Najlepszy portfel Ethereum

Bitcoin portfele, Ethereum portfele. Chłodnia, gorące przechowywanie. To wszystko jest trochę zagmatwane, prawda? Nie martw się jednak – jestem tutaj, aby pomóc! Stworzyłem ten przewodnik, aby pomóc Ci wybrać najlepszy dla Ciebie portfel Ethereum.

Istnieje wiele różnych rodzajów takich portfeli. Każdy oferuje różne zalety i wady do użytkownika. Niektóre są łatwiejsze w użyciu, ale Mniej bezpieczne. Tymczasem inne są świetne do przechowywania pieniędzy, których nie chcesz używać przez długi czas, ale nie nadają się do codziennego użytku.

W tym przewodniku przyjrzymy się różnym typom dostępnych portfeli ETH: portfele papierowe, portfele online, portfele oprogramowania, portfele sprzętowe, i portfele mobilne. Przyjrzymy się kilku przykładom każdego z nich i porozmawiamy o nich bezpieczeństwo, jak je skonfigurować, i jak łatwe w użyciu.

Po przeczytaniu przewodnika poznasz zalety i wady każdego rodzaju portfela. Będziesz wtedy mógł wybrać najlepszy portfel Ethereum (lub być może, ogólnie najlepszy portfel?) dla Was.

Najlepszy portfel Ethereum: dlaczego bezpieczeństwo jest tak ważne w świecie kryptowalut?

Bezpieczeństwo jest ważne w świecie kryptowalut, ponieważ mamy do czynienia z wartość. W świecie fizycznym zwracamy uwagę na to, jak traktujemy nasze najbardziej wartościowe przedmioty. Tak samo jest w świecie cyfrowym.

W Internecie musimy równie uważać, aby chronić rzeczy, które cenimy. Gdy zostawiasz rower na ruchliwej ulicy, zamykasz go na klucz. Jeśli wprowadzisz swój numer PIN w bankomacie, ukryjesz go przed innymi osobami. Kiedy opuścimy nasze kryptowaluta gdzieś, musimy również upewnić się, że jest odpowiednio zabezpieczony.

Bezpieczeństwo w kryptowalutach Twoja odpowiedzialność – to bardzo ważne! Jest brak banku, z którym można się skontaktować jeśli zostaniesz zhakowany lub zawiodą Twoje zabezpieczenia. Bitcoiny lub Ether nie można zwrócić do nadawcy przez naciśnięcie przycisku tak jak zwykłym przelewem bankowym. W kryptowalutach, gdy monety opuszczą Twój portfel, odeszły na zawsze. Dlatego najlepszy portfel Ethereum musi być bardzo bezpieczny.

Najlepszy portfel Ethereum: telefon z rozrzuconymi monetami Ether.

Kryptowaluta jest wyjątkowa, ponieważ jest zdecentralizowane. Rozumiemy przez to nie ma ani jednego punktu awarii. Nie ma również jednego punktu ataku dla tych, którzy chcą zaszkodzić sieci lub jej użytkownikom. To sprawia, że ​​bezpieczeństwo samego systemu bardzo silny. Dotyczy to również użytkowników, jeśli prawidłowo przechowują swoje monety.

To trwa długo aby haker dostał się do tak silnego systemu bezpieczeństwa. Oznacza to, że cyberprzestępcom lepiej jest próbować się włamać duże magazyny kryptowalut (Jak na przykład wymiany) niż pojedyncze portfele. Wymiany takie jak Binance, Coinbase, i Kraken są świetnymi celami dla hakerów (chociaż wszyscy mają niesamowite systemy bezpieczeństwa, więc nie ma powodu do zmartwień).

Gdy hakerzy włamują się na giełdę, mogą ukraść ogromne ilości pieniędzy. W przeszłości, duże giełdy zostały zhakowane, a użytkownicy stracili pieniądze. W przyszłości może się to powtórzyć.

Najlepszy portfel EthereumNależy pamiętać, że hakowanie nie dotyczy tylko giełd. Użytkownicy tacy jak Ty również mogą mieć zagrożone bezpieczeństwo. Z tego powodu niektóre portfele prywatne oferują lepsze bezpieczeństwo niż inne i dlatego mogą być najlepszymi portfelami Ethereum.

Jednak w dalszej części artykułu omówimy, jak zapobiegać naruszeniom bezpieczeństwa osobistego.


WAŻNY: Klucze prywatne Twojego portfela MUSIEĆ być poufne. Ktokolwiek zna twoje klucze prywatne, może przenieść twoje monety.

Rodzaje portfeli: wybór najlepszego portfela Ether

Miejmy nadzieję, że teraz rozumiesz znaczenie bezpieczeństwa jeśli chodzi o wybór najlepszego portfela kryptowalut. Mając to na uboczu, spójrzmy na niektóre rodzaje portfeli Ether.

Wyjaśnijmy jedną rzecz. Wszystkie rodzaje portfeli, o których wspomnimy obsługują zarówno tokeny Ether, jak i tokeny ERC-20. Zgadza się, portfela Ether można używać jako portfela ERC-20. Fajne hę?

Portfele papierowe

Na razie, portfele papierowe są jeden z najlepszych portfeli Ethereum do długotrwałego przechowywania. Właściwie stworzone są całkowicie offline i niemożliwe dla hakerów. Wysoki poziom bezpieczeństwa portfeli offline Ethereum sprawia, że ​​świetnie nadają się do przechowywania dużych ilości kryptowalut przez długi czas.

Pewnie zastanawiasz się, jak założyć jeden z tych wspaniałych portfeli Ethereum lub ERC-20, prawda? Cóż, najpierw potrzebujesz czysty komputer. Przed utworzeniem nowego portfela najlepiej jest całkowicie usunąć z niego wszystkie dane. Kiedy jest całkowicie czysty, nie podłączaj komputera do Internetu, dopóki nie skończysz tworzyć portfela papierowego.

Najlepszy portfel Ethereum: aplikacja do generowania portfela.

Na drugim komputerze zapisz kopię MyEtherWallet do pamięci USB. Następnie możesz otworzyć stronę internetową na czystym, świeżo wyczyszczonym komputerze i bezpiecznie utworzyć zestaw kluczy do portfela Ethereum. Po utworzeniu możesz wydrukować strony zawierające zarówno klucz publiczny, jak i prywatny.

Na tym etapie nie używaj drukarki bezprzewodowej ani takiej, która może być podłączona do internetu. Warto też wydrukować kilka kopii. Wreszcie, usuń pliki portfela Ethereum z komputera. Możesz teraz normalnie korzystać z komputera.

Po utworzeniu portfela papierowego Ethereum czas pomyśleć o przechowywaniu.

Wybierając miejsce przechowywania portfela, pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego nowego portfela papierowego Ethereum jest osłabiane przez:

  • Ogień i woda: Najlepiej przechowywać więcej niż jedną kopię portfela papierowego w różnych miejscach. Jeśli chcesz trzymać Ether w portfelu przez bardzo długi czas, spójrz na inne sposoby zapisania klucza prywatnego. Jednym pomysłem może być wygraweruj lub stempluj znaki na kawałku metalu. Dzięki temu nie zostanie uszkodzony przez ogień i wodę.
  • Inni ludzie: Jeśli inna osoba może zobaczyć twój klucz prywatny, może użyć twojego Ether. Z tego powodu ważne jest, aby trzymaj to w ukryciu. Najlepszym sposobem na ukrycie tego jest skrytka depozytowa w Twoim banku oraz podobny sejf w domu. Jeśli masz członków rodziny w całym kraju, z którymi możesz zostawić sejf, to też jest dobry pomysł.
  • Siebie: Nie lekceważ klucza prywatnego. To najważniejsza rzecz w każdym portfelu Ethereum. Jeśli przechowujesz go w sejfie, upewnij się, że znasz kod i zostaw kopię klucza zapasowego członkowi rodziny, któremu możesz zaufać i który mieszka daleko.

Nie mogę tego wystarczająco powtórzyć: chroń swój klucz prywatny. Po wprowadzeniu go do komputera lub obejrzeniu go przez inną osobę portfel jest bezużyteczny!

Jeśli tak się stanie, należy zrobić nowy, a wszystkie pieniądze przesłać ze starego. W ten sposób Twój portfel pozostanie najlepszym możliwym portfelem Ethereum!

Zalety portfeli papierowych:

kciuki w górę PRO

Bardzo bezpieczny przy prawidłowym ustawieniu. Jeśli postępowałeś zgodnie z naszymi instrukcjami podczas konfigurowania portfela papierowego Ethereum i bezpiecznie przechowywałeś klucze prywatne, masz teraz jeden z najtrudniejszych do zhakowania portfeli. Gratulacje!

Świetnie nadaje się do dużych ilości eteru. Ponieważ jest tak bezpieczny, możesz zachować spokój, przechowując duże kwoty na papierowym portfelu. Najpierw przetestuj portfel, wysyłając do niego Ether o wartości kilku dolarów. Po potwierdzeniu możesz wysłać resztę.

Całkowicie za darmo. Portfel papierowy Ethereum (tak samo bezpieczny jak każdy inny portfel) można wykonać bez żadnych kosztów.

Wady portfeli papierowych:

kciuk w dół Cons

Trudne w użyciu wielokrotnie. Portfele papierowe są bezużyteczne, jeśli chcesz często wysyłać pieniądze. Za każdym razem, gdy wprowadzasz swój klucz prywatny do komputera online, niszczysz zabezpieczenia swojego portfela i trzeba zrobić kolejny. Twój portfel papierowy jest świetny długotrwałe przechowywanie ale nie do robienia zakupów online!

Konfiguracja zajmuje dużo czasu. Jeśli przechowujesz tylko kilkaset dolarów kryptowaluty, możesz zdecydować, że łatwiejsze w użyciu, ale o niższym poziomie bezpieczeństwa rozwiązanie jest najlepszym portfelem Ethereum dla Ciebie.

Portfele online

Od najbezpieczniejszy rodzaj portfela, to najmniej. Następnie przyjrzymy się Ethereum w Internecie portfele.

Portfele online Ethereum to te, które można znaleźć w scentralizowanych usługach, takich jak giełdy kryptowalut. Oni są najmniej bezpieczny rodzaj portfela. Portfele online Ethereum są przydatne dla handlowców walut cyfrowych i niewiele więcej. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś przechowywać swoje środki w portfelu internetowym przez jak najkrótszy czas.

Istnieje wiele rodzajów portfeli internetowych Ethereum. Oto niektóre z naprawdę dobrych przykładów Binance, Coinbase, Kraken, i Bittrex.

Najlepszy portfel Ethereum: Binance.

Nie ulegaj pokusie, aby zostawić kryptowalutę w portfelu online, jeśli nie jesteś handlowcem. Może się okazać, że jest to łatwe i proste w użyciu… dopóki nie stracisz pieniędzy.

Ważne jest również, aby być tego świadomym witryny wyłudzające informacje podczas korzystania z portfela internetowego. Witryny phishingowe wyglądają jak prawdziwa, ale kradną ważne dane (nazwy użytkownika i hasła). Osoby, które stworzyły stronę phishingową, wykorzystają Twoje dane, aby uzyskać dostęp do Twojego konta i wykraść przechowywaną tam kryptowalutę.

Tabela: Główne cechy portfela Coinbase i portfela Binance

Witryny phishingowe można wykryć z kilka wskazówek. Najpierw sprawdź świadectwo bezpieczeństwa obok Pasek adresu URL. Obok powinno znajdować się zielone słowo (zwykle „bezpieczne” lub nazwa firmy). Powinien również zawierać „https” zamiast „HTTP” na początku adresu URL.

Poszukaj też dziwne litery lub cyfry w adresie URL. Oszuści często używają liter takich jak „ŗ”, „ï” lub „ė”. Czy widzisz dodatkowe kropki nad i pod literami? Tego rodzaju strony phishingowe są powszechne w witrynach związanych z kryptowalutami. Podstępne, hę?

Najlepszy portfel Ethereum: przykład strony phishingowej.

Aby mieć pewność, że nigdy nie odwiedzisz witryny wyłudzającej informacje, wpisz pełny adres URL witryny, z której próbujesz skorzystać. Następnie możesz „dodać do zakładek” stronę w przeglądarce po sprawdzeniu jej bezpieczeństwa. Dzięki temu w przyszłości będziesz odwiedzać tylko bezpieczną witrynę. Użyj również uwierzytelnianie dwuskładnikowe kiedy tylko jest taka możliwość.

Najważniejsze, nie zostawiaj więcej pieniędzy, niż możesz stracić na wymianie. Nawet jeśli nigdy nie odwiedzisz strony phishingowej, giełdy zostaną zhakowane. Gdy znikną, środki na Twoim koncie zostaną utracone na zawsze.

Zalety portfeli online:

kciuki w górę PRO

Idealne dla handlowców. Jeśli portfel online jest oparty na wymianie, wszystkie monety, które możesz kupić na giełdzie, będą miały własne portfele w ramach jednego konta.

Może bardzo szybko sprzedać pozycję. To dobra rzecz, jeśli chcesz zsynchronizować rynek. Jednak może to również prowadzić do złych decyzji i kosztować pieniądze w źle zaplanowanych transakcjach.

Wady portfeli online:

kciuk w dół Cons

Nie posiadasz kluczy prywatnych w portfelu internetowym. Jeśli nie jesteś właścicielem swoich kluczy prywatnych, nie jesteś właścicielem swojego Ether. Jeśli usługa wymiany lub portfela nagle zniknie, Twoje pieniądze również znikną.

Giełdy to dobry cel dla hakerów. Przechowują u nich duże ilości kryptowaluty, a jeśli cyberprzestępca włamie się, będzie to dla nich duża wypłata. Jeśli giełda straci wszystkie pieniądze w wyniku cyberataku, prawdopodobnie stracisz również wszystkie swoje pieniądze.

Portfele programowe

Portfele programowe zapewnić użytkownikom równowagę między bezpieczeństwo i łatwość użycia. Są bezpieczniejsze niż portfele wymiany i jest to łatwiejsze dokonywać powtarzalnych transakcji z nimi niż z papierowymi portfelami. Z tego powodu warto przechowywać ETH, którego chcesz używać dzienne wydatki w portfelu oprogramowania.

Główną zaletą portfela programowego Ethereum nad portfelem online jest to, że przechowujesz swój własny klucz prywatny. Zmniejsza to duże ryzyko być zhakowanym. Jednak nie są one tak bezpieczne, jak portfele papierowe lub sprzętowe.

Najlepszy portfel Ethereum: podgląd aplikacji Exodus.

Portfele oprogramowania można włamać oprogramowanie do keyloggera. Można je również rozbić na użycie złośliwe oprogramowanie która wyszukuje i kopiuje pliki portfela z twojego komputera. Haker może wysłać kopię pliku portfela z Twojego komputera do siebie, a także skopiować hasło używane do korzystania z portfela. Jeśli tak się stanie, mają teraz dostęp do twojego eteru!

Istnieje wiele różnych rodzajów portfeli programowych. Ważne jest, aby wybrać najlepszy dla siebie kod jest otwarte źródło. Dzięki temu społeczność kryptowalut może testować pod kątem błędów i weryfikować, czy kod w portfelu oprogramowania nie wpuści hakerów.

Z portfeli oprogramowania można korzystać na komputerze lub telefonie komórkowym. Możemy polecić następujące portfele stacjonarne Ethereum: Exodus i Jaxx. Później porozmawiamy o używaniu telefonu jako portfela.

Zalety portfeli oprogramowania:

kciuki w górę PRO

Zwykle projekty przyjazne dla użytkownika. Portfele programowe zostały stworzone, aby zapewnić użytkownikom najłatwiejszy sposób korzystania z łańcucha bloków Ethereum. Wysyłanie, odbieranie i importowanie kluczy prywatnych powinno być bardzo proste w przypadku korzystania z dowolnego dobrze znanego portfela oprogramowania.

Łatwy dostęp do Ether i innych walut cyfrowych. Jeśli dokonujesz wielu zakupów od sprzedawców internetowych za pomocą Ether, płatności mogą być wysyłane szybko i łatwo z portfela oprogramowania.

Wady portfela oprogramowania:

kciuk w dół Cons

Złośliwe oprogramowanie i keyloggery są niebezpieczne dla portfeli oprogramowania.

Może sprawić, że użytkownicy będą leniwi z powodu bezpieczeństwa. Kopie zapasowe są potrzebne. Nie wolno ich przechowywać na komputerze. Przechowywanie kopii zapasowych rodzi te same słabości, co portfel papierowy (ogień, woda, inni ludzie). Jeśli twój dysk twardy ulegnie awarii, czy będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich kluczy prywatnych, aby przywrócić portfel na innym komputerze? (Wskazówka: odpowiedź zawsze powinna brzmieć „tak”!)

Portfele mobilne

Niektórzy użytkownicy kryptowalut lubią mieć włączony Ether portfel mobilny. Zapewnia to łatwy sposób na ich przechowywanie, ponieważ mogą używać swojego Ether, gdy są z dala od komputera. Jednak portfele mobilne wiążą się z takim samym ryzykiem jak portfele programowe. Są tak bezpieczne, jak sam telefon komórkowy. Dostępne są zarówno portfele Ethereum Android, jak i iOS Ethereum.

Więc może portfel mobilny to Twój najlepszy portfel Ethereum?

Złośliwe oprogramowanie i keyloggery może zainfekować Twoje urządzenie mobilne. Ponadto, jeśli ktoś zna kod PIN do twojego telefonu, w zależności od rodzaju mobilnego portfela Ether, często może zobaczyć klucz prywatny, nawet jeśli sam portfel jest chroniony hasłem. Z tego powodu w portfelu oprogramowania telefonu komórkowego powinny być przechowywane tylko niewielkie kwoty do codziennego użytku.

Portfele sprzętowe

Jedną z najpopularniejszych metod przechowywania kryptowalut jest sprzęt portfel. Przykłady portfeli sprzętowych Ethereum obejmują KeepKey, Trezor, i seria Ledger. Mają one na celu połączenie bezpieczeństwo portfela papierowego z użytecznością portfela programowego. Osoby, które są ich właścicielami, często mówią, że są to najlepsze portfele Ethereum z możliwych.

Portfel sprzętowy często wygląda jak pendrive. Przechowują Twoje klucze prywatne w środku. Czterocyfrowy kod PIN służy do uzyskiwania dostępu do portfela Ether na urządzeniu. Jeśli portfel sprzętowy zostanie zgubiony lub skradziony, można go przywrócić za pomocą fraza początkowa (24 słowa).

Najlepszy portfel Ethereum: połączenie Ledger z komputerem.

Jedną z ważnych kwestii dotyczących portfeli sprzętowych Ethereum jest to, że tak jest kosztowny. Niektórzy twierdzą, że koszt urządzenia, które odpowiednio zabezpiecza kryptowalutę, jest tego wart. Zgadzam się. Zanim jednak przyjrzymy się lukom w zabezpieczeniach portfela sprzętowego, możemy porozmawiać zalety korzystania z jednego:

✓ Zapewnia znacznie lepsze bezpieczeństwo niż portfel online i nieco lepsze bezpieczeństwo niż portfel programowy.

✓ Umożliwia wysyłanie środków do iz urządzenia. Jednak częste robienie tego zmniejszy jego bezpieczeństwo.

Znaleziono najnowszy kupon portfela księgi:

Luki w zabezpieczeniach portfeli sprzętowych

Chociaż niektórzy uważają, że portfele sprzętowe są najlepszym portfelem Ethereum do przechowywania kryptowaluty, korzystanie z niego ma pewne wady. Nawet jeśli niektóre z tych punktów są mało prawdopodobne, nadal powodują, że urządzenie jest mniej bezpieczne!

Oprogramowanie sprzętowe wymaga zainstalowania. Urządzenie portfela sprzętowego musi korzystać z oprogramowania układowego. Sprytny napastnik może zmusić urządzenie do aktualizacji złośliwym programem lub skopiować dane z urządzenia i wysłać je do hakera.

✗ Komputer używany do uzyskiwania dostępu do Ether w portfelu sprzętowym może być już zainfekowany złym oprogramowaniem. Jeśli użytkownik jest absolutnie pewien, że nie może mieć zainstalowanego złego oprogramowania, nie może nigdy mieć połączenia z Internetem. W takim przypadku sam komputer zapewnia lepsze bezpieczeństwo niż urządzenie portfela sprzętowego Ethereum.

✗ Fraza nasion i pin to najważniejsze informacje. Oba muszą być przechowywane w taki sam sposób, jak klucz prywatny w przypadku innych rozwiązań. Ktoś inny znający twoją frazę początkową jest tak samo zły, jak ktoś inny znający twój klucz prywatny. Mogą uzyskać dostęp do środków w portfelu sprzętowym.

✗ Czy urządzenie zostało zmodyfikowane? Jeśli kupisz portfel sprzętowy od firmy, która go wyprodukowała, to jest to znacznie mniej prawdopodobne. Jednak nadal istnieje możliwość, że ktoś pracujący w firmie dodał złośliwą wersję oprogramowania do urządzenia. Z oczywistych powodów nigdy nie powinieneś kupować portfela sprzętowego od nieznanej osoby lub sklepu.

To tylko niektóre z głównych słabości portfeli sprzętowych, takich jak Trezor i Księga główna seria. Ten post na blogu poda ci więcej informacji do wykorzystania, gdy twój przyjaciel twierdzi, że jego KeepKey jest najwspanialszą rzeczą w historii!

Jak widzisz, żadne rozwiązanie do przechowywania danych nie zapewnia użytkownikom pełnego bezpieczeństwa, aby być jak dotąd absolutnie najlepszym portfelem Ethereum. Istnieje jednak sposób na wzmocnienie bezpieczeństwa Bitcoina lub podobnych kryptowalut. Możesz użyć portfel z wieloma podpisami. Aby wysłać pieniądze z portfela z wieloma podpisami, wiele osób musi poprosić o dostęp do niego przy użyciu różnych danych. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo każdego portfela.

Ponieważ transakcje Ethereum są bardziej złożone niż transakcje Bitcoin, istnieje więcej możliwości dla atakujących. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o portfelach multisig, zajrzyj ten wpis na blogu. Ważne jest to aktualne portfele multisig Ethereum może zostać zhakowany.

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Wniosek

Jeśli zostałeś ze mną, powinieneś teraz wiedzieć wszystko różne rodzaje dostępnych portfeli i który jest dla Ciebie najlepszym portfelem ETH. Znasz luki w zabezpieczeniach każdego z nich i wiesz, do których przypadków użycia najlepiej pasuje każdy z nich. Ostatecznie najlepszy portfel Ethereum będzie zależał od ile chcesz w sklepie i za jaką kwotę czas.

Jeśli dokonałeś dużej inwestycji i chcesz ją zostawić na ponad rok, portfel papierowy będzie najlepszą możliwą decyzją. Nie idź na skróty podczas konfiguracji. Postępuj zgodnie z instrukcjami powyżej, a otrzymasz portfel, który jest tak samo bezpieczny, jak drogi portfel sprzętowy.

Jeśli naprawdę się martwisz lub nie możesz przechowywać kluczy prywatnych w domu zaufanego przyjaciela lub krewnego, możesz użyć pomysł na tłoczenie metalu lub podobne, trwalsze rozwiązanie do nagrywania kluczy prywatnych.

Tabela: wady i zalety Ledger Nano X i Trezor Model T.

Jeśli chcesz przechowywać Ether do codziennego użytku, sprzęt lub portfel oprogramowania ma do zaoferowania właściwą równowagę użyteczności i bezpieczeństwa. Chociaż doskonale nadają się do przechowywania małych i średnich ilości kryptowaluty, nie są zbyt dobre dla dużych kwot.

Wreszcie, jeśli lubisz często handlować, możesz użyć portfel online oparty na wymiana. To najbardziej ryzykowna kategoria. Potencjalne słabości portfela internetowego są znacznie większe niż w przypadku pozostałych typów, o których wspomnieliśmy. Jeśli coś stanie się z samą witryną, możesz pożegnać się ze wszystkimi swoimi funduszami.

Treści publikowane na tej stronie nie mają na celu udzielania jakichkolwiek porad finansowych, inwestycyjnych, handlowych ani żadnej innej formy. BitDegree.org nie popiera ani nie sugeruje kupna, sprzedaży lub posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty. Przed podjęciem decyzji o inwestycjach finansowych skonsultuj się z doradcą finansowym.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map