Akıllı Sözleşme Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yıl 2021 – aşina olmayanlar bile blok zinciri muhtemelen duymuşlardır Ethereum. Ethereum ikinci en büyük kripto para kocaman piyasa değeri üstü 44 milyar $. Ethereum’u tam olarak anlamak için, ne olduğunu tam olarak anlamalıyız. akıllı bir sözleşme.

Ethereum sadece bir para birimi değildir; aynı zamanda diğer blockchain uygulamalarının üzerine inşa edilmesine izin veren bir platform. Ethereum platformu, Eter, hangisi için kullanılır işlemler için ödeme.

Ethereum blok zinciri şu şekilde çalışır: Bitcoin blok zinciri; bilgisayarlardan (veya düğümlerden) oluşan bir ağ, işlemleri onaylar ağda.

Ether, normal bir kripto para biriminden daha çok yakıt gibi çalışır. Arabanız için benzine veya dizele ihtiyacınız olduğu gibi, Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmeleri ve uygulamaları çalıştırın.

Ethereum’un gördüğü popülaritenin artması nedeniyle (bu, herhangi bir kripto değişim platformu orada), ‘akıllı sözleşme nedir?’ son zamanlarda kripto alanında en çok sorulan sorulardan biri haline geldi.

Not: Çok miktarda ETH paranız varsa, bunları içeride tuttuğunuzdan emin olmalısınız. güvenli kripto para cüzdanları. Önerilen seçenekler şunları içerir: Ledger Nano S, Coinbase ve Trezor Model T.

Ancak, henüz sahip değilseniz ve satın almak istiyorsanız, bunu şu adresten yapmanız önerilir: Basit – Kredi kartınızla kripto para satın almanın hızlı ve güvenli yolu.

Peki, akıllı sözleşme nedir? Peki, daha derinlemesine bir göz atalım.

Akıllı Sözleşme Nedir: Bu Kılavuzda Neler Bulacaksınız

Bu kılavuzun amacı, akıllı sözleşmenin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olmak ve akıllı sözleşmeler nasıl çalışır.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

onu anlıyorum "akıllı sözleşmeler ”görünebilir kafa karıştırıcı Başta. Onları açıkladığımda, düşündüğünüzden daha basit olduklarını anlayacaksınız..

Bunun sonunda "Akıllı Sözleşme Açıklaması" kılavuzu, “akıllı sözleşme nedir?” tekrar. Akıllı sözleşmelerin nasıl ve neden başladığını, kullandığı kodu, nasıl kullanılabileceğini ve toplumu neden sonsuza dek değiştirebileceğini anlayacaksınız!

Daha teknik konulara geçmeden önce, şu konularda konuşmak önemlidir: akıllı sözleşmelerin tarihi. Akıllı sözleşmelerin neden ve nasıl oluşturulduğunu bilmek, blockchain dünyasındaki amacını anlamayı kolaylaştırır..


Akıllı Sözleşmeler Ne Zaman İcat Edildi??

1994 yılında, Nick Szabo (a kriptograf), fikriyle geldi sözleşmeleri bilgisayar kodu biçiminde kaydedebilme. Bu sözleşme otomatik olarak etkinleştirildi belirli koşullar karşılandığında. Bu fikir, güvenilir üçüncü taraf şirketlere (bankalar gibi) olan ihtiyacı potansiyel olarak ortadan kaldırabilir..

Yine de neden? Cevap basit – çünkü işlem yaparken artık güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyacınız yok. Bunun yerine, sözleşmeler (veya işlemler) kendi kendini idam eden tamamen bilgisayarlar tarafından kontrol edilen güvenilir bir ağda.

Akıllı sözleşme nedir: sözleşme imzalayan kişi.

Harika fikir, değil mi? Szabo bu fikir üzerinde uzun yıllar çalıştı ve hatta “Akıllı Sözleşmeler: Dijital Serbest Piyasalar için Yapı Taşları“. Sorun, 1994 yılında blockchain teknolojisinin mevcut olmamasıydı..

Ama şimdi yapıyor!

2009’da Bitcoin, blockchain teknolojisinin ilk kullanımını başlattı. 2015 yılında Ethereum, adında zeki bir genç adam tarafından kuruldu. Vitalik Buterin, ve çalışan ilk akıllı sözleşmeleri tanıttı.

(Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, "Blockchain Açıklaması" kılavuz.)

Akıllı Sözleşme Nedir?

Size sadece akıllı sözleşmenin ne olduğunu öğretmek istemiyorum, aynı zamanda verilen bilgileri de hatırlamanızı istiyorum. Yani bunu yapmak için vurguladım üç anahtar nokta akıllı sözleşmenin ne olduğunu okuyup hatırlamaya çalışmanız gerektiğini:

Akıllı Sözleşme nedir

Akıllı bir sözleşme iki kişi arasında bilgisayar kodu şeklinde bir anlaşma. Blok zincirinde çalışırlar, bu nedenle herkese açık bir veritabanında saklanırlar ve değiştirilemezler..

Akıllı Sözleşme nedir 2

Akıllı bir sözleşmede gerçekleşen işlemler blok zinciri tarafından işlenir, bu, üçüncü bir taraf olmadan otomatik olarak gönderilebilecekleri anlamına gelir. Bu, güvenilecek kimse olmadığı anlamına gelir!

Akıllı Sözleşme nedir 3

İşlemler yalnızca gerçekleşir anlaşmadaki şartlar karşılandığında – üçüncü taraf yok, bu yüzden güven ile ilgili bir sorun yok.

Akıllı Sözleşme Nasıl Çalışır??

Evet, o zaman akıllı sözleşmeler nasıl çalışır??

Cevabı bulmak için akıllı bir sözleşmenin nasıl kullanılabileceğine bakalım:

John’un, Mike’ın evini satın almak istediğini hayal edelim. Bu anlaşma, akıllı bir sözleşme kullanılarak Ethereum blok zinciri üzerinde oluşturulmuştur. Bu akıllı sözleşme, John ve Mike arasındaki bir anlaşmayı içerir.

En basit ifadeyle, anlaşma şöyle görünecektir: “John, Mike 300 Ether’i ödediğinde, SONRA John evin sahipliğini alacak”.

Akıllı Sözleşme Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu akıllı sözleşme anlaşması bir kez yürürlüğe girdikten sonra değiştirilemez – yani John, ev için Mike 300 Ether ödeyebilir..

Bu senaryoda akıllı bir sözleşme kullanılmasa, Mike ve John üçüncü taraf şirketlere çok fazla ücret ödemek zorunda kalacaktı. Banka, bir avukat ve bir ev komisyoncusu dahil.

Harika, değil mi? Daha fazla yok komisyonlar ve daha fazla yok gecikmeler bir avukat ve komisyoncunun anlaşmayı işleme koymasını beklemek! Bu, akıllı bir sözleşmenin nasıl kullanılabileceğine dair birçok örnekten sadece biridir..

Akıllı sözleşmeler, sözleşmenin koşulları karşılandığında otomatik olarak yürütülür. Bu, banka, komisyoncu veya hükümet gibi üçüncü bir tarafa gerek olmadığı anlamına gelir..

Bu nasıl mümkün olabilir?

Daha önce de belirtildiği gibi, bizde blok zinciri Teşekkür. Blockchain teknolojisi sayesinde, yapabiliyoruz ademi merkezileştirmek adil ve güvensiz olmaları için akıllı sözleşmeler. Ademi merkeziyetçilikle bunu kastediyorum tek bir merkezi parti tarafından kontrol edilmiyorlar (banka, komisyoncu veya hükümet vb. gibi).

Blok zinciri, birçok farklı kişiye ait olan birçok bilgisayar (‘düğümler’ adı verilir) tarafından çalıştırılan paylaşılan bir veritabanıdır. Bu nedenle, tek bir kişi veya şirketin kontrolü yoktur..

Akıllı sözleşme nedir: bir bilgisayarı hackleyen bir bilgisayar korsanı.

Anlamı onun kesmek neredeyse imkansız – Hacker, blok zincirine veya üzerinde çalışan akıllı sözleşmelere saldırmak istiyorsa, düğümlerin yarısından fazlasını hacklemelidir. Bu nedenle akıllı sözleşmeler, güvenli ve otomatik olarak koş kimse onları değiştiremez! Artık akıllı sözleşmenin ne olduğu hakkında daha fazla şey biliyorsunuz!

Şu Anda Kullanılmakta Olan Akıllı Sözleşmeler Nelerdir??

Daha önce söylediğim gibi, Mike & John’un ev satışı, akıllı sözleşmelerin kullanılabileceği tek senaryo değil. Akıllı kişiler herhangi bir işlem türü için kullanılabilir – finansal olması gerekmez.

Akıllı sözleşmeler için olasılıklar sonsuzdur. Zaten için kullanılıyorlar finansal ticaret ve hizmetler, sigorta, kredi yetkisi, yasal süreçler, ve hatta kitle fonlaması anlaşmaları (ICO’lar).

Akıllı sözleşmelerin halihazırda belirli sektörlere nasıl fayda sağladığına ve gelecekte diğer sektörlere nasıl fayda sağlayacağına bakalım …

Sigorta şirketleri

İki sigorta şirketi, Atlas Sigortası Malta’da ve Axa Fransa’da 2017’de akıllı sözleşmeleri test ettiler. Uçuşlarının gecikmesi durumunda havayolu müşterilerini telafi eden prototipleri vardı..

Bir örnek görelim:

John, NYC’den Los Angeles’a uçmak üzere. Axa Insurance akıllı sözleşmesine 5 dolar değerinde kripto para gönderiyor ve uçuş numarasını veriyor. Axa, akıllı sözleşmeye 95 dolar gönderiyor. Yani, akıllı sözleşmede 100 dolar var.

John’un uçuşu zamanında gerçekleşirse, Axa akıllı sözleşmeden 100 $ ‘a gönderilir. Ancak uçak gecikirse akıllı sözleşmeden John’a 100 dolar gönderilir. Herşey otomatik.

Bu, çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlar. Bu aynı zamanda John’un, uçuşunun gecikmesi durumunda AXA’nın kendisine kararlaştırılan tutarı ödeyeceğine güvenmek zorunda olmadığı anlamına gelir – geç olursa akıllı sözleşmenin anında tazminatını (100 $) göndereceğini bilir..

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Sağlık Sistemleri

Sağlık sistemleri, akıllı sözleşmeleri kullanarak verileri kaydedin ve güvenli bir şekilde aktarın.

Akıllı sözleşme nedir: Genomik bir Blockchain ağı EncrypGen.

Tıp endüstrisinde, benzerleri tarafından kullanılan akıllı sözleşmelerin örneklerini şimdiden görebiliyoruz. EncrypGen. Bu, akıllı sözleşmeleri kullanan bir uygulamadır. hasta verilerini güvenli bir şekilde aktarın, üçüncü şahıslardan erişime izin verilmemesi.

Bu yoldan, hastalar kendi verilerinin kontrolündedir. Araştırmacılar hasta verilerini kullanmak isterlerse, bunun bedelini ödemeleri gerekir. Sadece bu da değil, hasta onlara satıp satmayacağına karar vermelidir..

Hükümetler

Hükümetler için, blockchain üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler, oylama sistemlerini tamamen güvensiz ve çok daha güvenli hale getirin.

Akıllı sözleşme nedir: güvenli ve şeffaf bir çevrimiçi çözüm.

Gibi uygulamalar FollowMyVote akıllı sözleşmeleri ve blockchain teknolojisini kullanarak oyları dolandırıcılıktan korumak. Oylama işlemi blok zincirine yazıldığında değiştirilemez. Oylama bittiğinde, akıllı sözleşme, oylamayı kazanan kişiyi temsil eden bir adrese bir jeton gönderecektir..

Bu şekilde, oylama her zaman adildir, yani kazanan her zaman doğrudur.

Şirket yönetimi

İşletmeler faydalanabilir kitlesel akıllı sözleşmelerden. Personele maaş bordrolarını yürütmeleri için ödeme yapmak yerine akıllı sözleşmeler kullanabilirler..

İşletmeler, tarih 28.03.18 OLDUĞUNDA, İşletme John 2 ETH’yi gönderdiğinde akıllı bir sözleşme kurabilir. Bu, John’a her zaman zamanında ödeme yapılacağı ve asla eksik maaş almayacağı anlamına gelir. İşletme faydalıdır, çünkü hepsi otomatiktir ve onlara çok fazla zaman ve para kazandırır!

ICO’lar

Blok zincirini kullanan kendi projenizi başlatmak istiyorsanız, projenizi daha önce gördüğümüz gibi Ethereum blok zinciri üzerinde oluşturabilirsiniz. Ancak, biraz paraya ihtiyacınız olacak!

İhtiyacınız olan parayı nasıl elde edeceksiniz? Hoşgeldiniz ICO’lar.

Bir ICO (İlk Para Teklifi) dır-dir bir kitle fonlaması sistemi blockchain teknolojisini kullanan yeni uygulamalar için. Akıllı bir sözleşme oluşturursunuz ve bir jeton bu akıllı sözleşme için. Simgenizi ABC olarak adlandırdığınızı varsayalım.

Projenizi başlatmak ve uygulamanızı oluşturmak için 10.000.000 $ toplamak istiyorsunuz – 10.000.000 $ ‘ın 10.000 Ether’e eşit olduğunu hayal edelim. Akıllı sözleşmeye 100.000 ABC jetonu koyacağınıza ve her bir ABC jetonunun 0,1 Ether değerinde olacağına karar veriyorsunuz..

Bu şekilde, 100.000 ABC tokeninin tamamını satarsanız, ihtiyacınız olan 10.000 Ether’e sahip olursunuz çünkü 100.000 x 0.1 = 10.000.

Şimdi, akıllı sözleşmede şöyle bir şey yazacaksınız: Akıllı sözleşmeye 0,1 ETH gönderilirse, SONRA akıllı sözleşme, 0,1 ETH’yi gönderen adrese 1 ABC gönderir. Bu şekilde, ICO’ya katkıda bulunan kişiler her zaman doğru miktarda ABC belirteci alır..

Hatırlamak! Kripto para birimlerinizi içeride tutmak çok önemlidir güvenli cüzdanlar. En çok önerilen seçenekler vardır Ledger Nano S, Coinbase ve Trezor.

İnsanlar neden ABC jetonunu satın almak istesinler??

İnsanların ICO’lardan token satın almasının en yaygın iki nedeni şunlardır:

  1. Jeton, oluşturulduktan sonra uygulamada kullanılabilir;
  2. Proje daha popüler hale geldiğinde jetonun fiyatı artabilir.

ICO’ları şöyle düşünebilirsiniz: blockchain versiyonu Kickstarter. Anahtar fark şudur: güvenli bir şekilde tüm kitle satış sürecini otomatikleştirir yol.

Akıllı Sözleşmeler Nasıl Oluşturulur?

Akıllı sözleşmeler oluşturulabilir birden çok blok zinciri platformunda, Ethereum ve NEO dahil. Ethereum, geliştiriciler için en popüler seçim olduğundan, size Ethereum’un akıllı sözleşmelerinden bahsedeceğim.

Akıllı sözleşmeler geliştirildi Ethereum’un orijinal kodlama dilini kullanarak, aranan Sağlamlık.

Solidity öğrenmek istiyorsanız, deneyebilirsiniz. Uzay Köpekler interaktif Solidity öğreticisi! Solidity’yi öğrenmenin eğlenceli ve arkadaşça bir yolu. Kurstaki adımları takip ederek kendi Solidity oyununuzu yaratacaksınız.!

Akıllı sözleşme nedir: BitDegree'de Space Doggos kursu.

Sonuç

Bunu verdiğim örneklerden görebilirsiniz akıllı sözleşmeler aracıların yerini almaya başladı bile. Bunun gelecekteki uygulamalar için sahip olduğu potansiyeli de gördük – John ve Mike’ın ev satışını hatırlıyor musunuz? Bir emlakçıya, avukata veya bankaya ihtiyaçları yoktu, değil mi??

Öyleyse, akıllı sözleşmeler amacını yerine getirirse, belki bir gün aracısız bir dünyada yaşarız..

O zaman ne olur?

Aracısız olmanın en iyi yanı, çok para biriktiriyoruz. Sadece bu da değil, artık kimseye güvenmemize de gerek kalmayacak..

Yine de potansiyel bir dezavantaj var: insanlar işlerini kaybedebilir. Aracı, tıpkı sizin ve benim gibi gerçek bir kişidir. Neden birisi akıllı bir sözleşme kullanarak ücretsiz olarak yapılabilecek bir işi yapması için bir çalışana ödeme yapsın?? Yapmazlardı.

Elbette, kimse geleceğin ne getireceğini bilmiyor. Yapabileceğimiz tek şey tahmin etmek ve tahmin etmek, ancak tüm olası sonuçlar için hazırlıklı olmalıyız.

Gördüğünüz gibi, akıllı sözleşmeler dünyayı komisyonsuz daha iyi bir yer haline getirebilir. Bu olabilir dolandırıcılığı azaltmak, gecikmeler, ve birçok şeyin toplam maliyeti. Ancak teknolojiyi daha da ilerlettikçe belirli işlere olan ihtiyacı ortadan kaldırıyoruz. Artık bu kılavuzu okuduğunuza göre, altın soruyu yanıtlarken rahat olmalısınız: ‘Akıllı sözleşme nedir?’.

Bu kılavuzu okuduktan sonra ETH satın almaya karar verirseniz, bunu şu yolla yapmanız önerilir: Basit – dolandırıcılık içermeyen ödeme işlemleri. Kredi kartınız ile birkaç kolay adımda kripto satın almanıza olanak sağlar. Ayrıca, bir güvenilir kripto cüzdanı, gibi Ledger Nano S, Coinbase ve Trezor.

Akıllı sözleşmelerle ilgili düşünceleriniz neler? Bilmemize izin ver!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map