Dünya olduğu kadar hızlı hareket ederken, teknolojiye ayak uydurmak gittikçe zorlaşıyor. Yirmi ila otuz yıl önce, “internet” hâlâ gizemli ve hayranlık uyandıran bir konuydu. Bugünlerde çoğumuz muhtemelen onsuz bir gün hayal edemiyoruz. Ve yıllar önce yatırımcılar “petrole nasıl yatırım yapmalıyım?” Diye sorsalar, şimdi insanlar blockchain’e nasıl yatırım yapacaklarını merak ediyor gibi görünüyor..

Şu anda blockchain’e yatırım yapacak olsaydınız – şu anda – nasıl yapardınız? Pekala, hiçbir fikriniz yoksa (veya ek araştırma yapıyorsanız) – doğru yere geldiniz!

Blockchain zor bir konu olabilir, bu yüzden onu yavaşlatmaya ve en baştan başlamaya çalışacağız. Eşit düzeyde olması için temel tanımları ele alacağız – ardından doğrudan blockchain teknolojisi stoklarına ve yatırımlarına dalacağız.

Giriş – Blockchain Hakkında Her Şey

Öyleyse, en baştan başlayalım. Bu kılavuzu okuyorsanız, muhtemelen bir blockchain’in ne olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak emin olmak için hızlı bir özet verelim.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

En basit haliyle, blockchain, sürekli büyüyen bir bilgi listesidir. Bu bilgiler şunlardan yapılmıştır: bloklar – tüm bu bloklar kriptografi kullanılarak birbirine bağlanır. Çeşitli bilgiler içerir – zaman damgaları, özel kodlamalar ve en önemlisi bir kripto meraklısı için – içinde gerçekleşen çeşitli işlemlerle ilgili bilgiler.

Blockchain, iki tarafın (aralarında işlemin gerçekleştiği) üçüncü bir kişiden kaçınmasına izin verir – çoğu zaman bir banka olabilir. İşlemin verileri, değiştirilmesi ve uğraşılması oldukça zor olan bloklar içinde şifrelenmiştir..

2014 yılı itibariyle blockchain 2.0 ortaya çıktı. Bu, selefinin daha sofistike bir versiyonudur – blockchain 2.0, kullanıcının daha karmaşık akıllı sözleşmeler oluşturmasına izin verir ve bu da daha güvenli, daha iyi optimize edilmiş işlemlere izin verir..

Blockchain’e Yatırım Yapmak

SORUMLULUK REDDİ: Herhangi bir yatırım yapmadan önce, her zaman bir finans uzmanına veya danışmanına danışmalısınız. Yaptığınız her türlü işlem veya yatırım tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Artık bunu ortadan kaldırdığımıza göre, doğrudan yatırıma atlayabiliriz.

Her şeyden önce, birisi neden blockchain’e yatırım yapsın? Soru yeterince basit görünüyor, ancak insanların fonlarını kripto ellerine vermeyi seçmelerinin birçok farklı nedeni var..

Blockchain yatırımları söz konusu olduğunda büyük şirketler liderlik etme eğilimindedir. Bu şirketlerin çoğu ABD merkezlidir – yalnızca en büyük 5. yatırımcı Pekin, Çin’den (Node Capital) geliyor.

Bireylerin blockchain’e yatırım yapmak için çok çeşitli nedenleri vardır. Bazıları kripto dünyasında parlak bir gelecek görüyor – bu insanlar kripto para birimlerinin gitmenin yolu olduğunu ve sonunda genel olarak diğer para birimlerini ortadan kaldıracaklarını düşünüyorlar..


Diğerleri, konunun finansal tarafına daha çok ilgi duyuyor – kripto para birimleri, fiyatta büyük dalgalanma eğilimi gösteriyor. Bir günlük özel kripto kuruş değerinde olabilir, ardından bir gecede fiyatı fırlayabilir. Bu tür ani artışlar genellikle dünya çapındaki kripto topluluklarını rahatsız ediyor – sayısız makale, bugün milyoner olduğu ilk ortaya çıktığında Bitcoin’e ne kadar para yatırmanız gerekeceğinden bahsediyor ve örnekler veriyor.

Yine, blockchain’e yatırım yapmak için birçok farklı neden akla gelebilir. Ancak nihayet kumbaranızı boşaltmaya ve en yakın “Blockchain Ticaret Kabini” ne gitmeye karar verdiğinizde, birdenbire böyle bir şeyin olmadığını fark edersiniz..

Peki… Blok zincirine nasıl yatırım yapılır??

Yöntem No. 1 – Hisse Senetleri

Hisse senetleri muhtemelen blockchain’e nasıl yatırım yapacaklarını bulmaya çalışırken aklına gelen en yaygın düşüncelerden biridir. Ve iyi bir nedenden dolayı!

Blockchain yatırımlarını düşünüyorsanız, hisse senetleri başlamak için oldukça iyi bir yerdir. Şimdi size blockchain teknolojisi hisse senetleri söz konusu olduğunda yatırım yapmaya değer üç sağlam yerden bahsedeceğim.

360 Blockchain Inc

360 Blockchain Inc, blockchain teknolojisine nasıl yatırım yapılacağını düşünürken muhtemelen akla gelen ilk firmalardan biridir..

Resmi web sitesine göre, 360 Blockchain’in misyonu, hissedarları için en iyi fırsatları yaratmak için blockchain teknolojilerini sermayeleriyle güçlendirmektir. Kanada merkezlidirler ve bugün yıllık gelirlerini halka açık teşhir için ilan eden birkaç CSE tabanlı şirketten biridir..

Blockchain'e nasıl yatırım yapılır - Blockchain grafiği

360 Blockchain’i bir şirket olarak benzersiz kılan şey, yalnızca blok zincirine yatırım yapmalarıdır. Blockchain’e nasıl yatırım yapacağınızı düşünüyorsanız ve bu şirket size uygun görünüyorsa, akılda tutulması gereken bir diğer nokta da, blockchain’i bir tür yeni, inovasyon odaklı yöntemlerle kullanan teknolojilere yatırım yapmaya odaklanmasıdır..

Yukarıya, 360 Blockchain’in son 6 aydaki hisse senedi bilgilerini ekledim. Grafikten de görebileceğiniz gibi, şirket küçük bir düşüş yaşıyor. Son birkaç aydır çoğu kripto para birimi fiyatının düşük kaydedildiğini göz önünde bulundurduğunuzda bu hiç de tuhaf değil..

Genel olarak, blockchain teknolojisine nasıl yatırım yapacağınızı düşünüyorsanız, 360 Blockchain Inc incelemeye değer. Hisse senetleri şu anda çökme döneminde olsa bile, muhtemelen onlara göz kulak olmak iyi bir fikirdir – ne zaman geri geleceklerini asla bilemezsiniz.

IBM

IBM, üstün olduğunu iddia ettikleri blockchain teknolojisinin sahipleridir. Şirket, blok zincirinin önceki sürümlerini geliştirmeye ve ilerletmeye yardımcı olmak için Hyperledger Projesi’ne (blok zinciri tabanlı defterleri daha da geliştirmeyi amaçlayan işbirliğine dayalı, açık kaynaklı bir proje) katıldı..

blok zincirine nasıl yatırım yapılır - IBM ortak hisse senedi

Şirket, blockchain teknolojisinin işletmeler için ne kadar harika ve karlı olduğunu vurguluyor. Yakın zamanda bankalar için bir platform olarak blockchain’in deneme sürümünü sergilediler. IBM’in yaptıklarında ciddi olduğu ve blockchain’in geleceğine gerçekten inandıkları açıktır – sonuçta tüm iş modelleri buna dayanıyor.

Şirketin son altı aydaki hisse senedi değerini daha iyi görebilmeniz için bir hisse senedi grafiği ekledim. Grafikten, IBM’in iş modeli konusunda ciddi olduğu ve bunu kanıtlayacak rakamlara sahip olduğu açıkça görülmektedir..

Özetle IBM, blockchain teknolojisiyle işletmelerde devrim yaratmaya başladı. Bu hızı sürdürürlerse, blockchain’e nasıl yatırım yapacaklarını düşünürken bakmaya değer olabilirler..

Hive Blockchain Teknolojileri

Hive Blockchain Teknolojileri (bu noktadan itibaren: Hive), blockchain teknolojisine nasıl yatırım yapılacağını düşünürken oldukça yaygın bir seçimdir. Kendilerinin de belirttikleri gibi, Hive “blok zincir sektöründen geleneksel sermaye piyasalarına bir köprü inşa ediyor” (hiveblockchain.com/corporate).

Şirket şu anda dört sektörde faaliyet gösteriyor (ikisi İzlanda’da ve ikisi İsveç’te). Bu sektörler öncelikle Ethereum madenciliği için kullanılır. Hive, çevre dostu olmaya çalıştıkları için büyük gurur duymaktadır. Şirket, büyük soğutma makinelerinin çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmek için sektörlerini soğuk yargı yetkisine göre inşa etti..

blockchain'e nasıl yatırım yapılır - Hive blockchain teknolojileri tablosu

Hive, blockchain altyapısını oluşturmaya ve geliştirmeye adanmıştır. Bunu Genesis Mining Ltd. ile ortaklık kurarak ve 7/24 kripto para madenciliği yaparak başarmaya çalışıyorlar. Bu makaleyi yazarken, şirket yalnızca Ethereum madenciliği yapıyor. Bununla birlikte, Bitcoin madenciliğine de açılmayı düşünüyorlar..

360 Blockchain’de olduğu gibi, Hive’ın hisse senedi fiyatları da bir süredir düşük. Yine, son Ethereum (şirketin kripto para birimi) fiyatlarına baktığınızda bu mantıklı geliyor..

Hive’ın hisse senetleri düşüyor olsa da, uzun vadeli yatırımlar için muhtemelen bu şirkete göz kulak olmaya değer. Hive’ın yanında bazı büyük yatırımcılar ve danışmanlar var. Bu, blok zincirine nasıl yatırım yapacaklarını arayan insanlar için herhangi bir zamanda işlerin olumlu tarafa dönmesine neden olabilir..

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Yöntem No. 2 – Kripto Para Birimleri

Blockchain yatırımlarını düşünüyorsanız, ancak hisse senetleri size göre değilse, bir sonraki en iyi (ve en yaygın) seçenek sadece kripto para satın almak olacaktır..

Evet, ciddiyim.

Blockchain’e nasıl yatırım yapılacağını düşünen insanlar tarafından sıklıkla gözden kaçırılsa da, bu yöntem oldukça popülerdir. Kripto para topluluklarından insanlar genellikle başka nedenlerle (yani ticaret) kripto satın alsa da, bu blok zincirine yatırım yapmanın oldukça ünlü bir yoludur..

Size kripto para birimlerine en çok yatırım yapılan üç kripto para biriminden bahsedeceğim, sırf neden bahsettiğimi daha net bir şekilde görebilmeniz için. Blockchain’e yatırım yapmayı düşünürken belki bunlar sizin için giriş noktası olacaktır..

Bitcoin (BTC)

Bitcoin muhtemelen piyasadaki en iyi bilinen kripto para birimidir. İşletmedeki diğer madeni paralardan daha uzun süre dayanmasını sağlayan OG madeni para olarak kabul edilir..

Bitcoin, binlerce ve binlerce meraklı ve yatırımcıya sahiptir. Bu kripto, kötü şöhreti ve – görünüşe göre – ana akıma bir gecede patlaması sayesinde yıllar içinde büyük bir takipçi kitlesi oluşturdu..

blockchain'e nasıl yatırım yapılır - bitcoin fiyat tablosu

Yukarıda verilen grafikten, Bitcoin’in bu noktada yokuş aşağı bir trend içinde olduğu açıkça görülüyor. Bu gerçeğe rağmen, birçok insan hala madalyonun geleceğine gönülden inanıyor. Bu, Kripto’nun yeniden ortaya çıkması için ana faktörlerden biri olabilir..

Ethereum (ETH)

Bir diğer çok popüler kripto para birimi olan Ethereum, Bitcoin’in yanında piyasa konumunda ikinci sırada yer alıyor. Tıpkı rakibi gibi, Ethereum kripto dünyasında çok popüler ve tanınmış bir kripto para birimidir..

ETH’nin sahip olduğu güçlü bir özellik, yeni girişimlerin ve fikirlerin çoğunun kendi ağına dayanmasıdır. BAT (Basic Attention Token) bunun harika bir örneğidir. Bu nedenle, birçok insan Ethereum’un bir gün piyasa pozisyonu sıralamasında Bitcoin’i geçeceğini düşünüyor..

Ethereum, meslektaşı kripto para birimleriyle aynı hikayeyi taşıyor – bir süredir fiyatı düşüyor. Bu, çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor olabilir, ancak kesin olan bir şey var: ETH bu düşüşte yalnız değil.

Her şey düşünüldüğünde, Ethereum bugüne kadar bu kriptonun geleceğine inanan güçlü bir takipçiye sahip. Blok zincirine nasıl yatırım yapacağınızı düşünüyorsanız, muhtemelen bu parayı unutmamanız iyi olur..

Dalgalanma (XRP)

Yine çok popüler bir başka kripto para birimi olan Ripple, bir süredir yerini koruyor. Piyasadaki daha büyük, daha iyi bilinen kriptolara ayak uydurmayı başardı.

Blockchain’e yatırım yapmak isteyen insanların gözlerini Ripple’a çevirmelerinin ana nedenlerinden biri piyasa fiyatıdır. Bu makaleyi yazarken, bir XRP’nin fiyatı 0,28 $ ‘dır. Bu, madeni parayı, büyüyecek paraya sahip olmayan ancak yine de kripto yatırım dünyasına adım atmak isteyen insanlar arasında çok popüler kılıyor.

Ripple, 2018’in başından beri fiyatı düşüyor. Bununla birlikte, bu madalyonun çökme sürecinin çok istikrarlı olduğunu ve ani, beklenmedik ani yükselmeler olmadığını belirtmek gerekir.

XRP her zaman farklı nedenlerle haberlere girerken, bu madalyonun ileride yeniden yükselmeye başlayabileceğini söylemek çılgınca bir şey olmaz..

Yöntem No. 3 – Başlangıçlar

Diğer ikisi kadar açık olmasa da, blockchain’e nasıl yatırım yapacağınızı düşünüyorsanız bu yöntem oldukça popülerdir..

Son yıllarda, yenilikçi fikirleri ve hedefleriyle dünyayı şaşırtan birçok girişim oldu. Birçoğunun tek bir ortak yanı vardı – blockchain.

Blockchain’e yatırım yapmak istediğinizde, gözlerinizi her zaman blockchain teknolojisi etrafında inşa edilmiş ve merkezlenmiş yeni başlayanlardan ayırmayın. Bunun güzel bir örneği, daha önce bahsedilen BAT (Basic Attention Token) olabilir..

Bu belirteç, Ethereum ağı etrafında oluşturuldu. Şu anda Brave tarayıcısında çalışıyor ancak genişliyor. BAT, yayıncılar, reklamverenler ve kullanıcılar arasında meydana gelen tüm sahtekarlıkları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır..

Bu gerçekten iddialı bir proje, ancak BAT ekibi çok çalışıyor ve sonuçlar göze çarpıyor!

Bu, blok zinciri tabanlı bir başlangıç ​​örneğidir. Biraz kazı yaparak birçok farklı projeyle karşılaşabilirsiniz. Kim bilir – belki onlardan biri tam olarak aradığınız şeydir?

Blockchain’e Nasıl Yatırım Yapılır? – Sonuç

Blockchain (ve ona dayanan kripto para birimleri) giderek daha popüler, neredeyse kaçınılmaz bir konu haline geliyor. Yatırımcıların bu konuya dönmesi ve blockchain’e nasıl yatırım yapacaklarını çözmeye başlaması doğaldır..

Yatırıma başlamak için seçebileceğiniz birçok farklı yol vardır. Bu eğiticide size yalnızca üç tanesini gösterdim – dilerseniz aralarından seçim yapabileceğiniz daha pek çok şey var.

Öyleyse, “blockchain’e nasıl yatırım yapılır?” Sorusunu yanıtlamak için, bunun kişiye ve onun istek ve ihtiyaçlarına bağlı olduğunu söyleyebilirim. Herkes farklıdır ve kripto dünyasına dalmayı seçerseniz, size bol şans diliyorum!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me