Co to jest cyfrowa waluta banku centralnego?

Cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) to cyfrowa forma pieniądza banku centralnego, który jest prawnym środkiem płatniczym utworzonym i wspieranym przez bank centralny, który reprezentuje roszczenie wobec banku centralnego, a nie wobec banku komercyjnego lub dostawcy usług płatniczych (PSP) . CBDC jest zarządzane w cyfrowej księdze (która może być blockchainem lub nie), co przyspiesza i zwiększa bezpieczeństwo płatności między bankami, instytucjami i osobami fizycznymi. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, ponad 70% instytucji aktywnie bada i opracowuje dowody słuszności koncepcji CBDC. Oto trzy aspekty, które definiują cyfrową walutę banku centralnego:

 • Zasoby cyfrowe. CBDC to zasoby cyfrowe. Są one rozliczane w cyfrowej księdze (dystrybuowanej lub nie), która działa jako jedyne źródło prawdy.
 • Wspierany przez bank centralny. CBDC reprezentuje roszczenia wobec banku centralnego, tak jak robią to banknoty.
 • Kontrolowany przez bank centralny. Podaż CBDC jest w pełni kontrolowana i określana przez bank centralny.

 

Webinar na żądanie

CBDC i Stablecoins


Podczas tego webinarium z ekspertami branżowymi poznasz podstawy CBDC oraz potencjalne korzyści, zagrożenia i wyzwania zarówno dla banków centralnych, jak i dla globalnej infrastruktury gospodarczej.

Patrz terazCBDC i StablecoinsWyróżniona biała księga

Banki centralne i przyszłość pieniądza cyfrowego

Wprowadzenie do walut cyfrowych banków centralnych (CBDC), ich zalet w zakresie płatności detalicznych i hurtowych oraz proponowanej architektury udanej implementacji w Ethereum.

Przeczytaj białą księgęBanki centralne i przyszłość pieniądza cyfrowegorząd bg ciemny

„CBDC zapewniają bankom centralnym przyszłościowe narzędzia umożliwiające im wdrażanie polityki pieniężnej w bardziej bezpośredni, innowacyjny sposób i nadążanie za zmianami technologicznymi”.

Józefa Lubina

Założyciel ConsenSys i współzałożyciel Ethereum

Jakie są przypadki użycia CBDC?

CBDC można zbudować dla płatności detalicznych i / lub hurtowych. Podczas gdy detaliczne CBDC odnosi się do cyfrowej wersji gotówki, hurtowe CBDC odnosi się do nowej infrastruktury do rozliczeń międzybankowych. Banki centralne, które testowały CBDC, skupiły się szczególnie na szybkich i tanich płatnościach. 

 • Sprzedaż. Detaliczne CBDC jest używane do płatności między osobami fizycznymi a firmami lub innymi osobami fizycznymi, podobnie jak cyfrowe banknoty. Dzienny wolumen detalicznych transakcji CBDC jest zwykle większy niż 100 000 000 transakcji.
 • Hurt. Hurtowe CBDC służy do ułatwienia rozliczeń międzybankowych, tj. płatności między kilkoma bankami i innymi podmiotami, które mają rachunki w banku centralnym. Dzienny wolumen hurtowych transakcji CBDC jest zwykle mniejszy niż 100 000 transakcji.

Jakie są zalety CBDC?

Infrastruktura finansowa banku centralnego stoi obecnie w obliczu wielu wyzwań, od kosztownych rozliczeń płatności po zmniejszające się wykorzystanie banknotów i brak dostępu do środków finansowych dla obywateli z dala od oddziałów banków. Badania oszacowały, że koszt rozliczania i rozliczania papierów wartościowych dla banków centralnych w krajach G7 wynosi ponad 50 miliardów dolarów rocznie, w dużej mierze z powodu środków potrzebnych do przeniesienia aktywów i uzgadniania rachunków. Ponadto dzisiejsze systemy płatności transgranicznych obejmują przekazywanie aktywów i wrażliwych danych transakcyjnych za pośrednictwem kilku różnych banków korespondentów, co naraża instytucje i osoby fizyczne na ryzyko rozliczeniowe i operacyjne. 

Oparta na łańcuchu blokowym CBDC rozwiązuje problemy z nieefektywnością i słabymi punktami w naszej obecnej infrastrukturze bankowości centralnej, upraszczając tworzenie bezpiecznego systemu płatności, który służy jako zdecentralizowana izba rozliczeniowa na dużą skalę i rejestr aktywów.

Korzyści z Retail CBDC
 • Zwiększ dostępność. Waluta cyfrowa może być rozpowszechniana na urządzeniach mobilnych, zwiększając dostęp i użyteczność dla obywateli, którzy są daleko od oddziałów banków i nie mają dostępu do fizycznej gotówki. 
 • Usprawnij pojednanie. CBDC jest natywnie cyfrowe i nie wymaga kosztownego i czasochłonnego uzgadniania, którego obecnie potrzeba w przypadku handlu elektronicznego i płatności transgranicznych.
 • Wspieraj innowacje cyfrowe. Model oprogramowania oparty na platformie CBDC obniża bariery wejścia dla nowych firm z sektora płatności, sprzyjając konkurencji i innowacjom oraz popychając instytucje finansowe w kierunku globalizacji usług.
 • Poprawa polityki pieniężnej. CBDC daje bankom centralnym bezpośredni wpływ na podaż pieniądza, upraszczając dystrybucję korzyści rządowych dla osób fizycznych i poprawiając kontrolę nad transakcjami w celu kontroli podatkowej. 
Korzyści ze sprzedaży hurtowej CBDC
 • Usprawnij rozliczanie płatności międzybankowych. Dzięki automatyzacji i zdecentralizowanym rozwiązaniom netting, płatności CBDC są rozliczane natychmiastowo między kontrahentami na podstawie indywidualnych zamówień, zmniejszając ryzyko nocnego przetwarzania partii i zabezpieczenia.
 • Zmniejszone ryzyko kontrahenta. CBDC ogranicza ryzyko kredytowe w transgranicznych transakcjach płatniczych, umożliwiając rozliczenie płatności za płatność za przelewy w różnych walutach. 
 • Bierz udział w rynkach aktywów cyfrowych. Wraz z pojawieniem się większej liczby rynków aktywów tokenizowanych, pojawi się potrzeba płatności tokenizowanych. CBDC zapewnia zdecentralizowaną izbę rozliczeniową na dużą skalę i rejestr aktywów, aby wspierać rewolucję aktywów cyfrowych.
 • Zachowaj konkurencyjność. Chociaż scentralizowane platformy, takie jak SEPA w Europie, obniżyły koszt przelewów pieniężnych w czasie rzeczywistym, większość instytucji finansowych obciąża klientów wyższymi kosztami. CBDC umożliwia użytkownikom końcowym korzystanie z usprawnionej infrastruktury bankowej i zapewnia bankom centralnym utrzymanie roli w rozliczeniach międzybankowych w kontekście szerszego stosowania technologii stablecoin.

Projekty CBDC firmy ConsenSys

Reserve Bank of Australia współpracuje z Commonwealth Bank National Australia Bank ConsenSys i Perpetual on Wholesale CBDC ProjectReserve Bank of Australia współpracuje z Commonwealth Bank, National Australia Bank, ConsenSys & Wieczysta na hurtowy projekt CBDCConsenSys wybrany jako partner technologiczny przez Bank of Thailand dla projektu CBDCConsenSys wybrany jako partner technologiczny przez Bank of Thailand dla projektu CBDCConsenSys wybrany przez Societe Generale Forge do dostarczania technologii i wiedzy specjalistycznej do eksperymentów banku centralnego w zakresie waluty cyfrowejConsenSys wybrane przez Societe Generale – Forge, aby zapewnić technologię i wiedzę ekspercką do eksperymentów z walutami cyfrowymi banku centralnegoConsenSys wybrany przez władze monetarne Hongkongu do kierowania drugą fazą projektu Inthanon LionRockConsenSys wybrany przez władze monetarne Hongkongu do kierowania drugą fazą projektu Inthanon-LionRock

Dlaczego Blockchain i Ethereum dla CBDC

Technologia Blockchain zapewnia CBDC unikalne korzyści. W szczególności Ethereum jest najbardziej gotowym do produkcji blockchainem, który obsługuje wymagania CBDC w zakresie skalowalności i prywatności.

 • Zaufanie systemu. Bazujący na łańcuchu bloków CBDC umożliwia bankom centralnym kontrolowanie waluty, jednocześnie chroniąc prywatność i niezależność korzystania z CBDC przez użytkowników końcowych. Uważamy, że niezwykle ważne jest, aby użytkownicy nie byli blokowani przez pośredników, aby mogli ufać CBDC i korzystać z niego.
 • Programowalność. Reguły CBDC mogą być zakodowane na stałe w protokole, aby ułatwić zgodność, tj. Progi portfela lub dostęp osób trzecich do systemu.
 • Dostępność danych. Systemy rozproszone, takie jak łańcuchy bloków, zapewniają dostępność i odporność danych, a także zaufanie i przejrzystość historii transakcji. Ethereum dowiodło swojej zdolności do obsługi bardzo dużych sieci z ponad 10 tysiącami węzłów i setkami tysięcy użytkowników.
 • Innowacja. CBDC oparte na technologii blockchain korzysta z innowacyjnych produktów i usług, które są budowane w całym ekosystemie blockchain typu open source, w tym z portfeli nieupoważnionych, kryptografii o zerowej wiedzy i zdecentralizowanych finansów. Ethereum to największy ekosystem blockchain na świecie, z ponad 350 000 programistów.

Aby dokładniej zapoznać się z wyjątkowymi zaletami Ethereum dla rozwiązań blockchain dla przedsiębiorstw, przeczytaj nasze Wprowadzenie do Enterprise Ethereum.

Tradycyjny system bankowy

funkcjonowała tradycyjna bankowość

 

System płatności CBDC

bankowość cdbc

Studia przypadków płatności CBDC i Blockchain

ConsenSys współpracuje z wiodącymi instytucjami na całym świecie, aby uruchomić CDBC, które poprawiają dostęp finansowy, przyspieszają rozliczenia i zwiększają bezpieczeństwo transakcji.

 • Rozliczenie płatności międzybankowych Banku Rezerw Republiki Południowej AfrykiProjekt Khokha
  Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki: rozliczenie płatności międzybankowych

  SARB współpracował z ConsenSys Solutions i Adhara, aby stworzyć system międzybankowy oparty na łańcuchu bloków, który przetwarzał typową dzienną wielkość płatności z zachowaniem pełnej poufności i ostateczności w rekordowo krótkim czasie.

  Przeczytaj studium przypadku

 • Organ monetarny Singapuru ds. Rozliczeń brutto w czasie rzeczywistymProjekt Ubin
  Władze monetarne Singapuru: rozliczenie brutto w czasie rzeczywistym

  MAS nawiązał współpracę z ConsenSys Solutions i konsorcjum instytucji finansowych, aby tokenizować dolara singapurskiego na potrzeby codziennych transakcji międzybankowych i osiągnąć pełną prywatność transakcji i ostateczność rozliczeń.

  Przeczytaj studium przypadku

 • UnionBank napędza integrację finansową na FilipinachProjekt i2i
  UnionBank: Zwiększanie integracji finansowej na Filipinach

  Dzięki wsparciu ze strony BSP, UnionBank i ConsenSys Solutions wdrożyły łańcuch bloków Ethereum, aby stworzyć zdecentralizowaną, ekonomiczną platformę płatności bankowych w czasie rzeczywistym między obszarami wiejskimi.

  Przeczytaj studium przypadku

Rozwiązania ConsenSys

Zacznij dziś

ConsenSys oferuje najbezpieczniejsze, najbardziej skalowalne i łatwe w użyciu platformy do uruchamiania rozwiązań blockchain dla przedsiębiorstw. Nasza infrastruktura i produkty warstwy aplikacji ułatwiają integrację łańcucha bloków ze stosem oprogramowania i zarządzanie zasobami cyfrowymi, dzięki czemu można wdrożyć udane CBDC na dużą skalę. 

Połącz się z naszymi ekspertamiZacznij dziś

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me