Jest rok 2021 – nawet ci, którzy nie są zaznajomieni blockchain o których prawdopodobnie słyszeliście Ethereum. Ethereum jest drugi najwiekszy kryptowaluta z ogromnym kapitalizacja rynkowa ponad 44 miliardy dolarów. Aby w pełni zrozumieć Ethereum, należy właściwie zrozumieć, czym jest inteligentny kontrakt.

Ethereum to nie tylko waluta; to jest również platforma, która umożliwia budowanie na niej innych aplikacji opartych na łańcuchu bloków. Platforma Ethereum używa waluty o nazwie Eter, który jest używany płacić za transakcje.

Blockchain Ethereum działa jak Bitcoin blockchain; sieć komputerów (lub węzłów) uruchamia oprogramowanie, które potwierdza transakcje w sieci.

Eter działa bardziej jak paliwo niż zwykła kryptowaluta. W ten sam sposób, w jaki potrzebujesz benzyny lub oleju napędowego do swojego samochodu, potrzebujesz do tego Ether uruchamiaj inteligentne kontrakty i aplikacje na łańcuchu blokowym Ethereum.

Ze względu na wzrost popularności Ethereum (jest to oczywiste po odwiedzeniu dowolnego platforma wymiany kryptowalut tam), pytanie “ co to jest inteligentny kontrakt? ” stało się ostatnio jednym z najczęściej zadawanych pytań w przestrzeni kryptowalut.

Uwaga: Jeśli masz duże ilości monet ETH, powinieneś je trzymać bezpieczne portfele kryptowalut. Zalecane opcje obejmują Ledger Nano S, Coinbase i Trezor Model T.

Jeśli jednak jeszcze go nie masz i chcesz dokonać zakupu, zalecamy zrobienie tego za pośrednictwem Simplex – szybki i bezpieczny sposób kupowania kryptowalut za pomocą karty kredytowej.

Czym więc jest inteligentny kontrakt? Cóż, przyjrzyjmy się głębiej.

Co to jest inteligentny kontrakt: co zamierzasz znaleźć w tym przewodniku

Celem tego przewodnika jest pomoc w zrozumieniu, czym jest inteligentna umowa i jak działają inteligentne kontrakty.

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Rozumiem, że "inteligentne kontrakty ” mylące najpierw. Kiedy je wyjaśnię, zdasz sobie sprawę, że są prostsze niż myślisz.

Pod koniec tego "Wyjaśnienie inteligentnego kontraktu" przewodnik, nigdy nie będziesz musiał wyszukiwać w Google „co to jest inteligentna umowa?” jeszcze raz. Zrozumiesz, jak i dlaczego powstały inteligentne kontrakty, jakiego kodu używa, jak można go używać i dlaczego może na zawsze zmienić społeczeństwo!

Zanim przejdziemy do bardziej technicznych spraw, warto o tym porozmawiać historia inteligentnych kontraktów. Wiedza o tym, dlaczego i jak powstały inteligentne kontrakty, ułatwia zrozumienie ich celu w świecie blockchain.


Kiedy wynaleziono inteligentne kontrakty?

W 1994 roku Nick Szabo (a kryptograf), wpadł na pomysł możliwość zapisywania umów w postaci kodu komputerowego. Ten kontrakt byłby aktywowany automatycznie gdy spełnione są określone warunki. Ten pomysł może potencjalnie wyeliminować potrzebę korzystania z zaufanych firm zewnętrznych (takich jak banki).

Ale dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ponieważ nie potrzebujesz już zaufanej strony trzeciej podczas dokonywania transakcji. Zamiast tego kontrakty (lub transakcje) są samodzielnie wykonany w zaufanej sieci, która jest całkowicie kontrolowana przez komputery.

Co to jest inteligentny kontrakt: osoba podpisująca umowę.

Fajny pomysł, prawda? Szabo pracował nad tym pomysłem przez wiele lat, a nawet napisał książkę zatytułowaną „Inteligentne kontrakty: elementy konstrukcyjne wolnego rynku cyfrowego„. Problem polegał na tym, że w 1994 roku technologia blockchain nie istniała.

Ale teraz tak!

W 2009 roku Bitcoin wprowadził pierwsze zastosowanie technologii blockchain. W 2015 roku firma Ethereum została założona przez inteligentnego młodego człowieka o imieniu Vitalik Buterin, i wprowadził pierwsze działające inteligentne kontrakty.

(Aby dowiedzieć się więcej o technologii blockchain, zapoznaj się z naszym "Blockchain Explained" przewodnik.)

Co to jest inteligentna umowa?

Nie chcę tylko uczyć Cię, czym jest inteligentny kontrakt, chcę również, abyś zapamiętał podane informacje. Aby to zrobić, podkreśliłem trzy kluczowe punkty że powinieneś przeczytać i spróbować zapamiętać, czym jest inteligentny kontrakt:

Co to jest inteligentny kontrakt

Inteligentna umowa to umowa między dwiema osobami w postaci kodu komputerowego. Działają w łańcuchu bloków, więc są przechowywane w publicznej bazie danych i nie można ich zmienić.

Co to jest inteligentny kontrakt 2

Transakcje, które mają miejsce w inteligentnej umowie, to przetwarzane przez blockchain, co oznacza, że ​​mogą być wysyłane automatycznie bez strony trzeciej. Oznacza to, że nie ma nikogo, na kim można by polegać!

Co to jest inteligentny kontrakt 3

Transakcje tylko się zdarzają gdy spełnione są warunki umowy – nie ma strony trzeciej, więc nie ma problemów z zaufaniem.

Jak działa inteligentna umowa?

Tak, więc jak działają inteligentne kontrakty?

Aby znaleźć odpowiedź, zacznijmy od przyjrzenia się, jak można wykorzystać inteligentną umowę:

Wyobraźmy sobie, że John chce kupić dom Mike’a. Ta umowa jest tworzona w łańcuchu bloków Ethereum przy użyciu inteligentnego kontraktu. Ta inteligentna umowa zawiera umowę między Johnem i Mikiem.

Najprościej rzecz ujmując, umowa będzie wyglądać następująco: „GDY John zapłaci Mike’owi 300 Ether, WTEDY John przejmie własność domu”.

Co to jest inteligentny kontrakt i jak działa?

Po wprowadzeniu tej inteligentnej umowy nie można jej zmienić – co oznacza, że ​​John może czuć się bezpiecznie, płacąc Mike’owi 300 Ether za dom.

Bez zastosowania inteligentnego kontraktu w tym scenariuszu Mike i John musieliby płacić wiele opłat firmom zewnętrznym. W tym bank, prawnik i dom maklerski.

To świetnie, prawda? Już nie prowizje i nie więcej opóźnienia czekać, aż prawnik i pośrednik przetworzą umowę! To tylko jeden z wielu przykładów wykorzystania inteligentnej umowy.

Inteligentne kontrakty są realizowane automatycznie po spełnieniu warunków umowy. Oznacza to, że nie jest potrzebna strona trzecia, taka jak bank, makler czy rząd.

Jak to jest możliwe?

Jak wspomniano wcześniej, mamy blockchain podziękować. Dzięki technologii blockchain jesteśmy w stanie to zrobić zdecentralizować inteligentne kontrakty, aby były uczciwe i pozbawione zaufania. Rozumiem przez decentralizację nie są kontrolowane przez jedną partię centralną (np. bank, makler, rząd itp.).

Blockchain to wspólna baza danych obsługiwana przez wiele komputerów (zwanych „węzłami”) należących do wielu różnych osób. Z tego powodu żadna osoba ani firma nie ma nad nim kontroli.

Co to jest inteligentny kontrakt: haker włamujący się do komputera.

To znaczy jego prawie niemożliwe, aby go zhakować – haker musiałby zhakować ponad połowę węzłów, gdyby chciał zaatakować łańcuch bloków lub inteligentne kontrakty, które na nim działają. Dlatego inteligentne kontrakty mogą działać bezpiecznie i automatycznie nikt nie może ich zmienić! Teraz wiesz jeszcze więcej o tym, czym jest inteligentna umowa!

Do czego są obecnie używane inteligentne kontrakty?

Jak powiedziałem wcześniej, Mike & Sprzedaż domu Jana nie jest jedynym scenariuszem, w którym można wykorzystać inteligentne kontrakty. Inteligentnych kontaktów można używać do każdego rodzaju transakcji – nie musi to być finansowe.

W przypadku inteligentnych kontraktów możliwości są nieograniczone. Są już używane transakcje i usługi finansowe, ubezpieczenie, autoryzacja kredytu, procesy prawne, a nawet dla umowy finansowania społecznościowego (ICO).

Przyjrzyjmy się, jak inteligentne kontrakty już przynoszą korzyści niektórym branżom i jak przyniosą korzyści innym branżom w przyszłości…

Firmy ubezpieczeniowe

Dwie firmy ubezpieczeniowe, Ubezpieczenie Atlas na Malcie i Axa we Francji przetestowali inteligentne kontrakty w 2017 r. Mieli prototypy, które rekompensowały klientom linie lotnicze, gdyby ich loty były opóźnione.

Zobaczmy przykład:

John ma zamiar lecieć z Nowego Jorku do Los Angeles. Wysyła kryptowalutę o wartości 5 USD do inteligentnego kontraktu Axa Insurance i podaje numer swojego lotu. Axa wysyła 95 dolarów na inteligentny kontrakt. Tak więc inteligentna umowa zawiera 100 USD.

Jeśli lot Johna jest punktualny, Axa otrzymuje 100 USD z inteligentnego kontraktu. Ale jeśli samolot się spóźnia, Janowi wysyłane jest 100 dolarów z inteligentnego kontraktu. Wszystko odbywa się automatycznie.

Oszczędza to dużo czasu i pieniędzy. Oznacza to również, że John nie musi ufać, że AXA zapłaci mu ustaloną kwotę, jeśli jego lot się spóźni – wie, że jeśli się spóźni, inteligentny kontrakt natychmiast wyśle ​​mu odszkodowanie (100 $).

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Systemy opieki zdrowotnej

Systemy opieki zdrowotnej będą wykorzystywać inteligentne kontrakty do rejestrować i bezpiecznie przesyłać dane.

Co to jest inteligentny kontrakt: genomowa sieć Blockchain EncrypGen.

Już teraz możemy zobaczyć przykłady inteligentnych kontraktów wykorzystywanych w branży medycznej przez pokroju EncrypGen. Jest to aplikacja, która wykorzystuje inteligentne kontrakty do przekazywać dane pacjentów w bezpieczny sposób, uniemożliwiając dostęp osobom trzecim.

Tą drogą, pacjenci mają kontrolę nad własnymi danymi. Jeśli naukowcy chcą korzystać z danych pacjentów, muszą za to zapłacić. Nie tylko to, ale pacjent musi zdecydować, czy chce mu go sprzedać.

Rządy

W przypadku rządów inteligentne kontrakty działające w łańcuchu bloków mogą sprawiają, że systemy głosowania są całkowicie pozbawione zaufania i znacznie bezpieczniejsze.

Co to jest inteligentny kontrakt: bezpieczne i przejrzyste rozwiązanie online.

Aplikacje takie jak FollowMyVote używaj inteligentnych kontraktów i technologii blockchain do chronić głosy przed oszustwami. Gdy transakcja głosowania jest zapisywana w łańcuchu bloków, nie można jej zmienić. Po zakończeniu głosowania inteligentny kontrakt wyśle ​​token na adres reprezentujący zwycięzcę głosowania.

W ten sposób głosowanie jest zawsze uczciwe, co oznacza, że ​​zwycięzca ma zawsze rację.

Zarządzanie biznesowe

Firmy mogą skorzystać masywnie z inteligentnych kontraktów. Zamiast płacić pracownikom za prowadzenie listy płac, mogą korzystać z inteligentnych kontraktów.

Firmy mogą po prostu skonfigurować inteligentny kontrakt, który mówi, że KIEDY data to 28.03.18, firma wysyła Jana 2 ETH. Oznacza to, że Jan zawsze otrzyma zapłatę na czas i nigdy nie będzie miał za mało. Korzyści biznesowe, ponieważ wszystko jest zautomatyzowane, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy!

ICO

Jeśli chcesz rozpocząć własny projekt wykorzystujący łańcuch bloków, możesz zbudować swój projekt na łańcuchu blokowym Ethereum, jak widzieliśmy wcześniej. Jednak będziesz potrzebować trochę pieniędzy!

Jak zdobędziesz potrzebne pieniądze? Witamy w ICO.

Na I CO (Pierwsza oferta monet) jest system finansowania społecznościowego dla nowych aplikacji wykorzystujących technologię blockchain. Tworzysz inteligentny kontrakt i token dla tego inteligentnego kontraktu. Wyobraźmy sobie, że nazywasz swój token ABC.

Chcesz zebrać 10 000 000 USD, aby rozpocząć projekt i zbudować aplikację – wyobraźmy sobie, że 10 000 000 USD to 10 000 Ether. Decydujesz, że umieścisz 100 000 tokenów ABC w inteligentnym kontrakcie i że każdy token ABC będzie wart 0,1 Ether.

W ten sposób, jeśli sprzedasz wszystkie 100 000 tokenów ABC, będziesz mieć 10000 Eterów, których potrzebujesz, ponieważ 100 000 x 0,1 = 10 000.

Teraz w inteligentnej umowie napiszesz coś w stylu: JEŚLI do inteligentnego kontraktu zostanie wysłane 0,1 ETH, WTEDY inteligentny kontrakt wyśle ​​1 ABC na adres, który wysyła 0,1 ETH. W ten sposób osoby przyczyniające się do ICO zawsze otrzymują odpowiednią ilość tokena ABC.

Zapamiętaj! Kluczowe znaczenie ma przechowywanie kryptowalut bezpieczne portfele. Najbardziej zalecane opcjeLedger Nano S, Coinbase i Trezor.

Dlaczego ludzie mieliby chcieć kupować token ABC?

Dwa najczęstsze powody, dla których ludzie kupują tokeny od ICO to:

  1. Token może być używany w aplikacji po jej zbudowaniu;
  2. Cena tokena może wzrosnąć, gdy projekt stanie się bardziej popularny.

Możesz myśleć o ICO jako wersja blockchain Kickstarter. Kluczowa różnica polega na tym automatyzuje cały proces sprzedaży grupowej w bezpieczny sposób sposób.

Jak tworzone są inteligentne kontrakty?

Można budować inteligentne kontrakty na wielu platformach blockchain, w tym Ethereum i NEO. Ponieważ Ethereum jest najpopularniejszym wyborem dla programistów, opowiem o inteligentnych kontraktach Ethereum.

Opracowywane są inteligentne kontrakty używając oryginalnego języka kodowania Ethereum, nazywa Solidność.

Jeśli chcesz się nauczyć Solidity, wypróbuj nasze Space Doggos interaktywny samouczek dotyczący solidności! To zabawny i przyjazny sposób nauki Solidity. Postępując zgodnie z instrukcjami kursu, stworzysz własną grę Solidity!

Co to jest inteligentny kontrakt: kurs Space Doggos na BitDegree.

Wniosek

Możesz zobaczyć na podanych przeze mnie przykładach inteligentne kontrakty już zaczynają zastępować pośredników. Widzieliśmy również potencjał, jaki ma to dla przyszłych zastosowań – pamiętasz sprzedaż domu Johna i Mike’a? Nie potrzebowali agenta nieruchomości, prawnika ani banku, prawda??

Jeśli więc inteligentne kontrakty spełnią swój cel, być może pewnego dnia będziemy żyć w świecie wolnym od pośredników.

Co by się wtedy stało?

Najlepszą rzeczą w braku pośredników jest to, że oszczędzamy dużo pieniędzy. Nie tylko to, ale nie musielibyśmy już nikomu ufać.

Istnieje jednak potencjalna wada: ludzie mogą stracić pracę. Pośrednik to prawdziwa osoba, tak jak ty i ja. Dlaczego ktoś miałby płacić pracownikowi za pracę, którą można wykonać za darmo, korzystając z inteligentnego kontraktu?? Nie zrobiliby tego.

Oczywiście, nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Wszystko, co możemy zrobić, to zgadywać i przewidywać, ale musimy być przygotowani na wszystkie możliwe wyniki.

Jak więc widać, inteligentne kontrakty mogą uczynić świat lepszym miejscem wolnym od prowizji. To może zmniejszyć oszustwa, opóźnienia, i ogólny koszt wielu rzeczy. Jednak wraz z dalszym rozwojem technologii eliminujemy potrzebę wykonywania niektórych zawodów. Po przeczytaniu tego przewodnika powinieneś czuć się komfortowo, odpowiadając na złote pytanie: „co to jest inteligentna umowa?”..

Jeśli po przeczytaniu tego przewodnika zdecydujesz się na zakup monet ETH, zalecamy dokonanie tego za pośrednictwem Simplex – przetwarzanie płatności wolne od oszustw. Pozwala na zakup kryptowalut za pomocą karty kredytowej w kilku prostych krokach. Upewnij się również, że wybrałeś plik niezawodny portfel kryptowalut, Jak na przykład Ledger Nano S, Coinbase i Trezor.

Co myślisz o inteligentnych kontraktach? Daj nam znać!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me