Witam i zapraszam do tego przewodnika o jednej z mniej zrozumiałych, ale ważnych kryptowalut – Ethereum Classic. Prawdopodobnie trochę o tym czytałeś Ethereum (ETH) już, a może natkniesz się na kilka zagadkowych zwrotów podczas czytania.

DAO jest jednym z tych, które często się pojawiają. Na szczęście w tym krótkim przewodniku wyjaśnimy wszystko na ten temat i podział Ethereum które wydarzyły się z tego powodu.

Podczas tego przewodnika po Ethereum Classic omówię: czym właściwie jest DAO i jak odnosi się do widelca Ethereum Classic, różne sposoby ulepszania łańcucha blokowego (widełki twarde i miękkie) oraz porównanie Ethereum Classic i Ethereum w warunki ich dzisiejsze wyniki rynkowe. Na koniec przyjrzę się ETC VS ETH pod kątem ich szczególne zalety i wady.

Pod koniec tego przewodnika powinieneś dokładnie zrozumieć, w jaki sposób powstał Ethereum Classic, wszystko o Ethereum Classic Fork, który go stworzył, trochę o tym, jak ETH i ETC porównują się pod względem aktualnych wyników rynkowych oraz zalet i wady każdej waluty.

Aha, a także – jeśli po przeczytaniu tego artykułu okaże się, że zainteresowałeś się kupowanie i trzymanie ETC, będziesz mógł to zrobić za pośrednictwem Coinbase lub jakąkolwiek inną główną platformę wymiany kryptowalut. Również, przechowywanie ETC nie powinno sprawiać problemu – będziesz w stanie to zrobić z łatwością nawet w przypadku niektórych portfeli sprzętowych (np Ledger Nano S).

ETC VS ETH to temat, który gorzko podzielił opinie w czasie, gdy dwie społeczności się od siebie rozdzieliły. Są tacy, którzy uważają, że podzielenie łańcucha bloków Ethereum w celu utrzymania zaufania do niego było słuszne, i są tacy, którzy uważają, że nigdy nie wolno zmieniać łańcucha bloków, aby odpowiadał potrzebom deweloperów lub inwestorów. Wkrótce jednak zajmiemy się tym wszystkim.


Najpierw zacznę od ważnej lekcji historii.

Szukasz najbezpieczniejszego miejsca na zakup BTC? Poniżej zebrałem najlepiej oceniane giełdy kryptowalut, które zostały zatwierdzone jako najbezpieczniejsze platformy do kupowania BTC, więc spójrz.

Dostawca Visa / Mastercard Dostępne Crypto Nasz wynik Recenzja Coinbase TAK

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Litecoin
 • + 30 więcej

9.8 Przeczytaj recenzję Odwiedź witrynę Recenzja Binance TAK

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Cardano
 • + 150 więcej

9.6 Przeczytaj recenzję Odwiedź witrynę Recenzja Coinmama TAK

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Bitcoin Cash
 • +7 więcej

9.4 Przeczytaj recenzję Odwiedź witrynę Recenzja Kraken TAK

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • DZIARSKOŚĆ
 • + 37 więcej

9.1 Przeczytaj recenzję Odwiedź witrynę Recenzja eToro TAK

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • +3 więcej

8.6 Przeczytaj recenzję Odwiedź witrynę Recenzja KuCoin TAK

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Monero
 • + 210 więcej

8.5 Przeczytaj recenzję Odwiedź witrynę Gemini Exchange Review TAK

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • +21 więcej

8.4 Przeczytaj recenzję Odwiedź witrynę Najbardziej popularny 729 Recenzje 9.8 Przelew bankowy: TAK Odwiedź witrynę Przeczytaj recenzję Wybór redakcji 1279 Recenzje 9.6 Przelew bankowy: TAK Odwiedź witrynę Przeczytaj recenzję 816 Recenzje 9.4 Przelew bankowy: TAK Odwiedź witrynę Przeczytaj recenzję 1174 Recenzje 9.1 Przelew bankowy: TAK Odwiedź witrynę Przeczytaj recenzję 453 Recenzje 8.6 Przelew bankowy: TAK Odwiedź witrynę Przeczytaj recenzję 563 Recenzje 8.5 Przelew bankowy: TAK Odwiedź witrynę Przeczytaj recenzję 603 Recenzje 8.4 Przelew bankowy: TAK Odwiedź witrynę Przeczytaj recenzję

Plusy

 • Pozostał wierny filozofii kryptowalut (decentralizacja)
 • Bardzo popularna kryptowaluta

Cons

 • Prawie żaden z oryginalnych programistów nie pozostał w ETC
 • Podatny na włamania i inne naruszenia
 • Nie ma tak silnego poparcia w społeczności jak Ethereum

Zdecentralizowana organizacja autonomiczna – DAO

Platforma Ethereum opiera się na wykorzystaniu inteligentne kontrakty. Dla tych, którzy nie są pewni, czym jest inteligentny kontrakt, w zasadzie są umowy programowalne między dwiema lub więcej stronami. Oznacza to, że pieniądze mogą być przenoszone z jednej strony na drugą bez zaufanego pośrednika. Obie strony ufają lub sprawdzają, czy kod jest legalny, a kod uwalnia pieniądze po spełnieniu określonych warunków.

Zdecentralizowana organizacja autonomiczna lub The DAO (wymawiane "dow") w skrócie był bardzo skomplikowany inteligentny kontrakt. Miał też dość imponujący cel. Pomysł polegał na tym, że zapewniłoby to pulę pieniędzy na opłacenie rozwoju zdecentralizowanych aplikacji budowanych w sieci Ethereum w przyszłości.

Dowiedz się, czym jest Ethereum Classic

Pomysł był prosty, ale stworzenie go, jak wkrótce się przekonasz, nie było. Aby mieć prawa głosu w DAO, musiałbyś kup specjalne żetony. Te "Tokeny DAO" zostałby kupiony za pomocą natywnego Ether kryptowaluty Ethereum. Posiadanie tokenów DAO oznaczało, że byłeś częścią procesu decyzyjnego, który zdecydował, który dApps otrzymały pieniądze, a które nie.

Aby uzyskać zatwierdzenie dApp (zdecentralizowanej aplikacji), deweloper, który za nią stoi, musiałby najpierw uzyskać zielone światło od grupy znanych ekspertów i programistów w sieci Ethereum. Następnie zostanie poddany pod głosowanie. Jeśli proponowany dApp otrzymał co najmniej 20% głosów przekazane przez współpracowników DAO, pieniądze zostaną przydzielone, a prace nad projektem będą kontynuowane.

Ethereum Classic: porównanie tradycyjnych organizacji z organizacjami zdecentralizowanymi.

DAO było rewolucyjną propozycją, która okazała się niezwykle popularna wśród inwestorów. Wydawało się, że każdy, kto wiedział o Ethereum, chciał kupić prawo do głosowania w sieci. Przyciągnęli ich elastyczność i przejrzystość system wydawał się oferować. W ciągu pierwszego miesiąca sprzedaży tokenów DAO projekt zgromadził znaczną liczbę monet Ether. Szacunkowa wartość w momencie wniesienia tych monet wynosiła 150 milionów dolarów. Stanowiło to prawie 15% całego istniejącego eteru.

W ramach programowania The DAO osoby, które za nim stoją, starannie stworzyły opcję wyjścia. Nie byłoby dobrze, gdybyś był tam uwięziony! A gdyby tak śmieszne projekty, w których nie chciałeś brać udziału, zaczęły być zatwierdzane przez społeczność?

Ethereum Classic: moneta ETC umieszczona wśród lampek choinkowych.

Dlatego też stworzono wyjście z DAO. Był znany jako "Funkcja Split". Pozwoliłoby to inwestorom odzyskać Eter, który wnieśli. Korzystanie z tego "Funkcja Split", Użytkownicy mogli również tworzyć coś, co było określane jako plik "Dziecko DAO". Jeśli dołączyło do Ciebie wielu członków DAO, możesz nawet zacząć akceptować inne pomysły na dApps i przeznaczyć pieniądze na ich rozwój.

Jedynym warunkiem, który wymagał utrzymania w całym inteligentnym kontrakcie, było opuszczenie DAO przez członków, nie byliby w stanie wydać swojego eteru przez 28 dni. Jednak wielu programistów podkreśliło to jako potencjalną lukę i szybko poruszyło ten problem. Ich protesty nie zostały jednak potraktowane poważnie przez twórców DAO.

Co może pójść nie tak? Hack DAO

Luki, przed którymi ostrzegały niektóre sektory społeczności Ethereum, zostały wykorzystane pewnego fatalnego dnia w połowie czerwca 2016 r. Komuś udało się z powodzeniem ukraść około jednej trzeciej pieniędzy, które były trzymane w inteligentnym kontrakcie DAO. Dla przedsiębiorczego hakera mogła to być niezła wypłata! Prawie udało im się uciec z Eterem, który był tego wart około 50 milionów dolarów wtedy!

Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób osoba atakująca była w stanie wykorzystać tę lukę.

Jeśli posiadacz tokenów DAO chciał odstąpić od umowy, jedyne, co musiał zrobić, to poprosić o ich usunięcie. Proces był wtedy dwojaki. Po pierwsze, użytkownik otrzymałby monety ETH, które w pierwszej kolejności wniósł do The DAO. Po drugie, transakcja zaktualizowałaby księgę, a całkowita liczba monet w kontrakcie zostałaby ponownie obliczona.

Dowiedz się, czym jest Ethereum Classic

Jednak haker był w stanie stworzyć funkcję, która sprawiała, że ​​proces się powtarzał, zanim księga mogła zostać zaktualizowana. Oznaczało to, że otrzymali wielokrotnie większą kwotę monet ETH, jaką pierwotnie wnieśli.

Proces powtarzał się, aż około jedna trzecia całego eteru przechowywanego w kontrakcie została przekazana hakerowi "Dziecko DAO" kontrakt. To wywołało oburzenie wśród osób śledzących rozwój The DAO.

W tym momencie, jeśli trzymasz kilka monet ETH, możesz panikować. Możesz pomyśleć, że cały system jest zepsuty. Nie martw się. To nie jest. Jak stwierdził wówczas jeden z programistów i współzałożyciel Ethereum: stwierdzenie, że to wina sieci Ethereum za atak na DAO, byłoby jak obwinianie "internet" za każdym razem, gdy witryna napotyka problemy, które powodują jej awarię.

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Co można zrobić z hackowaniem DAO?

Zrozumiałe, ale irracjonalnie, wielu wczesnych inwestorów, którzy sami nie byli programistami ani programistami blockchain, ale słyszeli o ataku DAO, myślało, że Ethereum jest zepsute i rzuciło się, by sprzedać swoje monety. Cena spadła z około 20–13 USD, i wielu twierdziło, że była to śmierć Ethereum.

Ethereum Classic: mapa drogowa ETC.

Jednak ponieważ w inteligentnym kontrakcie była klauzula 28 dni, haker nie mógł w ogóle zrobić ze swoimi 50 milionami dolarów do czasu wygaśnięcia tego terminu. Dało to społeczności Ethereum czas na za) omówić potencjalne rozwiązanie i b) uzupełnij wszelkie potencjalne rozwiązania. Przedstawiono trzy pomysły:

 • Plik "ewolucja drogą doboru naturalnego" podejście – nic nie rób. Zły kod zasługuje na wykorzystanie. Należy to postrzegać jako kosztowną lekcję.
 • Miękki widelec (więcej o tym za chwilę).
 • Hard fork (znowu, wkrótce informacje też na ten temat!)

Poniżej omówię zalety i wady każdego z nich.

Nic nie robić

Plik "nic nie robić" podejście opiera się na ideologii kod jest prawem. Jeśli zrobisz zły kod, powinieneś zostać ukarany. Jeśli chcesz się bawić setkami milionów dolarów z nieprzetestowanym kodem, powinieneś ponieść konsekwencje. Wczesne społeczności kryptowalutowe mające tak silne skłonności do libertarianizmu, nie jest zaskakujące, że ta opcja znalazła takie poparcie.

Miękkie widelce: co to jest miękki widelec?

Ponieważ jest to artykuł skierowany do początkujących, którzy próbują zrozumieć walutę Ethereum Classic, lepiej wyjaśnię, co to znaczy miękki widelec.

Blockchain można zmienić na dwa sposoby. Z za twardy widelec, lub miękki widelec. Miękki rozwidlenie to zmiana reguł sieci, która jest wstecznie kompatybilna. Nie martw się, jeśli to brzmi niesamowicie skomplikowanie, tak naprawdę nie jest!

Pomyśl o tym jak o programie Microsoft Word. Jeśli masz najnowszą wersję MS Word i zapiszesz dokument tekstowy na dysku USB, nadal będzie działał dobrze, gdy zabierzesz go do domu swojego przyjaciela, który może mieć wydanie MS Word 2007. To właśnie rozumiemy przez wsteczną kompatybilność.

Podobnie jak w przykładzie MS Word, zmiany w zasadach łańcucha blokowego, które są cechami nowszego łańcucha, nie będą działać w starszej wersji łańcucha. Na przykład słowa dodane do modułu sprawdzania pisowni MS Word pojawią się jako błędy w starszej wersji oprogramowania, ale nie w nowszej.

Ethereum Classic: cechy ETC.

Pomysł miękkiego rozwidlenia, zastosowany do bałaganu, w którym The DAO zostawił deweloperów Ethereum, oznaczałby, że użytkownik decydował, czy chce uruchomić nowy kod, czy nie. Jednak niezależnie od tego, czy to zrobili, czy nie, nadal mogliby się ze sobą komunikować. Propozycja byłaby teoretycznie, całkowicie zamknij Ether, który ukradł haker. Miękki widelec oznaczałby, że wszystkie bloki zawierające transakcję obejmującą przenoszenie skradzionych monet zostałyby zignorowane.

Pomysł wydawał się fantastyczny na papierze i cieszył się dużym poparciem. Jednak wkrótce członek społeczności zidentyfikował inny potencjalny problem. Miękki rozwidlenie otworzyłby sieć na kolejne potencjalne ryzyko – za "Odmowa usługi" atak.

Jakie ryzyko spowodował atak typu Denial of Service (DoS) z użyciem miękkich wideł?

Górniczy Walidacja transakcji w sieci Ethereum jest nagradzana "gaz". Ta nagroda chroni ich również przed atakami DoS. Aby spamować sieć transakcjami, osoba atakująca musiałaby uwzględnić wiele plików "gaz" dla każdego "imitacja" transakcji, którą utworzyli.

To by to dało drogie zaatakować sieć w taki sposób. Problem z pomysłem soft fork polega na tym, że osoby atakujące mogą spamować sam kontrakt DAO transakcjami. Zmusiłoby to górników do rozwiązania wielu bezsensownych algorytmów i praktycznie nie otrzymaliby za to żadnej nagrody finansowej.

Dowiedz się, czym jest Ethereum Classic

Oznaczało to, że pomysł miękkiego widelca został odrzucony. Ograniczono również liczbę potencjalnych rozwiązań ataku DAO do zaledwie dwóch: nic nie rób i hard fork.

Hard Fork: Co to jest Hard Fork?

Miękki widelec jest wstecznie kompatybilny i twardy widelec nie jest. To jest główna różnica między dwoma sposobami aktualizacji łańcucha bloków Ethereum (lub dowolnego).

Nie ma możliwości zmiany twardego widelca po jego zakończeniu. Jeśli jako górnik nie implementujesz samodzielnie nowego kodu (reguł), nie tylko nie możesz korzystać ze zaktualizowanej wersji oprogramowania, ale nie możesz też w żaden sposób wchodzić w interakcje z nowym łańcuchem bloków lub siecią.

Proponowany hard fork w sieci Ethereum podzieliłby łańcuch bloków w określonym punkcie. Proponowany punkt był tuż przed atakiem DAO. Chodzi o to, że do momentu wybranego punktu stary łańcuch i nowy łańcuch (utworzony przez ciężką pracę) będą identyczny. Po rozwidleniu łańcuch rozdzieliłby się, a każdy nowy łańcuch stałby się niezależny od siebie.

Idea ciężkiej pracy jest taka zwróci wszystkie brakujące fundusze tym, którzy stracili dzięki atakowi DAO. Miał być zakodowany inteligentny kontrakt zwrotu, który pozwoliłby użytkownikom na wycofanie pieniędzy.

Ethereum Split i jego kontrowersje

Pomysł ten był bardzo kontrowersyjny wśród członków społeczności Ethereum. Byli tacy, którzy zabrali "kod jest prawem" stanowisko i powiedział, że celem blockchaina jest niedopuszczenie do kontrolowania go przez jeden organ. W międzyczasie wielu chciało po prostu odzyskać pieniądze.

Ci, którzy to czuli "kod jest prawem" postanowił kontynuować działanie starej wersji oprogramowania, które istniało przed widelcem Ethereum Classic i skutecznie utrzymał stary łańcuch (z atakiem DAO) w stanie nienaruszonym. W międzyczasie ci, którzy wsparli zwrot, zaczęli wydobywać nową sieć i powstały dwie waluty tam, gdzie wcześniej była tylko jedna.

Ethereum Classic: witryna internetowa ETC.

Niezmieniona wersja łańcucha stała się znana jako "Ethereum Classic" (ETC), a nowy, wraz z refundacją ataku DAO, jest teraz znany jako ETH Lub tylko Ethereum. Ta druga sieć ma większość wsparcia społeczności, a także większość głównych programistów projektu. Znajduje to odzwierciedlenie w aktualnej różnicy w kapitalizacja rynkowa między Ethereum i Ethereum Classic po podziale Ethereum.

Czym jest Ethereum Classic?

Jak wspomniałem, oryginalnym łańcuchem był Ethereum Classic, "brodawki i wszystko" że tak powiem. Nie było żadnych zmian, które umożliwiałyby zwrot za atak DAO.

Aktualna cena każdej monety Ethereum Classic to 6,92 $ (stan na 21 sierpnia 2021 r.). Jego kapitalizacja rynkowa wynosi 800 milionów dolarów. Obecnie zajmuje 18 miejsce pod względem całkowitej wartości sieci. Dzięki uprzejmości załączam poniżej również pełny wykres zasobu cyfrowego Coinmarketcap:

Ethereum Classic: arkusz cen ETC.

Chociaż Ethereum Classic jest w dużej mierze tą samą kryptowalutą, co Ethereum (ETH), ma jedną różnicę – większość oryginalnych programistów już nad tym nie pracuje. Założyciele Vitalik Buterin i Gavin Wood zostawili ją na korzyść nowej sieci. Przy tak wielkich nazwiskach prawdopodobnie wydaje się dziwne, że ktoś nadal chciałby mieć coś wspólnego z Ethereum Classic.

Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, ważne jest, aby najpierw dobrze zrozumieć łańcuchy bloków. Najważniejszą i potencjalnie przełomową cechą blockchainów jest to, że działają bez kontroli jakichkolwiek sił związanych z projektem, a co ważniejsze, poza nim.

Dla tych, którzy nadal wspierają ETC, hard fork był wygodnym sposobem ochrony bogatych inwestorów. Stanowiło to przeciwieństwo tego, do czego został zaprojektowany blockchain. Surowe i kontrolujące podejście tych, którzy stracili pieniądze w ataku DAO, było w ogóle nie do przyjęcia.

Ostatecznie kwestia ETC VS ETH sprowadza się do tego, jak bardzo każda osoba ceni niezmienność (brak możliwości zmiany) łańcucha bloków.

Ethereum (ETH)

Jak widać z kapitalizacji rynkowej każdej waluty, społeczność kryptowalut uważa Ethereum za taki prawdziwa wersja łańcucha Ethereum. W chwili pisania tego tekstu wartość sieci absolutnie przewyższa wartość Ethereum Classic.

Cena za ETH jest obecnie tylko niska 400 $. Całkowita kapitalizacja rynkowa sieci jest imponująca 45 miliardów dolarów. To sprawia, że ​​pod względem najcenniejszych sieci kryptowalut zajmuje drugie miejsce po Bitcoinie.

Ponownie zamieściłem poniżej wykres Ethereum. W okolicach czasu podziału Ethereum zobaczysz czerwoną strzałkę.

Ethereum Classic: wykresy cen Ethereum.

Zalety i wady Ethereum Classic i Ethereum

Teraz szybko omówmy niektóre z podstawowych zalet i wad Ethereum i Ethereum Classic.

Ethereum

plusy PRO

✓ Ma większość plików oryginalni programiści Za tym. Są one nadal zgodne z oryginalną mapą drogową.

✓ Hash a wyższa szybkość mieszania niż ETC. Oznacza to, że w sieci jest więcej górników weryfikujących transakcje, co powinno oznaczać, że jest ona bezpieczniejsza.

✓ Ma Enterprise Ethereum Alliance w jego rogu. To grupa największych firm i banków na świecie, które eksperymentują z siecią. Kiedy zaczęto ogłaszać członków EOG, cena Ethereum naprawdę wzrosła.

✓ Można kupić na większości wysokiej klasy giełdy kryptowalut (to znaczy. Coinbase i Binance) i mogą być przechowywane w większości najbezpieczniejszych portfeli kryptograficznych (Ledger Nano S, Trezor, itp.). Należy jednak pamiętać, że wszystko to dotyczy również ETC.

Cons Cons

✗ Podział Ethereum, który stworzył ETH i ETC złamał jedną z głównych zasad łańcucha bloków. Podobno blockchain całkowicie niezmienny (nie można tego zmienić). Gdyby została zmieniona raz, aby zaoszczędzić pieniądze ludzi, to teoretycznie może się powtórzyć. Następnym razem może nie być jednak taka zmiana skupiona na społeczności.

Ethereum Classic

plusy PRO

✓ Pozostał wierny oryginalna wizja tego, czym powinien być blockchain. Jaki jest sens niezmiennej księgi, jeśli można ją zmienić według kaprysu społeczności?

✓ Potencjalnie większy potencjał wzrostu dla inwestorów. Oczywiście jest to inwestycja obarczona wysokim ryzykiem, ale jest kilku wpływowych sponsorów projektu, takich jak Barry Silbert z Grayscale Investment Trust.

Cons Cons

✗ Nie ma EOG, który pracuje nad stworzeniem zdecentralizowanych aplikacji dla swojego łańcucha bloków.

✗ Nie ma już wiodących deweloperów Ethereum, którzy wpadli na pomysł Ethereum.

✗ Niektórzy uważają, że jest on wspierany przez tych, którzy są przeciwni całemu samemu projektowi Ethereum.

Porównaj Ethereum Classic obok innych z innymi

Czy wiedziałeś?

Porównaj Ethereum Classic obok innych z innymi

Wszystkie giełdy kryptowalut mogą wyglądać podobnie do Ciebie, ale są NIE wszystko to samo!

Tak! Pokaż tabelę porównawczą

Wniosek

To jest mój przewodnik po Ethereum Classic. Mamy nadzieję, że teraz wiesz dużo więcej o tym, jak powstały dwie kryptowaluty z Ethereum w tytule.

Wiele omówiliśmy w tym przewodniku, więc podsumujmy. Powinieneś był się nauczyć:

 • Co to jest DAO?
 • Dlaczego DAO zawiodło.
 • Czym są widelce twarde i widelce miękkie.
 • Dlaczego społeczność Ethereum podzieliła się w związku z decyzją o podziale Ethereum.
 • Co to jest Ethereum Classic (ETC)?
 • Co to jest Ethereum (ETH)?
 • Zalety i wady obu.

Mam nadzieję, że ten przewodnik dotyczący 30 najpopularniejszej kryptowaluty okazał się przyjemny i przydatny.

Pamiętaj też – jeśli planujesz zakupić ETC dla siebie, zawsze upewnij się, że tak jest bezpieczne, i że robisz to przez godna zaufania giełda kryptowalut. Idealny plan działania wyglądałby tak:

 1. Rejestracja trwa Coinbase (lub jakakolwiek inna najwyżej oceniana giełda kryptowalut który oferuje ETC jako opcję);
 2. Zakup żądanej ilości monet ETC;
 3. Przechowywanie tych samych monet na jednym z niezawodnych i godnych zaufania portfeli kryptowalut (tj. Ledger Nano S lub Trezor).

Biorąc pod uwagę całą swoją nowo zdobytą wiedzę, która Twoim zdaniem jest ważniejsza – zwrot pieniędzy inwestorom czy utrzymanie niezmienności łańcucha bloków? Chętnie poznamy Twoje przemyślenia na ten temat!

Treści publikowane na tej stronie nie mają na celu udzielania jakichkolwiek porad finansowych, inwestycyjnych, handlowych ani żadnej innej formy. BitDegree.org nie popiera ani nie sugeruje kupna, sprzedaży lub posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty. Przed podjęciem decyzji o inwestycjach finansowych skonsultuj się z doradcą finansowym.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me