Kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisinin temellerini öğrenmek mi istiyorsunuz? Öyleyse, aşina olmanız gereken ilk şeylerden biri kripto para cüzdanının rolüdür..

Rehberim, gerçekten basit, gerçek dünyadan örnekler kullanarak bilmeniz gereken her şeyi açıklayacak. Baştan sona okuduktan sonra ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız.!

Bu, bir cüzdanın nasıl çalıştığını, farklı türlerin mevcut olduğunu ve hatta mevcut en popüler dört cüzdanın bir incelemesini içerecektir.!

Peki ne bekliyorsunuz? Cüzdanın ne için gerekli olduğuna dair temel bir genel bakışla başlayalım!

Kripto Cüzdanı Özeti

Daha ileri gitmeden önce, gerçek paranızı nasıl sakladığınızı düşünmenizi istiyorum. Elinde tutmak için yürümezsin, değil mi? Bunun yerine, büyük olasılıkla bir deri cüzdan veya çanta veya hatta bir kumbara saklarsınız.!


Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Her iki durumda da paranızı güvenli olduğu yerde saklamak akıllıca olacaktır. Bir kripto para cüzdanı aynı temel ilkeleri izler.

Bununla birlikte, bir kripto cüzdanı elde ederek Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini gönderip alma olanağına sahip olacaksınız (şu anda 1.500’den fazla var!).

Artık bir kripto para birimi cüzdanının ne için kullanıldığına dair temel bir anlayışa sahip olduğunuza göre, nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak açıklayacağım..

Cryptocurrency Cüzdanı Nasıl Çalışır??

Yukarıdaki bölümde, cüzdanın paranızı fiziksel olarak sakladığı ölçüde gerçek dünya deri cüzdan örneğini kullandım. Ancak kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinin dijital dünyasında işler biraz farklı..

Kripto para birimleri fiziksel bir biçimde mevcut olmadığından, madeni paralar aslında fiziksel bir cüzdanda saklanmaz. Bunun yerine, blok zinciri, özel ve genel anahtarın fonlar üzerinde kontrol sahibi olduğunu detaylandıran işlem kayıtlarından oluşur..

Tam bir anlayışa sahip olduğunuzdan emin olmak için, bir cüzdan adresinin yanı sıra özel ve genel bir anahtarın rolünü hızlı bir şekilde açıklayacağım, çünkü hepsi birbiriyle ilişkili..

Cüzdan adresi, banka hesap numarası gibidir. Paranızı transfer etmek isteyenler buna ihtiyaç duyacağından, başka birine banka hesap numaranızı vermenin bir zararı yoktur. Bu, işvereninizin size maaşınızı ödeyebilmesi, böylece bir müşteri faturanızı ödeyebilmesi veya arkadaşlarınızın ve ailenizin size doğum günü parası gönderebilmesi için olabilir.!

Kripto para dünyasında, biri paranızı transfer etmek isterse, onlara cüzdan adresinizi vermeniz yeterlidir. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, iki cüzdan adresi asla aynı değildir, bu da başka birinin paranızı alma şansı olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, oluşturabileceğiniz cüzdan adreslerinin sayısında herhangi bir sınırlama yoktur..

Size bir Bitcoin adresinin neye benzediğine dair bir örnek vermek gerekirse, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya ait olduğuna inanılan cüzdan adresi burada.!

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

Gördüğünüz gibi, hem büyük hem de küçük harf kullanan bir sayı ve harf kombinasyonu kullanıyor. Çoğu blok zinciri şeffaf olduğundan, belirli bir kripto para birimi cüzdanının ne kadar paraya sahip olduğunu ve sahibinin daha önce yaptığı işlemleri öğrenmek kolaydır..

Bununla birlikte, bir kripto para cüzdanı adresi, sahibinin gerçek dünyadaki kimliğini açığa çıkarmaz, bu nedenle blok zinciri “takma ad” olarak anılır..

Özel ve Genel Anahtarlar Cüzdan Adresiyle Nasıl İlişkili??

Artık bir cüzdan adresinin bir banka hesap numarasına çok benzediğini bildiğinize göre, şimdi size fonların kontrolünün nasıl verildiğini açıklayacağım. İnsanlar genellikle bir genel anahtarın genel cüzdan adresi ile aynı olduğunu düşünür, ancak bu doğru değildir..

Esasen, her bir kripto para cüzdanı adresi (unutmayın, iki adres aynı olamaz) her birinin benzersiz bir özel ve genel anahtarı vardır. Özel anahtar, kripto cüzdanı adresiyle ilgili fonlara erişmenizi sağlar.

Size gerçek dünyadan bir örnek vermek gerekirse, banka hesabınızdan başka birinin banka hesabına para aktarmak istediğinizde, özel şifrenizi girmeniz gerekecektir. Bu şifreye başka hiç kimse erişemez, banka bile. Aksi takdirde, biri ne olduğunu bilseydi, banka hesabınızdan para gönderebilirdi.!

Özel bir anahtar aynı işi yapar ve özellikle bireysel kripto cüzdanı adresi ile bağlantılıdır. Peki ya bir genel anahtar? Açık bir anahtar matematiksel olarak cüzdan adresinize bağlıdır! Ancak, aşağıda açıklayacağım bir “karma sürüm” dür..

Karma işlevi, bir dizi harf ve / veya sayıya izin verir (buna "giriş") yeni bir harf ve / veya sayı kümesine şifrelenecek ( "çıktı"). Bu, fazladan bir güvenlik katmanı ekler ve cüzdanınızın saldırıya uğramamasını sağlar. İşte işleri basitleştirmek için hızlı bir örnek.

Özel Anahtar: 03bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

Genel Anahtar: 99b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

Şimdi, ne düşündüğünüzü biliyorum: bu iki anahtar seti tamamen farklı mı? İnsan gözüne evet, ancak yazılım teknolojisi iki anahtarın özellikle birbirine bağlı olduğunu biliyor! Bu, madeni paraların sahibi olduğunuzu kanıtlar ve istediğiniz zaman para transfer etmenizi sağlar.!

Unutulmaması gereken önemli nokta, burada anlattığım her şeyin çok teknik olduğudur. Bununla birlikte, bir kripto para cüzdanı kullandığınızda, yazılım sizin için her şeyi yapar. Bir e-posta göndermek için interneti kullanmak gibi!

Aslında arka planda çalışan teknolojiyi anlamanıza gerek yok, Gmail ve Hotmail beğenileri sizin için e-postalarla ilgili her şeyi yapıyor – tıpkı bir kripto para cüzdanının kripto işlemlerinde yaptığı gibi.!

Ama Madeni Paraların Aslında Kripto Cüzdanlarında Saklanmadığını Söylediniz?

Şimdiye kadar rehberimi okuduysanız, artık bir kripto para birimi cüzdanının ne olduğunu ve genel ve özel anahtarların genel bir cüzdan adresine nasıl bağlandığını iyice anlamış olmalısınız. Ancak, daha önce madeni paraların cüzdanda fiziksel olarak saklanmadığını söylediğimi hatırlıyor musunuz? Bu doğru! İşleri açıklığa kavuşturmama izin ver.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri fiziksel para olmadıklarından, dijital olarak blok zincirinde saklanırlar. Blok zinciri, sistemde şimdiye kadar gerçekleşen her işlemi ve her bir genel adresin toplam hesap bakiyesini depolayan dev bir muhasebe defteri gibidir..

Kripto para cüzdanı içindeki yazılım doğrudan blok zincirine bağlanır, bu nedenle deftere işlem göndermenize izin verir. Ancak kripto cüzdanı, genel ve özel anahtarlarınızı oluşturan protokoldür. O olmasaydı, paranıza gerçek dünyada erişemezdiniz.

Bu ilişkiyi daha iyi anlamak için, bir mağazaya girmeyi ve bir banka veya kredi kartı kullanarak mallar için ödeme yapmayı düşünün. Siz ve mağaza arasında fiziksel bir para alışverişi yoktur. Ancak, özel pin numaranızı girerek, paranın sahibi olduğunuzu ve böylece parayı hesabınızdan mağazanın hesabına taşıyabileceklerini doğrularsınız..

Bu bir kripto para cüzdanı ile aynıdır. Özel anahtarınızı girerek, paraların sahibi olduğunuzu doğrularsınız ve ardından bunları başka birine aktarabilirsiniz. Madeni paraların A kişisinden B kişisine geçmesinin tek yolu budur..

Artık bir kripto para birimi cüzdanının işlevini bildiğinize göre, mevcut farklı türlere bir göz atalım.!

Farklı Cryptocurrency Cüzdan Türleri Nelerdir??

Çok sayıda farklı cüzdan türü mevcuttur ve seçtiğiniz cüzdan, kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Esasen, farklı cüzdanlar, ekstra güvenlik, kullanım kolaylığı veya rahatlık gibi farklı şeyler sunar. Şimdi en popüler kripto para cüzdanı türlerini listeleyeceğim.

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Masaüstü Cüzdanı

Masaüstü cüzdanlar belirli bir dizüstü bilgisayara veya bilgisayara indirilebilir ve bunlara yalnızca o belirli cihazdan erişilebilir. Genel olarak konuşursak, iyi bir güvenlik ve rahatlık kombinasyonu sunarlar. Ancak, bir bilgisayar korsanı cihazınızı uzaktan ele geçirebilirse, cüzdanınıza erişebileceğini unutmamak önemlidir..

Mobil Cüzdan

Mobil cüzdan, cüzdan doğrudan cihazınıza indirildiği için masaüstü cüzdanına çok benzer. Normalde kripto para cüzdanınıza bir mobil uygulama indirerek erişirsiniz, bu da madeni paralarınızı fiziksel bir mağazada QR kodunu tarayarak harcamanıza olanak tanır..

Web veya Çevrimiçi Cüzdan

Bir web cüzdanı başka bir kişiye jeton gönderirken en yüksek düzeyde kolaylık sağlar, ancak aynı zamanda en az güvenlidir. Bunun nedeni, cüzdan sağlayıcısının genellikle üzerinde tam kontrole sahip olmasıdır..

Bunun bir örneği, bir kripto para borsasında madeni paraların depolanması olabilir. Borsa, madeni paralarınızı merkezi sunucularında saklayacaktır, bu, saldırıya uğraması durumunda suçlunun tüm paranıza erişebileceği anlamına gelir. Bir web kripto cüzdanında sadece az sayıda jeton bulundurmanız tavsiye edilir..

Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdanlar, mevcut en küçümsenen kripto cüzdanlarından biridir. Tek yapmanız gereken, özel ve genel anahtarlarınızı bir kağıda yazdırmak – işte bu kadar, paranız güvende!

Bunun nedeni, anahtarların herhangi bir sunucuya bağlı olmamasıdır, yani birinin onlara erişmesinin tek yolu fiziksel kağıda sahip olmalarıdır! Para transfer etmeniz gerektiğinde, anahtarları bir yazılıma veya web cüzdanına girmeniz veya daha da kolay bir şekilde, yazdırdığınız QR kodunu taramanız yeterlidir.!

Donanım Cüzdanı

Güvenlik açısından, bir donanım cüzdanından daha iyisi olamaz. Bu, özel ve genel kripto anahtarlarınızı donanım içinde saklamak olan tek amacı olan fiziksel bir cihazdır..

Para aktarmanız gerekmedikçe cihaz internete asla bağlanmaz. Bununla birlikte, özel şifrenizi doğrudan cihaza girersiniz, bu da bir bilgisayar korsanının anahtarlarınıza erişmesini neredeyse imkansız hale getirir..

Cryptocurrency Cüzdanları Güvenli mi?

Artık farklı cüzdan türlerini ve kolaylık seviyelerini bildiğinize göre, şimdi ne kadar güvenli olduklarından bahsedeceğim. Genel olarak konuşursak, hangi cüzdanı kullanırsanız kullanın, birisinin özel anahtarınıza erişimi varsa, o zaman paranıza erişebilir. Ancak asıl soru, bunun olmasını önlemek için hangi önlemlerin alındığıdır.?

İnternet ile ilişkisi olan herhangi bir kripto para cüzdanı (ör. Masaüstü, mobil veya web cüzdanı) her zaman savunmasız olacaktır. Kötü niyetli bilgisayar korsanları etik olmayan insanlar olsa da, çok zeki olabilirler. Her zaman başkalarının verilerine erişmenin yeni yollarını yaratırlar, bu nedenle özel anahtarınızı korumak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olmanız gerekir..

Bir bilgisayar korsanının internet bağlantısıyla birlikte depolanan paranıza nasıl erişebileceğine dair bazı örnekler..

  • Kötü amaçlı yazılım
  • Virüs
  • Anahtar kaydedici
  • Cihazınıza uzaktan erişim
  • E-dolandırıcılık

Kendinizi yukarıdaki tehditlerden korumak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Öncelikle, cihazınızın her zaman en son yazılımı kullandığından emin olmalısınız. Bilgisayar korsanları yeni yöntemler buldukça, dahili güvenlik kontrollerini geçersiz kılabilirler, böylece yazılımınızı güncelleyerek her zaman en yüksek güvenlik düzeyine sahip olursunuz..

Ekstra güvenlik katmanları oluşturmak da iyi bir fikirdir. İki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamanıza izin veren birçok kripto cüzdanı vardır, bu da ona erişmek için cep telefonunuza gönderilen bir kodu onaylamanız gerektiği anlamına gelir..

Çoklu imzalara izin veren bir cüzdan düşünmek de iyi bir fikirdir. Temel olarak, çoklu imzalı cüzdan, para göndermek için kullanıcının iki veya daha fazla ayrı cihaz kullanarak işlemi doğrulaması gerektiği anlamına gelir. Bu şekilde, cihazlarınızdan biri kaybolursa, çalınırsa veya saldırıya uğrarsa, diğer cihazlara da ihtiyaç duyacağı için suçlu kripto para biriminize erişemez.!

Son olarak, cüzdanınızı düzenli olarak yedeklemeniz de önerilir. Bu, bir yedek parola cümlesi yazmanıza olanak tanır, böylece cüzdanınıza bir şey olursa, yine de erişim elde edebilirsiniz..

Yukarıdaki tüm güvenlik önlemlerini uyguladığınızdan emin olarak, kripto para birimi cüzdanınızın bilgisayar korsanlarına karşı güvenli ve emniyetli olmasını sağlayacaksınız.!

Tüm Kripto Para Birimlerimi Aynı Cüzdanda Saklayabilir miyim?

Bu altın sorudur – elinizde tuttuğunuz belirli madeni paralara bağlı olduğu için cevap bazen olabilir! Örneğin, yalnızca Bitcoin tutuyorsanız, Bitcoin ile uyumlu bir cüzdan bulmanız yeterlidir. Ancak, Bitcoin ve Litecoin tutuyorsanız ne olur??

Her birinin kendi blok zinciri olmasına rağmen, çoklu para cüzdanı kullanmak mümkündür. Bu kripto cüzdanları, aynı cüzdanda farklı kripto para birimlerini saklamanıza izin verir; bu, her bir madeni para için farklı bir cüzdan kullanmak zorunda kalmaktan çok daha kolaydır..

Ancak, hepsi cüzdanın neyi destekleyebileceğine bağlı. İlginç bir şekilde, mevcut olan çoğu token, Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edildi – yani “ERC-20” uyumlu. Dolayısıyla, çok sayıda ERC-20 jetonunuz varsa, bazen hepsi aynı çok para birimine sahip cüzdanda saklanabilir.!

Diğer kripto paralar yine de esnek değildir, bu nedenle, para transferi yapmaya çalışmadan önce her zaman cüzdan sağlayıcısına danışın, sanki bozuk para uyumlu değilse, onları sonsuza kadar kaybedeceksiniz.!

Cryptocurrency Cüzdanlarının Anonim Olduğu Doğru mu?

Bu noktaya kadar rehberimi okuduysanız, blockchain protokolünün anonim değil sahte olduğundan nasıl bahsettiğimi hatırlayabilirsiniz. Bu, cüzdan adresiniz adınızı içermemesine rağmen, insanların hala birçok başka bilgiye erişebileceği anlamına gelir..

Bu, işlemde yer alan tutar ve diğer adresler dahil olmak üzere, belirli bir cüzdan adresinin yaptığı (hem gönderilen hem de alınan) önceki tüm işlemleri içerir..

Gerçekte, bu gerçekten bir sorun değil, çünkü birisine gerçek dünya kimliğinizi vermezseniz, birisinin adresin sahibini bilmesi çok zor olacaktır..

Unutmayın, hükümetler artık kripto para birimi borsalarını düzenlemektedir; bu, gerçek parayı kullanarak madeni para satın almak istiyorsanız, belgeler göndererek kendinizi tanıtmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, paranızı cüzdanınıza çektiğinizde bile borsa, kimliğinizin gönderdiğiniz cüzdanla bağlantılı olduğunu bileceği anlamına gelir..

Hangi Cryptocurrency Cüzdanı En İyi?

Artık kripto para cüzdanının ne olduğunu, teknolojinin nasıl çalıştığını ve mevcut farklı türleri çok iyi anladığınızı umuyorum. Cüzdanınızı bilgisayar korsanlarından nasıl koruyacağınız ve kullandığınızda hangi bilgileri ifşa edeceğiniz veya ifşa etmeyeceğiniz konusunda da iyi bir fikriniz olmalıdır..

Rehberimin son kısmı, mevcut en iyi kripto para birimi cüzdanlarından bazılarından bahsedecek. Maalesef şu anda yüzlerce farklı sağlayıcı olduğu için hepsini inceleyemiyorum. Bunun yerine, en popüler dördünü önereceğim!

Çıkış

Exodus, Bitcoin, Litecoin ve Dash gibi birçok farklı madeni paranın yanı sıra çeşitli ERC-20 jetonlarını saklamanıza izin veren çok para birimine sahip bir masaüstü cüzdanıdır..

Exodus’un en iyi özelliklerinden biri (ücretsiz olması dışında) gerçekten kullanıcı dostu olmasıdır. Giriş yaptığınızda, tüm kripto para birimi portföyünüzü görsel bir pasta grafikte görüntüleyebilirsiniz, bu da her bir madalyonun mevcut piyasa değerini bilmenizi sağlar..

Exodus cryptocurrency cüzdan portföyü

M-cüzdan sağlayıcısının özel anahtarlarınıza hiçbir zaman erişimi yoktur ve Exodus sunucularına bağlanmazlar. Daha da fazla kolaylık sağlamak için, Exodus, cüzdandaki kripto para birimlerini satın almanıza ve satmanıza olanak tanıyan yerleşik bir ShapeShift API’sine bile sahiptir..

Ekmek Cüzdanı

Bitcoin’inizi cep telefonunuzda saklamak istiyorsanız, Ekmek Cüzdanından başkasına bakmayın! Geliştiriciler, cüzdanın doğrudan Bitcoin blok zincirine bağlı olması nedeniyle cüzdanın “Nerd düzeyinde güvenlik” sunduğunu iddia ediyor..

Kullanıcı arayüzü gerçekten temiz ve yeni başlayanlar için mükemmel. Bread ayrıca para göndermek istediğiniz cüzdan adresinin QR kodunu taramanıza izin veren gerçekten harika bir özelliğe sahiptir, bu da Bitcoin’i gerçek dünyadaki bir mağazada harcamanıza izin verir.!

Maalesef Bitcoin cüzdanın desteklediği tek madeni paradır, ancak unutmayın, tamamen ücretsizdir!

Ledger Nano S

En üst düzey güvenlik katmanı için, Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanından daha iyi olamaz. Bir dizi kripto para birimini çevrimdışı olarak saklamanıza izin veren fiziksel bir cihaz alacaksınız..

Ledge Nano S kripto para cüzdanı

Giderek daha fazla kripto para birimi ekleniyor, ancak hangi kripto paraları desteklediklerini kontrol etmek için şunları yapabilirsiniz: buradaki bağlantıya tıklayın.

Birine bozuk para göndermek istediğinizde, cüzdanı cihazınıza (bir dizüstü bilgisayar gibi) takmanız ve ardından özel pin numaranızı girmeniz yeterlidir. Cüzdan kaybolur veya çalınırsa, yedek parolanızı başka bir cihaza girerek paralarınızı kurtarabilirsiniz.!

Ledger Nano S için yaklaşık 90 Euro ödemeniz gerekecek, ancak çok sayıda madeni paranız varsa, yatırıma değer. Sadece resmi Ledger Nano S web sitesinden satın alın.

Jaxx

Jaxx aynı zamanda en popüler çoklu para cüzdanlarından biridir ve çoğu masaüstü ve mobil cihazda indirilebilir. Ekstra rahatlık için, cüzdanınıza bir Google veya Firefox tarayıcı uzantısı üzerinden de erişebilirsiniz, bu da hareket halindeyken para göndermeniz gerektiğinde harika hale getirir..

Jaxx Liberty kripto para cüzdanı

Jaxx geliştiricileri, özel anahtarlarınızı asla tutmaz, çünkü bunlar yalnızca cihazınızda saklanır. Dahası, tıpkı Exodus gibi, doğrudan cüzdanınızdan kolayca coin alıp satmanıza / takas etmenize olanak tanıyan yerleşik bir ShapeShift API vardır.!

Sonuç

Umarım kripto para birimi cüzdanları hakkındaki eksiksiz kılavuzumdan keyif almışsınızdır! Baştan sona okuduysanız, artık cüzdanın ne olduğunu, teknolojinin nasıl çalıştığını ve ne için kullanılabileceğini gerçekten iyi anlamış olmalısınız..

Piyasada bulunan farklı cüzdan türleri hakkında da iyi bir fikriniz olmalıdır. Artık bildiğiniz gibi, farklı cüzdan türleri farklı ihtiyaçlara uygundur. Madeni paralarımın çoğunu bir donanım cüzdanında saklıyorum, ancak aynı zamanda bir mobil cüzdanda az miktarda para tutuyorum, böylece seyahat ederken paraya erişebiliyorum!

Daha önce hangi cüzdanları kullandınız veya henüz bir tane kurmadınız mı? Önemli olan, daha önce bahsettiğim güvenlik önlemlerini takip ederek paranızı güvende tutmanızdır..

En sevdiğiniz cüzdanın ne olduğunu da bilmek isterim. Listemde yer almayan herhangi bir öneriniz var mı? Öyleyse bana haber ver!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me