Wszystko, co musisz wiedzieć o walutach cyfrowych banku centralnego

blog 1AktualnościDevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedWydarzenia i konferencjePrasaBiuletyny

Zapisz się do naszego newslettera.

Adres e-mail

Szanujemy twoją prywatność

HomeBlogEnterprise Blockchain

Wszystko, co musisz wiedzieć o walutach cyfrowych banku centralnego

Przeczytaj oficjalny dokument ConsenSys: „Banki centralne i przyszłość pieniądza” autorstwa ConsenSys 24 stycznia 2020 r. Opublikowany 24 stycznia 2020 r.

ConsenSys August Debouzy Blockchain Case Study for Security Token Offerings

Stablecoins –– kryptowaluty, które zachowują wartość nominalną lub są wspierane przez waluty fiducjarne –– zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat wraz z gwałtownym rozwojem zdecentralizowanych finansów. Obecnie główne instytucje finansowe na całym świecie, w tym banki globalne, eksperymentują z walutami cyfrowymi, a stablecoiny w wielu przypadkach stanowią idealną drogę do wejścia na rynek. 

Bank Anglii tak oficjalnie ogłoszone że zbada potencjalne korzyści wynikające z wdrożenia waluty cyfrowej. Urzędnicy z Bank of England spotkają się z następującymi bankami, aby zebrać badania i omówić potencjalne wdrożenie cyfrowej waluty banku centralnego:

 •  Bank Japonii
 • Europejski Bank Centralny (EBC)
 • Sveriges Riksbank
 • Bank Kanady
 • Narodowy Bank Szwajcarii i
 • Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) 

Nowa oficjalna księga dotycząca walut cyfrowych banków centralnych

W Davos w 2020 roku ConsenSys opublikował białą księgę, która przedstawia praktyczną propozycję walut cyfrowych banków centralnych w łańcuchu blokowym Ethereum: „Banki centralne i przyszłość pieniądza”. 

Biała księga zawiera również przegląd historii i aktualnego stanu walut cyfrowych banków centralnych, a także przykład tego, jak można zaprojektować i zbudować CBDC na łańcuchu blokowym Ethereum..

Czym są waluty cyfrowe banku centralnego? 

Waluty cyfrowe banku centralnego to aktywa cyfrowe, które są rozliczane za pomocą pojedynczej księgi (dystrybuowanej lub nie), która działa jako pojedyncze źródło prawdy. Waluty cyfrowe banku centralnego stanowią roszczenie wobec banku centralnego, podobnie jak dzisiejsze banknoty. Wreszcie, waluta jest kontrolowana przez bank centralny – co oznacza, że ​​podaż CBDC jest w pełni kontrolowana i określana przez bank centralny. CBDC różni się od tradycyjnej kryptowaluty stablecoin, w której emisja nie jest kontrolowana przez bank, ale raczej grupę osób. 

Biała księga zawiera przegląd potencjału i zagrożeń związanych z CBDC, a także przykład tego, jak można zaprojektować i zbudować CBDC na łańcuchu bloków Ethereum. Intencją jest przedstawienie czytelnikowi nie tylko dobrego tła tego ważnego tematu, ale także – za pomocą konkretnej propozycji – praktycznego spojrzenia na to, co może wiązać się z wdrożeniem CBDC.

Dowiedz się więcej o typach walut cyfrowych banków centralnych z białej księgi: „Banki centralne i przyszłość pieniądza”.


W białej księdze poruszono również inne tematy, w tym: 

 • Kryptowaluty, stablecoiny i rozwój pieniądza cyfrowego
 • Wprowadzenie do walut cyfrowych banków centralnych
 • Korzyści z walut cyfrowych dla banków centralnych i gospodarki
 • Wymagania dotyczące pomyślnego wdrożenia CDBC
 • Proponowana architektura dla pieniądza banku centralnego opartego na Ethereum

Do najważniejszych innowacji, których jesteśmy dzisiaj świadkami, należą stablecoiny, czyli kryptowaluty emitowane prywatnie powiązane ze stabilnymi aktywami, których kapitalizacja rynkowa przekracza 5 mld USD, a także równoległe zjawisko walut cyfrowych emitowanych przez bank centralny, powszechnie określane jako jako CBDC, które są przedmiotem tego artykułu. Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych ponad 70% banków centralnych rozważa emisję waluty cyfrowej na blockchainie. Uważamy, że jest to rozwój, który należy pochwalić.

Józefa Lubina

Dlaczego waluty cyfrowe banku centralnego mają znaczenie?

Stojąc nad przepaścią rewolucji finansowej i technologicznej, duże instytucje finansowe mogą skorzystać z ulepszonych usług finansowych i operacji wewnętrznych, które obniżą koszty i poprawią wydajność. Świat, w którym dominują CBDC, poprawi globalną politykę monetarną, dostarczając nowe narzędzia do kontrolowania podaży pieniądza i zgodności z przepisami. Osoby fizyczne odniosą korzyści z tańszych przelewów za granicę i rozliczeń w czasie rzeczywistym dla określonych kontrahentów. Jednak prawdziwe tworzenie wartości będzie wynikało z bardziej połączonych systemów globalnych, które zwiększą transgraniczne innowacje i współpracę. 

ConsenSys blockchain w alokacji dóbr publicznych wp CTA

CBDCNewsletter Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze wiadomości dotyczące Ethereum, rozwiązania dla przedsiębiorstw, zasoby dla programistów i nie tylko.Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych BlockchainPrzewodnik

Kompletny przewodnik po sieciach biznesowych Blockchain

Wprowadzenie do tokenizacjiWebinar

Wprowadzenie do tokenizacji

Przyszłość finansów, aktywów cyfrowych i DeFiWebinar

Przyszłość finansów: aktywa cyfrowe i DeFi

Co to jest Enterprise EthereumWebinar

Co to jest Enterprise Ethereum?

Banki centralne i przyszłość pieniądzaBiały papier

Banki centralne i przyszłość pieniądza

Komgo Blockchain dla finansowania handlu towaramiCase Stud

Komgo: Blockchain dla finansowania handlu towarami

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map