Chcesz poznać podstawy kryptowaluty i technologii blockchain? Jeśli tak, jedną z pierwszych rzeczy, z którymi powinieneś się zapoznać, jest rola portfela kryptowalut.

Mój przewodnik wyjaśni wszystko, co musisz wiedzieć, używając naprawdę prostych przykładów z prawdziwego świata. Pod koniec czytania od początku do końca będziesz mieć wszystkie potrzebne informacje!

Obejmuje to, jak działa portfel, dostępne są różne typy, a nawet przegląd czterech najpopularniejszych dostępnych portfeli!

Więc na co czekasz? Zacznijmy od podstawowego przeglądu tego, do czego potrzebny jest portfel!

Krótki opis portfela kryptowalut

Zanim przejdę dalej, pomyśl o tym, jak przechowujesz gotówkę w świecie rzeczywistym. Nie chodzi o trzymanie go w dłoniach, prawda? Zamiast tego najprawdopodobniej przechowujesz go w skórzanym portfelu lub torebce, a może nawet w skarbonce!

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Tak czy inaczej, rozsądnie jest przechowywać pieniądze w bezpiecznym miejscu. Portfel kryptowalut podlega tym samym podstawowym zasadom.

Niemniej jednak, zdobywając portfel kryptowalut, będziesz mieć możliwość wysyłania i odbierania Bitcoinów i innych kryptowalut (jest ich teraz ponad 1500!).

Więc teraz, gdy masz już podstawową wiedzę o tym, do czego służy portfel kryptowalut, wyjaśnię bardziej szczegółowo, jak to działa.

Jak działa portfel kryptowalut?

W powyższej sekcji użyłem przykładu prawdziwego skórzanego portfela, o ile portfel fizycznie przechowuje twoją gotówkę. Jednak w cyfrowym świecie kryptowalut i technologii blockchain sytuacja wygląda nieco inaczej.

Monety nie są w rzeczywistości przechowywane w fizycznym portfelu, ponieważ kryptowaluty nie istnieją w fizycznej postaci. Zamiast tego, łańcuch bloków składa się z rekordów transakcyjnych, które zawierają szczegółowe informacje, który klucz prywatny i publiczny ma kontrolę nad funduszami.

Aby upewnić się, że w pełni rozumiesz, szybko wyjaśnię rolę adresu portfela, a także klucza prywatnego i publicznego, ponieważ wszystkie są ze sobą powiązane.

Adres portfela jest jak numer konta bankowego. Nie ma nic złego w przekazaniu komuś numeru swojego konta bankowego, ponieważ ludzie będą go potrzebować, jeśli mają przelać Twoje środki. Może to mieć miejsce, aby Twój pracodawca mógł wypłacić Ci wynagrodzenie, aby klient mógł zapłacić Twoją fakturę lub aby Twoi znajomi i rodzina mogli wysłać Ci pieniądze na urodziny!


W świecie kryptowalut, jeśli ktoś chce przelać Twoje monety, wystarczy, że podasz mu adres swojego portfela. Podobnie jak w prawdziwym świecie, nie ma dwóch takich samych adresów portfeli, co oznacza, że ​​nie ma szans, aby ktoś inny zdobył Twoje środki. Ponadto nie ma ograniczeń co do liczby adresów portfeli, które możesz utworzyć.

Aby dać ci przykład tego, jak wygląda adres Bitcoin, oto adres portfela, który uważa się za należący do twórcy Bitcoin, Satoshi Nakamoto!

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

Jak widać, używa kombinacji cyfr i liter, używając zarówno wielkich, jak i małych liter. Ponieważ większość łańcuchów bloków jest przejrzysta, łatwo jest dowiedzieć się, ile pieniędzy ma dany portfel kryptowalut, a także transakcje, które właściciel wcześniej dokonał..

Jednak adres portfela kryptowaluty nie ujawnia rzeczywistej tożsamości jego właściciela, dlatego łańcuch bloków jest określany jako „pseudonimowy”.

W jaki sposób klucze prywatne i publiczne są powiązane z adresem portfela?

Więc teraz, gdy wiesz, że adres portfela jest bardzo podobny do numeru konta bankowego, teraz wyjaśnię, w jaki sposób otrzymujesz kontrolę nad funduszami. Ludzie często myślą, że klucz publiczny to to samo, co adres portfela publicznego, jednak nie jest to poprawne.

Zasadniczo każdy indywidualny adres portfela kryptowaluty (pamiętaj, że żadne dwa adresy nie mogą być takie same) mają unikalny klucz prywatny i publiczny. Klucz prywatny umożliwia dostęp do środków powiązanych z adresem portfela kryptowalutowego.

Aby podać prawdziwy przykład, gdy chcesz przelać pieniądze ze swojego konta bankowego na konto innej osoby, musisz podać swoje prywatne hasło. Nikt inny nie ma dostępu do tego hasła, nawet bank. W przeciwnym razie, gdyby ktoś wiedział, co to jest, mógłby wysłać pieniądze z Twojego konta bankowego!

Klucz prywatny wykonuje dokładnie to samo zadanie i jest powiązany z indywidualnym adresem portfela kryptograficznego. A co z kluczem publicznym? Klucz publiczny jest matematycznie powiązany z adresem Twojego portfela! Jest to jednak „wersja haszowana”, którą wyjaśnię poniżej.

Funkcja skrótu zezwala na sekwencję liter i / lub cyfr (zwanych "Wejście") do zaszyfrowania na nowy zestaw liter i / lub cyfr (zwany "wynik"). Dodaje to dodatkową warstwę bezpieczeństwa i gwarantuje, że Twój portfel nie zostanie zhakowany. Oto szybki przykład, aby uprościć sprawę.

Klucz prywatny: 03bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

Klucz publiczny: 99b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

Teraz wiem, o czym myślisz: te dwa zestawy kluczy są zupełnie inne? Jednak dla ludzkiego oka tak, technologia oprogramowania wie, że te dwa klucze są ze sobą ściśle powiązane! To świadczy o tym, że jesteś właścicielem monet i pozwala na transfer środków w dowolnym momencie!

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że wszystko, co tutaj wyjaśniłem, jest bardzo techniczne. Jednak gdy korzystasz z portfela kryptowalut, oprogramowanie robi wszystko za Ciebie. To tak, jakby używać Internetu do wysyłania wiadomości e-mail!

W rzeczywistości nie musisz rozumieć technologii działającej w tle, takie jak Gmail i Hotmail robią wszystko za Ciebie w odniesieniu do e-maili – tak jak portfel kryptowalut w przypadku transakcji kryptograficznych!

Ale powiedziałeś, że monety nie są tak naprawdę przechowywane w portfelach kryptowalut?

Jeśli do tej pory przeczytałeś mój przewodnik, powinieneś teraz dobrze zrozumieć, czym jest portfel kryptowalut i jak klucze publiczne i prywatne są powiązane z adresem portfela publicznego. Jednak może pamiętasz wcześniej, że powiedziałem, że monety nie są fizycznie przechowywane w portfelu? To prawda! Pozwól mi wyjaśnić.

Ponieważ Bitcoin i inne kryptowaluty nie są fizycznymi pieniędzmi, są one przechowywane cyfrowo w łańcuchu bloków. Blockchain jest jak gigantyczna księga rachunkowa, która przechowuje każdą pojedynczą transakcję, która kiedykolwiek miała miejsce w systemie, a także całkowite saldo kont każdego adresu publicznego.

Oprogramowanie w portfelu kryptowalut jest połączone bezpośrednio z łańcuchem bloków, dzięki czemu umożliwia przesyłanie transakcji do księgi głównej. Jednak portfel kryptograficzny jest protokołem, który generuje klucze publiczne i prywatne. Bez tego nie byłbyś w stanie uzyskać dostępu do swoich funduszy w prawdziwym świecie.

Aby lepiej zrozumieć tę relację, pomyśl o wejściu do sklepu i zapłaceniu za towary kartą debetową lub kredytową. Nie ma fizycznej wymiany pieniędzy między Tobą a sklepem. Jednak wprowadzając swój prywatny numer PIN, potwierdzasz, że jesteś właścicielem środków, aby mogli przenieść środki z Twojego konta na konto sklepu.

To to samo, co portfel kryptowalut. Wprowadzając swój klucz prywatny, potwierdzasz, że jesteś właścicielem monet, a następnie możesz je przekazać komuś innemu. Tylko w ten sposób monety mogą zostać przeniesione od osoby A do osoby B..

Teraz, gdy znasz już funkcję portfela kryptowalut, przyjrzyjmy się różnym dostępnym typom!

Jakie są różne rodzaje portfeli kryptowalut?

Dostępnych jest wiele różnych typów portfeli, a ten, który wybierzesz, będzie zależał od Twoich osobistych potrzeb. Zasadniczo różne portfele oferują różne rzeczy, takie jak dodatkowe bezpieczeństwo, łatwość obsługi lub wygoda. Poniżej wymienię najpopularniejsze rodzaje portfeli kryptowalut.

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Portfel na biurko

Portfele stacjonarne należy pobrać na określony laptop lub komputer i można uzyskać do nich dostęp tylko z tego konkretnego urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, oferują dobre połączenie bezpieczeństwa i wygody. Należy jednak pamiętać, że gdyby hakerowi udało się zdalnie zdobyć Twoje urządzenie, mógłby uzyskać dostęp do Twojego portfela.

Portfel mobilny

Portfel mobilny jest bardzo podobny do portfela stacjonarnego, ponieważ jest on pobierany bezpośrednio na urządzenie. Zwykle uzyskujesz dostęp do swojego portfela kryptowalut, pobierając aplikację mobilną, która umożliwia również wydawanie monet w fizycznym sklepie, skanując kod QR.

Portfel internetowy lub internetowy

Portfel internetowy zapewnia najwyższy poziom wygody podczas wysyłania monet do innej osoby, ale jest też najmniej bezpieczny. Dzieje się tak, ponieważ dostawca portfela zwykle ma nad nim pełną kontrolę.

Przykładem może być przechowywanie monet na giełdzie kryptowalut. Giełda będzie przechowywać twoje monety na swoim centralnym serwerze, co oznacza, że ​​jeśli zostanie zhakowana, przestępca może mieć dostęp do wszystkich twoich funduszy. Najlepiej jest przechowywać tylko niewielką liczbę monet w internetowych portfelach kryptograficznych.

Portfel papierowy

Portfele papierowe są jednymi z najbardziej niedocenianych dostępnych portfeli kryptograficznych. Wszystko, co musisz zrobić, to wydrukować klucze prywatne i publiczne na kartce papieru – i to wszystko, Twoje fundusze są bezpieczne!

Dzieje się tak, ponieważ klucze nie są podłączone do żadnych serwerów, co oznacza, że ​​jedynym sposobem, w jaki ktoś może uzyskać do nich dostęp, jest posiadanie fizycznego papieru! Kiedy chcesz przelać środki, po prostu wprowadź klucze do oprogramowania lub portfela internetowego, a nawet łatwiej, po prostu zeskanuj wydrukowany kod QR!

Portfel sprzętowy

Pod względem bezpieczeństwa nie ma nic lepszego niż portfel sprzętowy. Jest to urządzenie fizyczne, którego jedynym celem jest przechowywanie prywatnych i publicznych kluczy kryptograficznych w sprzęcie.

Urządzenie nigdy nie jest połączone z Internetem, chyba że musisz przelać środki. Jednak wpisujesz swój prywatny kod PIN bezpośrednio na urządzeniu, co praktycznie uniemożliwia hakerowi uzyskanie dostępu do twoich kluczy.

Czy portfele kryptowalut są bezpieczne?

Tak więc, teraz, gdy znasz różne typy portfeli, wraz z ich poziomem wygody, porozmawiam teraz o tym, jak są one bezpieczne. Ogólnie rzecz biorąc, bez względu na to, z jakiego portfela korzystasz, jeśli ktoś ma dostęp do Twojego klucza prywatnego, ma dostęp do Twoich środków. Jednak kluczowe pytanie brzmi, jakie zabezpieczenia są stosowane, aby temu zapobiec?

Każdy portfel kryptowalut, który jest powiązany z Internetem (np. Portfel na komputer stacjonarny, telefon komórkowy lub portfel internetowy) zawsze będzie narażony na ataki. Chociaż agresywni hakerzy to nieetyczni ludzie, potrafią być bardzo inteligentni. Zawsze tworzą nowe sposoby uzyskiwania dostępu do danych innych osób, dlatego musisz upewnić się, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić swój klucz prywatny.

Oto kilka przykładów, w jaki sposób haker może uzyskać dostęp do funduszy przechowywanych wraz z połączeniem internetowym.

  • Złośliwe oprogramowanie
  • Wirus
  • Rejestrator kluczy
  • Zdalny dostęp do Twojego urządzenia
  • Wyłudzanie informacji

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uchronić się przed powyższymi zagrożeniami. Po pierwsze, zawsze upewnij się, że Twoje urządzenie korzysta z najnowszego oprogramowania. Gdy hakerzy znajdują nowe metody, są w stanie ominąć wbudowane mechanizmy kontroli bezpieczeństwa, więc aktualizując oprogramowanie, zawsze będziesz mieć najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Dobrym pomysłem jest również skonfigurowanie dodatkowych warstw zabezpieczeń. Istnieje wiele portfeli kryptograficznych, które umożliwiają skonfigurowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego, co oznacza, że ​​aby uzyskać do niego dostęp, musisz potwierdzić kod, który jest wysyłany na Twój telefon komórkowy.

Dobrym pomysłem jest również rozważenie portfela, który pozwala na złożenie wielu podpisów. Zasadniczo portfel z wieloma podpisami oznacza, że ​​aby wysłać środki, użytkownik musi uwierzytelnić transakcję za pomocą dwóch lub więcej oddzielnych urządzeń. W ten sposób, jeśli jedno z Twoich urządzeń zostanie zgubione, skradzione lub zhakowane, przestępca nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojej kryptowaluty, ponieważ potrzebowałby również innych urządzeń!

Wreszcie, zaleca się również regularne tworzenie kopii zapasowych portfela. Dzięki temu możesz zapisać zapasowe hasło, dzięki czemu jeśli coś stanie się z Twoim portfelem, nadal będziesz mógł odzyskać dostęp.

Upewniając się, że przestrzegasz wszystkich powyższych środków bezpieczeństwa, upewnisz się, że Twój portfel kryptowalut jest bezpieczny przed hakerami!

Czy mogę przechowywać wszystkie moje kryptowaluty w tym samym portfelu??

To jest złote pytanie – czasami odpowiedź brzmi, ponieważ zależy to od konkretnych monet, które trzymasz! Na przykład, jeśli trzymasz tylko Bitcoin, po prostu musisz znaleźć portfel, który jest kompatybilny z Bitcoinem. Jednak co, jeśli trzymasz Bitcoin i Litecoin?

Chociaż każdy z nich ma swój własny blockchain, możliwe jest użycie portfela wielowalutowego. Te portfele kryptograficzne umożliwiają przechowywanie różnych kryptowalut w tym samym portfelu, co jest znacznie łatwiejsze niż używanie innego portfela dla każdej monety.

Jednak wszystko zależy od tego, co może obsłużyć portfel. Co ciekawe, większość dostępnych tokenów została zbudowana na bazie łańcucha blokowego Ethereum – co oznacza, że ​​są one kompatybilne z „ERC-20”. Tak więc, jeśli masz dużo tokenów ERC-20, czasami wszystkie mogą być przechowywane w tym samym portfelu wielowalutowym!

Inne monety nie są jednak tak elastyczne, więc zawsze skontaktuj się z dostawcą portfela, zanim spróbujesz przelać środki, tak jakby moneta nie była kompatybilna, stracisz je na zawsze!

Czy to prawda, że ​​portfele kryptowalut są anonimowe?

Jeśli przeczytałeś mój przewodnik do tego momentu, być może pamiętasz, jak wspomniałem, że protokół blockchain jest pseudonimowy, a nie anonimowy. Oznacza to, że chociaż adres portfela nie zawiera Twojego imienia i nazwiska, ludzie nadal mają dostęp do wielu innych informacji.

Obejmuje to wszystkie poprzednie transakcje, które wykonał dany adres portfela (zarówno wysłane, jak i odebrane), w tym kwotę i inne adresy zaangażowane w transakcję.

W rzeczywistości nie stanowi to problemu, ponieważ jeśli nie podasz komuś swojej tożsamości ze świata rzeczywistego, komuś będzie bardzo trudno dowiedzieć się, kto jest właścicielem adresu.

Pamiętaj tylko, że rządy regulują teraz giełdy kryptowalut, co oznacza, że ​​jeśli chcesz kupować monety za prawdziwe pieniądze, musisz się zidentyfikować, przesyłając dokumenty. Oznacza to, że nawet po wypłaceniu środków do portfela giełda będzie wiedziała, że ​​Twoja tożsamość jest powiązana z portfelem, do którego je wysłałeś.

Który portfel kryptowalut jest najlepszy?

Mam nadzieję, że teraz bardzo dobrze rozumiesz, czym jest portfel kryptowalut, jak działa technologia i różne dostępne typy. Powinieneś także wiedzieć, jak chronić swój portfel przed hakerami, a także jakie informacje ujawniasz, a których nie ujawniasz, gdy go używasz..

Ostatnia część mojego przewodnika będzie mówić o jednych z najlepszych dostępnych portfeli kryptowalut. Niestety, ponieważ obecnie istnieją setki różnych dostawców, nie mogę ich wszystkich przejrzeć. Zamiast tego polecę cztery najpopularniejsze!

Exodus

Exodus to wielowalutowy portfel na biurko, który umożliwia przechowywanie wielu różnych monet, takich jak Bitcoin, Litecoin i Dash, a także różnych tokenów ERC-20.

Jedną z najlepszych cech Exodus (poza tym, że jest darmowy) jest to, że jest naprawdę przyjazny dla użytkownika. Po zalogowaniu się możesz wyświetlić cały portfel kryptowalut na wizualnym wykresie kołowym, który pozwala również poznać aktualną wartość rynkową każdej monety.

Portfel kryptowalut Exodus

Dostawca portfela nigdy nie ma dostępu do twoich kluczy prywatnych ani nie jest połączony z serwerami Exodus. Dla jeszcze większej wygody Exodus ma nawet wbudowane API ShapeShift, które pozwala kupować i sprzedawać kryptowaluty w portfelu.

Portfel na chleb

Jeśli chcesz przechowywać swoje Bitcoiny w telefonie komórkowym, nie szukaj dalej niż portfel na chleb! Twórcy twierdzą, że portfel oferuje „bezpieczeństwo na poziomie Nerd”, ponieważ portfel jest połączony bezpośrednio z łańcuchem bloków Bitcoin.

Interfejs użytkownika jest naprawdę przejrzysty, dzięki czemu jest idealny dla początkujących. Chleb ma również naprawdę fajną funkcję, która pozwala zeskanować kod QR adresu portfela, na który chcesz wysłać środki, co pozwala również na wydawanie Bitcoinów w prawdziwym sklepie!

Niestety, Bitcoin jest jedyną monetą obsługiwaną przez portfel, jednak nie zapominaj, że jest ona całkowicie darmowa!

Ledger Nano S

Aby zapewnić najwyższą warstwę bezpieczeństwa, nie ma nic lepszego niż portfel sprzętowy, taki jak Ledger Nano S. Otrzymasz fizyczne urządzenie, które umożliwia przechowywanie szeregu kryptowalut w trybie offline.

Portfel kryptowalut Ledge Nano S.

Coraz więcej kryptowalut jest dodawanych przez cały czas, jednak aby sprawdzić, które monety obsługują, możesz kliknij łącze tutaj.

Jeśli chcesz wysłać komuś monety, wystarczy podłączyć portfel do swojego urządzenia (np. Laptopa), a następnie wprowadzić swój prywatny numer PIN. Jeśli portfel zostanie zgubiony lub skradziony, możesz odzyskać swoje monety, wprowadzając hasło zapasowe na innym urządzeniu!

Będziesz musiał zapłacić około 90 euro za Ledger Nano S, jednak jeśli masz dużą liczbę monet, jest to warte inwestycji. Kupuj go tylko na oficjalnej stronie Ledger Nano S..

Jaxx

Jaxx jest również jednym z najpopularniejszych portfeli wielowalutowych i można go pobrać na większość komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Dla dodatkowej wygody możesz również uzyskać dostęp do swojego portfela za pomocą rozszerzenia przeglądarki Google lub Firefox, dzięki czemu jest świetny, jeśli chcesz wysyłać środki w podróży.

Portfel kryptowalut Jaxx Liberty

Programiści Jaxx nigdy nie przechowują twoich kluczy prywatnych, ponieważ są one przechowywane tylko na twoim urządzeniu. Co więcej, podobnie jak Exodus, istnieje wbudowane API ShapeShift, które umożliwia łatwy handel / wymianę monet bezpośrednio z portfela!

Wniosek

Mam nadzieję, że spodobał Ci się mój kompletny przewodnik po portfelach kryptowalut! Jeśli przeczytałeś go od początku do końca, powinieneś teraz naprawdę dobrze zrozumieć, czym jest portfel, jak działa ta technologia i do czego można ją wykorzystać..

Powinieneś także mieć dobre pojęcie o różnych rodzajach portfeli dostępnych na rynku. Jak już wiesz, różne typy portfeli odpowiadają różnym potrzebom. Przechowuję większość moich monet w portfelu sprzętowym, jednak niewielką liczbę środków przechowuję również w portfelu mobilnym, aby mieć dostęp do środków podczas podróży!

Z jakich portfeli korzystałeś wcześniej, czy jeszcze go nie założyłeś? Najważniejsze jest to, aby chronić swoje fundusze, stosując środki bezpieczeństwa, o których wspomniałem wcześniej.

Chciałbym też wiedzieć, jaki jest Twój ulubiony portfel. Czy masz jakieś sugestie, które nie znalazły się na mojej liście? Jeśli tak, daj mi znać!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me