Token vs Coin: Jaka jest różnica?

Dzisiaj zajmiemy się tematem, który często dezorientuje ludzi, którzy są nowicjuszami w kryptowalutach – token kontra moneta.

Czasami ludzie używają terminu „moneta”, aby odnieść się do tego, co inni nazywają „żetonami”, a „token”, aby odnieść się do tego, co inni nazywają „monetami”. Niektóre osoby będą używać dowolnej nazwy, aby odnieść się do wszystkich obecnie dostępnych zasobów cyfrowych.

Istnieją jednak bardzo duże różnice między monetami kryptograficznymi a tokenami kryptograficznymi, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czym one są!

Ten przewodnik Token vs Coin rozpocznie się od przyjrzenia się, dlaczego te dwa terminy są tak zamieszane. Następnie poda kilka wyjaśnień, czym naprawdę są monety i tokeny, poda przykłady monet i żetonów oraz wyjaśni, w jaki sposób każdy z nich jest używany.

Pod koniec tego przewodnika będziesz w stanie również rozpoznać, czy zasób cyfrowy jest tokenem czy monetą. Właśnie dlatego tu jesteś?

Więc zacznijmy!

Token vs Coin: Co to jest moneta?

Definicja monety cyfrowej to zasób pochodzący z własnego łańcucha blokowego. Pomyśl o Bitcoin, Litecoin lub Ether. Każda z tych monet istnieje na własnym łańcuchu bloków.

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Aby to trochę wyjaśnić:

 • Bitcoin działa i funkcjonuje na łańcuchu bloków Bitcoin
 • Ether działa i działa na łańcuchu blokowym Ethereum
 • NEO obsługuje i obsługuje łańcuch bloków NEO

Transakcje monetami cyfrowymi mogą być dokonywane między osobami. Jednak żadne fizyczne monety nie poruszają się podczas ich wysyłania i odbierania. Wszystkie „monety” istnieją jako dane w gigantycznej globalnej bazie danych. Ta baza danych (lub łańcuch bloków) śledzi wszystkie transakcje i jest sprawdzana i weryfikowana przez komputery na całym świecie.

Szybka wskazówka: Powinienem ci to powiedzieć, zanim będziesz kontynuować czytanie – jeśli nie znasz jeszcze technologii blockchain, przeczytaj nasze Blockchain Explained przewodnik, zanim przeczytasz ten. Ważne jest, aby zrozumieć blockchain, zanim spróbujesz zrozumieć różnicę między monetą a tokenem!

Token vs Coin: Jak używana jest moneta?

Monety cyfrowe są generalnie używane w taki sam sposób, jak monety z prawdziwego życia – jako pieniądze. Możesz myśleć o monetach takich jak Bitcoin, Litecoin i Monero, tak jak o monetach w portfelu lub skarbonce. Często nie służą one żadnemu innemu celowi niż wykorzystanie ich jako pieniędzy. Te monety „tylko gotówkowe” są używane:

 • Aby przesłać pieniądze (możesz za ich pomocą przekazywać i odbierać wartość)
 • Jako magazyn wartości (można je zapisać, a później zamienić na coś pożytecznego)
 • Jako jednostka rozliczeniowa (możesz w nich wyceniać towary lub usługi)

Użyjmy Bitcoina jako przykładu, aby upewnić się, że rozumiesz powyższe stwierdzenia.


 • BTC można używać do płacenia za towary i usługi w całym Internecie, a także w wielu rzeczywistych miejscach.
 • Możesz go przechowywać przez długi czas i nic się z nim nie dzieje. Później możesz go zamienić na coś o równej wartości.
 • Rzeczy, które kupujesz, można również wycenić w BTC.

Poza tymi zastosowaniami pieniężnymi nie ma innego zastosowania dla Bitcoin. Nie można go postawić, aby zarobić więcej Bitcoinów i nie trzeba go używać do obsługi określonej aplikacji. Jest używany jako pieniądze i to wszystko.

Jednak niektóre monety cyfrowe (takie jak Ether, NEO i DASH) mają więcej funkcji, niż tylko są przydatne jako forma pieniądza. Poniżej wymieniłem te zastosowania:

 • Ether (ETH) służy do napędzania transakcji w sieci Ethereum. Tokeny można budować na Ethereum, ale do wysłania tokena nadal wymagany jest Ether. Finansuje koszty wydobycia (opłaca komputery weryfikujące transakcje w sieci Ethereum).
 • NEO (NEO) jest postawiony w portfelu, aby zarobić dywidendę. Ta dywidenda jest znana jako GAS. Tokeny można budować na NEO, tak jak na Ethereum. Wysyłając token w sieci NEO, musisz zapłacić GAS jako opłatę transakcyjną, w taki sam sposób, w jaki Ether jest używany do płacenia opłat Ethereum.
 • Wreszcie, posiadanie wystarczającej liczby Dash (DASH) pozwala użytkownikom głosować nad ważnymi decyzjami dla sieci Dash. Jeśli zasugerowano pomysł ulepszenia sieci DASH, osoby posiadające wystarczającą liczbę Dash mogą głosować, aby zdecydować, czy aktualizacja powinna się odbyć. Te prawa głosu pozwalają posiadaczom DASH mieć wpływ na rozwój projektu.

Uwaga: Dywidendy kryptowalut to monety lub tokeny przyznawane za posiadanie określonego zasobu. Dobrym przykładem jest GAZ NEO. Jest to wypłacane użytkownikom, którzy zostawiają monety w portfelu i postaw je aby zabezpieczyć sieć. Posiadaczowi za to płaci się GAS według ustalonej stawki. Jest dostępny tylko w łańcuchach bloków, które korzystają z konsensusu Proof of Stake (PoS). Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Token vs Coin: Przykłady monet

Wszystkie aktywa cyfrowe o największej kapitalizacji rynkowej są dziś określane jako monety. Jednak nie wszystkie monety mają dużą kapitalizację rynkową. Witryna z cenami branżowymi Coinmarketcap wymienia ponad 900 różnych przykładów monet.

Oczywiście nie będziemy tutaj wymieniać wszystkich cyfrowych monet. Możesz zobaczyć pełną listę na Coinmarketcap. Uwzględniliśmy jednak niektóre z bardziej znanych i ich pasków. Powinno to pomóc w zrozumieniu tego, co mamy na myśli, kiedy używamy terminu „moneta”.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC)

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH)
Litecoin (LTC)Litecoin (LTC)

Ethereum (ETH)

Ethereum (ETH)

Ripple (XRP)

Ripple (XRP)

Cardano (ADA)

Cardano (ADA)

Gwiezdny (XLM)

Gwiezdny (XLM)

NEO (NEO)

NEO (NEO)

NEM (XEM)

NEM (XEM)

Monero (XMR)

Monero (XMR)

Uwaga: Symbol giełdowy to trzy lub cztery litery po nazwie każdego zasobu cyfrowego. Większość giełd odnosi się do monet i tokenów za pomocą ich paska, a nie ich pełnego imienia i nazwiska.

Token vs Coin: Co to jest token

Tokeny często nazywane są cyfrowymi monetami. Jednak to nie jest poprawne. Jest duża różnica!

Tokeny są tworzone na istniejących łańcuchach bloków. W rzeczywistości, dzięki tworzeniu i ułatwianiu inteligentnych kontraktów, najpopularniejszą platformą tokenów blockchain jest Ethereum. Tokeny zbudowane na platformie Ethereum są znane jako tokeny ERC-20.

Istnieją jednak inne, takie jak NEO, Waves, Lisk i Stratis. Chociaż, jak wspomniano powyżej, tokeny na platformie Ethereum są znane jako tokeny ERC-20, NEO używa tokenów znanych jako tokeny NEP-5.

Każdy może stworzyć własny niestandardowy token na jednej z tych platform.

Token vs Coin: Jak powstają tokeny

To zajmuje zaskakująco mało zdolności techniczne, w rzeczywistości. Nie polecałbym tego zupełnie nowicjuszowi, ale komuś z odrobiną doświadczenia w programowaniu nie zajęłoby to tak długo, jak mogłoby się wydawać. Jednak programista musi wydać część natywnych monet na łańcuch blokowy, na którym token jest tworzony.

Na przykład, jeśli token jest tworzony w Ethereum, twórca będzie musiał wydać trochę Ether, aby zmusić górników sieci do zweryfikowania transakcji tokenowej (utworzenie).

Należy pamiętać, że opłaty należy uiścić za wszystkie transakcje tokenami w łańcuchu bloków, a nie tylko za utworzenie tokena. Dlatego każda aplikacja zbudowana na Ethereum musi używać monet Ether do przesyłania tokenów specyficznych dla aplikacji od jednego użytkownika do drugiego lub między aplikacją a użytkownikiem..

To jest to samo, w przypadku gdy transakcje monetami wymagają uiszczenia opłat na rzecz osób zabezpieczających sieć.

Token kontra moneta: ich cel

Większość tokenów istnieje do użytku ze zdecentralizowanymi aplikacjami lub dApps. Kiedy programiści tworzą swój token, mogą zdecydować, ile jednostek chcą wyprodukować i gdzie te nowe tokeny zostaną wysłane po ich utworzeniu. Zapłacą część natywnej kryptowaluty w łańcuchu bloków, na którym tworzą token w tym momencie.

Po utworzeniu tokeny są często używane do aktywacji funkcji aplikacji, dla której zostały zaprojektowane.

Na przykład Musicoin to token, który umożliwia użytkownikom dostęp do różnych funkcji platformy Musicoin. Może to być oglądanie teledysku lub strumieniowe przesyłanie utworu.

Binance (giełda) ma również swój własny token. Gdy użytkownicy handlują z BNB (token Binance), ich opłaty są o 50% niższe.

Niektóre żetony są tworzone w zupełnie innym celu: do reprezentowania rzeczy fizycznej. Załóżmy, że chcesz sprzedać swój dom, korzystając z inteligentnej umowy. Nie możesz fizycznie objąć swojego domu inteligentną umową, prawda? Nie.

Zamiast tego możesz użyć tokena reprezentującego Twój dom.

WePower (WPR) jest dobrym przykładem tokena, który reprezentuje rzecz fizyczną – reprezentuje energię elektryczną. Projekt WePower to aplikacja dApp, która umożliwia użytkownikom kupowanie i sprzedawanie energii elektrycznej w łańcuchu bloków za pomocą inteligentnych kontraktów. Jego żeton (WPR) reprezentuje pewną ilość energii.

Żeton kontra moneta

Token vs Coin: ogromna korzyść z utworzenia tokena

Ponieważ twórca dApp i tokena nie musi tworzyć własnego łańcucha bloków, oszczędza to czas i zasoby. Mogą korzystać z funkcji kryptowaluty w swojej aplikacji, korzystając z bezpieczeństwa natywnego łańcucha blokowego.

Nie tylko czas ich oszczędza – gdyby stworzyli własny łańcuch bloków i monety zamiast dApp i tokenów, musieliby również znaleźć górników, aby zweryfikować swoje transakcje.

Stworzenie silnego łańcucha blokowego, którego nie może być, wymaga wielu górników zaatakowany. Znacznie bardziej sensowne jest, aby wiele komputerów pracowało na jednym wspólnym łańcuchu bloków, na którym może działać kilka aplikacji, zamiast na tysiącach słabych, w większości scentralizowanych łańcuchów bloków.

To po prostu znacznie dłuższy, znacznie droższy proces.

Token kontra moneta: dalsze spojrzenie na działanie tokenów

Tokeny służą do interakcji ze zdecentralizowanymi aplikacjami, które są zbudowane na podstawie różnych łańcuchów bloków. Dobrym przykładem jest Obywatelski. Civic używa tokena o nazwie CVC.

Ich aplikacja śledzi zaszyfrowane tożsamości w łańcuchu bloków Ethereum. Ma na celu zapewnienie tańszego, bardziej niezawodnego i wydajniejszego sposobu sprawdzania tożsamości. Zobaczmy, jak to działa.

Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje, musisz potwierdzać swoją tożsamość w wielu miejscach po drodze. Pierwszą może być linia lotnicza. Jeśli linia lotnicza była partnerem Civic, wyśle ​​Ci kod QR, aby poprosić o informacje o Tobie (podróżującym).

Korzystając z aplikacji Civic, prześlesz swoje dane bezpośrednio do firmy z urządzenia mobilnego. Informacje są przechowywane na urządzeniu, ale są w pełni zaszyfrowane. Zapobiega to kradzieży. Odcisk palca lub skan tęczówki może udowodnić, że jesteś właścicielem otrzymanych danych.

Następnie możesz użyć tego samego urządzenia, aby zweryfikować swoją tożsamość w różnych punktach po drodze (lotnisko, hotel itp.). Każda firma lub organizacja, w której używasz swojej tożsamości cyfrowej, może zweryfikować dane za pomocą łańcucha bloków. Im częściej aplikacja jest używana, tym większe zaufanie stron trzecich do tożsamości cyfrowej przechowywanej w Civic.

Sam token CVC służy do przeprowadzania transakcji w tych usługach związanych z tożsamością. Służy do płacenia weryfikatorom dokumentów tożsamości (bankom, rządom i innym zaufanym źródłom) w celu dokonywania niezbędnych czeków typu „znaj swojego klienta”. Zapisy tego są następnie przechowywane w łańcuchu bloków / bazie danych.

Niektóre CVC są również wysyłane do Ciebie, użytkownika. Ma to zachęcić do korzystania z Civic, ponieważ firmy wymagające weryfikacji dokumentów będą ostatecznie musiały kupić więcej tokenów od użytkowników. Tworzy to gospodarkę, w której każdy jest nagradzany za udział.

Jak widać, żeton Civic działa w sposób wykraczający poza środki pieniężne. Ponadto platforma Civic nie zaakceptowałaby BTC, ETH ani NEO do korzystania z ich usług – to tylko token CVC. Ale każda transakcja oczywiście wymaga też trochę Ether, ponieważ jest zbudowana na blockchainie Ethereum, a górnikom trzeba zapłacić.

Token vs Coin: Security Token, Equity Token lub Utility Token

Na koniec, w naszej definicji tokena, przyjrzyjmy się kilku różnym typom tokenów. Są one znane jako tokeny zabezpieczające lub aktywa, tokeny płatnicze, tokeny kapitałowe i tokeny użytkowe.

W lutym 2018 r. Szwajcarskie organy nadzoru finansowego FINMA opublikowane wytyczne określające, czym są tokeny zabezpieczające lub aktywa, narzędzia lub tokeny płatności. Miało to pomóc im w ustaleniu, jak traktować różne tokeny, biorąc pod uwagę ich legalność:

Token vs Coin Security Token Tokeny bezpieczeństwa – większość tokenów wydawanych przez ICO to tokeny bezpieczeństwa. Osoba, która je kupuje, inwestuje swoje pieniądze w ICO w oczekiwaniu na zysk. Zgodnie z prawem szwajcarskim są one traktowane w taki sam sposób, jak tradycyjne papiery wartościowe. Token vs Coin Equity Token Żetony kapitałowe – jeśli token reprezentuje jakąś akcję lub kapitał firmy, która go emituje, jest to token kapitałowy. Jednak niewiele firm podjęło próbę takiego ICO, ponieważ nie ma wielu wytycznych regulacyjnych dotyczących tego, co jest legalne, a co nie. Token vs Coin Utility Token Żetony narzędziowe – zwane także tokenami aplikacji. Służą do zapewnienia ludziom dostępu do produktu lub usługi. Są również rzadkie, ponieważ oczekuje się, że większość tokenów zyska na wartości w oparciu o ich ograniczoną podaż. Token vs Coin Payment Token Tokeny płatności – tokeny płatnicze nie mają innego celu niż płacenie za towary i usługi.

Kiedy klasyfikowali obecnie dostępne typy tokenów, FINMA uważnie wskazał, że każdy token może należeć do więcej niż jednej kategorii.

Jest prawdopodobne, że więcej organów nadzoru finansowego poda nieco inne definicje, gdy przestrzeń stanie się bardziej ugruntowana. ICO i tokeny to wciąż bardzo nowe koncepcje. To zrozumiałe, że prawo jeszcze nie nadrobiło zaległości.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ICO, zobacz mój Co to jest ICO przewodnik.

Token vs Coin: Wniosek

Powinieneś teraz zrozumieć, co to znaczy, gdy ktoś mówi cyfrową „monetą” i cyfrowym „tokenem”. W końcu nie było to takie zagmatwane, prawda?

Powinieneś teraz znać prostą definicję zarówno monety, jak i tokena: monety są rodzime dla własnego łańcucha blokowego. Chociaż tokeny zostały zbudowane na innym łańcuchu bloków, takim jak Ethereum, NEO lub Waves.

Powinieneś także znać najczęstsze zastosowania zarówno monet, jak i żetonów. Monety są najczęściej używane po prostu jako pieniądze; jednak niektóre monety mają inne zastosowania. Obejmują one wykorzystywanie do zasilania aplikacji, używanie jako stawki do walidacji transakcji w sieci lub do napędzania inteligentnych kontraktów i transakcji tokenowych.

Tymczasem tokeny służą innemu celowi. Jeśli zostały utworzone do użytku w aplikacji dApp, ich przeznaczenie będzie zależało od samej aplikacji. W niektórych przypadkach dotyczą funkcji, takich jak prawa głosu. W innych przypadkach są używane do transakcji w dApp (np. Civic) lub do nagradzania użytkowników takimi rzeczami, jak obniżone opłaty itp. (Np. Binance).

Otrzymałeś wiele przykładów zarówno monet, jak i tokenów, aby pomóc Ci w zrozumieniu tego, co rozumiemy przez każdy termin.

Teraz, gdy znasz już definicję monety i tokena, pomyśl o swoich ulubionych kryptowalutach… czy są to monety czy tokeny? Zapytaj mnie, jeśli nie masz pewności, a ja potwierdzę, które są!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map