blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogCodefi

W jaki sposób pożyczki transzowe przyniosą DeFi stałe stopy procentowe

Produkty transzowe, a konkretnie produkty kredytowe transzowe, to nowe innowacje, które spowodują stałe oprocentowanie zadłużenia opartego na DeFi. Autor: Mattison Asher 4 lutego 2021 Opublikowane 4 lutego 2021

RAPORT DEFI za IV kwartał 2020 r. Blog 3 Pobierz raport


Jest to część serii artykułów z raportu ConsenSys Codefi Ethereum DeFi za IV kwartał 2020 r. Pobierz pełny raport, aby dowiedzieć się więcej o standardach tokenów dla aktywów i płatności, rynkach NFT, tokenach społecznościowych i społecznościowych, pożyczkach flash, opakowanych bitcoinach i filecoinach, projektach pożyczkowych i nie tylko.

Jednym z trendów w DeFi, na który należy zwrócić uwagę w I kwartale 2021 r., Są nowe produkty transzy, na czele których stoi BarnBridge i Saffron Finance. Odnotowano duże zainteresowanie tymi produktami, o czym świadczy prawie BarnBridge 500 milionów dolarów w TVL tylko po to, by wyhodować swój żeton zarządzania. Należy pamiętać, że umowy Saffron Finance nie zostały poddane audytowi. 

W szczególności wprowadzono innowacje w nowych produktach kredytowych transzowych, które wkrótce pojawią się na rynku. Możesz zapytać, co to jest kredyt transzowy? Jednym z największych problemów związanych z pożyczkami przez DeFi jest to, że stopy procentowe są zawsze zmienne, co oznacza, że ​​stale się zmieniają. Chociaż możesz zarabiać 6,7% RRSO pożyczając dziś swój DAI w Aave, stawka ta może wynosić 10% jutro lub 1% za tydzień od teraz. Zmienność tych zmiennych stóp stanowi przeszkodę dla każdej osoby lub instytucji, która poszukuje przewidywalnych i stabilnych zwrotów w swoich produktach kredytowych. Innowatorzy w DeFi opracowują rozwiązanie tego problemu: transze. Na najbardziej podstawowym poziomie transza działa w następujący sposób: 

  • Użytkownicy deponują swoje zasoby cyfrowe w puli, do której jest przypisana stała stawka. Ta pula aktywów jest następnie pożyczana za pośrednictwem protokołów pożyczkowych, takich jak Aave lub Compound. 
  • Kiedy użytkownik początkowo zdeponuje swoje aktywa, ma możliwość złożenia depozytu w Transzy A puli lub Transzy B. 
  • Deponenci w transzy A mają gwarancję otrzymania stałej stopy procentowej dołączonej do puli przez określony czas. Na przykład, jeśli pula ma stały zwrot w wysokości 10% RRSO i zdeponujesz 100 USD w Transzy A, otrzymasz 110 USD (100 USD kapitału + 10 USD odsetek) w ciągu jednego roku. 

Dlatego należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób można zagwarantować stałą stopę procentową deponentom Transzy A, skoro pula aktywów pożyczana jest za pośrednictwem protokołu, który oferuje tylko zmienne stopy procentowe? To tam wchodzą spekulanci, którzy wpłacają pieniądze do Transzy B. Deponenci w transzy B faktycznie spekulują na temat tego, jaki według nich będzie zrealizowany RRSO puli. Jeżeli zrealizowana stopa procentowa jest wyższa niż 10% RRSO po roku, wówczas całość wygenerowanych dodatkowych odsetek zostanie rozdzielona na deponentów Transzy B. 

Ale co się stanie, jeśli zrealizowana stopa procentowa okaże się niższa niż stopa podana na puli, w tym przypadku 10%? Transza A nadal otrzyma wynagrodzenie w wysokości 10%, ale w tym scenariuszu zrealizowana stopa procentowa nie pokryje stopy notowanej. W ten sposób kwota główna depozytów w transzy B zostałaby zmniejszona w celu zrekompensowania deponentów w transzy A. Prawdopodobnie widać, dlaczego deponentów w transzy B nazywa się teraz spekulantami.!

Pożyczki transzowe to tylko jedna z wielu nowych innowacyjnych technologii opracowywanych w DeFi. Co więcej, pożyczki transzowe są przykładem tego, jak dające się skomponować wszystkie te innowacje. Zespoły, które opracowały ten system pożyczek transzowych, nie pochodziły z Compound ani Aave, ale zbudowały całkowicie nowy produkt na podstawie istniejących protokołów pożyczkowych.

Biorąc to pod uwagę, istnieje nieodłączne ryzyko związane z komponowaniem inteligentnych kontraktów Ethereum. Im bardziej różne produkty finansowe są od siebie zależne, tym bardziej powiązane stają się ryzyka związane z tymi produktami. Jeśli jeden z podstawowych protokołów zawiedzie, stanowią ryzyko systemowe dla innych powiązanych produktów, które współdziałają z protokołem. Niedawnym przykładem jest krach na rynku kryptowalut, który miał miejsce 12 marca 2020 roku. W ciągu 36 godzin cena ETH gwałtownie spadła, renderując Skarbiec MakerDAO niedostępne z powodu przeciążenia sieci, które również spowodowało niepowodzenie wyroczni cenowych i ostatecznie kosztowało użytkowników miliony strat. 

Czy te produkty transzowe powtórzą kryzys finansowy z 2008 roku??

Nie można przeoczyć drugiego nieodłącznego ryzyka związanego z dzieleniem aktywów na transze, zwłaszcza biorąc pod uwagę kryzys papierów wartościowych zabezpieczonych hipotecznie, który przyspieszył krach finansowy w 2008 roku. Transze papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką zostały przepakowane jako instrumenty CDO, a następnie sprzedane.

Niewielu przewidywało dynamikę interakcji tych nowych produktów strukturyzowanych z trendami makroekonomicznymi, na przykład krach na rynku mieszkaniowym. Innym wyraźnym ryzykiem związanym z tymi produktami transzowymi jest to, że są to w dużej mierze nowe rodzaje produkty strukturyzowane budowany przez ekspertów niefinansowych. Strukturyzacja produktów jest niezwykle złożoną praktyką, zwykle wykonywaną tylko przez najbardziej doświadczonych inżynierów finansowych w bankach inwestycyjnych. Przekazanie uczestnikom rynku solidnego zrozumienia tego, jak te produkty strukturyzowane w DeFi będą działać, będzie konieczne, aby uniknąć znacznych strat finansowych.

Mając to na uwadze, wiele problemów związanych z kryzysem finansowym w 2008 r. Wiązało się z niedokładnym oceną przez agencje ratingowe instrumentów CDO, a nie z problemami z samymi produktami strukturyzowanymi. Ponieważ w DeFi nie ma agencji ratingowych, które oceniają niedokładnie te produkty strukturyzowane, ryzyko utraty ratingu nie istnieje w tym momencie. 

DeFiEthereumGovernanceLendingMetaMaskTrancheNewsletterZapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości o Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me