EOS vs Ethereum – jaka jest lepsza alternatywa?

Więc słyszałeś o dwóch najpopularniejszych łańcuchach bloków inteligentnych kontraktów, ale chcesz wiedzieć, który jest lepszy w bitwie EOS vs Ethereum? A może chcesz się dowiedzieć, jak wypadają te dwie technologie? Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ powiem ci wszystko, co musisz wiedzieć!

W tym przewodniku EOS vs Ethereum zacznę od wyjaśnienia podstaw każdego projektu, a następnie omówię, jak działa każdy łańcuch bloków. Obejmuje to takie rzeczy, jak czasy transakcji, opłaty transakcyjne i skalowalność.

Następnie przedstawię proste zestawienie, w jaki sposób transakcje są weryfikowane bez strony trzeciej. Będzie to obejmować porównanie między modelem Proof of Work używanym przez Ethereum a modelem Delegated Proof of Stake używanym przez EOS.

Na koniec przedstawię własną opinię na temat tego, co moim zdaniem przyniesie przyszłość dla każdego łańcucha bloków. Tak więc pod koniec czytania mojego przewodnika EOS vs Ethereum będziesz mógł zdecydować, jaka jest najlepsza alternatywa!

Na co czekasz? Zacznijmy od poznania podstaw każdego łańcucha bloków!

Podstawy

Co to jest Ethereum?

Ethereum zostało uruchomione w 2015 roku przez młodego kanadyjsko-rosyjskiego programistę Vitalika Buterina. Jest to platforma typu blockchain, która umożliwia ludziom wysyłanie i otrzymywanie środków bez potrzeby korzystania z pomocy strony trzeciej, takiej jak bank.

Projekt Ethereum stał się pierwszym protokołem blockchain, który zainstalował coś, co nazywa się technologią „inteligentnych kontraktów”, która pozwala nieznajomym uzgodnić środowisko pozbawione zaufania. Technologia opiera się na z góry określonych warunkach i po ich spełnieniu inteligentny kontrakt może automatycznie uwolnić środki bez pomocy pośrednika.

Aby dać ci wyobrażenie o tym, jak duży to ma potencjał, spójrz na następujący przykład.

  1. James jest właścicielem farmy. Decyduje, że chce wykupić ubezpieczenie, jeśli nie będzie padać dłużej niż 7 dni.
  2. Zamiast korzystać z usług strony trzeciej, James decyduje się na zawarcie inteligentnej umowy.
  3. Aby aktywować inteligentny kontrakt, James wpłaca opłatę ubezpieczeniową.
  4. Inteligentna umowa może analizować tysiące stron internetowych, aby sprawdzić historię pogody.
  5. Jeśli nie pada przez 7 dni lub dłużej, inteligentny kontrakt automatycznie zwróci Jamesowi zapłatę. Jeśli pada, James traci składkę na ubezpieczenie.
  6. Wszystko to jest możliwe bez osób trzecich!

Powyższy przykład może przynieść korzyści wielu branżom, w tym bankowości, energetyce, hazardowi, a nawet wyborom politycznym!

Ethereum ma również swoją kryptowalutę zwaną Ether (ETH), którą handluje się na większości giełd kryptowalut. W sumie w obiegu jest nieco ponad 100 milionów monet. Chociaż nie ma ograniczeń co do liczby monet, które można wyemitować, Vitalik Buterin zasugerował, że prawdopodobnie ograniczy tworzenie większej liczby monet.

Podobnie jak Bitcoin, blockchain Ethereum jest zdecentralizowany, co oznacza, że ​​nikt go nie kontroluje. Zapobiega to zmianie lub poprawieniu danych przesyłanych do łańcucha bloków przez jakąkolwiek pojedynczą osobę lub organ.

Zamiast tego transakcje są potwierdzane przez społeczność Ethereum, która w zamian jest nagradzana za wniesienie dodatkowej mocy obliczeniowej. Opowiem o tym bardziej szczegółowo później.

Teraz, gdy znasz już niektóre podstawy Ethereum, w kolejnej części mojego przewodnika EOS vs Ethereum omówimy podstawy EOS!

Co to jest EOS?


EOS jest jedną z wielu alternatyw Ethereum. Jest to zupełnie nowy projekt blockchain, który może również obsługiwać inteligentne kontrakty. Blok. One, firma zlokalizowana na Kajmanach, po raz pierwszy uruchomiła projekt w 2017 roku.

Wiodącym deweloperem pracującym nad tym jest Daniel Larimer, który również założył bardzo udane projekty BitShares i Steem. Inne projekty Larimera odniosły taki sukces, że są teraz warte miliardy dolarów!

Niedawno firma EOS przeszła do historii, kiedy jej roczna pierwsza oferta monet (ICO) zebrała ponad 2,5 miliarda dolarów finansowania. To sprawia, że ​​jest to jedna z największych ICO wszechczasów! Podobnie jak Ethereum, EOS ma również swoją kryptowalutę, której można używać do wysyłania i otrzymywania środków, między portfelem a portfelem.

Ostatecznym celem EOS jest bycie najszybszym, najtańszym i najbardziej skalowalnym blockchainem inteligentnych kontraktów na świecie. W rezultacie chce zdobyć duży procent udziału w rynku Ethereum.

Blockchain EOS jest również zdecentralizowany, co oznacza, że ​​nie jest kontrolowany przez żadną osobę ani podmiot. Podobnie jak w przypadku Ethereum transakcje są weryfikowane przez społeczność.

Co ciekawe, tokeny EOS zostały pierwotnie zbudowane na szczycie łańcucha blokowego Ethereum, co oznacza, że ​​były to tokeny ERC-20. Jednak po uruchomieniu Main-Net w czerwcu 2018 roku zespół zaczął wymieniać je na oficjalne monety EOS, które są teraz obsługiwane przez blockchain EOS.

Według twórców mamy nadzieję, że całkowita podaż monet EOS zostanie początkowo ograniczona do 1 miliarda monet, przy 5% rocznej inflacji. Później wyjaśnię, do czego to służy!

Chociaż EOS i Ethereum brzmią, jakby były bardzo podobne, wyróżniają je wyraźne różnice. Dlatego w kolejnej części mojego przewodnika Ethereum vs EOS przyjrzymy się, jak działają te dwa łańcuchy bloków!

Wydajność

Ethereum

Jako pierwszy i oryginalny blockchain inteligentnych kontraktów, ważne jest, aby zrozumieć, jak obsługuje on transakcje. Po pierwsze, weryfikacja transakcji w publicznym łańcuchu bloków zajmuje średnio 16 sekund.

Obejmuje to przepływ funduszy, a także potwierdzanie inteligentnych kontraktów. Nie ma znaczenia, gdzie znajduje się nadawca i odbiorca, czas transakcji jest zawsze taki sam. To imponujące, ponieważ przetworzenie płatności międzynarodowej przez bank może zająć do trzech dni.

A co z opłatami transakcyjnymi? Kiedy Ethereum zostało po raz pierwszy uruchomione w 2015 roku, sieć mogła zweryfikować transakcję za mniej niż 1 cent. W miarę upływu czasu i coraz więcej osób zaczęło z niego korzystać, liczba ta powoli wzrosła.

Najdroższy okres przypadł na grudzień 2017 r., Kiedy wysłanie transakcji kosztowało średnio 4 dolary. To sprawiło, że Ethereum nie nadawał się do przesyłania małych kwot. Na szczęście od tamtej pory kwota ta została zmniejszona do mniej niż 1 USD, jednak może to łatwo przywrócić, jeśli sieć będzie miała zajęty okres.

Najbardziej niepokojącym problemem dla blockchain Ethereum jest skalowalność transakcji. Skalowalność odnosi się do tego, jak dobrze sieć może obsługiwać wiele transakcji jednocześnie. Na przykład Visa może przetwarzać do 50 000 transakcji na sekundę, a sektor bankowy korzysta z systemów, które potrafią jeszcze więcej!

Eos vs Ethereum

Jednak w przypadku Ethereum blockchain jest w stanie obsłużyć maksymalnie 15 na sekundę. Jest to poważny problem i jeśli nie zostanie rozwiązany, nie zostanie przyjęty na całym świecie. Na szczęście dla inwestorów ETH zespół Ethereum pracuje nad kilkoma różnymi rozwiązaniami tego problemu, które omówię później.

W każdym razie, teraz, gdy wiesz, jak działa Ethereum, kolejna część mojego przewodnika EOS vs Ethereum zajmie się porównaniem EOS!

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

EOS

Zanim przejdę dalej, naprawdę ważne jest, abyś zrozumiał kluczową różnicę w tej dyskusji na temat EOS i Ethereum. Podczas gdy Ethereum jest wysoce ugruntowanym projektem blockchain z w pełni funkcjonalną platformą, EOS wciąż jest na bardzo wczesnym etapie. Jednak zespół ma ogromne ambicje.

Dopóki jednak nie powstanie gotowy produkt, nie ma możliwości zagwarantowania, że ​​osiągną one wszystkie swoje cele. Niemniej jednak przyjrzyjmy się, co chce osiągnąć zespół EOS.

Głównym rynkiem docelowym platformy EOS są aplikacje zdecentralizowane (dApps). Zasadniczo dApps są jak aplikacje internetowe lub mobilne, takie jak YouTube, Facebook i Gmail, ale zamiast mieć scentralizowany punkt kontroli, są zdecentralizowane!

Więcej informacji na temat dApp, Kliknij tutaj przeczytać mój przewodnik!

Ethereum utknął obecnie na poziomie 15 transakcji na sekundę, podczas gdy EOS planuje podnieść poprzeczkę i skalować do milionów transakcji EOS na sekundę. Dzięki temu byłby to nie tylko najbardziej skalowalny łańcuch bloków w branży, ale byłby w stanie obsłużyć każdą rzeczywistą aplikację.

Na przykład, czy wiesz, że ponad 52 000 polubień na Facebooku pojawia się w każdej sekundzie dnia? Każde „polubienie” to pojedyncza transakcja danych, którą system musi przetworzyć. Aplikacja taka jak Facebook byłaby idealna dla EOS, gdyby mogła osiągnąć te cele w zakresie skalowalności.

W chwili pisania tego tekstu w lipcu 2018 r. Firma EOS z powodzeniem zarządzała 1000 transakcji EOS na sekundę. Zespół osiągnął podczas fazy testowej trzy miesiące temu. Jest to już znacznie lepsze niż Ethereum, jednak znacznie brakuje mu ostatecznego celu.

A co z opłatami? Cóż, zgodnie z białą księgą EOS, nie będzie żadnych opłat transakcyjnych do uiszczenia podczas wysyłania i otrzymywania środków! Powodem, dla którego sieć może to zrobić, jest to, że kiedy ludzie pomagają weryfikować transakcje, otrzymują nagrodę w postaci nowo utworzonych monet EOS (omówię to w następnej sekcji).

Biała księga EOS stwierdza również, że blockchain będzie w stanie potwierdzić transakcję jako 99,9% ważną już po 0,25 sekundy, a 100% po 1 sekundzie!

Podsumowując, jeśli EOS może osiągnąć swoje cele w postaci niemal natychmiastowych i bezpłatnych transakcji z możliwością skalowania do milionów, nie ma innego blockchain w branży, który byłby w stanie konkurować.

Oto tabela porównawcza podsumowująca niektóre z dotychczas omawianych kwestii!

Zgoda

Mechanizm

Transakcje

Na sekundę

Rynek

Wartość

Obiegowy

Dostawa

Data rozpoczęcia Zespół Transakcja

Opłaty

EOS DPoS 1000+ 6.9 Bil 896 Mil Czerwca 2017 Blok. Jeden Darmowy
ETH PoW 15 44 Bil 100 mil Lipiec 2015 Ethereum

Fundacja

<1 $

Tak więc, teraz, gdy wiesz, co może zrobić Ethereum i co planuje zrobić EOS, kolejna część mojego przewodnika EOS vs Ethereum zajmie się tym, jak dwa łańcuchy bloków potwierdzają transakcje.

Osiąganie konsensusu

Ethereum

Zanim przejdę dalej, chciałem się tylko upewnić, że rozumiesz, co mam na myśli, mówiąc o „mechanizmie konsensusu”. Ponieważ łańcuchy bloków są zdecentralizowane, mogą weryfikować transakcje bez konieczności korzystania z pośrednika.

Różne łańcuchy bloków osiągają konsensus na różne sposoby. Tak więc wszystkie potwierdzają transakcje jako ważne, ale na różne sposoby.

Mechanizm konsensusu używany przez Ethereum nazywa się Proof of Work i jest taki sam, jak w przypadku innych popularnych łańcuchów bloków, takich jak Bitcoin, Bitcoin Cash i Litecoin. Oto jak to działa:

Blockchain generuje losową łamigłówkę, którą należy rozwiązać, zanim transakcja zostanie potwierdzona. Jednak ta zagadka jest tak trudna, że ​​żaden człowiek nie jest w stanie jej rozwiązać. Zamiast tego wymaga komputera („węzła”) do rozwiązania.

Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć sieć Ethereum, może to zrobić, podłączając urządzenie GPU do sieci. Ci ludzie są znani jako „górnicy”, a tysiące z nich rywalizują o to, by jako pierwsi rozwiązać zagadkę. Niezależnie od tego, które urządzenie dotrze tam jako pierwsze, otrzyma nagrodę Ether!

Chociaż jest to świetny system do utrzymania zdecentralizowanej sieci, istnieje kilka poważnych problemów. Po pierwsze, ponieważ łamigłówka jest tak trudna, wymagana moc obliczeniowa jest wysoka. Oznacza to, że zużywa dużo energii elektrycznej, co jest drogie i szkodliwe dla środowiska.

Ponadto problem skalowalności z 15 transakcjami na sekundę wspomniany wcześniej w tym przewodniku EOS vs Ethereum wynika z ograniczeń Proof of Work.

Dlatego zespół Ethereum planuje zmienić swój mechanizm konsensusu na coś, co nazywa się Proof of Stake. Proof of Stake jest nie tylko lepszy dla środowiska, ale także pozwala sieci przetwarzać więcej transakcji.

Ethereum zamierza również zainstalować dwa nowe protokoły zwane „Sharding” i „Plasma”, które zwiększą liczbę transakcji obsługiwanych przez sieć. Ostatecznie oczekuje się, że rozwiązania te pozwolą Ethereum przetwarzać tysiące transakcji na sekundę.

Teraz, gdy już wiesz, jak przetwarzane są transakcje Ethereum, kolejna część mojego przewodnika EOS vs Ethereum zajmie się tym, jak robi to EOS!

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

EOS

W przeciwieństwie do Ethereum i jego modelu Proof of Work, EOS działa inaczej. Mechanizm konsensusu, który jest używany do obsługi sieci, nazywa się Delegated Proof of Stake (lub DPoS). Co ciekawe, DPoS został wymyślony przez założyciela EOS, Dana Larimera!

Aby wyjaśnić, system Proof of Stake umożliwia każdemu, kto ma określoną ilość monet, pomoc w weryfikacji transakcji w sieci. Szanse na zdobycie nagrody zależą od liczby posiadanych monet.

Na przykład, jeśli posiadasz 5% całkowitej podaży, zasadniczo miałbyś 5% szans na wygranie nagrody za wydobycie za każdym razem, gdy tworzony jest nowy blok.

Z drugiej strony w DPoS posiadanie monet nie pozwala na weryfikację transakcji. Jednak zamiast tego pozwala głosować na „kto” powinien weryfikować transakcje. W pewnym sensie to jak demokracja.

eos vs ethereum

Wzywa się osoby, na które możesz głosować "Blokuj producentów", to są te, które weryfikują transakcje i zdobywają za to nagrody. W sumie za bezpieczeństwo sieci odpowiada 21 producentów bloków.

Jeśli producent bloku nie wykona swojej pracy prawidłowo, zostanie zastąpiony przez innego producenta, który czeka na swoją kolej. To jest jak głosowanie w wyborach w USA. „Czy powinniśmy zatrzymać Donalda Trumpa, czy też zastąpić go kimś lepszym?”

Przechodząc dalej, być może pamiętasz wcześniej w tym przewodniku Ethereum vs EOS, że powiedziałem, że transakcje EOS są bezpłatne. Ale jeśli tak jest, w jaki sposób producenci bloków są wynagradzani za swój czas? Cóż, w tym miejscu robi się ciekawie!

Jak widać na poniższym obrazku, co roku całkowita podaż monet EOS wzrośnie o 5%. Jest to podobne do inflacji w świecie rzeczywistym, w którym bank centralny drukuje więcej pieniędzy. Z tych 5% 1% jest przekazywany producentom bloków jako nagroda za weryfikację transakcji, co oznacza, że ​​użytkownicy nie muszą płacić żadnych opłat transakcyjnych, gdy wysyłają środki.

Wydobywanie Eos vs Ethereum

W każdym razie, chociaż blockchain EOS i jego konsensus DPoS są nadal budowane, ważne jest, aby pamiętać, że BitShares (który również został stworzony przez Dana Larimera) również używa DPoS. Sieć Bitshares może skalować się do 100 000 transakcji na sekundę, więc to dobry znak!

Więc teraz, gdy już wiesz, w jaki sposób każdy łańcuch bloków potwierdza transakcje, w końcowej części mojego przewodnika EOS vs Ethereum zamierzam przekazać Ci moją opinię na temat tego, co przyniesie przyszłość!

EOS vs Ethereum: Co przyniesie przyszłość?

Zanim przejdę dalej do mojego przewodnika EOS vs ETH, chciałem tylko wyjaśnić, że wszelkie przewidywania, które tworzę, to nic innego jak moja osobista opinia. Najważniejsze jest, abyś przeprowadził niezależne badania.

Po pierwsze, bez względu na to, po której stronie jesteś w sporze EOS vs Ethereum, oba projekty radziły sobie dobrze na rynku kryptowalut.

Ethereum to druga najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, zaraz za Bitcoinem. W 2017 roku zwiększyła swoją wartość o ponad 10 000% i osiągnęła rekordowy poziom kapitalizacji rynkowej wynoszący 130 miliardów dolarów. Nie tylko to, ale setki tokenów kryptowalut zostały zbudowane na szczycie łańcucha blokowego Ethereum, a także jest domem dla ponad tysiąca dApps.

Jeśli chodzi o EOS, mimo że jest jeszcze w początkowej fazie, radził sobie wyjątkowo dobrze. Jak wspomniałem wcześniej w moim przewodniku EOS vs Ethereum, projekt zebrał ponad 2,5 miliarda dolarów podczas rocznego ICO.

Podczas ICO inwestorzy kupowali, sprzedawali i handlowali monetą EOS, doprowadzając EOS do kapitalizacji rynkowej przekraczającej 17 miliardów dolarów. Jest to bardzo imponujące w przypadku projektu, który nie wydał jeszcze końcowego produktu.

Jednak EOS jeszcze nie osiągnął czegoś podobnego do tego, co osiągnął Ethereum. Mając to na uwadze, jeśli EOS może osiągnąć swoje cele, będzie to znacznie lepszy blockchain niż Ethereum.

Jeśli EOS może osiągnąć natychmiastowe, bezpłatne i miliony transakcji EOS na sekundę, Ethereum będzie bardzo trudno osiągnąć ten poziom wydajności. Jeśli jednak Ethereum może pomyślnie zaimplementować „Proof of Stake”, „Sharding” i „Plasma”, myślę, że alternatywom Ethereum trudno będzie przejść Ethereum.

Ale podobnie jak EOS, nie ma gwarancji, że uda im się to osiągnąć. Niech to będzie przypomnienie, że rynek kryptowalut jest branżą trudną do przewidzenia, a także jedną z najszybciej zmieniających się branż na świecie!

Tak więc wszystko, co możesz zrobić, to sprawdzać regularne aktualizacje dotyczące postępów w rozwoju obu łańcuchów bloków!

Ethereum vs EOS: Wniosek

I to już koniec mojego przewodnika EOS vs Ethereum. Jak zwykle, mam nadzieję, że sprawiło Ci to przyjemność, ale przede wszystkim – wiedzę!

Jeśli przeczytałeś ten przewodnik od początku do końca, powinieneś teraz wiedzieć, jak działają technicznie łańcuchy bloków EOS i Ethereum, a także co zaplanowali na przyszłość.

Nie tylko to, ale powinieneś także znać różnicę między Proof of Work a Delegated Proof of Stake oraz czym różnią się te dwa algorytmy konsensusu.

Jak wspomniałem wcześniej, debata EOS vs ETH to coś, co dzieli opinie. Rozumiem obie strony sporu, ponieważ chociaż EOS ma potencjał, aby stać się najlepiej działającym blockchainem na świecie, Ethereum jest już drugą najpopularniejszą kryptowalutą w branży. Tak więc trudno jest zadzwonić.

Ostatecznie jednak myślę, że jest to walka technologiczna. Zobaczmy więc, jak dobrze każdy blockchain działa w ciągu roku, wtedy może będziemy w stanie podjąć decyzję.

W każdym razie mam nadzieję, że mój przewodnik pomógł ci wyjaśnić kilka pytań bez odpowiedzi. Teraz, z twoją nowo odkrytą wiedzą, który blockchain wolisz i dlaczego? A może uważasz, że istnieją lepsze alternatywy Ethereum niż EOS? Daj mi znać w sekcji komentarzy poniżej!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map