Selamlar, Kripto Yeni Başlayanlar! Kripto para birimleriyle ilgili çok sorunuz var, değil mi? Ama sorun değil, pek çok cevabım var!

Kripto para birimi hakkında bilgi edinmek, dev bir hamburger yemek gibidir. Bir lokmada dev bir hamburgeri yemeye çalışmazsın, değil mi? Bir sürü küçük ısırık alırsın. Çok çabuk hamburger gitmiş olacak!

Bugün, alacağınız küçük ısırıklar Kraken ve Bitstamp olacaktır. Her ikisi de kripto para borsalarıdır. Bir kripto para birimi değişimi, kripto para birimleri satın almanıza ve satmanıza izin veren bir işletmedir. Yeni başlayan biri olarak, başlamak için doğru borsayı seçmeniz önemlidir. Doğru borsada işlem yapmak, kripto deneyiminizi çok daha eğlenceli hale getirecek!

Peki hangisi daha iyi, Bitstamp mı Kraken mı? Bu kılavuzu okuduktan sonra, hangi borsanın sizin için en iyisi olduğuna karar verebileceksiniz. Bu kılavuzda size her platformun tüm özelliklerini anlatacağım. İkisi arasındaki farklılıklar ve benzerliklerden de bahsedeceğim. Hatta hangisinin ismini dev bir deniz canavarından aldığını bile söyleyeceğim!

Bitstamp ve Kraken’in nasıl başladığını hızlı bir şekilde inceleyelim…

Bitstamp vs Kraken: Tarih


2011, kripto para birimleri için ilginç bir yıldı. İyi haber, bir Bitcoin’in (BTC) fiyatının ilk kez bir ABD dolarına yükselmesiydi. İnsanlar kripto para biriminin ne kadar önemli olabileceğini görmeye başladı.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Kötü haber, dünyanın en büyük kripto borsası Mt. Gox, saldırıya uğradı. Bu, birçok insanın kripto para birimine güvenemeyeceğini düşünmesine neden oldu.

Üç genç adam Bitcoin’in başarısını ve Mt. Gox. Kripto para birimlerinin insanların güvenebileceği borsalara ihtiyaç duyduğuna karar verdiler. Bu adamlardan biri Kraken’ı kurarken, diğer ikisi Bitstamp’ı kurdu. İşte onların hikayeleri;

Bitstamp Hikayesi

bitstamp ve kraken

Nejc Kodric ve Damian Merlak, anavatanları Slovenya’da Bitstamp’ı kurdu. Kullanıcıların, İngiltere Merkez Bankası veya New York Borsası’na güvendikleri kadar güvenebilecekleri bir platform oluşturmak istediler..

Bunu yapmak için, 2013 yılında Bitstamp’ın bazı operasyonlarını İngiltere’ye taşıdılar. Kısmen Avrupa’nın finans ve hukuk merkezlerinden birinde bulunmanın, kullanıcıların Bitstamp’a güvenmesine yardımcı olacağını umuyorlardı. Ancak Birleşik Krallık’ta kripto para birimleri için herhangi bir yasa yoktu. Bu, Bitstamp’ın kendi kurallarını oluşturması gerektiği anlamına geliyordu.

Bitstamp. Ancak Birleşik Krallık’ta kripto para birimleri için herhangi bir yasa yoktu. Bu, Bitstamp’ın kendi kurallarını oluşturması gerektiği anlamına geliyordu.

Buradaki sorun, insanların kendi kurallarını oluşturan işletmelere gerçekten güvenmemeleridir! Kodric ve Merlak, kripto para biriminin satışına rehberlik edecek yasaları olan bir ülke aramaya başladı. PayPal’ın eski başkanı David Marcus, Lüksemburg’u önerdi.

2016’da Bitstamp Lüksemburg’a taşındı ve dünyanın ilk ulusal lisanslı kripto borsası oldu. Bu, Bitstamp’ın Lüksemburg’daki diğer finansal kurumlarla aynı yasaları takip etmesi gerektiği anlamına gelir. Lüksemburg’da lisanslı olmak, Bitstamp’ın Avrupa Birliği’nin 28 ülkesinin tamamında lisanslı olduğu anlamına gelir..

Lüksemburg’un maliye bakanı aranan anlaşma “Avrupa’da Bitcoin ve dijital para birimi için bir dönüm noktası”. Oldukça havalı, değil mi? Peki ya Kraken?

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Kraken Hikayesi

bitstamp ve kraken

Kraken, California, San Francisco’da Jesse Powell tarafından kuruldu. Powell, Mt. Japonya’da Gox ve gördükleri karşısında şok oldu. Mt. Gox kötü organize edilmişti ve kullanıcı sorunlarına yavaş tepki vermişti. Borsaları daha iyi çalışmadığı sürece kripto para birimlerinin başarısız olacağını fark etti..

Bitstamp gibi, Kraken de güvenebilecek bir değişim kullanıcısı olarak yaratıldı. Powell, kullanıcılarının Kraken’in nasıl çalıştığını görebilmesini istedi. Ayrıca kullanıcıların paralarının Kraken’da güvende olduğunu bilmelerini istedi..

Kraken, bunu yapmak için 2014 yılında bir rezerv kanıtı denetimi için gönüllü oldu. Bu, şirket dışından birinin (Stefan Thomas) borsanın finansmanını test etmesine izin verdiği anlamına geliyor. Kraken testi geçti.

Kraken, Avrupa ve Asya’daki büyük finans kurumlarıyla bağlantılar kurdu. Aynı zamanda diğer kripto şirketlerini de satın aldı. CryptoWatch ve Glidera. 2016 yılında Kraken, Coinsetter, Cavirtex ve CleverCoin olmak üzere üç para borsası satın aldı. Coinsetter ve Cavirtex’i satın almak Kraken’in Kuzey Amerika’da büyümesine yardımcı oldu ve CleverCoin onu Avrupa’da daha güçlü hale getirdi.

Adını aldığı dev deniz canavarı gibi, Kraken’in de dünyanın okyanuslarına uzanan uzun kolları var.!

Bitstamp ve Kraken artık kripto para birimindeki en eski ve en saygın borsalardan ikisi. Hangi borsa daha büyük, Bitstamp veya Kraken? Bunu çözmek için sayılara bakmamız gerekecek …

Bitstamp vs Kraken: Boyut

Bir kripto para birimi borsasının boyutunu hesaplamanın en iyi yolu, 24 saatlik işlem hacmine bakmaktır. Bir borsanın işlem hacmi, bir günde alınıp satılan toplam kripto para birimi miktarıdır. Genellikle ABD Doları olarak yazılır. 18.04.2018 tarihinde Bitstamp ve Kraken için işlem hacimleri aşağıdadır;

Bu rakamlar piyasanın geri kalanıyla nasıl karşılaştırılır??

Listelenen tüm borsaların 24 saatlik işlem hacmi coinmarketcap.com 04/18/18 için 18 milyar USD’den fazlaydı. Bu Kraken’a % 9 ve Bitstamp hakkında % 6 pazarın. Kraken Oy piyasadaki en büyük 12. borsa ve Bitstamp 14. sırada.

Yani Kraken daha büyük, ama fazla değil. Kraken Mcdonalds ise Bitstamp Burger King’dir!

Bir kripto borsası seçerken boyut gerçekten o kadar önemli değildir. Bir borsanın sunduğu para birimleri olsa da. Bitstamp ve Kraken tarafından sunulan para birimlerine bir göz atalım …

Bitstamp vs Kraken: Para Birimleri

Her iki borsa da birçok farklı para birimi hizmeti sunar, bu nedenle bu bölümü küçük parçalara ayıracağım!

Fiat Döviz Alım Satım

Herhangi bir kripto borsası hakkında bilmeniz gereken ilk şeylerden biri, fiat para birimleri kullanarak işlem yapıp yapamayacağınızdır..

Not: Bir itibari para birimi, bir hükümet tarafından desteklenen herhangi bir para birimidir. Ülkelerin yasal para birimleridir. İtibari para birimlerine örnek olarak ABD Doları, Çin Yuanı ve Japon Yeni verilebilir..

Yeni başlayan biri olarak, yaşadığınız ülkenin para biriminde fiat ticareti sunan bir borsa seçmek iyi bir fikirdir. Bu, ticarete başlamadan önce herhangi bir kripto para birimine sahip olmanız veya başka bir borsayı ziyaret etmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir..

Bitstamp ve Kraken, fiat döviz ticareti sunuyor. İşte her borsada kullanabileceğiniz fiat para birimleri;

 • Kraken: ABD Doları (USD), Kanada Doları (CAD), Japon Yeni (JPY), İngiliz Sterlini (GBP) ve Euro (EUR).
 • Bitstamp: ABD Doları (USD) ve Euro (EUR).

  Hızlı İpucu: Bitstamp’ta İngiliz Sterlini ve İsviçre Frangı’nı da kullanabilirsiniz, ancak onlarla ticaret yapamazsınız. Siz onlarla işlem yapmadan önce USD veya EUR’ya çevrilecektir..

Bu nedenle, her iki platform da fiat para birimleriyle ticaret yapmayı teklif ediyor, ancak bu en iyi kripto para birimi seçimini sunuyor?

Kripto Para Birimi Seçimi

Kraken’da 17 farklı kripto para birimi ile ticaret yapabilirsiniz. Onlar:

 • Bitcoin (BTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Kısa çizgi (DASH)
 • EOS (EOS)
 • Litecoin (LTC)
 • Augur (REP)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Ethereum (ETH)
 • Gnosis (GNO)
 • Kavun (MLN)
 • Tether (USDT)
 • Dogecoin (XDG)
 • Monero (XMR)
 • Dalgalanma (XRP)
 • Zcash (ZEC)
 • Yıldız Lümenleri (XLM)
 • Iconomi (ICN)

Bitstamp’ta 5 farklı kripto para birimi ile işlem yapabilirsiniz. Onlar;

 • Bitcoin (BTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Litecoin (LTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Dalgalanma (XRP)

Kraken var 57 benzersiz ticaret çiftleri. Bitstamp yalnızca 11.

Not: Bir ticaret çifti, alınıp satılabilen iki para birimidir. Ticaretin, havaalanında gördüğünüz gibi bir döviz kuru olacaktır. Bitstamp’ın sunduğu alım satım çiftine bir örnek, 1 BTC = 7,965,56 USD’dir. Her para birimi kombinasyonu bir ticaret çifti olmayacaktır. Örneğin, Bitstamp, Ethereum’dan Litecoin’e bir döviz kuru sunmaz.

Bitstamp vs Kraken? Kraken burada açık ara kazanan. Alım satım para birimleri ve çiftleri seçimi Bitstamp’ınkinden çok daha iyidir.

Kraken ayrıca daha ileri düzey kullanıcılara daha iyi ticaret türleri seçeneği sunar. Örneğin, Kraken marj ticareti, koşullu kapanışlar ve otomatik ticaret sunar. Bunların ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? Bilmeniz gereken tek şey, bu özelliklerin yeni başlayanlar için olmadığıdır! Ancak, gelişmiş ticaret seçenekleri Kraken’i deneyimli tüccarlar arasında popüler kılıyor.

Peki ya mobil ticaret??

Bitstamp vs Kraken: Mobil Uygulamalar

Her iki borsa da mobil uygulamalarda işlem yapmayı teklif ediyor. Kraken’i yalnızca iOS’ta kullanabilirsiniz, ancak Bitstamp’ı iOS ve Android’de kullanabilirsiniz. Kraken’ın uygulaması hatalı ve güvenilmez olabileceğinden Bitstamp’ın uygulaması daha iyi bir üne sahiptir.

Artık hangi para birimlerinde ticaret yapabileceğinizi, ne tür ticaretler yapabileceğinizi ve hangi cihazları kullanabileceğinizi biliyorsunuz. Şimdi, Kraken ve Bitstamp’ın ne kadar ücret aldığına bakalım.

Bitstamp vs Kraken: Ücretler

Kullanıcıların ödediği ücretler, nerede yaşadıklarına bağlı olarak çok değişebilir. Ücretler, tüccarların kullandığı fiat para birimlerine ve ticaretin boyutuna bağlı olarak da değişebilir..

Kraken Ücretleri

Kraken ücretleri piyasadaki en düşük ücretlerden bazıları. Çoğu işlemde alıcıdan ücret alınır % 0.16 ve satıcı ücretlendirilecek % 0.26. Kraken’in ücretleri sadece düşük değil, aynı zamanda basit. Yeni başlayanlar için harika haberler!

Kraken, kripto para yatırma işlemleri için ücret almaz. Bazı itibari para yatırma işlemleri ücretsizdir ancak çoğunun küçük bir ücreti vardır. Örneğin, SEPA’da (Tek Euro Ödeme Bölgesi) yaşıyorsanız, Euro depozitoları ücretsizdir. Ancak, ABD’de yaşıyorsanız, ABD Doları depozitoları için 5 USD ücret alınır. İtibari para ve kripto para çekme işlemlerinde de küçük ücretler var.

Bitstamp Ücretleri

Bitstamp ücretleri Kraken’inkine benzer. Düşük ve anlaşılması basit. Bitstamp ücretleri % 0.25 20.000 USD’nin altındaki tüm işlemler için.

Bitstamp, bazı fiat para yatırma ve çekme işlemleri için daha fazla ücret alır. Kraken gibi Bitstamp, SEPA’da Euro depozitoları için ücret almaz. Ancak, ABD Doları para yatırma işlemleri için en az 7,5 USD ücret almaktadır. Bitstamp, kripto para çekme işlemleri için ücret almaz.

Bitstamp ve Kraken, diğer kripto borsalarının çoğundan daha düşük ücretlere sahip. Bitstamp vs Kraken’da: Ücretler, herkes kazanır! Daha da önemlisi, basitler. Yeni başlayanlar için işleri basit ve kolay tutmak önemlidir.

Yani, kullanımı daha kolay, Bitstamp veya Kraken?

Bitstamp vs Kraken: Kullanıcı Dostu

Ne Bitstamp ne de Kraken yeni başlayanlar için tasarlanmadı. Her ikisinin de yeni başlayanların kolayca kafasını karıştırabilecek düzenleri ve özellikleri vardır. Ama hangisi daha iyi?

Kraken, üç işlem seviyesi sunar. Onlar; basit, orta ve ileri düzey. Kraken ayrıca çok faydalı bir yardım bölümüne de sahiptir. anasayfa. Yeni başlayanların sadece basit ticaret ayarlarını kullanmasını tavsiye ederim. Siteyi kullanmaya çalışmadan önce yardım bölümünü de okumalısınız. Kraken’in sayfa düzeni de aşağıda görebileceğiniz gibi oldukça basittir;

Kraken ticaret platformu

Bitstamp’ın kullanıcılarına sunduğu hizmet Kraken’ınkinden çok daha basittir. Yeni başlayanlar, daha az para birimi seçeneği ve daha az ticaret seçeneğine sahip olduğu için Bitstamp’ı kullanmayı daha kolay bulacaktır. Ayrıca, platform hakkında en sık sorulan tüm soruların yanıtlarını içeren ayrıntılı bir yardım sayfasına sahiptir..

Bitstamp iyi tasarlanmış bir platform olsa da, sayfa düzeni bazı yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. İşte Tradeview sayfasından bir resim;

Bitstamp tradeview sayfası

Bitstamp Kraken’a Karşı? Bu bölümde kazanan yok! Her iki platform da muhtemelen yeni başlayanlar için biraz fazla gelişmiş. Tamamen yeni bir şey için, bir yerde Coinbase başlamak için daha iyi bir yer olabilir. Ancak, kripto ticareti konusunda ciddiyseniz, Bitstamp ve Kraken öğrenmek için harika yerlerdir..

Bir borsa seçerken herhangi bir tüccarın sorduğu en önemli soru, bunun ne kadar güvenli olduğudur.?

Bitstamp vs Kraken: Güvenlik

Her iki borsada da birkaç sorun vardı ve her ikisi de güvenli olduklarını kanıtlamak için çok çalışmak zorunda kaldı.

Kraken Güvenli mi?

Kraken hiçbir zaman saldırıya uğramadı ve neredeyse tüm para birimini çevrimdışı tutuyor. Ayrıca, kullanıcılara hesapları için iki faktörlü kimlik doğrulama sunar.

Not: İki faktörlü kimlik doğrulama, bir kullanıcı hesabının iki tür şifreye sahip olduğu durumdur.  

Kraken, dolandırıcılığı ve kötüye kullanımı önlemek için ABD’deki “müşterinizi tanı” yasalarına uyar. Ancak Kraken, sahip olduğu çok sayıda kullanıcıyla başa çıkmakta zorlandı. Birçoğu işlem sürelerinin yavaş olduğundan ve para kaybından şikayet etti.

Mayıs 2017’de Kraken bir DDoS saldırısıyla uğraşmak zorunda kaldı. Kullanıcılar işlemleri tamamlayamadı ve para kaybettiler.

Not: DDoS saldırısı, bir sitenin sahte isteklerle aşırı yüklendiği ve gerçek kullanıcıları için düzgün çalışmadığı durumdur. DDoS saldırısı bir sitenin çökmesine bile neden olabilir.

Kraken, yaşadığı sorunları gidermek için Ocak 2018’de çevrimdışı oldu.

Bitstamp Güvenli mi?

Bitstamp, piyasadaki en iyi güvenlik özelliklerinden bazılarına sahiptir. Tüm dijital varlıklarını çevrimdışı tutar ve Ernst ve Young muhasebeciler tarafından denetlenmiştir. Bitstamp ayrıca kullanıcılara iki faktörlü kimlik doğrulama sunar.

Ancak Bitstamp saldırıya uğradı. Ocak 2015’te, 19.000 BTC, Bitstamp’tan çalındı. Bitstamp’ın ekibi hızlı tepki verdi ve platformun güvenliğini sağlamak için tüm sistem yeniden oluşturuldu. Hiçbir müşteri para kaybetmedi.

Bitstamp burada kazanan. Müşteri fonlarının güvenliğini ilk sıraya koyar ve bir sorun olduğunda harekete geçmesi hızlıdır. Kraken ayrıca güvenli bir ticaret platformu sunuyor ancak yine de müşteri hizmetleriyle ilgili sorunları var.

Artık bu iki kripto devi hakkında bilmeye değer her şeyi biliyorsunuz. Sen ne düşünüyorsun? Hangi borsanın sizin için en iyisi olduğuna karar vermeden önce hızlıca bir özet geçirelim…

Bitstamp vs Kraken: Son Düşünceler

Kraken vs Bitstamp harika bir yarışmadır. Her iki borsa da saygın, uluslararası platformlarda milyonlarca mutlu müşteriye sahip.

Kraken neredeyse rakipsiz ücretler ve seçenekler sunuyor. Tüm deneyim seviyelerindeki kullanıcıları ilgilendiren yeterli ticaret özelliklerine sahiptir. Başlangıç ​​seviyesindeyseniz ve hızlı öğreniyorsanız, Kraken başlamak için uygun bir yerdir.

Bitstamp çok güvenli, müşteri odaklı bir platformdur. Kullanıcılarının kendi bankalarına güvendikleri kadar ona da güvenmelerini ister. Ücretleri düşüktür, bu nedenle ticarete başlamak için iyi bir yerdir (özellikle AB’de yaşıyorsanız). Yeni başlayanlar için, Bitstamp’ın özelliklerinin kullanımı Kraken’ınkinden muhtemelen daha kolaydır..

Kripto borsaları dünyası hızla değişiyor. Platformlar gelip gidecek ama görünüşe göre bu ikisi burada kalacak. Seçim senin. Bitstamp vs Kraken, kazananınız kim? Mutlu ticaret!

Bitstamp veya Kraken ile ticaret mi yapıyorsunuz? Ne düşündüğü söyle!

Kraken hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kraken nedir? gözden geçirmek!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me