Cryptocurrency nedir: Tam Kripto ABC’niz

Yeni başlayanlar için Cryptocurrency Nedir? Kılavuzuna hoş geldiniz.

Başlık sorusunun kısa ve kolay cevabı, kripto para biriminin merkezi olmayan dijital para olduğudur. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor ve nasıl çalışıyor??

Bu kılavuzda, kripto para birimi ile ilgili tüm sorularınıza cevap vereceğim. Size ne zaman icat edildiğini, nasıl çalıştığını ve gelecekte neden bu kadar önemli olacağını anlatacağım. Bu kılavuzun sonunda, “kripto para birimi nedir?” Sorusuna cevap verebileceksiniz. kendin için.

Kripto para birimi dünyası hızlı hareket eder, böylece kaybedilecek zaman kalmaz. Başlayalım!

Yeni bir kelime duyduğumda, sözlüğümden tanımına bakarım. Kripto para, çoğu insan için yeni bir kelimedir, bu yüzden bir kripto tanımı yazalım…

Cryptocurrency Nasıl Çalışır?

Cryptocurrency Nedir Açıklamak

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Cryptocurrency nedir
MADENCİLİK

Madenciler, bir sonraki bloğu blok zincirine yerleştirmek ve bir ödül talep etmek için önce matematiksel bulmacaları çözmeye çalışır..

Cryptocurrency nedir
DEĞİŞ TOKUŞ

Değişim, kripto para birimleri satın alabileceğiniz, satabileceğiniz veya ticaretini yapabileceğiniz bir işletmedir (genellikle bir web sitesi).

Cryptocurrency nedir
CÜZDANLAR

Kripto para cüzdanları, genel ve özel anahtarları saklayan ve kullanıcıların dijital para gönderip almalarını ve bakiyelerini izlemelerini sağlayan yazılım programlarıdır..

Kripto Tanımı

Aşağıda, kripto para birimi olarak adlandırılabilmesi için her kripto para biriminin olması gereken altı şeyin bir listesi bulunmaktadır;


 1. Dijital: Kripto para birimi yalnızca bilgisayarlarda mevcuttur. Bozuk para ve banknot yok. Fort Knox veya Bank of England’da kripto rezervi yok!
 2. Merkezi olmayan: Kripto para birimlerinin merkezi bir bilgisayarı veya sunucusu yoktur. Binlerce bilgisayardan oluşan bir ağa dağıtılırlar. Merkezi sunucusu olmayan ağlara merkezi olmayan ağlar denir.

 3. Eşler arası: Kripto para birimleri çevrimiçi olarak kişiden kişiye aktarılır. Kullanıcılar birbirleriyle bankalar, PayPal veya Facebook aracılığıyla iş yapmazlar. Birbirleriyle doğrudan ilgilenirler. Bankalar, PayPal ve Facebook güvenilir üçüncü taraflardır. Kripto para biriminde güvenilir üçüncü taraf yoktur! Not: Güvenilir üçüncü şahıslar olarak adlandırılır çünkü hizmetlerini kullanabilmek için kullanıcıların kişisel bilgilerine güvenmesi gerekir. Örneğin paramızla bankaya, tatil fotoğraflarımızla da Facebook’a güveniyoruz.!
 4. Takma ad: Bu, kripto para birimine sahip olmak ve kullanmak için herhangi bir kişisel bilgi vermeniz gerekmediği anlamına gelir. Kripto para birimlerine kimin sahip olabileceği veya kullanabileceği konusunda hiçbir kural yoktur. Şunun gibi bir web sitesinde yayınlamak gibidir: 4kanal.
 5. Güvensiz: Güvenilir üçüncü taraf olmaması, sistemin çalışması için kullanıcıların sisteme güvenmesi gerekmediği anlamına gelir. Kullanıcılar her zaman paralarının ve bilgilerinin tam kontrolü altındadır.
 6. Şifreli: Her kullanıcının, bilgilerinin diğer kullanıcılar tarafından erişimini durduran özel kodları vardır. Buna kriptografi denir ve hacklenmesi neredeyse imkansızdır. Aynı zamanda kripto tanımının kripto kısmının geldiği yerdir. Kripto gizli demektir. Bilgi kriptografi ile gizlendiğinde şifrelenir.
 7. Küresel: Ülkelerin itibari para olarak adlandırılan kendi para birimleri vardır. Dünya çapında itibari para birimleri göndermek zordur. Kripto para birimleri dünyanın her yerine kolayca gönderilebilir. Kripto para birimleri sınırları olmayan para birimleridir!

Bu kripto tanımı harika bir başlangıç ​​ama kripto para birimini anlamaktan hâlâ çok uzaktasınız. Şimdi size kripto para biriminin ne zaman ve neden oluşturulduğunu söylemek istiyorum. Ayrıca “kripto para birimi neyi başarmaya çalışıyor?” Sorusuna da cevap vereceğim.

Kripto Para Biriminin Kökeni

1990’ların başında çoğu insan hala interneti anlamakta zorlanıyordu. Ancak, bunun ne kadar güçlü bir araç olduğunu çoktan fark etmiş çok zeki insanlar vardı..

Cypherpunk olarak adlandırılan bu zeki insanlardan bazıları, hükümetlerin ve şirketlerin hayatlarımız üzerinde çok fazla güce sahip olduğunu düşünüyordu. Dünyadaki insanlara daha özgürce vermek için interneti kullanmak istediler. Cypherpunk, kriptografi kullanarak internet kullanıcılarının paraları ve bilgileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasına izin vermek istedi. Anlayabileceğiniz gibi, cypherpunklar güvenilir üçüncü şahıslardan hiç hoşlanmıyordu!

Cypherpunk’ların başında yapılacaklar listesi dijital paraydı. DigiCash ve Cybercash her ikisi de bir dijital para sistemi yaratma girişimleriydi. Her ikisinde de kripto para olması gereken altı şeyden bazılarına sahiplerdi, ancak hiçbirinde hepsi yoktu. Sonunda

doksanlar, ikisi de başarısız olmuştu.

satashi nakamoto bitcoin'in yaratıcısı İlk tamamen merkezi olmayan dijital nakit sisteminin yaratılması için dünyanın 2009 yılına kadar beklemesi gerekecekti. Yaratıcısı, cypherpunkların başarısızlığını görmüş ve daha iyisini yapabileceklerini düşünmüştü. İsimleri Satoshi Nakamoto’ydu ve yarattıkları Bitcoin olarak adlandırıldı..

Kripto para birimini anlamak, önce Bitcoin’i anlamak demektir …

Bitcoin’in Hikayesi

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu kimse bilmiyor. Bir erkek, bir kadın veya hatta bir grup insan olabilir. Satoshi Nakamoto sadece kripto forumlarında ve e-postalarda konuştu.

2008’in sonlarında, Nakamoto Bitcoin teknik incelemesini yayınladı. Bu, Bitcoin’in ne olduğunun ve nasıl çalıştığının bir açıklamasıydı. Gelecekte diğer kripto para birimlerinin nasıl tasarlandığına dair model oldu.

12 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto ilk Bitcoin işlemini gerçekleştirdi. Hal Finney adlı bir kodlayıcıya 10 BTC gönderdiler. 2011’de Satoshi Nakamoto gitmişti. Geride bıraktıkları, dünyanın ilk kripto para birimiydi.

Bitcoin ne kadar önemli olabileceğini gören kullanıcılar arasında daha popüler hale geldi. Nisan 2011’de bir Bitcoin, bir ABD Doları (USD) değerindeydi..

Aralık 2017’ye kadar, bir Bitcoin yirmi bin ABD Dolarından fazlaydı! Bugün tek bir Bitcoin’in fiyatı 7.576,24 Amerikan doları. Bu hala oldukça iyi bir getiri, değil mi??

İLGİNÇ GERÇEK

2010 yılında bir programcı, gerçek dünyadaki ilk bitcoin işlemlerinden birinde 10.000 BTC karşılığında iki pizza satın aldı. Bugün 10.000 BTC, kabaca 38.1 milyon dolara eşit – açlık sancılarını tatmin etmek için ödenmesi gereken büyük bir bedel.

10000 Bitcoin'e dönüştürülen 2 pizza

Yani Bitcoin, diğer dijital nakit sistemlerinin başarısız olduğu yerde başarılı oldu. Ama neden? Kripto para birimi neyi farklı yapıyor? Kripto para birimini itibari para birimlerinden ve diğer dijital nakit girişimlerinden farklı kılan şey blockchain teknolojisidir. Nasıl çalıştığını öğrenelim…

Blockchain nedir?

Tüm kripto para birimleri, üçüncü tarafları sistemlerinden çıkarmak için dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanır. DLT’ler, işlem bilgilerinin kaydedildiği paylaşılan veritabanlarıdır. Çoğu kripto para biriminin kullandığı DLT’ye blockchain teknolojisi denir. İlk blok zinciri, Bitcoin için Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandı.

Bir blok zinciri, belirli bir kripto para birimi kullanılarak şimdiye kadar gerçekleşen her işlemin bir veritabanıdır. Blok adı verilen bilgi grupları veri tabanına tek tek eklenir ve çok uzun bir liste oluşturur. Yani, bir blok zinciri doğrusal bir blok zinciridir! Bilgi blok zincirine eklendikten sonra silinemez veya değiştirilemez. Sonsuza kadar blok zincirinde kalır ve herkes görebilir.

Tüm veritabanı, düğüm adı verilen binlerce bilgisayardan oluşan bir ağda saklanır. Yeni bilgiler, yalnızca düğümlerin yarısından fazlası bunun geçerli ve doğru olduğunu kabul ederse blok zincirine eklenebilir. Buna fikir birliği denir. Fikir birliği fikri, kripto para birimi ile normal bankacılık arasındaki büyük farklardan biridir..

Normal bir bankada işlem verileri banka içinde saklanır. Banka personeli, geçersiz işlemlerin yapılmamasını sağlar. Buna doğrulama denir. Bir örnek verelim;

George, hem Michael hem de Jackson’a 10 ABD Doları borçludur. Maalesef, George’un hesabında sadece 10 USD var. Aynı anda Michael’a 10 USD ve Jackson’a 10 USD göndermeye karar verir. Banka personeli, George’un elinde olmayan parayı göndermeye çalıştığını fark eder. İşlemin gerçekleşmesini durdururlar.

Banka, George’u bir tür dolandırıcılık olan çifte harcama yapmaktan alıkoydu. Bankalar, çifte harcamayı durdurmak için milyonlarca dolar harcıyor. Kripto para birimi çift harcama konusunda ne yapıyor ve kripto para birimleri işlemleri nasıl doğrular? Unutma, banka gibi eşyalarına sahip değiller!

Blockchain Nasıl Çalışır??

Blockchain ağı nasıl çalışır?

Kripto para işlemleri, madencilik adı verilen bir süreçte doğrulanır. Peki, kripto para madenciliği nedir ve nasıl çalışır??

Cryptocurrency Madenciliği

Kripto para madenciliği, kürek ve baretle yaptığınız bir şey gibi gelebilir ama aslında daha çok muhasebe gibidir. Madenciler, işlemleri mümkün kılan özel bir görevi yerine getiren düğümlerdir. Bitcoin ağını kullanarak nasıl çalıştığını size göstermek için bir örnek kullanacağım.

 1. George, Michael’a 10 BTC borçlu. George, Michael 10 BTC’yi Bitcoin ağına gönderdiğini duyurdu.
 2. Madenciler bilgiyi alır ve şifreler. Buna hashing denir. Bu bilgilere başka işlem bilgileri eklerler ve bunu da hashlarlar. Bir blok oluşturmak için yeterli olana kadar daha fazla bilgi eklenir ve hashing uygulanır..
 3. Madenciler artık yeni bloğa blok zincirine eklenmeden önce verilecek şifrelenmiş kodu veya blok karmasını tahmin etmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Doğru kodu tahmin eden şanslı madenci, yeni bloğu blok zincirine ekler..
 4. Şimdi, ağdaki diğer tüm düğümler yeni bloktaki işlem bilgilerini doğrular. Yeni bilgilerin eşleştiğinden emin olmak için tüm blok zincirini kontrol ederler. Varsa, yeni blok geçerlidir ve kazanan madenci yeni bloğu blok zincirine ekleyebilir. Buna onay denir.
 5. Michael, George’dan 10 BTC alıyor.

Madencilik kripto para birimi çok fazla bilgisayar gücü kullanır, bu nedenle madenciler yaptıkları iş için ödüllendirilir. Bitcoin ağında, yeni bilgi bloklarını onaylayan madenciler, 12,5 BTC yeni Bitcoin ile ödüllendiriliyor. Bu yüzden madencilik deniyor. Madenciler altın veya kömür kripto madenciliği yapmak yerine yeni Bitcoin arıyorlar!

Öyleyse, Cryptocurrency Madenciliği Nedir??

Cryptocurrency nedir

Bitcoin gibi kripto para ağlarının yeni işlemleri doğrulama ve onaylama yolu budur. Bankalar gibi merkezi muhasebeye güvenmeye gerek kalmadan çift harcamayı durdurur. Kripto para birimi blok zincirleri güven veya kişiler tarafından güvence altına alınmaz. Bilgisayarlar tarafından yapılan matematikle güvence altına alınırlar!

Daha fazla bilgi için Blockchain Explained rehberime göz atın.

Artık blok zincirlerinin ve kripto madenciliğinin nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Şimdi size bir kripto para birimi ağına nasıl katılabileceğinizi anlatacağım …

Kripto Para Birimlerini Kullanma

Kripto para birimleri kullanmak, itibari para kullanmak gibi değildir. Elinizde kripto para birimi tutamazsınız ve kripto para birimi hesabı açamazsınız. Kripto para birimi yalnızca blok zincirinde mevcuttur. Kullanıcılar, kripto para birimlerine genel ve özel anahtarlar adı verilen kodları kullanarak erişirler..

Biraz e-posta göndermeye benzer. Birinin size e-posta göndermesini istiyorsanız, ona e-posta adresinizi söyleyin. Birinin size kripto para birimi göndermesini istiyorsanız, onlara genel anahtarınızı söyleyin.

Şimdi, e-postalarınızı okumak veya bir e-posta göndermek istiyorsanız, e-posta şifrenizi girmeniz gerekir. Özel anahtarlar bu şekilde çalışır. Özel anahtarlar, kripto para birimi parolaları gibidir. Genel anahtarlar herkes tarafından görülebilir, ancak özel anahtarlar yalnızca sizin tarafınızdan görülmelidir. Bu Cryptocurrency kılavuzundan öğrenmeniz gereken önemli bir ayrıntı varsa, özel anahtarlarınızı güvende tutmak son derece önemlidir.!

Cryptocurrency nedirÖzel ve genel anahtarlar cüzdanlarda saklanır. Kripto cüzdanlar çevrimiçi, çevrimdışı, yazılım, donanım ve hatta kağıt olabilir. Bazıları ücretsiz olarak indirilebilir veya web siteleri tarafından barındırılır. Diğerleri daha pahalıdır. Örneğin, donanım cüzdanları yaklaşık yüz ABD Dolarına mal olabilir. Kripto para birimi kullandığınızda birkaç farklı türde cüzdan kullanmalısınız.

Özel ve genel anahtarlara sahip olan kişi kripto para biriminin sahibidir, bu yüzden cüzdanlarınızı kaybetmeyin! Kripto para birimi takma addır, unuttunuz mu? Anahtarlara sahip olmadığınız sürece kendi kripto para biriminizi kanıtlamanın bir yolu yoktur..

Size ilk kripto para biriminin nasıl yaratıldığını ve nasıl çalıştığını anlattım. Ayrıca size kripto para biriminin nasıl saklandığını ve kullanıldığını anlattım. Şimdi, Bitcoin’den beri yaratılan diğer bazı kripto para birimlerine bakalım …

Kripto Para Birimlerinin Yükselişi!

Bitcoin, insanların para hakkında düşünme şeklini değiştirdi. O zamandan beri yüzlerce başka kripto para birimi yaratıldı ve hepsi dünyayı değiştirmek istiyor!

Bitcoin’den bu yana gelen birkaç kripto para birimine göz atın;

 • Litecoin Bitcoin’e çok benziyor ancak işlemleri dört kat daha hızlı işleniyor. Litecoin madenciliği Bitcoin madenciliğinden daha kolaydır, bu nedenle daha az güçlü bilgisayarlara sahip kullanıcılar madenci olabilir.
 • Ethereum Bitcoin’den daha gelişmiş blockchain teknolojisi kullanır. Bazen Blockchain 2.0 olarak adlandırılır. Ethereum, kullanıcılarının blok zincirinde kendi merkezi olmayan uygulamalarını (uygulamalarını) tasarlamalarına ve oluşturmalarına izin verir. Bitcoin bankaları değiştirmek isterse, Ethereum diğer her şeyi değiştirmek ister. Ethereum geliştiricileri Facebook, Amazon, Twitter ve hatta Google gibi merkezi uygulamaların dApp sürümlerini oluşturabilirler! Platform, bir kripto para biriminden daha büyük hale geliyor. Öyleyse, artık gerçekten kripto para birimi olmadığında kripto para birimi nedir? Bu Ethereum! Merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak ve barındırmak için blockchain teknolojisini kullanan bir platform.
İLGİNÇ GERÇEK

Ethereum, 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana hızla değer kazandı ve şu anda piyasa değeri açısından en değerli 2. kripto para birimi. Geçtiğimiz yıl değeri% 2,226 arttı – erken yatırımcılar için büyük bir nimet.

Bitcoin ve Ethereum arasında yarışı başlatmak

Ethereum hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Göz atın benim Ethereum nedir kılavuz.

 • IOTA oldukça özel bir kripto para birimidir, blok zinciri yoktur! IOTA, Tangle adlı bir DLT kullanır. Madenciler yeni işlemleri onaylamaz, kullanıcılar yapar … Bir kullanıcı Tangle kullanarak bir ödeme yapmak istediğinde, önce diğer iki kullanıcının işlemini doğrulamalı ve onaylamalıdır. Ancak o zaman ödemeleri işleme alınacaktır. Bu, öğretmenin yapması yerine öğrencilerin birbirlerinin ödevlerine not vermelerini sağlamak gibidir. Tangle’ın Bitcoin, Litecoin ve Ethereum’dan çok daha hızlı olduğu düşünülüyor! Bunun tuhaf olduğunu düşünüyorsanız, şuna bakın – IOTA insanlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmadı bile! Nesnelerin İnterneti için tasarlanmıştır. Bu, internet bağlantısı olan herhangi bir makinedir. IOTA, IoT’nin kendisiyle iletişim kurmasına yardımcı olacaktır. IOTA aslında Nesnelerin İnterneti Uygulaması anlamına gelir. Hayal edin! Gelecekte sürücüsüz arabanız benzin istasyonuna gitmek, benzin doldurmak ve ödeme yapmak için IOTA’yı kullanacak. Hiçbir insan dahil olmadan.

Kripto para birimleri sadece banka kullanmadan para göndermek için değildir. Her türlü harika şeyi yapabilirler. Bu kripto para birimleri ve diğerleri, kripto borsalarında alıp satmaya hazır. Peki, kripto para ticareti nedir?

Kripto Para Ticareti

Kripto para satın almak ve satmak çok büyük bir iş haline geldi. Dünyadaki tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 350 milyar ABD Doları. Hemen altında 17 milyar ABD Doları değerinde kripto para birimi bugün alınıp satıldı!

İLGİNÇ GERÇEK

Binance, Bitstamp ve Coinbase gibi kripto borsalarıyla çevrimiçi işlem yapabilirsiniz. LocalBitcoins.com gibi eşler arası sitelerle şahsen kripto para ticareti yapmayı da düzenleyebilirsiniz.

Binance cryptocurrency ticaret platformu logosu

Kripto borsaları ile çevrimiçi ticaret yapabilirsiniz. Binance, Bitstamp, ve Coinbase. Ayrıca, kripto para birimlerini şahsen, eşler arası sitelerle takas etmeyi de düzenleyebilirsiniz. LocalBitcoins.com.

Kripto para piyasası heyecan verici bir yerdir. Tüccarlar milyonlar kazanabilir ve sonra hepsini kaybedebilir. Kripto para birimleri bir gecede oluşturulur ve sonra aynı hızla kaybolur. Herhangi bir acemi tüccara tavsiyem, sadece kaybetmeyi göze aldığınız kadarını harcamaktır. Biliyorum büyükannen gibi konuşuyorum ama bu doğru!

Kripto ticareti, zengin olmanın hızlı bir yolu olarak değil, teknolojiyi desteklemenin bir yolu olarak kullanılmalıdır.!

Bu kılavuzu okumaya başladığınızdan beri, kripto para birimini anlamaya gitgide yaklaşıyorsunuz. Cevaplamak istediğim bir soru daha var. Kripto para birimi dünya için ne yapacak?

Cryptocurrency Dünyayı Kurtarabilir mi?

Kripto para biriminin birçok eleştirmeni var. Bazıları bunun tamamen abartılı olduğunu söylüyor. O insanlar için bazı kötü haberlerim var. Kripto para birimi kalıcı olmak için burada ve dünyayı daha iyi bir yer yapacak.

Merkezi kuruluşlar bizi hayal kırıklığına uğrattı.

 • 2008’de bankalar vergi mükelleflerine trilyonlarca dolara mal oldu ve dünya ekonomisinin dağılmasına neden oldu.
 • Kredi kontrol kuruluşu Equifax, 140.000.000 müşterilerinin kişisel bilgilerinin 2017.

Merkezi kuruluşlar listesi

 • Bu yıl Facebook, kullanıcılarının kişisel verilerini sattığı için özür dilemek zorunda kaldı.

Mark Zuckerberg'den Facebook itirazı

Kripto para birimleri dünya insanlarına başka bir seçenek sunuyor.

Suriye, Yemen ve Libya hükümetlerinin hepsi halklarını şiddetli iç savaşlardan korumayı başaramadı..

Suriye halkı için kripto para birimi nedir? Bu umut. Yüzde otuz BM Yardımı üçüncü taraf yolsuzluğu nedeniyle kayboldu, bu nedenle UNICEF Suriye çocukları için para toplamak için Ethereum kullanıyor.

hakkında 2 milyar dünyanın her yerinden insanların banka hesabı yok. Onda bir Afganlar bankasız, çoğu kadın. Afgan bir kadın için kripto para birimi nedir? Bu özgürlüktür. Bitcoin veriyor KADIN Afganistan’da ilk kez mali özgürlük.

Blockchain teknolojisi, dünyadaki en yozlaşmış ülkelerin bazılarında seçimler için kullanılabilir. Sudan veya Myanmar halkı için kripto para birimi nedir? Bu bir ses. Şiddet veya gözdağı korkusu olmadan özgür seçimler yapılabilir.

Kripto para birimleri, dünyayı hepimiz için daha adil, daha güvenli ve daha huzurlu bir yer haline getirmeye yardımcı olabilir..

Son Düşünceler: Cryptocurrency Nedir?

Şimdiye kadar kripto para birimlerinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrendiniz. Ayrıca bunları nasıl saklayacağınızı ve nerede takas edeceğinizi de biliyorsunuz. Bununla birlikte, kripto para birimini anlamak, blok zincirleri ve madenciliği anlamaktan daha fazlasıdır. Kripto para birimini anlamak, bu teknolojilerin sizin için neler yapabileceğini anlamakla ilgilidir..

Kripto para birimleri hayatımızı sonsuza kadar değiştirme gücüne sahiptir. Paranızın ve bilgilerinizin kontrolünü geri almanıza yardımcı olabilirler. Bazı insanlar onları görmezden gelir ve gitmelerini umar. Diğerleri partiye katılacak. Hangisi olacaksın?

Bu kılavuzda size kripto para birimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattım.

Şimdi senin sıran…

Senin için kripto para birimi nedir?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map