Odkąd Bitcoin został stworzony w 2009 roku, świat oszalał na punkcie kryptowalut. W rzeczywistości dostępnych jest obecnie ponad 1500 różnych monet do kupna, sprzedaży i handlu! Jednak najważniejszą rzeczą, jaka wynika z tego wszystkiego do tej pory, jest technologia, która się za tym kryje – technologia blockchain. A więc czym jest blockchain?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest blockchain w uproszczonym formacie, to dobrze trafiłeś! Chociaż technologia jest dość złożona, zamierzam użyć przykładów z prawdziwego świata i tak prostego słownictwa, jak to tylko możliwe, abyś zrozumiał ją od góry do dołu!

Mój poradnik „Czym jest blockchain” rozpocznie się od wyjaśnienia, co robi ta technologia i jak działa, a następnie omówię jej przewagę nad tradycyjnymi systemami. Podam również kilka przykładów tego, jak można go używać (i jest używane) w życiu codziennym.

Na co więc czekasz, zacznijmy od zrozumienia, czym właściwie jest technologia blockchain!

Co to jest technologia Blockchain?

W swojej najprostszej formie, blockchain to technologia, która pozwala ludziom wysyłać i odbierać kryptowaluty, takie jak Bitcoin. Jednak jest to znacznie więcej niż tylko system płatności. Kiedy Satoshi Nakamoto stworzył pierwszą na świecie kryptowalutę (Bitcoin), stworzył również niesamowity protokół znany jako blockchain.

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Najbardziej interesującą częścią łańcucha blokowego jest to, że żadna pojedyncza osoba ani żaden organ nie ma nad nim kontroli. Zamiast tego transakcje są weryfikowane i potwierdzane przez społeczność internetową, co czyni je zdecentralizowanymi! Protokół ma wiele zalet, takich jak przejrzystość, szybkość i bezpieczeństwo, które wyjaśnię bardziej szczegółowo później.

Rzeczywista idea technologii blockchain jest nie tylko związana z transakcjami finansowymi, ponieważ ma potencjał do zastosowania w prawie każdej branży!

Ponieważ blockchain jest zdecentralizowany, każdy ma dostęp do tych samych danych (chyba że jest to prywatny łańcuch bloków używany przez firmy). Oznacza to, że gdy tylko transakcja zostanie przetworzona i potwierdzona, pojawia się w łańcuchu bloków, aby wszyscy mogli ją zobaczyć.

Jest to bardzo podobne do rzeczywistej księgi rachunkowej, w której księgowy firmy może przeglądać każdą transakcję, która kiedykolwiek miała miejsce, wraz z saldami kont. Ponieważ jednak łańcuchy bloków, takie jak Bitcoin i Ethereum, są publiczne, każdy może przeglądać dane transakcyjne.

Jest tak wiele do omówienia, próbując zrozumieć poprawną definicję łańcucha blokowego, więc pomyślałem, że najlepiej będzie wszystko zepsuć. Kolejna część mojego przewodnika „Czym jest Blockchain” będzie mówić o tym, dlaczego nazywa się to blockchain!

Definicja Blockchain: Dlaczego nazywa się to Blockchain?

Chociaż obecnie istnieje wiele różnych wersji definicji łańcucha bloków, wszystkie działają w bardzo podobny sposób. Najłatwiejszym sposobem wyjaśnienia tego, co robi, jest podzielenie słowa blockchain na dwa – blok i łańcuch!

Pomyśl o prawdziwym kontenerze, który przenosi wiele pudełek z miejsca docelowego A do miejsca docelowego B. W świecie kryptowalut kontener jest „blokiem”, a każde pudełko znajdujące się na kontenerze jest indywidualną transakcją.


„Kontener” = Blok

„Pudełka” = Transakcje

„Kontener zawiera wiele pudełek” = Blok zawiera wiele transakcji

Wiem, że to może wydawać się skomplikowane, ale zostań ze mną, bo to wszystko ma sens! Tak więc, w przykładzie łańcucha blokowego używanego przez Bitcoin, potwierdzenie jednego bloku transakcji w sieci zajmuje łącznie 10 minut.

Podobnie jak w prawdziwym kontenerze, istnieje tylko pewna liczba transakcji, które blok może przenosić, która jest określana przez maksymalny rozmiar bloku. Każdy łańcuch bloków ma swój własny maksymalny rozmiar bloku, który zwykle jest ilością danych (megabajtów), które może przechowywać.

Bitcoin jest w stanie pomieścić 1 MB danych w każdym bloku, podczas gdy inne, takie jak Bitcoin Cash, mają limit rozmiaru bloku wynoszący 8 MB.

Im większy limit rozmiaru bloku, tym więcej transakcji może on zawierać. Więc teraz wiesz, co to jest blok, a co z łańcuchem?

Aby ułatwić Ci to zadanie, będę trzymać się przykładu pojemnika z pudełkami! Wyobraźmy sobie, że kontener dotarł do pierwszego miejsca przeznaczenia. Oznacza to, że blokada została potwierdzona i jest teraz dostępna w księdze publicznej, aby wszyscy mogli ją zobaczyć.

Jednak kontener jest gotowy do wyjazdu do następnego miejsca przeznaczenia. Każde nowe lub stare pudełko (transakcje), które przenosi kontener (blok), będzie również dostępne do wyświetlenia w publicznym łańcuchu bloków. Jest to takie samo dla każdej transakcji. Zaraz po potwierdzeniu dane transakcji są jasne i widoczne dla każdego, dlatego nazywa się to „łańcuchem” transakcji!

Teraz, gdy już wiesz, skąd pochodzi definicja łańcucha bloków, następna część mojego przewodnika „Czym jest łańcuch bloków” to wyjaśnienie, w jaki sposób transakcje są potwierdzane!

W jaki sposób transakcje są potwierdzane w łańcuchu bloków?

Być może pamiętasz, jak wyjaśniłem wcześniej, że łańcuch bloków jest zdecentralizowany, co oznacza, że ​​żaden organ nie ma kontroli nad siecią. Oznacza to również, że blockchain nie potrzebuje pośrednika będącego stroną trzecią, aby potwierdzić przepływ środków.

Jeśli tak jest, w jaki sposób transakcje są potwierdzane? Tutaj robi się naprawdę ciekawie!

Blockchain jest platformą społecznościową, co oznacza, że ​​w większości przypadków każdy może wnieść swój wkład do sieci, aby pomóc w weryfikacji transakcji. Robią to, wnosząc swoją moc obliczeniową, która w zamian jest w stanie wspierać sieć.

Nie wszystkie łańcuchy bloków wykorzystują do tego tę samą technologię, ale proces ten różnicujemy na podstawie tego, w jaki sposób sieć osiąga „konsensus”. Konsensus zasadniczo oznacza „Skąd sieć wie, że transakcja jest ważna i że użytkownik faktycznie ma dostępne środki?”

Blockchain osiąga konsensus, przestrzegając zasad „kryptografii”, skąd pochodzi termin „kryptowaluta”. Kryptografia to naprawdę zaawansowana dziedzina matematyki, która opiera się na łamigłówkach algorytmicznych.

Kiedy blockchain i jego społeczność wolontariuszy są w stanie rozwiązać algorytmiczną łamigłówkę, zasady kryptografii mówią, że transakcja jest ważna i autentyczna. Jednak różne łańcuchy bloków wykorzystują różne metody rozwiązania zagadki, która jest znana jako „mechanizm konsensusu”.

Zmieszany? Nie bądź, ponieważ mój przewodnik „Co to jest blockchain” da ci teraz przykład!

Blockchain, którego używa Bitcoin, jest obsługiwany przez mechanizm konsensusu zwany „Proof-of-Work” (PoW). Zagadka jest tak trudna, że ​​żaden człowiek nie mógłby jej rozwiązać samodzielnie, dlatego zamiast tego ludzie muszą używać swojej mocy obliczeniowej.

Każdy komputer podłączony do sieci (zwany „Węzłem”) próbuje jak najszybciej rozwiązać zagadkę. Kto pierwszy rozwiąże zagadkę, otrzyma nagrodę – darmowy, nowy Bitcoin. Jednak w rzeczywistości nagroda Bitcoin nie jest darmowa, ponieważ użytkownik musiał wykorzystać nadwyżkę mocy obliczeniowej, która zużywa dużo energii elektrycznej!

PoW to tylko jeden z przykładów tego, jak blockchain osiąga konsensus. Jest wiele innych, a niektóre z nich wymieniłem poniżej (jest ich znacznie więcej)!

  • PoS (Proof of Stake)
  • DPoS (delegowany dowód stawki)
  • PBFT (praktyczna tolerancja błędów bizantyjskich)
  • DAG (ukierunkowany graf acykliczny)

Czy nadal zadajesz sobie pytanie „Co to jest blockchain”? Mam nadzieję, że nie! Następna część mojego samouczka dotyczącego technologii blockchain będzie mówić o tym, dlaczego decentralizacja jest ważna!

Znaczenie decentralizacji

Jak już wiesz, protokół blockchain jest w stanie potwierdzić transakcję bez strony trzeciej i żaden pojedynczy organ nie ma kontroli nad siecią. Dlatego jest zdecentralizowany. Ale dlaczego jest to ważne?

Po pierwsze, decentralizacja jest bardzo bezpieczna. W rzeczywistości funkcje bezpieczeństwa zdecentralizowanego łańcucha bloków są tak bezpieczne, że hakowanie jest prawie niemożliwe. Zanim wyjaśnię, dlaczego chcę, abyś pomyślał o funkcjonowaniu scentralizowanej sieci.

Przyjrzyjmy się organizacji takiej jak Yahoo. To jedna z największych firm na świecie, która oferuje wiele usług, takich jak poczta e-mail, wiadomości i treści wideo. Wszystkie ich dane są przechowywane na scentralizowanym serwerze, co w większości przypadków jest w porządku. Ale co się stanie, jeśli scentralizowany serwer ulegnie awarii?

Tak właśnie stało się w 2016 roku, kiedy grupie hakerów udało się przejąć kontrolę nad serwerami Yahoo, co pozwoliło im uzyskać dostęp do ponad 3 miliardy prywatnych kont e-mail.

To też nie jest jednorazowy incydent. Niezależnie od tego, czy chodzi o media społecznościowe, banki, dostawców usług internetowych czy wybory w USA, scentralizowane serwery są hakowane cały czas. Jednak dobrą wiadomością jest to, że zdecentralizowane serwery są praktycznie niemożliwe do zhakowania. Dlatego!

Czy pamiętasz, jak mój przewodnik „Czym jest Blockchain” wyjaśnił, że aby potwierdzić transakcję, wiele osób wnosi swój wkład w swoją moc obliczeniową? Te „węzły” nie tylko pomagają zweryfikować przepływ środków, ale także zapewniają bezpieczeństwo sieci. Dzieje się tak, ponieważ ponad połowa węzłów w całej sieci musiałaby zostać zhakowana w tym samym czasie, aby wydarzyło się coś złego!

Nawet gdyby było to możliwe (a tak naprawdę nie jest), haker byłby w stanie wprowadzać zmiany w łańcuchu bloków tylko przez 1 blok, co w przypadku Bitcoina trwałoby około 10 minut!

Decentralizacja jest ważna nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla równości. Każdy, kto angażuje się w blockchain, ma możliwość wniesienia wkładu do systemu. Co więcej, ponieważ każda transakcja jest dostępna do wglądu w księdze publicznej, zapewnia to przejrzystość sieci. Żadnej korupcji, żadnego oszustwa i żadnej nierówności!

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego decentralizacja jest ważna, kolejna część mojego samouczka Czym jest Blockchain zajmie się anonimowością łańcucha blokowego!

Jak anonimowy jest Blockchain?

Kiedy Satoshi Nakamoto tworzył Bitcoin w 2009 roku, nie tylko chciał stworzyć uczciwy, bezpieczny i przejrzysty system płatności, ale także chciał umożliwić ludziom anonimowe wysyłanie i otrzymywanie środków..

Pomyśl o tym, jak wydajesz pieniądze w życiu codziennym. Kiedy wypłacasz pieniądze z bankomatu, bank wie, gdzie jesteś i ile wydajesz. Kiedy używasz karty kredytowej na wakacjach, wystawca karty wie również, gdzie jesteś i ile wydajesz.

Kiedy otrzymujesz miesięczne wynagrodzenie, bank wie, ile otrzymujesz. Lista jest długa, ale chodzi o to, że pośrednicy będący osobami trzecimi mają wiele informacji na Twój temat. Ale co daje im prawo dokładnie wiedzieć, co robisz z ciężko zarobionymi pieniędzmi? Nic nie działa! Nie powinni wiedzieć.

Tutaj technologia blockchain jest inna. Kiedy zdobywasz kryptowalutę, przechowujesz ją w portfelu cyfrowym. Może to być przechowywane na komputerze stacjonarnym lub telefonie komórkowym, w Internecie lub nawet na urządzeniu sprzętowym. Kryptowaluta jest następnie dołączana do czegoś, co nazywa się adresem portfela. Możesz mieć tyle adresów portfela, ile chcesz, ale żadne dwa nie mogą być takie same.

Kiedy wysyłasz środki do kogoś, wysyłasz je ze swojego portfela do portfela innej osoby. Oto jak wyglądałaby transakcja Bitcoin typu blockchain.

Portfel „1BoatSLRHtKNngkdXEeobR76b53LETtpyT

Wysłano „2 BTC” do

Portfel „1CfaunqrVpcXmpLheUVWeSP1KPsKDha1Nb

Na Piątek 18 maja 2018 r. O godz. 15.37.

Jak widać z powyższych informacji, zaraz po potwierdzeniu transakcji każdy może zobaczyć kwotę, która została wysłana oraz datę i godzinę transakcji. Jednak jedyną informacją, jaką ludzie znają o nadawcy i odbiorcy, jest adres ich portfela.

Z tego powodu transakcje blockchain nie są anonimowe, ale pseudonimowe (jak alias).

Jest to jednak podobne do wydawania gotówki w świecie fizycznym. Kiedy wchodzisz do lokalnego supermarketu i płacisz gotówką, supermarket wie, jak wyglądasz, ale nie ma żadnych innych informacji o tobie!

Więc teraz, gdy wiesz, że blockchain jest pseudonimowy, a nie anonimowy, następna część mojego przewodnika „Co to jest Blockchain” zajmie się tym, jak można go używać w prawdziwym świecie.

Jak można wykorzystać Blockchain w prawdziwym świecie?

W rzeczywistości technologia blockchain mogłaby znaleźć zastosowanie praktycznie w każdej branży czy sektorze. Zastępując scentralizowane serwery zdecentralizowanym blockchainem, osoby fizyczne, firmy, a nawet rządy mogą skorzystać ze wszystkich zalet, jakie oferuje łańcuch bloków, takich jak bezpieczeństwo, przejrzystość i szybkość!

Obawiam się, że nie mogę przejść przez każdą branżę, w której można by wykorzystać blockchain, więc wymienię pięć moich ulubionych!

Płatności transgraniczne

Branża płatności transgranicznych to biznes wart wiele bilionów dolarów, a banki muszą codziennie wysyłać płatności międzynarodowe. Większość z nich jest obsługiwana przez stronę trzecią o nazwie SWIFT z siedzibą w Belgii. SWIFT zostały utworzone na początku lat 70. XX wieku w celu ułatwienia płatności międzynarodowych, jednak system jest powolny, drogi i nieefektywny.

Dzieje się tak, ponieważ banki nie są w stanie dokonywać transakcji między sobą bezpośrednio. Zamiast tego muszą używać SWIFT, aw niektórych przypadkach dodatkowego banki korespondentów. Jednak korzystając z technologii blockchain, banki mogłyby prowadzić działalność na zasadzie peer-to-peer.

Oznacza to, że pomiędzy tymi dwiema organizacjami nie ma pośrednika będącego stroną trzecią. Transakcje nie trwałyby już dni i nie kosztowałyby dużo pieniędzy! Blockchain Ripple został zaprojektowany właśnie w tym celu i ma już ponad 100 różnych banków testujących swój protokół!

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Wybory

Ile razy słyszymy o oszustwach wyborczych? Czy to scentralizowana sieć wyborów w USA jest hakowana (rzekomo!), Czy rządy, które grożą swoim obywatelom przemocą, jeśli nie głosują na nich? Niestety zdarza się to cały czas, ale technologia blockchain może rozwiązać problem!

Po pierwsze, ponieważ każda pojedyncza transakcja, która kiedykolwiek miała miejsce, jest dostępna do wglądu w księdze publicznej, partia polityczna byłaby niemożliwa do zmiany lub usunięcia głosów. Pamiętaj, że blockchain służy nie tylko do transakcji finansowych, ponieważ może przetwarzać wszystko, co jest uważane za dane!

Blockchain byłby również idealny do wyborów, ponieważ transakcje są pseudonimowe, co oznacza, że ​​nikt nie znałby prawdziwej tożsamości wyborcy. Zamiast tego tożsamość obywatela może być powiązana z kluczem prywatnym, do którego ma dostęp tylko indywidualny użytkownik. Zapewniłoby to obywatelowi możliwość głosowania tylko raz!

Łańcuch dostaw

Łańcuch dostaw to sposób, w jaki towary przemieszczają się z miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia. Przykładem tego jest napój z soku pomarańczowego. Łańcuch dostaw zaczyna się w miejscu, w którym uprawiano pomarańczę, może podróżować do fabryki, aby przerobić ją na sok, następnie może trafić do magazynu, a na koniec do supermarketu.

W tej chwili bardzo trudno jest prześledzić każdy etap podróży, ponieważ każda część łańcucha dostaw korzysta z własnych scentralizowanych systemów. Jednak dzięki zastosowaniu technologii blockchain cały proces łańcucha dostaw może być widoczny dla wszystkich.

Byłoby to o wiele bardziej wydajne, przejrzyste i bezpieczne niż korzystanie ze scentralizowanych serwerów, ponieważ wszystko można umieścić w tej samej sieci. Co więcej, sieć nigdy by się nie zepsuła i jest odporna na oszustwa!

Hazard

Branża hazardu online jest warta każdego roku miliardy dolarów. Tradycyjne gry kasynowe, takie jak blackjack, ruletka i automaty do gry, są dostępne do grania w zaciszu własnego domu, co jest naprawdę wygodne dla gracza.

Ponieważ jednak kasyna online zwykle przechowują dane dotyczące gry za zamkniętymi drzwiami na scentralizowanym serwerze, nigdy nie ma żadnej gwarancji, że kasyno naprawdę gra uczciwie..

Korzystając z technologii blockchain, wyniki gier mogą być niezależnie weryfikowane w księdze publicznej, co oznacza, że ​​system i dane byłyby całkowicie przejrzyste. Można to również wykorzystać w loteriach krajowych!

Ubezpieczenie

Branża ubezpieczeniowa obejmuje praktycznie wszystko na Ziemi. Niezależnie od tego, czy jest to Twój dom, samochód, zwierzę domowe, zdrowie, wakacje czy telefon – jeśli ma wartość, można go ubezpieczyć!

Problem polega na tym, że branża jest zdominowana przez zewnętrznych pośredników, co oznacza, że ​​wykupienie polisy jest drogie, a jeśli chodzi o zgłoszenie roszczenia, jest to bardzo powolny proces. Jednak protokół blockchain pozwoliłby komuś ubezpieczyć się bez potrzeby posiadania osoby trzeciej.

Na przykład, jeśli ktoś chciałby zapewnić sobie lot, gdy tylko samolot faktycznie wystartuje, wynik może zostać rozstrzygnięty automatycznie. Albo samolot odlatuje punktualnie i tracisz ubezpieczenie, albo samolot się spóźnia i otrzymujesz wypłatę!

Wszystko to można by zrobić w przejrzystym, szybkim i bezpiecznym ekosystemie, takim jak blockchain!

Co to jest Blockchain? – Wniosek

To już koniec mojego przewodnika „Czym jest Blockchain”! Mam nadzieję, że zrozumiałeś wszystko, co wyjaśniłem, i mam nadzieję, że wydało Ci się to interesujące!

Wiem, że koncepcja wydaje się na początku bardzo złożona, ale mam nadzieję, że przykłady ze świata rzeczywistego uprościły ci sprawę!

Tak więc, jeśli przeczytasz mój samouczek dotyczący łańcucha bloków od początku do końca, powinieneś teraz wiedzieć, czym jest łańcuch bloków i jak działa. Powinieneś także dobrze rozumieć technologię, a także wszystkie oferowane przez nią korzyści.

Jaka jest Twoja ulubiona rzecz w blockchainie? Myślę, że to niesamowite, jak nikt tego nie kontroluje, a zamiast tego kontrola jest rozłożona na całą społeczność internetową!

Mówiłem też o pięciu kluczowych branżach, które skorzystałyby na technologii blockchain. Zgadzasz się ze mną, czy możesz wymyślić lepsze? Niezależnie od Twojej opinii, daj mi znać w sekcji komentarzy poniżej! Mam tylko nadzieję, że nadal nie zastanawiasz się, co to jest blockchain!

Jeśli masz dodatkowe pytania, zapytaj nas! Chętnie pomożemy.

Premia: Sprawdź swoją nową wiedzę. Sprawdź, czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie, czym jest blockchain, w niezwykle krótkim formacie (mniej niż 100 słów). To trudne, ale im krócej możesz zrobić krótkie wyjaśnienie, tym łatwiej jest zwykle zrozumieć podstawową zasadę czegoś!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me