Litecoin vs Bitcoin: Czy Litecoin jest lepszy niż Bitcoin?

Najpierw Coke vs Pepsi, potem Batman vs Superman, a teraz główne wydarzenie! Litecoin vs Bitcoin!

Dziesięć lat temu nikt nie wiedział, czym jest kryptowaluta. Teraz jest ich tysiące i zamieniają się w bardzo duży biznes. Dwie gwiazdy świata kryptowalut to Bitcoin i Litecoin. Te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane, ale co jest lepsze?

Ten przewodnik Litecoin vs Bitcoin nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej słynnej parze. Dowiesz się, skąd pochodzą, jak działają, ile są warte, a co jest lepsze.

Świat kryptowalut szybko się zmienia, więc nie mamy czasu do stracenia. Idź do lodówki i weź puszkę coli (lub pepsi, albo jest w porządku!) I zaczynajmy.

Krótka historia Litecoina vs Bitcoin

W listopadzie 2008 roku tajemniczy programista Satoshi Nakamoto napisał artykuł. Papier nosił tytuł Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer. Tak właśnie narodziła się kryptowaluta.

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Bitcoin był pierwszą prawdziwą walutą cyfrową. Obiecał przyszłość bez banków. To była przyszłość, w której ludzie mogliby przesyłać sobie pieniądze na całym świecie szybko i bezpiecznie.

W lutym 2011 r. 1 Bitcoin był wart 1 dolara amerykańskiego. W czerwcu wart był 1 Bitcoin 31 Dolary amerykańskie. W ciągu najbliższych kilku lat Bitcoin stawał się coraz bardziej popularny. Jednak nie wszyscy byli zadowoleni ze sposobu, w jaki to działało.

Charlie Lee pomyślał, że Bitcoin mógłby działać lepiej. Postanowił zmienić niektóre zasady Bitcoina. Chciał, aby Bitcoin był szybszy i tańszy. Jego pomysły spowodowały nieporozumienie między użytkownikami Bitcoin.

W kryptowalutach spór między użytkownikami dotyczący zasad waluty nazywany jest widelcem. Jeśli nieporozumienie jest wystarczająco duże, walutę można podzielić na dwie części. Nazywa się to twardym widelcem.

7 listopada 2011 r. Bitcoin podzielił się na dwie części. Hard fork stworzył nową monetę o nazwie Litecoin. Dwa lata później wszystkie Litecoiny na świecie były warte 1 miliard dolarów amerykańskich (USD).

Obie monety są teraz bardzo popularne. Pytasz, który z nich jest najlepszy? Czy można mieć oba, czy jedno zastąpi drugie? To trudne pytania.

Aby odpowiedzieć na te pytania, musisz na kilka sposobów porównać Bitcoin i Litecoin. Poniżej znajduje się tabela głównych różnic między tymi dwiema monetami.

Bitcoin Litecoin
Utworzony 3 stycznia 2009 7 listopada 2011
Stworzone przez Satoshi Nakamoto Charlie Lee
Średni czas transakcji 10 minut 2,5 minuty
Blokowa nagroda za blok 12.5 25
Limit dostaw 21 milionów 84 miliony
Kapitalizacja rynkowa. w USD 153,9 miliarda 9,7 miliarda
Wartość 1 w USD 9088.16 173,55

Dane aktualne na dzień 21.03.2018 r. (coinmarketcap.com)


Nie martw się, jeśli uznasz to za zagmatwane. Pod koniec tego przewodnika zrozumiesz każdą różnicę między Litecoinem a Bitcoinem. Będziesz mógł udzielić własnej odpowiedzi na pytanie, czy Litecoin jest lepszy niż Bitcoin?

W grze Litecoin vs Bitcoin, Litecoin powstał, ponieważ Charlie Lee chciał zmienić sposób działania Bitcoina. To jest pierwsza różnica między nimi, więc zacznijmy od tego…

Runda 1! Ding!

Litecoin vs Bitcoin: Technologia

Cechą szczególną technologii Bitcoin jest jego blockchain. Blockchain to ogromny cyfrowy zapis transakcji. Rekord jest przechowywany w sieci tysięcy komputerów zwanych węzłami.

Użytkownicy mogą przesyłać sobie pieniądze na całym świecie. Nie muszą korzystać z banków ani martwić się wysokimi opłatami i kursami wymiany. Skorzystajmy z przykładu, aby zobaczyć, jak to działa;

Jeśli Michael chce wysłać Jacksonowi 10 Bitcoinów (BTC), transakcja musi zostać zweryfikowana. Weryfikacja oznacza, że ​​sieć musi sprawdzić, czy Michael ma co najmniej 10 BTC, zanim będzie mógł je wysłać. Jeśli więcej niż połowa węzłów w sieci zgadza się, że handel jest legalny, handel może się odbyć i zostanie dodany do łańcucha bloków.

Transakcje są łączone w grupy zwane blokami, zanim zostaną dodane do łańcucha bloków. Węzły weryfikujące bloki otrzymują nagrodę za wykonaną pracę. Nagrodą jest nowa waluta. Na blockchainie Bitcoina nagrodą jest 12,5 nowego BTC. Ten proces nazywa się wydobyciem, ponieważ przypomina trochę kopanie w poszukiwaniu złota!

Wydobywanie bitcoinów jest drogie. Potrzebujesz do tego potężnego komputera, a proces ten zużywa dużo energii elektrycznej. Jest również dość powolny. Dodanie każdego nowego bloku do łańcucha bloków zajmuje około dziesięciu minut. Tutaj do akcji wkraczają Charlie Lee i Litecoin.

Zasady decydujące o tym, jak działa wydobywanie bitcoinów, nazywane są SHA-256. To właśnie te zasady Charlie Lee chciał zmienić. Nowe reguły, które stworzył, nazywają się scrypt. Wydobywanie za pomocą scrypt jest 4 razy szybsze niż SHA-256 i wymaga znacznie mniej energii elektrycznej.

Dodanie każdego nowego bloku transakcji do łańcucha blokowego Litecoin zajmuje tylko 2,5 minuty. Nagrodą za każdy zweryfikowany blok jest 25 nowych Litecoinów (LTC).

Fani Bitcoin twierdzą, że SHA-256 jest bezpieczniejszy niż scrypt. Mówią tak, ponieważ SHA-256 zajmuje więcej czasu i dlatego jest bardziej prawdopodobne, że wykryje błędy. Uważają, że scrypt przyspiesza proces weryfikacji.

Jednak fani Litecoina uważają, że zmiany wprowadzone przez Charliego Lee w zasadach Bitcoin są znacznie lepsze. Ponieważ sprawia, że ​​Litecoin jest tańszą i szybszą platformą. Żaden blockchain nigdy nie został zhakowany.

Jak myślisz, kto ma najlepszą technologię? Mam zamiar dać to Litecoinowi.

Rzućmy okiem na porównanie tych dwóch jako inwestycji…

Runda 2!

Litecoin vs Bitcoin: Inwestycja

Inwestorzy są bardzo podekscytowani kryptowalutą. Niektórzy zarabiają dużo pieniędzy na kryptowalutach. Plik stół poniżej pokazuje zmiany cen Litecoin vs Bitcoin w ciągu ostatnich pięciu lat:

Data 1 Bitcoin 1 litecoin
16 czerwca 2013 100,16 USD 2,07 USD
15 grudnia 2013 849,68 USD 29,39 USD
15 czerwca 2014 568,19 USD 9,79 USD
14 grudnia 2014 347,8 USD 3,48 USD
14 czerwca 2015 r 233,28 USD 1,94 USD
13 grudnia 2015 r 433,85 USD 3,59 USD
19 czerwca 2016 r 752,33 USD 5,54 USD
18 grudnia 2016 r 791,71 USD 3,7 USD
18 czerwca 2017 2,621 USD 45,33 USD
17 grudnia 2017 r 19.528,93 USD 318,89 USD
18 marca 2018 r 7 720,85 USD 148,14 USD

Jak widać, obie monety osiągnęły najwyższą jak dotąd wartość pod koniec 2017 roku. Niektóre krytycy Uważam, że inwestowanie w kryptowaluty teraz to zły pomysł. Uważają, że popularność Bitcoin i Litecoin jest częścią bańki inwestycyjnej.

Uwaga: w bańce inwestycyjnej cena produktu rośnie znacznie wyżej niż jego rzeczywista wartość. Kiedy bąbelki „pękają”, cena produktu spada bardzo szybko!

Fani kryptowalut uważają, że monety będą nadal popularne ze względu na ich zastosowania w świecie rzeczywistym. Pamiętaj, cała ta technologia blockchain jest wciąż nowa, nikt nie wie, jak ważna może się stać.

Kupowanie Bitcoinów jest teraz drogie i nieco ryzykowne. Jako inwestycja może być za późno, aby zacząć kupować Bitcoin. Cena znacznie spadła w tym roku. Jednak Litecoin jest nowszy i nadal może stać się tak popularny jak Bitcoin. Jego wzrost był powolny, ale stały.

Przyszłość jest niepewna dla wszystkich kryptowalut. Nikt nie wie, które monety będą cenne, a które bezwartościowe. Więc, jak myślisz, co będzie bardziej wartościowe w przyszłości, Bitcoin czy Litecoin?

Runda 3!

Litecoin vs Bitcoin: Store of Value

Jeśli coś jest cenne, może zostać wymienione na towary i usługi. Magazyn wartości to coś, co jest nie tylko cenne, ale pozostaje wartościowe. Najbardziej znanym źródłem wartości na świecie jest złoto. Złoto było cenne od setek lat w każdym kraju na świecie, dlatego nazywane jest metalem szlachetnym.

Waluty mogą być również środkami przechowywania wartości. Waluty potężnych krajów, takich jak USA, są lepszymi magazynami wartości niż słabsze, mniej stabilne kraje, takie jak Syria. A co z kryptowalutami?

Kryptowaluty są wciąż nowe. Żaden nie jest zasobem wartościowym jak złoto. Mają jednak potencjał, by stać się magazynami wartości.

Złoto to wielki magazyn wartości, ponieważ jest cenne, a jego ilość na świecie jest ograniczona. Złoto jest odporne na inflację. Oznacza to, że jego wartość nie rośnie ani nie spada zbyt często. Jego wartość jest przewidywalna i niezawodna.

Może to być również prawdą w przypadku Bitcoin i Litecoin. Obaj mają ograniczone zapasy. Zawsze będzie tylko 21 milionów Bitcoinów, a tylko 84 miliony Litecoinów. Oznacza to, że oba mogą stać się dobrymi magazynami wartości.

Bitcoin to najstarsza i najbardziej zaufana kryptowaluta. Najpierw osiągnie również limit podaży. Trzy czwarte całego Bitcoina zostało już wydobyte. Oznacza to, że jego wartość powinna stać się przewidywalna i wiarygodna w najbliższej przyszłości, podobnie jak złoto!

Myślę, że Bitcoin stanie się długoterminowym magazynem wartości przed Litecoinem. Bitcoin wygrywa rundę!

Jednak kryptowaluty to nie tylko środki przechowywania wartości, prawda? Powinieneś móc kupować za ich pomocą, prawda? Zobaczmy, która moneta lepiej jest pieniądzem…

Runda 4!

Litecoin vs Bitcoin: Pieniądze

Kryptowaluta nie zastąpiła jeszcze pieniędzy w Twojej kieszeni. Nie możesz iść do lokalnego supermarketu i zapłacić Litecoinem. Być może wkrótce będzie to możliwe…

Znanych jest całkiem sporo firm które biorą Bitcoin jako płatność. Te firmy obejmują KFC Canada, Expedia.com, OKCupid i Playboy! Czego chcieć więcej!

Jest mniej firm które akceptują Litecoin jako płatność. Chociaż Uber wziął Litecoin jako opłatę w ramach prób w Czechach.

Więc Bitcoin wygrywa? Może nie. Litecoin nie jest tak popularny jak Bitcoin, ale jego technologia może uczynić go lepszą walutą do wydawania pieniędzy. Czas transakcji Litecoin jest cztery razy szybszy niż Bitcoin. Firmy i klienci mogą polubić ten pomysł i zacząć używać Litecoin zamiast Bitcoin.

A może będą? Fani Litecoina często mówią, że czas transakcji Litecoina sprawia, że ​​jest to lepsza waluta, ponieważ jest szybka. Gdybyś próbował wydać Bitcoiny w sklepie, stałbyś przy ladzie przez 10 minut, zanim mógłbyś wyjść! Dzieje się tak, ponieważ łańcuch bloków Bitcoin potrzebuje 10 minut, aby zweryfikować transakcję.

Jednak tak naprawdę nie działa wydawanie bitcoinów. Kiedy wydasz Bitcoiny w sklepie (lub w KFC Canada!), Sklep sprawdzi tylko, czy Twoja płatność jest legalna za pomocą kilku węzłów w systemie. Nie będzie czekać przez pełne dziesięć minut, jakie zajmuje łańcuch blokowy, aby zweryfikować transakcję.

Sprawdzając kilka węzłów, sklep może być prawie pewien, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić. Nazywa się to transakcją z zerowym potwierdzeniem.

To tak, jakby wydawać pieniądze zwykłą kartą bankową. Jeśli dziś kupię czapkę za pomocą karty bankowej, pieniądze opuszczą moje konto do jutra. Sklep z kapeluszami z przyjemnością pozwala mi dzisiaj mieć kapelusz. Dokonał szybkiego sprawdzenia i wie, że mam wystarczająco dużo pieniędzy na koncie, aby zapłacić.

Bitcoin jest bardziej popularny i w wielu miejscach jest traktowany jako płatność. Wykorzystuje również transakcje z zerowym potwierdzeniem, aby przyspieszyć kupowanie. Przepraszamy, fani Litecoina! Bitcoin znów wygrywa!

Dużo mówiłem o technologii i liczbach. Łatwo zapomnieć, dlaczego zaczęły się kryptowaluty. Kryptowaluty zostały wynalezione, aby pomagać ludziom. Ich twórcy chcieli odebrać władzę bankom i rządom. Chcieli przywrócić władzę ludziom na całym świecie.

A więc, co jest bardziej demokratyczne, Litecoin lub Bitcoin?

Runda 5!

Litecoin vs Bitcoin: Demokracja

Główną różnicą między Litecoinem a Bitcoinem jest sposób działania wydobywania na każdej platformie. Jak powiedziałem wcześniej, wydobywanie bitcoinów jest trudniejsze i droższe niż wydobywanie litecoinów. Tak więc, aby wydobywać pieniądze z Bitcoin, potrzebujesz bardzo wydajnego komputera.

Większość ludzi używa specjalnych komputerów zaprojektowanych do wydobywania bitcoinów. Którzy nazywają się górnikami ASIC? Wraz ze wzrostem wartości Bitcoin wydobywanie bitcoinów stało się jego własną branżą. Do wydobywania bitcoinów zostały skonfigurowane całe magazyny. Oznacza to, że nowy Bitcoin trafi do coraz mniejszej liczby osób.

Ryzyko polega na tym, że wysoki procent całkowitej podaży Bitcoin będzie należał do niewielkiej liczby osób i firm. Kryptowaluty mają być inne. Zostały stworzone, aby bardziej równomiernie rozdzielać bogactwo.

Można również argumentować, że ilość energii wykorzystywanej do wydobywania bitcoinów jest szkodliwa dla środowiska.

Charlie Lee wiedział to wszystko, kiedy tworzył Litecoina. Litecoin można wydobywać za pomocą zwykłych komputerów. Koparki ASIC nie mogą być używane do wydobywania Litecoina. Tak więc nowe monety trafiają do szerszej grupy użytkowników.

Litecoin jest bardziej demokratyczny, ponieważ więcej osób może się zaangażować. Ta runda to łatwa wygrana dla Litecoina.

Zanim zdecydujesz, kto jest ogólnym zwycięzcą, spójrzmy, jakie nowe rzeczy robią teraz Bitcoin i Litecoin…

Runda 6!

Litecoin vs Bitcoin: nowe osiągnięcia

Bitcoin vs Litecoin chcą przyspieszyć czas transakcji. Obaj używają tego samego pomysłu, aby to zrobić. Nazywa się Lightning Network. Lightning Network to sposób na weryfikację transakcji z dala od głównego łańcucha bloków. Górnicy będą mieli mniej pracy do wykonania, a cały system będzie działał szybciej.

Lightning Network pozwoli użytkownikom otwierać własne mini-sieci. Sieci te nazywane są kanałami płatności. Transakcje, które mają miejsce w tych sieciach, będą oparte na zasadach zwanych inteligentnymi kontraktami.

Uwaga: inteligentny kontrakt to zestaw warunków, które muszą zostać spełnione, zanim transakcja będzie mogła się wydarzyć.

Mamy nadzieję, że w ten sposób mogą odbywać się tysiące, a nawet miliony transakcji. Korzystanie z tego systemu umożliwiłoby również handel na różnych platformach. Oznacza to, że możesz zmienić swój Bitcoin na Litecoin bez korzystania z giełdy kryptowalut. Co jest świetne, ponieważ giełdy kryptowalut pobierają opłaty i nie są tak bezpieczne jak handel na łańcuchach bloków.

Jeśli chcesz zmienić swój Litecoin na Bitcoin, wszystko, co musisz zrobić, to skonfigurować kanał płatności z użytkownikiem w sieci Bitcoin. Ten rodzaj transakcji nazywa się atomową zamianą. Dopóki obaj użytkownicy będą mieli wystarczającą ilość waluty, aby dokonać wymiany, nastąpi to. Jeśli jeden użytkownik nie ma wystarczającej ilości waluty, to się nie stanie.

Bitcoin i Litecoin zaczęły korzystać z Lightning Network. Jednak niektórzy uważają, że Bitcoin korzystający z Lightning Network zakończy Litecoin. Uważają, że krótsze czasy transakcji Bitcoin sprawią, że Litecoin będzie bezużyteczny.

Nie zgadzam się. Myślę, że wprowadzenie Lightning Network zbliży do siebie obie platformy. Charlie Lee opisane Lightning Network jako pomost między dwiema drogami. Powiedział, że droga Bitcoin jest pełna samochodów, poruszających się powoli. Droga Litecoin jest prawie pusta. Most Lightning Network ułatwi samochodom poruszanie się między dwiema drogami.

Kto wygrywa tę rundę? Jest za wcześnie, by to powiedzieć. Oboje mogą tutaj być zwycięzcami. To remis!

Wiesz już wszystko, co musisz wiedzieć. Litecoin vs Bitcoin: co jest lepsze?

A zwycięzcą jest…

W ciągu sześciu rund ekscytującej rywalizacji Litecoin wygrywa dwie rundy, a Bitcoin wygrywa dwie. Jednak to tylko opinia jednej osoby. Moja opinia nie zmienia faktu, że największą nazwą w kryptowalutach jest wciąż Bitcoin.

Niektórzy uważają, że Bitcoin jest jedyną kryptowalutą, której warto używać. Więc jeśli jesteś jedną z tych osób, pamiętaj o tym, Bitcoin nie może służyć całemu światu. Uważa się, że Bitcoin może obsługiwać tylko około 500 milionów użytkowników. To około 15% światowej populacji. Na rynku jest miejsce na inne monety. Spośród tych innych monet Litecoin jest jednym z najlepszych.

Bitcoin i Litecoin są często porównywane do złota i srebra. Myślę jednak, że bardziej przypominają colę i dietetyczną colę. Niektórzy ludzie uwielbiają colę, inni chcą jej wspaniałego smaku, ale z mniejszą ilością cukru. Cola i dietetyczna cola są na półkach supermarketów na całym świecie. Są tuż obok siebie i prawdopodobnie zawsze będą.

Zostawię cię z zacytować od Charliego Lee: „Litecoin i Bitcoin będą współpracować, aby w przyszłości rozwiązać światowe potrzeby transakcyjne”.

Co myślisz o Litecoin vs Bitcoin? Czy Litecoin jest lepszy niż Bitcoin? Czy myślisz, że ta dwójka może ze sobą współpracować? Daj mi znać!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map