierwszy łańcuch bloków

W 2009 roku Satoshi Nakamoto, anonimowa osoba lub grupa osób, opracował i wydał pierwszy blockchain. Co ciekawe, nigdy nie użyli słowa „blockchain”. Tylko blok i łańcuch.

Zagadką dla Satoshi był handel internetowy – jak bezpiecznie ułatwiać transakcje cyfrowe bez zewnętrznych procesorów płatności. Obecnie, gdy ktoś wymazuje kartę kredytową, jego dane osobowe często przechodzą przez aż pięć różnych podmiotów – stowarzyszenia kart, podmioty przetwarzające płatności, izby rozliczeniowe – które żądają opłat transakcyjnych i wymagają od użytkowników zaufania do integralności ich systemów. „Potrzebujemy systemu”, wyjaśnił Satoshi, „aby uczestnicy mogli uzgodnić jedną historię kolejności, w jakiej otrzymywano [transakcje]”.

System Satoshiego był dość prosty, ale elegancki w swojej prostocie. Sieć użytkowników mogłaby łączyć ze sobą bloki transakcji przy użyciu dość powszechnych funkcji i struktur kryptograficznych – – skrótów, drzew Merkle, bezpiecznego algorytmu mieszającego, znaczników czasowych – i lekkiej konstrukcji sieci. Sieć była zdecentralizowana i open source – czyli była publicznie dostępna.

Co to jest blockchain

ConsenSys Academy

Co to jest blockchain?

Obejrzyj wideo

„Blok” w łańcuchu bloków odnosi się do bloku transakcji, które zostały wyemitowane w sieci. „Łańcuch” odnosi się do ciągu tych bloków. Kiedy nowy blok transakcji jest weryfikowany przez sieć, jest dołączany do końca istniejącego łańcucha. Ten łańcuch bloków to stale rosnąca lista lub księga transakcji sprawdzanych przez sieć. Nazywamy tę pojedynczą, uzgodnioną historię transakcji łańcuchem bloków.

Rzeczywista struktura danych w łańcuchu bloków nie jest wcale taka nowa, ale protokół konsensusu jest taki: użytkownicy mogą współpracować, aby zbudować łańcuch globalnie i samodzielnie. Z tego powodu wielu porównuje łańcuch bloków do „arkusza kalkulacyjnego, do którego każdy ma dostęp” (Podstawy Blockchain). Współpraca odbywa się automatycznie, za kulisami i na procesorach komputerów na całym świecie.

Kto, co i gdzie w systemie jest stosunkowo proste. To, kto jest człowiekiem, co pozwala maszynom działać, a gdzie – wspólny łańcuch sprawdzonych transakcji – to tylko oprogramowanie. A dlaczego? Aby zbudować sieci, którym możemy zaufać.

Beyond Bitcoin: The Ethereum Blockchain

Blockchain Bitcoin, który Satoshi Nakamoto opracował i wypuścił na świat w 2009 roku, miał bardzo specyficzne zastosowanie: elektroniczną gotówkę. Elektroniczna gotówka oparta na technologii blockchain nazywana jest „kryptowalutą”, ponieważ wykorzystuje kryptografię do zabezpieczania transakcji finansowych. Obecnie istnieje prawie 2000 różnych kryptowalut. Blockchain jest podstawową technologią leżącą u podstaw Bitcoina, ale jego potencjał wykracza daleko poza kryptowalutę.

Czym różni się Ethereum od Bitcoina


Blockchain wyjaśniony z Joe Lubinem

Czym różni się Ethereum od Bitcoina

Obejrzyj wideo

W 2015 roku Ethereum wprowadził na rynek jako znacznie bardziej wszechstronną wersję technologii blockchain będącej podstawą systemu płatności Bitcoin. Wartością blockchain jest pewność sieci: uczestnicy mogą ustanowić zaufany i niezmienny zapis transakcji bez pośredników. Siłą łańcucha bloków Ethereum jest jego programowalność: umowy są osadzone w kodzie, dzięki czemu transakcje są wykonywane automatycznie. Te umowy cyfrowe lub „inteligentne kontrakty” mogą mieć nieograniczone formaty, warunki, a nawet wywoływać inne umowy, dzięki czemu Ethereum jest przydatny nie tylko do rozliczania płatności, ale także w wielu branżach, od bankowości i finansów po energię.

Sieci peer-to-peer i technologia Blockchain

Sieci peer-to-peer istnieją od dziesięcioleci. Jedną z najsłynniejszych wczesnych sieci peer-to-peer był Napster, aplikacja do udostępniania plików stworzona przez Seana Parkera, który później został jednym z pierwszych członków zarządu Facebooka. Sieć peer-to-peer oparta na blockchain stanowi znaczący postęp w stosunku do tych wcześniejszych systemów, umożliwiając dużym grupom osób lub organizacji dokonywanie transakcji bez polegania na jakimkolwiek pojedynczym organie do rejestrowania i sprawdzania tych transakcji.

Technologia rozproszonej księgi (DLT)

Blockchain to podkategoria technologii rozproszonych rejestrów. Kluczową różnicą między łańcuchem bloków a zapisami transakcji z przeszłości jest to, że stosuje się łańcuchy bloków rozproszone księgi. Tam, gdzie standardowa księga istnieje na jednym komputerze lub serwerze, rozproszona księga istnieje i jest aktualizowana jednocześnie na każdym komputerze w sieci (każda osoba i organizacja korzystająca z księgi). Dlatego blockchain jest rodzajem zdecentralizowane księga, która działa w sieci peer-to-peer. Istnieją rozproszone księgi, które nie działają w łańcuchach bloków, ale nie są tak powszechne i są zwykle wdrażane w celu rozwiązywania węższych problemów związanych z bazami danych.

Wartość decentralizacji

Zdecentralizowana architektura łańcucha bloków – globalnej sieci komputerów jednocześnie uruchamiających oprogramowanie i weryfikujących łańcuch transakcji – zapewnia, że ​​zapis transakcji nigdy nie zostanie naruszony. Decentralizacja ma kluczowe znaczenie jako zasada architektoniczna. To sprawia, że ​​sieć blockchain jest mniej podatna na awarie, trudniejsza do zaatakowania i trudniejsza dla złych aktorów do gry w system. W Opanowanie Ethereum, Andreas Antonopoulus i Gavin Wood wzywają swoich czytelników do dokładnego przyjrzenia się danemu łańcuchowi bloków i oceny szeregu właściwości, w tym decentralizacji:

„Obecnie jednak istnieje ogromna różnorodność łańcuchów bloków o różnych właściwościach. Potrzebujemy kwalifikatorów, które pomogą nam zrozumieć cechy danego łańcucha blokowego, takie jak otwarty, publiczny, globalny, zdecentralizowany, neutralny, odporny na cenzurę. Nie wszystkie łańcuchy bloków są sobie równe. Kiedy ktoś mówi ci, że coś jest blockchainem, nie otrzymałeś odpowiedzi; zamiast tego musisz zacząć zadawać wiele pytań, aby wyjaśnić, co mają na myśli, gdy używają słowa „blockchain”.

W ConsenSys naszym celem jest pomaganie użytkownikom, programistom i organizacjom w zadawaniu właściwych pytań na temat technologii blockchain, abyśmy wszyscy mogli budować i czerpać korzyści z sieci, którym możemy zaufać.

„Ethereum jest jednym z podstawowych protokołów zdecentralizowanej sieci”.

–Joseph Lubin, założyciel Ethereum i współzałożyciel ConsenSys

Dowiedz się więcej o technologii blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map