Zcash vs Monero – kompletny przewodnik

W tym przewodniku Zcash vs Monero dowiesz się o historii i zespołach obu monet, różnicach między ich celami i aspektami technicznymi, a także będziesz w stanie zdecydować, który z nich wolisz od drugiego. Poniżej opiszę każdą z tych interesujących, ale podobnych walut.

Mamy nadzieję, że pod koniec tego przewodnika Zcash vs Monero będziesz miał solidne zrozumienie wszystkich powyższych punktów. To powinno pomóc Ci zdecydować, który z nich chcesz wykorzystać lub w który chcesz zainwestować.

Jak widać, w tym przewodniku po Monero vs Zcash jest wiele rzeczy do omówienia, więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Kluczowe elementy kryptowalut

Aby rozpocząć ten przewodnik po Zcash vs Monero, najpierw zabiorę Cię z powrotem do okresu, zanim pojawiła się któraś z monet. Kiedy po raz pierwszy uruchomiono łańcuch bloków Bitcoin, pojawiło się wiele artykułów o anonimowej naturze Bitcoina. Była to preferowana waluta używana na ciemnym rynku internetowym, Silk Road.

Ostatni znaleziony kupon Coinbase:

Jedwabny Szlak był pierwszą z wielu usług, które umożliwiały użytkownikom kupowanie nielegalnych towarów i usług w Internecie. Dlatego kluczowe było, aby używana waluta była całkowicie prywatna i niemożliwa do wykrycia. Niestety dla wielu tak nie jest w przypadku Bitcoin.

Ponieważ łańcuch bloków Bitcoin (baza danych transakcji) jest publiczny, można łatwo wyśledzić osoby, które nie używają skomplikowanych dodatkowych środków ochrony prywatności. Przy odrobinie wiedzy i dokładnym przestudiowaniu łańcucha bloków Bitcoin możliwe jest odkrycie tożsamości osób dokonujących transakcji.

Chociaż nadal prawdą jest, że transakcje Bitcoin mogą być prawie całkowicie anonimowe, uczynienie ich tak wymaga wielu dodatkowych kroków bezpieczeństwa. Takie kroki są często zbyt skomplikowane dla przeciętnego użytkownika, a dla twórców zarówno Zcash, jak i Monero potrzebna była inna i bardziej prywatna kryptowaluta.

Po co mimo wszystko anonimowość?

Zanim przejdę do sedna tego artykułu – Zcash kontra Monero – ważne jest, aby omówić, dlaczego ktoś chciałby zachować swoją tożsamość w tajemnicy podczas dokonywania transakcji. Powodów jest wiele. Niektóre są moralnie wątpliwe, a inne znacznie mniej. Powody to:

  • Kupowanie substancji uznawanych za nielegalne w tej części świata, w której żyjesz. Można ich używać w celach leczniczych lub rekreacyjnych. Na przykład marihuana medyczna jest całkowicie legalna w niektórych częściach świata, aw innych nie. Wydaje się dziwne i całkowicie niesprawiedliwe w zglobalizowanym świecie, że strona wyimaginowanej linii na mapie, na której się urodziłeś, powinna decydować o tym, których leków możesz używać. Monety prywatności umożliwiają ludziom dostęp do tych substancji bez konieczności osobistego spotkania z potencjalnie niebezpiecznymi osobami. Chronią tożsamość kupującego podczas dokonywania zakupów.
  • Aby zapłacić za usługi, które umożliwiają działania niezgodne z prawem. Może to być złośliwe oprogramowanie, na przykład oprogramowanie przeznaczone dla hakerów. Może też być niezłośliwy. Niezłośliwe zastosowania anonimowych walut obejmują korzystanie z usług hazardowych w obszarach, w których gry losowe są nielegalne, a nawet płacenie ludziom za usługi związane ze swobodnym przepływem. Na przykład, jeśli homoseksualista chciałby uciec z kraju rządzonego przez uciskający rząd, taki jak Arabia Saudyjska.
  • Fungibility – kolejnym problemem związanym z blockchainem Bitcoina jest to, że można zobaczyć, skąd się wziął Bitcoin. Jest to problem, ponieważ niektórzy sprzedawcy mogą zdecydować się na odrzucenie płatności, jeśli w przeszłości środki były wykorzystywane nielegalnie. To nie jest dobra jakość za pieniądze. Zarówno Monero, jak i Zcash sprawiają, że nikt nie może stwierdzić, czy jednostka którejkolwiek waluty została użyta nielegalnie. Zgodnie z mottem Zcash: „wszystkie monety są sobie równe”.

Porównaj giełdy kryptowalut obok innych

Czy wiedziałeś?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, które giełdy kryptowalut są najlepsze dla Twoich celów handlowych??

Widzieć & porównaj obok siebie giełdy kryptowalut TOP3

Powrót do podstaw…


Teraz, gdy znasz już kilka z wielu powodów, dla których ktoś chciałby używać anonimowej waluty, przyjrzyjmy się bliżej Zcash kontra Monero. Ustaliłem już, że obie monety zapewniają prywatność swoim użytkownikom, ale istnieją inne podobieństwa i różnice między tymi dwoma projektami.

Najpierw przedstawię krótki opis historii każdej kryptowaluty, zanim przyjrzę się bliżej niektórym jej szczegółom.

Monero

Monero powstało w 2014 roku. Wcześniej było znane jako BitMonero. Jednak zostało to szybko skrócone do prostego Monero.

Monero to rozwidlenie wcześniejszej kryptowaluty o nazwie Bytecoin. Jednak pojawiły się kontrowersje dotyczące uruchomienia Bytecoina, ponieważ 80% z niego zostało już wydobyte przed jego wydaniem. Niektórzy deweloperzy i społeczność otaczająca projekt nie zgodzili się z tym. W związku z tym rozwidlili Bytecoin w 2014 roku. Ten fork ostatecznie stał się walutą, która jest obecnie nazywana Monero.

Monero używa innego protokołu dla Bitcoin. Nazywa się CryptoNote. CryptoNote działa poprzez grupowanie wielu transakcji. Uniemożliwia to określenie, do którego z wejść (nadawców) należy każda transakcja. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o usłudze miksowania bitcoinów, to jest trochę jak jedna z nich.

Podobnie jak Bitcoin, Monero polega na Proof of Work w celu weryfikacji transakcji. Proof of Work wymaga użycia mocy obliczeniowej do aktualizacji łańcucha blokowego Monero. Systemy komputerowe zapewniające tę moc do zdobywania nagród w postaci opłat transakcyjnych, a także nowo wybitych monet do tworzenia nowych bloków transakcji.

Zcash

Zcash powstał nieco później niż Monero w 2016 roku. Zaczynał jako projekt znany jako Zerocoin. Szybko zmieniło się to na system Zerocash. Wreszcie stała się wersją kryptowaluty, którą znamy dzisiaj jako Zcash.

Zcash to rozwidlenie bazy kodu Bitcoin. Oznacza to, że bardziej przypomina Bitcoin niż Monero. Jedną z poprawek, które zespół Zcash wprowadził do bazy kodu Bitcoin, było dodanie dowodów o zerowej wiedzy zwanych zk-SNARKS. W ten sposób zapewnia się prywatność osobom dokonującym transakcji z Zcash. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły techniczne, te zk-SNARKS mogą być używane do ukrywania adresów wysyłania i odbierania, a także kwoty transakcji.

W przeciwieństwie do Monero, Zcash nie jest domyślnie prywatny. Użytkownicy muszą zdecydować się na wysyłanie płatności prywatnie. Mogą również wysyłać publiczne płatności. Działają one w bardzo podobny sposób do transakcji Bitcoin.

Zcash oferuje również nagrodę dla samego zespołu. Przez pierwsze cztery lata istnienia (do 2021 r.) 20% nagrody blokowej trafi do deweloperów, inwestorów i fundacji non-profit.

Monero vs Zcash: Fundamental & Specyfikacja techniczna

Aby rozpocząć bezpośrednie porównanie Monero i Zcash, zacznijmy od ich celów.

Cele

Celem zarówno Monero, jak i Zcash jest to, że mają być używane tylko jako waluty. Oznacza to, że twórcy obu projektów zamierzali wykorzystać każdą monetę do dokonywania płatności.

W przypadku Zcash transakcje te mogą być prywatne, jeśli zażąda tego nadawca, lub publiczne, jeśli takie jest jego życzenie. W przypadku Monero transakcje są tylko prywatne.

Celem transakcji prywatnych jest ochrona tożsamości użytkowników z powodów, o których wspomniałem wcześniej. Niektórzy uważają, że mają prawo wykorzystywać swoje pieniądze w sposób wolny od patrzenia na nich przez innych.

Prędkość

Następnie w tym przewodniku Zcash vs Monero przyjrzę się szybkości każdego łańcucha bloków.

Blockchain Monero ma czas blokowania wynoszący dwie minuty. Oznacza to, że nowe bloki są tworzone co dwie minuty. To sprawia, że ​​transakcje są około pięć razy szybsze niż Bitcoin.

Tymczasem Zcash ma czas blokady wynoszący około dwóch i pół minuty. To sprawia, że ​​transakcje są około cztery razy szybsze niż Bitcoin i trochę wolniejsze niż Monero.

W przypadku łańcucha blokowego Zcash prędkość ta zależy od tego, jak zajęta jest sieć. Jeśli wiele osób wysyła transakcje w tym samym czasie co Ty, Twoja transakcja może nie trafić do pierwszego bloku. Włączenie go może zająć kilka bloków. Warto również zauważyć, że prywatne transakcje zajmują znacznie więcej miejsca w każdym bloku. Jeśli sieć przetwarzała tylko transakcje prywatne, prędkość sieci wynosi około sześciu transakcji na sekundę. W porównaniu z nieco ponad 26 transakcjami na sekundę, transakcje wypełniające blok nie wykorzystują dodatkowej anonimowości.

Monero działa trochę inaczej niż to. Ma dynamiczny limit rozmiaru bloku. Oznacza to, że bloki rosną i kurczą się w odpowiedzi na zapotrzebowanie sieci. Rozmiar każdego bloku jest oparty na poprzednich 100 blokach. Oznacza to, że jeśli sieć przetwarza wiele transakcji, rozmiar bloku będzie się powoli zwiększał, dając sieci większą przepustowość. Jest trochę twierdzą, że Monero może obsłużyć 1700 transakcji na sekundę. Jednak to nigdy nie było bliskie przetestowania. Aby tak się stało, wymagania dotyczące pamięci byłyby i tak zbyt duże dla wielu węzłów sieci.

Przyjęcie

Jednym z obszarów, którymi różnią się te dwa projekty dotyczące prywatności, jest poziom ich przyjęcia. Wydaje się, że Monero znalazło większe zastosowanie w ciemnej sieci niż Zcash. Dzieje się tak, ponieważ Monero jest obecnie znacznie łatwiejsze w użyciu niż Zcash. Obecnie istnieje kilka niezawodnych portfeli na tę walutę. Jednak będąc stosunkowo młodą kryptowalutą, z pewnością się to zmieni.

Monero znalazło przypadki użycia w ciemnej sieci, przez nieuczciwe państwa, takie jak Korea Północna, które chcą obejść międzynarodowe sankcje, oraz przez grupy hakerów. Łatwość, z jaką można go wydobywać za pomocą zwykłych systemów komputerowych, doprowadziła również do kilku innych interesujących zastosowań.

Wydobywanie w przeglądarce i Crypto-Jacking

Innym obszarem, w którym Monero znalazło zastosowanie, jest eksploracja w przeglądarce. Dzieje się tak, ponieważ nadal można wydobywać Monero przy użyciu tylko GPU lub procesora. Eksploracja w przeglądarce polega na uruchomieniu oprogramowania do wyszukiwania z przeglądarki internetowej. Jest to bardzo łatwe, chociaż niezbyt wydajne. Jeśli jednak zmusisz setki lub tysiące użytkowników komputerów do korzystania z energii elektrycznej, aby zrobić to za Ciebie, może to być bardzo opłacalne.

Uwaga: CPU to jednostka centralna. Wszystkie komputery mają procesor. Możesz myśleć o tym jak o mózgach komputera. Tymczasem GPU to jednostka przetwarzania grafiki. Zaawansowane komputery do gier używają procesorów graficznych. Są mocniejsze niż procesory i są potrzebne do wyświetlania wysokiej jakości obrazów używanych we współczesnych grach komputerowych. Procesory graficzne mogą wydajniej kopać niż procesory.

Publikowanie online

Dla niektórych wydawców treści eksploracja w trakcie przeglądania stanowi sposób na zarabianie na stronie internetowej bez wymuszania reklam na odwiedzających. Jeśli zostanie jasno określone, że część mocy obliczeniowej osoby odwiedzającej witrynę zostanie wykorzystana do finansowania witryny, nie ma z tego powodu żadnych szkód. Użytkownik może swobodnie decydować, czy chce kontynuować wydobywanie dla witryny, czy nie.

Crypto-Jacking

Niektórzy wydawcy nie są zbyt otwarci, jeśli chodzi o to, że zmuszają użytkowników do wydobywania dla nich kryptowaluty. Ponadto niektóre witryny pobierania mają ukryte oprogramowanie do wydobywania Monero jako część pliku pobieranego przez użytkowników. Oprogramowanie wydobywcze jest używane na komputerze bez zgody właściciela jest znane jako crypto-jacking. Kiedy porównujemy Zcash i Monero, Monero jest preferowane do crypto-jackingu ze względu na jego anonimowe właściwości i fakt, że można go nadal wydobywać przy użyciu procesorów i GPU.

Wydobywanie i działalność charytatywna w przeglądarce

Wreszcie, eksploracja w przeglądarce została wykorzystana do bardziej charytatywnych celów. Organizacja charytatywna dla dzieci UNICEF uruchomiła witrynę internetową o nazwie The Hopepage.  Ideą The Hopepage jest to, że użytkownicy komputerów mogą odwiedzać witrynę i przekazywać część swoich nieużywanych zasobów obliczeniowych na wydobycie Monero dla UNICEF.

Kiedy strona się ładuje, istnieje wyraźna opcja rozpoczęcia wydobywania. Odwiedzający jest następnie pytany, jaką część swojej mocy obliczeniowej chciałby przekazać. Jeśli zadania, które wykonują, wymagają dużej mocy, mogą po prostu przekazać 20%. Lub, jeśli tylko przeglądają jakieś witryny, mogą przekazać do 80% darowizn. W czasie, gdy to piszę, ogromna liczba 18 000 osób przekazywała darowizny na stronie The Hopepage!

Problemy z adopcją

Japońska Agencja Bezpieczeństwa Finansowego (FSA) oświadczyła 18 czerwca 2018 r., Że będzie obowiązywał zakaz używania anonimowych monet. Oprócz Monero i Zcash, celem były również monety takie jak DASH i Augur’s REP. FSA stwierdziło, że powodem ich posunięcia jest próba utrudnienia wykorzystywania kryptowaluty do nielegalnych działań.

Jeśli więcej krajów pójdzie za przykładem Japonii, wskaźniki przyjęcia takich monet koncentrujących się na prywatności mogą znacznie ucierpieć.

Jednym z obszarów, w których Zcash może wygrać z Monero w wojnie o monety prywatności, jest fakt, że transakcje Zcash nie muszą być prywatne. Może to pomóc im uniknąć niektórych potencjalnych problemów regulacyjnych w przyszłości i może pomóc im w przestrzeganiu wymagań „poznaj swojego klienta” w różnych krajach.

Koszt opłat

W chwili pisania tego tekstu średnia opłata za Monero wynosi około 90 centów. Zmieniło się to dramatycznie w odniesieniu do ceny Monero. W najwyższym momencie koszt wysłania Monero wyniósł nieco ponad 20 USD! Monero ma te same problemy ze skalowalnością, co Bitcoin.

Tymczasem średnia opłata za Zcash jest niewiarygodnie niska. To tylko 0,0001 ZEC. W chwili pisania tego tekstu jest to mniej niż 2c! Według Bitinfocharts.com, przez cały okres istnienia Zcasha utrzymywały się na bardzo niskim poziomie.

Średni wykres historyczny transakcji Monero zcash

Skalowalność

Skalowalność Blockchain jest jednym z najpilniejszych problemów, przed którymi stoi cała przestrzeń kryptowalut. Aby cyfrowa waluta naprawdę mogła konkurować z VISA w skali globalnej, sieci muszą być w stanie obsłużyć znacznie większy wolumen transakcji niż obecnie..

Monero próbowało rozwiązać problemy ze skalowalnością za pomocą limitu rozmiaru bloku dynamicznego. Jednak, jak pokazują ogromne opłaty, które poniosła w przeszłości, to nie wystarczy, aby umożliwić korzystanie z sieci całej planecie..

Tymczasem Zcash boryka się z jeszcze gorszymi problemami ze skalowaniem niż Bitcoin. Ponieważ transakcje prywatne zajmują o wiele więcej miejsca w blokach niż Bitcoin, gdyby każdy chciał dokonać anonimowych transakcji, szybko doszłoby do wyścigu o najwyższe opłaty transakcyjne. Tak stało się z Bitcoinem wiosną 2017 roku. Jednak popyt na Zcash jest niewystarczający, aby taki wyścig mógł się obecnie odbyć.

Drużyny

Porównując kryptowaluty, zawsze dobrze jest przyjrzeć się zespołom stojącym za projektami. Dokładnie to omówię w dalszej części tego przewodnika Zcash kontra Monero.

Zespół Monero

Zespół Monero to w dużej mierze tajemnica. Znani są dwaj główni twórcy projektu. Pozostałe działają pod aliasami.

Riccardo „fluffypony” Spagni jest liderem projektu i najbardziej wokalnym twórcą. Spagni mieszka w RPA, gdzie pracuje nad różnymi projektami kryptowalutowymi, w tym Monero. Jest bardzo aktywny na Twitterze pod swoim pseudonimem @fluffypony. Jego wykształcenie to logistyka i informatyka. Oprócz tego ma wieloletnie doświadczenie jako programista.

Do Spagniego dołącza Francisco „ArticMine” Cabañas i długa lista aliasów innych programistów. Ponieważ tak niewiele wiadomo o zespole, będę musiał skrócić tę drugą chwilę!

Zespół Zcash

Tymczasem zespół Zcash jest znacznie bardziej otwarty. Prezesem i założycielem projektu jest Zooko Wilcox. Jest programistą z ponad 20-letnim doświadczeniem w kryptografii i bezpieczeństwie danych. Jest bardzo aktywny na Twitterze pod pseudonimem @zooko.

Do Zooko dołącza doświadczony zespół naukowców. Pierwszy to technik Eli Ben-Sasson. Eli jest szanowanym wykładowcą w Israel Institute of Technology. Jest także ekspertem w projektowaniu i stosowaniu systemów dowodowych.

Następny jest Alessandro Chiesa. Chiesa jest członkiem wydziału informatyki na Uniwersytecie Berkeley. Uczył się do doktoratu. na poziomie Massachusetts Institute of Technology.

Do tych trzech dołącza długi zespół techników i ekspertów informatycznych. Jednak w dużej mierze nieobecny jest zespół marketingowy. Może to ograniczyć potencjalne przyjęcie Zcash w przyszłości.

Co ciekawe, niektóre z największych nazwisk w przestrzeni kryptowalut działają jako doradcy projektu Zcash. Tacy jak Gavin Andresen, Vitalik Buterin, Arthur Breitman i Dana Syracuse wspierają podstawowy zespół.

Dotychczasowa historia rynku

Monero

Monero po raz pierwszy powstało na słynnym rynku kryptowalut niedźwiedzi (pesymistycznym) w 2014 roku. W początkowych latach akcja cenowa w stosunku do dolara pozostawała niezmienna. W żadnym kierunku nie było wielkich ruchów.

Gdy cały rynek kryptowalut zaczął zwyżkować w drugiej połowie 2016 r., Monero również zaczęło przeżywać trend wzrostowy. To przyspieszyło wraz z postępem w 2017 r., A do połowy roku Monero, podobnie jak większość innych aktywów cyfrowych, odnotowało gwałtowny wzrost.

Cena pojedynczej monety Monero osiągnęła szczyt na początku 2018 r. To dorównało wysokim punktom Bitcoina i innych kryptowalut. Najwyższa w historii cena Monero wynosiła blisko 500 USD za monetę.

Od tego czasu trend w dużej mierze spadł, a po drodze pojawiło się kilka „pułapek na byki”. Cena monety Monero w chwili pisania tego tekstu (29 czerwca 2018 r.) Wynosi obecnie około 120 USD.

Możesz zobaczyć całą historię rynkową Monero poniżej.

Wykres cen Monero

Zcash

Historia cen Zcash jest podobna do tej z Monero (i wielu innych kryptowalut, jeśli o to chodzi). Jak widać na poniższym obrazku, po uruchomieniu doświadczył bocznej akcji cenowej. Trend wzrostowy rozpoczął się jednak nieco później niż w przypadku Monero.

W połowie 2017 roku cena zaczęła rosnąć w stosunku do dolara amerykańskiego. Na wykresie ceny widać, że utrzymywała się ona na stałym poziomie z ceną Bitcoina przez cały rok. Wraz ze wzrostem wartości Bitcoin, Zcash również. Kiedy Bitcoin upadł, Zcash też. Dlatego pomarańczowa linia przedstawiająca wyniki Zcash w porównaniu z Bitcoinem pozostaje praktycznie płaska przez cały okres istnienia monety..

Możesz zobaczyć pełną historię ceny Zcash poniżej.

Zcash vs Monero: Tabela porównawcza

Założony Całkowita podaż końcowa Łączna liczba jednostek w momencie pisania Aktualna cena w USD Najwyższy w historii USD Algorytm wydobywczy Czas blokowy Górnictwo Transakcje na sekundę
Monero Kwiecień 2014 18 400 000 (+ 0,3 XMR / minutę) 16 180 000 119,98 $ 494 $ CryptoNote 2 minuty GPU / procesor Teoretycznie nieograniczone
Zcash Październik 2016 21 000 000 4 240 000 150,79 $ 876 $ Equihash 2,5 minuty GPU / procesor Między 6 a 26

Zcash vs Monero: Podsumowanie

Więc to jest to. Ten przewodnik Zcash vs Monero jest gotowy! Mam nadzieję, że okazał się zabawny i pouczający. W przewodniku omówiłem ładunki. Prawdopodobnie najlepiej jest szybko podsumować to, czego powinieneś się nauczyć:

  • Podstawy Zcash vs Monero.
  • Cele Zcash i Monero.
  • Ich prędkość transakcji.
  • Przyjęcie Zcash i Monero.
  • Problemy ze skalowalnością, przed którymi stoi każdy zespół.
  • Historia rynkowa Zcash vs Monero.

Skoro już wszystko skończyliśmy, co myślisz o Zcash kontra Monero? Czy uważasz, że w przyszłości jedna moneta stanie się monetą umożliwiającą ochronę prywatności? A może myślisz, że ta dwójka może istnieć razem? Chętnie poznamy Twoje myśli!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map