Öyleyse ne bir kripto para birimi? Hadi Konuşalım!

1990’da insanlar “İnternet nedir?” Diye sormaya başladılar. Otuz kısa yıl sonra, artık sorulması gerekmeyen bir soru.

Bundan otuz yıl sonra, insanların “kripto para birimi nedir?” Diye sormasına gerek kalmayacak. Olacak günlük hayatlarının normal bir parçası, tıpkı internet bugün olduğu gibi. Bu kılavuzun sonunda, sormanıza da gerek kalmayacak..

Bu kılavuzu okuduktan sonra, “kripto para birimi nedir?” Ve daha birçok soruya cevap verebileceksiniz. Neden icat edildiklerini, ne için kullanıldıklarını ve 2046’da neden onlar hakkında konuşmaya devam edeceğimizi anlayacaksınız.!

Bekleyecek zaman yok, hadi başlayalım!

Kripto Para Birimi Nedir: Tanım

Birçok çeşit kripto para vardır, ancak hepsinde aynı altı ortak nokta. Bunlar kripto para olarak adlandırılmaları için ihtiyaç duydukları şeylerdir. Bazı büyük sözlere hazır olun!

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Kripto para birimleri:

Dijital: Kripto para birimi dijital para (veya dijital para birimi, aynı anlama gelir). Bunun anlamı şudur ki sadece bilgisayarlarda var. Kripto para birimlerinin üzerinde Kraliçe’nin başı resmi olan madeni paralar veya üzerlerinde “Tanrıya Güveniyoruz” yazan kağıt notlar da yoktur..

Eşler arası: Kripto para birimleri çevrimiçi olarak kişiden kişiye geçti.

Küresel: Örneğin İspanya ve Çin için bir tane kripto para birimi yok. Bir kripto para birimi her ülkede aynıdır. Onlar yapabilir ülkeler arasında serbestçe kullanılır ve sınırların ötesinde.

Şifreli: Kimin kripto para birimini kullanabileceği ve onu ne için kullanabileceği konusunda hiçbir kural yoktur. Hesaplar için gerçek isimler kullanılmaz. Bunun yerine her kullanıcıya kodlar verilir. Bu, kripto para birimi tanımının kripto kısmını aldığımız yerdir. Kripto Latince "gizli". Yani, kripto para birimi gizli para olarak çevrilir.

Merkezi olmayan: Kripto para dünyasında, banka yok. Herkes kendi parasından sorumludur, bir bankada tutulmaz. Banka, birçok insanın parasını sakladığı bir merkezdir. Kripto para birimleri merkezi bir sunucu tarafından yönetilmez, bu yüzden merkezi olmayan.

Güven talep etmiyor: Kripto para birimlerinin oluşturulma şekli, Sistemin çalışması için kimseye güvenmek zorunda değilsiniz.


Bu çok garip bir fikir değil mi? Kripto para birimini anlamanın püf noktası önce normal para hakkında biraz bilgi edinin – cebimizde bulunan şeyler.

Normal Para Nasıl Çalışır?

Ceplerimizdeki para kendi başına hiçbir şeye değmez, o sadece kağıt ve metal parçaları, değil mi? İznimiz var mallar ve hizmetler için cebimizdeki parayı takas etmek çünkü hükümet yapabileceğimizi söylüyor. Bu denir fiat para. ABD doları, İngiliz sterlini ve Çin yuanı fiat para birimleridir.

Markete gittiğimizde yapabileceğimizi biliyoruz. yemek için cebimizdeki itibari parayı takas etmek. Bunu biliyoruz çünkü hükümetin bize söylediklerine güveniyoruz.

Ceplerimizde tutabileceğimizden daha fazla itibari paraya sahip olduğumuzda, bir banka hesabı açıyoruz. Bir banka hesabı açmak için, bankaya kişisel bilgilerimizi vermeliyiz. Paramız bankadayken onu göremeyiz ama orada olduğunu biliyoruz. Yani temelde, bankaya güveniyoruz.

Kripto para birimi nedir: bir kavanozun içine bozuk para koyan bir adam.

Bankalar, güvenilir bir üçüncü taraf sistemi olarak adlandırdığımız duruma bir örnektir. Bankalar ve hükümetler, güvendiğimiz üçüncü taraf şirketlerdir. Daha net hale getirmek için bir örnek görelim.

Peter acıkmıştır ve Paul çitinin boyanmasını ister. Paul bankaya gider ve 10 $ alır. Paul daha sonra çitini boyaması için Peter’a 10 dolar ödüyor. Peter, hükümete güvendiği ve 5 dolara hamburger alabileceğini bildiği için Paul’ün çitini boyamaktan mutlu. Hamburgerini yer ve diğer 5 dolarını da bankaya güvende tutacağına güvendiği için bankaya koyar..

Yukarıdaki işlem yalnızca Peter ve Paul arasındadır, ancak işlemesi için her ikisinin de üçüncü bir tarafa güvenmesi gerekir..

Cryptocurrency İşleri Nasıl Farklı Yapar??

Kripto para birimlerinin bankalara ve hükümetlere ihtiyacı yoktur. Kullanıcılar birbirlerine veya herhangi bir üçüncü şahsa para veya bilgileriyle güvenmek zorunda kalmadan birbirlerine çevrimiçi para gönderebilirler..

Kripto para birimleri bunu şu şekilde yapar: her işlemi kaydetmek (yukarıdaki Peter ve Paul arasında olduğu gibi) adlı paylaşılan bir veritabanında bir blok zinciri. Bu blok zinciri, düğüm adı verilen binlerce güçlü bilgisayar sistemi.

Her yeni işlem bir düğüm tarafından doğrulandı. Düğümlerin yarısından fazlası bunun geçerli olduğunu kabul ederse, blok zincirine eklenir. İşlemleri doğrulamak için düğümlere yeni para birimi verilir, buna madencilik denir. Madencilik bunu sağlar blok zincirine yalnızca doğru bilgiler eklenir. İşlemler eklendikten sonra değiştirilemez veya silinemez.

Kripto para birimi nedir: Dogecoin kripto para birimi logosu.

Kripto para birimi kullandığınızda adınızı, adresinizi veya doğum tarihinizi vermeniz gerekmez. Hesabınızda a Genel anahtar ve özel bir anahtar. Bunu e-posta hesabınız gibi düşünün. Genel anahtarınız kullanıcı adınız gibidir ve özel anahtarınız şifreniz gibidir. Hesabınıza erişmek için ikisine de ihtiyacınız var.

Kullanıcılar gizlendi, ancak işlemler. Blok zincirinde gerçekleşen tüm işlemleri herkes görebilir, ancak her işlemin arkasındaki kullanıcıların adlarını göremezsiniz..

Yeni Başlayanlar için Kripto Para Birimi

Şimdi, acemi bir kullanıcı (ve hepimiz birini tanıyoruz!) Size “kripto para birimi nedir?” Diye sorarsa, onlara bu gezegendeki herhangi birine banka kullanmadan gönderebileceğiniz dijital paradır. İşlem yapmak için herhangi bir kişisel bilgi sağlamalarına gerek yoktur ve işlemler güvenebilecekleri bir ağda gerçekleşir.

Acemi ayrıca kripto para birimlerinin nasıl başladığını bilmek isteyebilir. Problem değil! Okumaya devam edin ve bu soruyu da cevaplayabileceksiniz!

Cryptocurrency Hikayesi

1990’larda birçok farklı insan kripto para birimleri oluşturmaya çalıştı. En yakın gelenler DigiCash, HashCash ve B-para. Hiçbiri teknolojiyi tam olarak alamadı veya başarılı olmak için ihtiyaç duydukları desteği alamadı.

Kripto para biriminin hikayesi gerçekten başlar Bitcoin. Bitcoin dünyanın ilk gerçek kripto para birimi, ve hala en ünlüsüdür. Bitcoin’in yaratıcısının adı Satoshi Nakamoto, ama kimse onun kim olduğunu bilmiyor! Hiç kimse Satoshi ile şahsen tanışmadı. Bir erkek, bir kadın veya bir grup insan olabilirler!

12 Ocak 2009, Satoshi’nin Bitcoin blok zinciri çevrimiçi oldu. İlk Bitcoin ticareti 10 BTC (Bitcoin) içindi. Satoshi bunu Hal Finney adlı bir kodlayıcıya gönderdi..

Satoshi sadece hakkında konuştu internet mesaj panoları ve e-postalarda. Nisan 2011’de Satoshi gitmişti. Satoshi Nakamoto’dan geriye kalan tek şey Bitcoin ve adı.

Kripto para birimi nedir: Bitcoin kripto para birimi ön sayfası.

İnsanların Bitcoin ile ilgilenmesi birkaç yıl sürdü. Ancak ne yapabileceğini anlamaya başladıklarında, Bitcoin’in popülaritesi büyüdü ve büyüdü. İnsanlar Bitcoin’in daha önce listelediğimiz altı şeyin hepsine sahip olduğunu gördüler ve satın almaya ve kullanmaya başladılar..

Peki, Bitcoin gibi bir kripto para birimi ne için kullanılır? Pekala… İnsanların Bitcoin’i ilk kez kullanmaya başladığı web sitelerinden birinden bahsedelim – bu da onu meşhur etmesine yardımcı oldu!

İpek yolu

İpek yolu oldu çevrimiçi bir karaborsa. Yasadışı bir Amazon veya eBay gibiydi. Bitcoin’i ana ticaret para birimi olarak kullandı. Müşteriler, kim olduklarını bilmeden Bitcoin kullanarak her türlü şeyi satın alabilirler. Bunların çoğu yasa dışıydı. ilaçlar, çalınmış eşyalar, ve silahlar. İpek Yolu’nda suikastçılar için reklamlar bile vardı!

İpek Yolu, iki yıllık ticaretin ardından 2013 yılında kapatıldı. Amerika’nın FBI milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi, bu da onu kripto para birimi topluluğunun pek olası olmayan bir üyesi yaptı!

İpek Yolu hikayesi onu dünya çapında gazetelere yaptı. Bu Bitcoin için hem iyi hem de kötüydü. Kötüydü çünkü Bitcoin çevrimiçi suçla bağlantılı hale geldi, ama iyiydi çünkü Bitcoin’in çalıştığını gösterdi. İpek Yolu hikayesi dünyaya Bitcoin’in yararlı olduğunu ve onu kullanmak isteyen büyük bir insan grubunun (suçlu olsalar bile) olduğunu gösterdi..

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Sonra ne oldu?

2009’da yayına girdiğinde Bitcoin değerdi sıfır dolar ve sıfır sent. Nisan 2011’de alabilirsiniz 1 Bitcoin için 1 $. 17 Aralık 2017’de Bitcoin şimdiye kadarki en iyi gününü yaşadı. 1BTC ile ticaret yapabilirsiniz 20.052 ABD doları! Bugün, 7 Ağustos 2021’de 1BTC’yi 11.822 $ karşılığında takas edebilirsiniz. Fena değil, doğru?

Kripto para ticareti haline geldi çok popüler. Yüzlerce başka kripto para birimi Bitcoin’i pazara kadar takip etti. altcoinler.

Bitcoin gibi, altcoinler blockchain teknolojisini kullanır, ama işleri biraz farklı yapmaya çalışırlar. Geri kalanın en iyisine bir göz atalım;

 • Litecoin Bitcoin’e çok benziyor ancak sistemi, güçlü bilgisayarları olmayan kullanıcılar için madenciliği kolaylaştırıyor.
 • Dogecoin eğlence tabanlı bir altcoindir. bir Shiba Inu onun maskotu olarak köpek. Dogecoin hayranları, onu genellikle Kenya’daki kuyular ve Jamaikalı Bobsled Ekibi gibi iyi nedenleri desteklemek için kullanır.!
 • BitcoinCash Bir grup Bitcoin kullanıcısı, 2017’de bazı Bitcoin kurallarına katılmadığında ve kendi dijital para birimlerini oluşturmak için ayrıldıklarında oluşturuldu. sert çatal.

Not: Bir cep telefonu güncellemesinin nasıl çalıştığına benzer şekilde bir hard fork hayal edebilirsiniz. Bazı insanlar telefonlarını yükseltmeyi seçerken, bazıları yapmıyor. Hala aynı telefon, ancak farklı özelliklere sahip.

Blockchain teknolojisini kullanan herkes kripto para birimleri yaratmaya çalışmıyor. Bazı insanlar deniyor daha büyük blok zincirleri oluşturun, daha iyi, ve daha fazlasını yapabilir. Bunun en bilinen örneği Ethereum.

Gerçekte ‘Para Birimi’ Olmadığında Kripto Para Birimi Nedir??

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin Bitcoin’den daha gelişmiş bir blok zinciri oluşturmak istiyordu. Yaratmak istedi bir platform dijital para birimi olmaktan daha fazlasını yapabilir.

Ethereum, kullanıcıların oluşturmasına izin verir dApp’ler ve kur akıllı sözleşmeler. Akıllı sözleşmeler, kripto para birimi ticareti dahil birçok farklı işlem türüne rehberlik edebilir. Ayrıca bir şirketin maaş bordrosuna, arabanızın kira sözleşmesine ve hatta bir ev satın almaya rehberlik etmek için de kullanılabilirler..

Not: dApp’ler normal uygulamalar gibidir (Facebook, Google veya Twitter gibi) ancak merkezi bir sunucuda değil, bir blok zincirinde çalışırlar. DApp’ler hakkında daha fazla bilgiyi şurada bulabilirsiniz: "DApp nedir" kılavuz.

Şöyle söyleyin – Bitcoin çevrimiçi bankacılık uygulamanızı değiştirmek isterse, Ethereum diğer tüm uygulamalarınızı değiştirmek ister! Şimdi ne demek istediğimi anlıyor musun?

Ethereum’un blockchain teknolojisini kullanma şekli birçok kişi tarafından şu şekilde görülüyor: kripto para biriminin geleceği. Ethereum bir sonraki büyük şey!

Kripto para birimi nedir: Ethereum platformu.

Bitcoin ve Ethereum hakkında daha fazla bilgi edinmek için bkz. Ethereum VS Bitcoin kılavuz.

Artık birkaç soruyu nasıl yanıtlayacağımızı biliyoruz;

 • Kripto para birimi nedir?
 • Kripto para ne zaman oluşturuldu?
 • Dışarıdaki ana kripto para birimleri nelerdir?

Şimdi çok önemli bir soru daha soralım.

Kripto Para Birimleri İyi mi Kötü mü??

Kripto para birimi hakkında iyi şeyler (Yay!)

 • Şeffaftır: Bu, kripto para birimi blok zinciri kullanan herkesin şimdiye kadar yapılmış her ticareti görebileceği anlamına gelir. Diğer kullanıcılara güvenmenize gerek yok.
 • Kişisel kontrol: Bu, her kullanıcının kendi parasından sorumlu olduğu anlamına gelir, kullanıcı dışında hiç kimse parayı alamaz. Merkezi olmayan, hatırladın mı? Yani, paranızın kontrolünü bankaya vermekten farklıdır.
 • Bu herkes için: Kripto para birimleri gezegendeki herkese açıktır. Bankaların kimin hesabı olabileceğine dair kuralları vardır, kripto değil. Dünya çapında banka hesaplarına tam erişimi olmayan iki milyar insan var!
 • Hızlı: Bir Bitcoin ticareti alır yaklaşık bir saat, ancak on dakika kadar kısa sürebilir. Çoğu bankada, uluslararası bir bankadan banka havalesine 1-5 gün sürebilir.
 • Güvenli: Bir kripto para birimi blok zinciri ağı, binlerce bilgisayara yayılmıştır ve neredeyse imkansız hacklemek.

Kripto para birimi hakkında bazı kötü şeyler (Booo!)

 • Kararsız olabilir: Kripto para birimleri daha popüler olmaya ihtiyacım var Herkes onları kullanmaya başlamadan önce. Fiat para birimlerinin devlet tarafından desteklendikleri için popüler olmasına gerek yoktur. Sahip olduğunuz kripto para birimi popüler olmazsa, onu kullanamayabilirsiniz..

 • Kaybedersen sonsuza kadar gider: Kripto para biriminiz kaybolursa veya özel anahtarınızı kaybederseniz – geri alamazsın. Şikayet etmek için Bitcoin’e telefon edemezsiniz. Hatırlamak, bu bir banka değil.
 • Bunun gibi suçlular: Eğer bir suçluysanız, bu muhtemelen kötü bir şey değil, ama geri kalanımız için – öyle! Cryptocurrency hesapları gizlidir, böylece insanlar bunları bir suç için kullanabilir. İnsanlar suçluların ve teröristlerin kullandığını görürlerse, kendileri kullanmak istemeyebilirler..

Kripto para birimi rehberimizi bitirmeden önce, bir soru daha cevaplayalım.

Sonuçlar – Kripto Para Birimleri Dünyayı Nasıl Değiştirebilir??

Hayatta olmalıyız çok dikkatli kime güvendiğimiz hakkında. Çoğu insan yalnızca ailesine ve arkadaşlarına gerçekten güvenir. Kişisel bilgilerimizi sokaktaki bir yabancıya vermeyiz çünkü onlara güvenmiyoruz. Ancak, her banka hesabı açtığımızda veya çevrimiçi bir şey için ödeme yaptığımızda yaptığımız tam olarak budur..

Bankalara, hükümetlere ve diğer üçüncü taraflara çoğu zaman güvenebiliriz, ancak onlara güvenemeyiz her zaman.

2008 yılında, dünya ekonomisi çöktü. Bankalar güvendikleri parayı çok kötü kullanmıştı. Dünya hükümetleri duramadı milyonlarca insan çok para kaybetmekten.

2008’de başka bir şey daha oluyordu – Bitcoin yaratılıyordu. Tesadüf? bence değil.

Kripto para birimleri, bankaların ve hükümetlerin hayatımız boyunca sahip olduğu gücü ortadan kaldırır. Gücü bize geri veriyorlar. Ayrıca modern bankacılık sisteminin dışında kalan tüm insanlara umut veriyorlar..

Kripto para birimi nedir: 2008 mali krizi.

Kripto para birimlerinin Afganistan gibi ülkelere neler getirebileceğini bir düşünün. Afganistan’da, yetişkinlerin sadece% 10’unun banka hesabı var, ve bunlar çoğunlukla erkekler tarafından kontrol ediliyor. Afgan bir kadın için kripto para birimi nedir? Özgürlük.

Suriye, Yemen ve Libya bir iç savaş durumu. Bu ülkelerin insanlarına doğrudan yardım gönderebildiğinizi hayal edin. Suriyeli için kripto para birimi nedir? Dünyanın geri kalanına bir bağlantı, yardım etmek isteyenlere.

Ve sonunda…

“Kripto para birimi nedir?” Gibi sorular sorduğumuzda, gerçekten “kripto para birimi ne işe yarar? benim için?”. Cevap – kripto para birimi paranın kontrolünü sana verir. Kripto para birimi, sizi sınırların ötesinde ticaret yapmakta özgür olan ve dünyayı hepimiz için daha iyi bir yer haline getirebilecek küresel bir ailenin parçası haline getirecek..

Sen ne düşünüyorsun? Kripto dünyasıyla ilgileniyor musunuz ve hazır mısınız? bir değiş tokuşa atlamak ve ticarete başla?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me