Cardano ve Ethereum’u duyduysanız, ancak nasıl çalıştıklarından emin değilseniz? Ya da belki hangi protokolün en iyi teknolojiye sahip olduğunu mu arıyorsunuz? Her iki durumda da, bu Cardano vs Ethereum rehberindeki her şeyi ele aldım!

Bu arada, ADA Cardano’nun genellikle "Ethereum katili “?

Her neyse, bu Cardano vs Ethereum kılavuzunda, her projenin temellerini açıklayarak başlayacağım. Bundan sonra, blok zincirlerinin her birinin üçüncü taraf bir aracı olmadan işlemleri nasıl doğruladığı da dahil olmak üzere, teknolojinin nasıl çalıştığından bahsedeceğim..

Son olarak, projelerin her birinin şimdiye kadar nasıl performans gösterdiğini konuşarak bitireceğim. Yani, bu makaleyi okuduktan sonra, en iyi olduğunu düşündüğünüz iki protokolden hangisinin olduğuna karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız.!

Peki ne bekliyorsunuz? Cardano vs Ethereum rehberimin ilk bölümü, her blok zincirinin temellerini açıklayarak başlayacak!

Ethereum ile başlayalım!


Cardano ve Ethereum’un Temel Öğeleri

Ethereum nedir?

Ethereum, 2015 yılında genç bir geliştirici olan Vitalik Buterin tarafından oluşturuldu. İnsanların akıllı sözleşmeler oluşturmasına izin veren ilk blok zinciri projesi oldu. Sonuç olarak, Bitcoin’den farklı olarak Ethereum, finansal işlemleri işlemekten çok daha fazlasını yapabilir..

En basit haliyle, akıllı bir sözleşme, dünyanın her yerinden insanların güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan anlaşmasına olanak tanır. Bunun yerine, önceden tanımlanmış koşullar kodlanmış bir akıllı sözleşmeye girilir ve bu koşullar karşılandığında, akıllı sözleşme otomatik olarak fonları serbest bırakır..

Akıllı sözleşmelerin ne kadar yararlı olabileceğini anlamak için aşağıdaki örneğe bir göz atın.

  1. Chris, uçuşunda biraz sigorta satın almak istiyor
  2. Uçuşu ertelenirse veya iptal edilirse, tam para iadesi alır.
  3. Uçuş zamanında gelirse sigorta ücretini kaybeder
  4. Chris, ücreti yatırarak akıllı bir sözleşme yapıyor
  5. Uçuş kalktığında, akıllı sözleşme, kaldığı zamanı tam olarak bulmak için binlerce bağımsız web sitesini tarayabilir.
  6. Zamanında ayrılırsa, John otomatik olarak sigorta ücretini kaybeder
  7. Gecikmiş veya iptal edilmişse, otomatik olarak tam bir geri ödeme alır.
  8. Tüm bunlar üçüncü bir taraf olmadan akıllı bir sözleşme anlaşması kullanılarak mümkün oldu

Yukarıdaki örnek yüzlerce farklı senaryoya uygulanabilir. Üçüncü bir tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, sözleşme anlaşmaları daha hızlı, daha ucuz ve daha etkilidir.

Tıpkı Bitcoin istemcisi gibi, Ethereum da insanların coin gönderip almasına izin veren kendi blok zincirine sahiptir. Ethereum’un Ether (kısaca ETH) adı verilen bir kripto para birimi vardır. Resmi olarak, verilebilecek toplam ETH miktarına maksimum arz yoktur..

Temmuz 2018’de yazı yazarken, dolaşımda 100 milyonun biraz üzerinde madeni para var. Ancak kurucu Vitalik Buterin’e göre bu miktar muhtemelen çok fazla artmayacaktır..

Ethereum ağı merkezi değildir, yani tek bir kişi veya otorite tarafından kontrol edilmez veya herhangi bir merkez bankası veya ulus devlet tarafından desteklenmez. Bunun yerine, her işlem (akıllı sözleşmeler dahil) topluluk tarafından doğrulanır.

İşlemleri onaylamaya yardımcı olmak için herkes bir cihazı Ethereum sistemine bağlayabilir. Karşılığında, ödül olarak ek ETH alırlar. Endişelenme, bunun hakkında daha sonra daha ayrıntılı konuşacağım!

Artık Ethereum’un ne olduğunu bildiğinize göre, ‘Cardano vs Ethereum’ rehberimin bir sonraki bölümü Cardano’nun temellerini kapsayacak.!

Cardano nedir?

Cardano ve resmi ada coin

Tıpkı Ethereum gibi, Cardano da akıllı sözleşme teknolojisinde uzmanlaşmış bir blockchain projesidir. İlk olarak 2015 yılında Charles Hoskinson adlı tanınmış bir kripto para birimi uzmanı tarafından yönetilen Input Output Hong Kong (IOHK) adlı bir kuruluş tarafından oluşturuldu. Ethereum ikinci nesil bir blok zinciri olarak adlandırılırken, Cardano üçüncü nesil bir blok zinciri olduğunu iddia ediyor.

Not: Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucu ortağıydı, ancak Ethereum’dan çok daha iyi bir blok zinciri oluşturabileceğine inanıyor..

Bu, kurucuların projelerinin Ethereum’dan çok daha gelişmiş olduğuna inandıkları anlamına gelir, bu yüzden bazen “Ethereum Katili” olarak adlandırılır..

Cardano ayrıca ADA coin denilen kendi kripto para birimine sahiptir. Tıpkı ETH gibi, ADA jetonu cüzdandan cüzdana para göndermek veya almak için kullanılabilir.

Cardano’nun genel amacı, düzenleyicilerin ihtiyaçları ile birlikte kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak arasında mükemmel dengeyi bulmaktır. Ekip bunun önemli olduğunu düşünüyor çünkü sonunda kripto para biriminin finansal hizmetler endüstrisi ile aynı şekilde düzenleneceğini düşünüyorlar..

Cardano coin’i insanlar, her biri blok zincirinin geliştirilmesine yardımcı olan akademik liderler, araştırmacılar ve bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından desteklendiği için seviyor. Proje henüz çok ilk günlerinde olsa da, uzun vadeli hedef, küresel bazda hızlı, ucuz ve yüksek oranda ölçeklenebilir işlemler sağlayabilmesidir. Olursa, bir gün kripto para birimi ile gerçek dünya finans sektörü arasında bir köprü sağlayabilir..

Genellikle farklı bir blok zincirinin orijinal kodunu ‘çatallamaya’ karar veren diğer birçok projenin aksine, ADA Cardano’daki ekip protokollerini sıfırdan oluşturuyor. Blok zincirini destekleyen programlama diline "Haskell", ve gelişmiş bir matematik formuna dayanmaktadır.

Not: Bir ‘çatal’, kodu mevcut bir blok zincirinden kopyalama ve onu daha iyi hale getirmek için değişiklikler yapma eylemini ifade eder. Bunun popüler bir örneği, orijinal Bitcoin istemcisini çatallayan Bitcoin Cash’tir..

İlk başta, iki proje birbirine çok benziyor gibi görünse de, bazı büyük farklılıklar var! Bu nedenle, ‘Cardano vs Ethereum’ rehberimin bir sonraki bölümünde, iki blok zincirinin her birinin nasıl performans gösterdiğinden bahsedeceğim.!

Verim

Ethereum

İlk olarak, Ethereum blok zincirini başka bir kullanıma para göndermek için kullanırken, her işlem normalde yaklaşık 16 saniye sürer. Bu oldukça hızlı, özellikle geleneksel ödeme sistemleriyle karşılaştırdığınızda.

Sizinle aynı şehirde bulunan birine veya farklı bir ülkede bulunan birine para göndermeniz fark etmez, işlem süresi her zaman aynıdır.

İşlem ücretleri söz konusu olduğunda, bu tamamen ağın ne kadar meşgul olduğuna bağlıdır. Örneğin, ilk birkaç yılında, işlemler yalnızca birkaç sente mal olacaktı. Ancak daha popüler hale geldikçe bu arttı.

Ethereum, 2018’in başlarında en yoğun dönemi yaşadığında, işlem ücretleri 4 dolara mal oluyordu. Bununla birlikte, Temmuz 2018’de yazı yazılırken, bu o zamandan beri 1 doların biraz altına düştü.

Yine de, bazı insanlar mikro ödemeler için uygun olmadığı için bunun hala çok yüksek olduğunu düşünüyor. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, mikro ödemeler, bazen bir sentten daha az olan gerçekten küçük finansal işlemlerdir. Bu, blockchain teknolojisinin yardımcı olması gereken sektörlerden biridir, bu nedenle Ethereum, ücretlerini önemli ölçüde azaltamazsa uygun olmayacaktır..

Mevcut Ethereum blok zinciriyle ilgili bir başka sorun da, aynı anda işleyebileceği işlem sayısıyla çok sınırlı olmasıdır. Kripto para birimi endüstrisinde buna ölçeklenebilirlik denir ve bir ağın büyük miktarda etkinliği ne kadar iyi idare ettiğine bağlıdır..

Ethereum söz konusu olduğunda, blok zinciri saniyede sadece 15 işlem gerçekleştirebilir. Size bunun neden bir sorun olduğu konusunda bir fikir vermesi için Visa saniyede maksimum 50.000 işlem yapabilir! Dahası, popüler kripto para borsası Binance saniyede 1,4 milyondan fazla işlem gerçekleştirebilir, bu nedenle Ethereum’un önünde uzun bir yol var.

Neyse ki, Vitalik Buterin ve geliştirici ekibi bunun farkında ve daha sonra daha ayrıntılı olarak tartışacağım birkaç çözüm üzerinde çalışıyorlar..

Artık Ethereum’un ne olduğunu ve nasıl performans gösterdiğini bildiğinize göre, ‘Cardano vs Ethereum’ rehberimin bir sonraki bölümü Cardano’nun nasıl karşılaştırdığına bakacak.!

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Cardano

Devam etmeden önce, Cardano’nun hala gelişiminin ilk günlerinde olduğunu açıkça belirtmem gerektiğini düşündüm. Ekip, dünyadaki en hızlı, en ucuz ve en ölçeklenebilir blok zincirlerinden birini inşa ettiklerini iddia ediyor. Ancak yine de gidecekleri uzun bir yol var. Çalışan bir ürüne sahip olana kadar, bu aşamada her şeyin teorik olduğunu anlamak önemlidir.!

Bunu artık yoldan çıkardığıma göre, takımın blok zincirinin neler yapabileceğini iddia ettiğine bir göz atalım….

Nihai hedef, kullanıcıların para gönderip almasına, akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmasına olanak tanıyan neredeyse anında ve ücretsiz işlemler sunabilmektir. Ayrıca, ürün tamamen işlevsel hale geldiğinde, sınırsız işlemlere ölçeklenebileceği umulmaktadır..

Bunu daha sonra daha ayrıntılı olarak açıklayacak olsam da, ADA Cardano’nun inşa edilme şekli, ağı ne kadar çok kişi kullanırsa, o kadar ucuz, daha hızlı ve daha ölçeklenebilir hale gelecektir..

Gerçekte, Cardano’nun şu anda kaç işlemi işleyebileceği belirsizliğini koruyor. Ekip, 2017’nin sonlarında blok zincirinin saniyede 257 işlem gerçekleştirmesiyle sonuçlanan bir test yaptı. Ancak asıl sorun, para transfer etmek için yeterli sayıda insanın kullanmamasıdır, bu nedenle henüz sınırlarına getirilmemiştir..

Resmi işlem süreleri de değişmekle birlikte, normal kullanıcılara göre şu anda ortalama 5-7 dakika arasında değişmektedir. Bu nedenle, Ethereum şu anki haliyle çok daha hızlı işlemleri sadece 16 saniyede işleyebiliyor. Bununla birlikte, Cardano hala inşa ediliyor ve halihazırda saniyede önemli ölçüde daha fazla işlem gerçekleştirebilir, bu sayının çok kısa sürede artması bekleniyor..

Artık iki projenin nasıl performans gösterdiğini ve Cardano’nun neyi başarmayı umduğunu bildiğinize göre, ‘Cardano vs Ethereum’ rehberimin bir sonraki bölümü işlemlerin nasıl doğrulandığından bahsedecek.!

Mutabakat – İşlemler Nasıl Doğrulanır??

Ethereum

Bu ‘Ethereum vs Cardano’ rehberinde daha önce, bu blok zincirlerinin her ikisinin de nasıl merkezden uzaklaştırıldığından bahsetmiştim. Bu, işlemlerin merkezi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duyulmadan doğrulanması anlamına gelir. Bunu yapmak için her iki blok zinciri de bir ‘fikir birliği mekanizması’ kullanır..

Bir fikir birliği mekanizması, blok zincirinin fikir birliğine nasıl ulaştığını belirler. Başka bir deyişle, işlemin geçerli olduğuna nasıl güvenebiliriz? Her blok zinciri bunu farklı şekilde başarır, ancak hepsi “Kriptografi” adı verilen gelişmiş bir matematik çalışmasına dayanmaktadır..

Ethereum, Bitcoin ile aynı model olan “Proof of Work” adlı bir fikir birliği mekanizması kullanıyor. Bir işlemi doğrulamak için, sistem o kadar karmaşık olan rastgele bir toplam üretir ki bunu kimse çözemez. Bunun yerine, hesaplama gücü gerektirir.

Ethereum çalışma mekanizmasının kanıtı

Ethereum ağına bir cihaz bağlayarak, Ether işlemlerini doğrulamaya yardımcı olan herkes bir Ethereum ‘madencisi’ olabilir. Karşılığında, toplamı çözen ‘madenci’ ek ETH ile ödüllendirilir. Binlerce madenci, toplamı çözen ilk cihaz olmak için birbirleriyle rekabet ediyor. İlk kim çözerse, ETH ödülünü kazanır!

Ancak Ethereum’un Proof of Work modeliyle ilgili birkaç sorun var. Birincisi, ağı giderek daha fazla kişi kullandıkça, işlemleri onaylamak için gereken elektrik miktarı da yükseliyor. Bu sadece madenciliği daha az karlı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda çevre için de gerçekten kötüdür.!

Proof of Work modelinin kullanılması, doğrulanabilecek işlemlerin sayısını da sınırlar. Bu Ethereum vs Cardano kılavuzunda daha önce bahsettiğim gibi, ağ saniyede yalnızca 15 işlem yapabilir. Bu, diğer birçok yeni blok zincirinden önemli ölçüde daha azdır.

Bu nedenle Ethereum ekibi, Proof of Stake adlı yeni bir fikir birliği mekanizmasına geçmek istiyor. Ekip, bunu daha da desteklemek için “Sharding” ve “Plasma” adlı iki yükseltme üzerinde çalışıyor. Ağda yapılan bu güncellemelerin daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir işlemlere izin vereceği umulmaktadır..

Artık Ethereum blok zincirinde işlemlerin nasıl doğrulandığını bildiğinize göre, Cardano vs Ethereum rehberimin bir sonraki bölümü Cardano’nun bunu nasıl yaptığına bakacak….

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Cardano

Cardano, ‘Proof of Stake’ olarak adlandırdığı bir varyasyon kullanıyor "Ouroboros". Protokol, şimdi açıklayacağım Ethereum’un Proof of Work modelinden farklı bir şekilde fikir birliğine varıyor..

Proof of Stake, madencilerin karmaşık matematiksel toplamları çözmesini sağlamak yerine ‘sahtecileri’ kullanıyor. Buradaki fark, karmaşık matematiksel toplamları çözen makineler yerine, başarılı sahtekarın bir kriptografik algoritma tarafından rastgele seçilmesidir..

Ancak, bir sahtekar olma fırsatına sahip olmak için, Cardano’nun durumunda ADA parası olacak olan paralarınızı “yatırmanız” gerekir. Stake etme, paralarınızı bulundukları özel bir cüzdana aktardığınız yerdir. "dondurulmuş" ve daha sonra ağdaki işlemleri doğrulamak için kullanılır. Madeni paralarınız stake edilmiş olduğu sürece bu paraları harcayamazsınız.

Ne kadar çok Cardano jetonu koyarsanız, ödülü kazanma şansınız o kadar artar. Basit!

Buradaki fikir şudur ki, ne kadar çok jeton yatırırsanız, sistemin güvenli kalmasını sağlamak için o kadar motive olursunuz. Bir sahtekar, ağı hacklemeye veya kötü niyetli bir işlemi gerçekleştirmeye çalışırsa, sahtekar ceza olarak tüm hisselerini kaybeder.!

Cardano’nun kullandığı Ouroboros modeli gerçekten iyidir çünkü diğer Proof of Stake blok zincirlerinden farklı olarak, yatırmanız gereken minimum miktar yoktur..

Artık iki blok zincirinin işlemleri nasıl doğruladığını biliyorsunuz. ‘Cardano vs Ethereum’ rehberimin son kısmı, projelerin şimdiye kadar nasıl performans gösterdiğinden ve geleceğin onlar için neler getireceğinden bahsedecek. Öncelikle, yukarıda bahsettiğim bazı şeyleri özetlemek için aşağıdaki karşılaştırma tablosuna göz atın..

Karşılaştırma Tablosu

  Konsensüs mekanizması İşlem sayısı / s Market değeri Dolaşan arz Lansman tarihi Takım / Organizasyon İşlem ücretleri
Cardano PoS Ouroboros 257 3,2 Milyar 25 Milyar Eylül 2015 IOHK <1 $
Ethereum PoW 15 44 Milyar 100 Mil 2015 Temmuz Ethereum Vakfı <1 $

Ethereum vs Cardano: Şimdiye Kadarki Hikaye ve Gelecek

Ethereum ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden beri iyi performans gösterdi. Akıllı sözleşme teknolojisini barındıran ilk blok zinciri projesi olarak, şu anda dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi..

Bu başarıyı rakamlarla ifade etmek gerekirse – yalnızca 2017’de ETH’nin değeri% 10.000’den fazla arttı! Ayrıca, Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.389 $ ‘a ulaştı, bu da 130 milyar $’ ın biraz üzerinde toplam piyasa değerine tekabül ediyor.!

Ethereum platformu, yeni başlangıçların blok zinciri projeleri için kitle fonlaması gerçekleştirdiği ilk madeni para tekliflerinin (ICO’lar) çoğunu da barındırıyor. Giderek daha fazla dApp, Ether coin’e gerçek dünya değeri veren Ethereum blockchain’i kullanmaya başlıyor..

Ancak, Cardano vs Ethereum kılavuzumun daha önce de bahsettiği gibi, projenin ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmesi gerekiyor. Ekip, küresel olarak benimsenme hayalini gerçekleştirmek istiyorsa, planlanan Proof of Stake, Plasma ve Sharding yükseltmeleri başarılı olmalıdır..

Öte yandan, en popüler akıllı sözleşme platformu olarak Ethereum’un yerini almak isteyen birçok başka blok zinciri var, bu yüzden bunlara “Ethereum katilleri” deniyor. Bunlardan biri, sektördeki en gelişmiş akıllı sözleşme protokolünü oluşturduklarına inanan Cardano’dur..

Cardano madeni parası yalnızca 2017’nin sonlarında piyasaya sürülmesine rağmen, aynı zamanda iyi performans gösterdi. Başlangıçta jeton başına 0,02 dolar değerindeydi, ancak sadece birkaç ay sonra Ocak 2018’de bu kayda değer bir 1,22 dolara yükseldi! Bu,% 6.000’den fazla bir artışla sonuçlandı ve 32 milyar $ ‘lık toplam piyasa kapitalizasyonu ile sonuçlandı..

O zamandan beri, kripto para birimi endüstrisinin geri kalanı gibi, değeri oldukça önemli ölçüde düştü..

Topluluktaki çeşitli insanlar, ekibin geliştirme sürecini bitirmesinin ne kadar sürdüğü konusunda hayal kırıklığına uğruyor. Cevap olarak Cardano, acele etmek yerine, mümkün olan en iyi ürünü üretmelerini sağlamak için zaman ayırmak istediklerini iddia ediyor..

Cardano’ya ve onun ADA coin’ine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, ürünün sınırsız, anında ve ücretsiz işlem hedefine ulaşmaktan çok uzak olduğunu unutmamalısınız. Ekipte bazı zeki akademisyenler, bilim adamları ve geliştiriciler bulunsa da, blok zincirinin iddia ettiği şeyi başaracağının garantisi yok..

Cardano yol haritasına göre, gelecekteki geliştirme planları ayrıca kuantuma dayanıklı adresler inşa etmeyi, zincir üzerinde oylamayı ve zincir dışı ödemeleri de içeriyor. Yapabileceğiniz en iyi şey, düzenli olarak resmi geliştirme zaman çizelgesini kontrol etmektir. bu bağlantıya tıklamak.

Cardano vs Ethereum: Sonuç

Ve bu, Cardano vs Ethereum rehberimin sonu! Baştan sona okuduysanız, artık iki blok zincirinin nasıl karşılaştırıldığını gerçekten iyi anlamış olmalısınız..

Ayrıca, bu blok zincirlerinin her ikisinde de işlemlerin nasıl doğrulandığını içeren teknolojinin nasıl çalıştığını açıkladım..

Cardano vs Ethereum tartışması olması zor bir konudur. Basitçe, bir kripto para birimi halihazırda ikinci en büyük piyasa değeri ile kurulmuş ve diğeri hala ürününü oluşturuyor..

Ethereum’un planlanan yükseltmeleri başarılı olursa Cardano’nun ne gibi bir etkisi olacağını bilmek de zor. Ethereum saniyede binlerce işlemi işleyebilir ve hızını artırabilirse, Cardano gibi diğer akıllı sözleşme platformları hızla alakasız hale gelebilir..

Ancak, Cardano ve Ethereum tartışması hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Cardano’nun hedeflerine ulaşacağını ve en popüler akıllı sözleşme platformu olacağını düşünüyor musunuz? Yoksa Ethereum’un her zaman bir numara olacağını mı düşünüyorsunuz??

Aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi bana bildirmekten çekinmeyin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me