Ethereum Classic Nedir?

Merhaba, daha az anlaşılan ancak önemli kripto para birimlerinden biri hakkında bu rehbere hoş geldiniz – Ethereum Klasik. Muhtemelen hakkında biraz okumuşsunuzdur Ethereum (ETH) şimdiden ve belki de okurken birkaç kafa karıştırıcı ifadeyle karşılaşabilirsiniz..

DAO sık sık ortaya çıkan bunlardan biridir. Neyse ki, bu kısa kılavuzda, bununla ilgili her şeyi açıklayacağız ve Ethereum bölünmesi bu onun yüzünden oldu.

Bu Ethereum Classic kılavuzu sırasında şunları ele alacağım: DAO’nun gerçekte ne olduğu ve Ethereum Classic Fork ile nasıl ilişkili olduğu, bir blok zincirinin yükseltilebileceği farklı yollar (sert ve yumuşak çatallar) ve hem Ethereum Classic hem de Ethereum’un nasıl karşılaştırılacağı onların şartları bugün piyasa performansları. Son olarak, ETC VS ETH’ye şu şekilde bakacağım: özel avantajları ve dezavantajları.

Bu kılavuzun sonunda, Ethereum Classic’in nasıl ortaya çıktığını, onu oluşturan Ethereum Classic Fork hakkında, hem ETH hem de ETC’nin mevcut piyasa performansı açısından nasıl karşılaştırıldığını ve artılarını net bir şekilde anlamış olmalısınız. ve her para biriminin eksileri.

Oh, ve ayrıca – bu makaleyi okuduktan sonra, bir ilgi geliştirdiğinizi fark ederseniz biraz ETC satın almak ve elinde tutmak, bunu şu yolla yapabileceksin Coinbase veya dışarıdaki herhangi bir başka büyük kripto değişim platformu. Ayrıca, ETC’yi depolamak bir sorun olduğunu kanıtlamamalıdır – bunu bazı donanım cüzdanlarında bile kolaylıkla yapabilirsiniz (ör. Ledger Nano S).

ETC VS ETH, iki toplumun birbirinden ayrıldığı sırada görüşleri acı bir şekilde ikiye bölen bir konudur. Ethereum blok zincirini kendine güveni korumak için bölmenin doğru olduğunu düşünenler var ve bir blok zincirinin asla geliştiricilerin veya yatırımcıların isteklerine uyacak şekilde değiştirilmemesi gerektiğini düşünenler var. Bununla birlikte, tüm bunlara kısa süre içinde değineceğiz.

İlk önce önemli bir tarih dersi ile başlayacağım.

BTC satın almak için en güvenli yeri mi arıyorsunuz? Aşağıda BTC satın almak için en güvenli platformlar olarak onaylanan en iyi kripto borsalarını topladım, bu yüzden bir göz atın.

Sağlayıcı Visa / Mastercard Mevcut Kripto Puanımız Coinbase İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Litecoin
 • + 30 tane daha

9.8 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin Binance İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Cardano
 • + 150 tane daha

9.6 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin Coinmama İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Bitcoin Cash
 • +7 tane daha

9.4 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin Kraken İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • DASH
 • + 37 tane daha

9.1 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin eToro İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • +3 tane daha

8.6 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin KuCoin İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Monero
 • + 210 daha fazla

8.5 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin Gemini Exchange İncelemesi EVET


 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • +21 tane daha

8.4 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin En popüler 729 İncelemeler 9.8 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi oku Editörün Seçimi 1279 İncelemeler 9.6 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 816 İncelemeler 9.4 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 1174 İncelemeler 9.1 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 453 İncelemeler 8.6 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 563 İncelemeler 8.5 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 603 İncelemeler 8.4 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun

Artıları

 • Kripto para birimleri felsefesine sadık kaldı (ademi merkeziyetçilik)
 • Çok popüler bir kripto para birimi

Eksileri

 • ETC’de neredeyse hiçbir orijinal geliştirici kalmadı
 • Bilgisayar korsanlarına ve diğer ihlallere eğilimli
 • Toplulukta Ethereum kadar güçlü bir desteğe sahip değil

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon – DAO

Ethereum platformu aşağıdakilerin kullanımına dayanmaktadır: akıllı sözleşmeler. Akıllı sözleşmenin ne olduğundan emin olmayanlar için temelde programlanabilir anlaşmalar iki veya daha fazla taraf arasında. Bu, paranın bir partiden diğerine geçebileceği anlamına gelir güvenilir bir aracıya ihtiyaç duymadan. Her iki taraf da kodun meşru olduğuna güvenir veya bunu doğrular ve kod, belirli koşullar yerine getirildiğinde parayı serbest bırakır.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon veya DAO (telaffuz edilen "dow") kısaca çok karmaşık bir akıllı sözleşme. Oldukça etkileyici bir amacı da vardı. Buradaki fikir, gelecekte Ethereum ağında inşa edilecek ademi merkeziyetçi uygulamaların geliştirilmesi için bir para havuzu sağlayacağıydı..

Ethereum Classic Nedir?

Fikir basitti, ancak yakında anlayacağınız gibi onu yaratmak değildi. DAO’da oy hakkına sahip olmak için yapmanız gerekenler özel jeton satın al. Bunlar "DAO Jetonları" Ethereum’un yerel kripto para birimi Ether kullanılarak satın alınabilir. DAO Token sahibi olmak, hangisine karar veren karar verme sürecinin bir parçası olduğunuz anlamına geliyordu. dApp’ler para aldı ve hangisi almadı.

Bir dApp’i (merkezi olmayan uygulama) onaylatmak için, arkasındaki geliştiricinin öncelikle Ethereum ağındaki bir grup bilinen uzman ve geliştirici tarafından yeşil ışıklandırılması gerekir. Daha sonra oylamaya sunulacaktı. Önerilen dApp aldıysa oyların en az% 20’si Katkıda bulunanlar tarafından DAO’ya atıldığında, para tahsis edilecek ve proje üzerinde çalışmaya devam edilebilir.

Ethereum Classic: Geleneksel kuruluşların Merkezi olmayan kuruluşlarla karşılaştırılması.

DAO, yatırımcılar arasında inanılmaz derecede popüler olduğu kanıtlanan devrim niteliğinde bir teklifti. Görünüşe göre Ethereum’u bilen herkes ağda oy kullanma hakkını satın almak istiyordu. Onlar tarafından çizildi esneklik ve şeffaflık sistem öneriyor gibiydi. DAO Token’larının satıldığı ilk ay boyunca, proje önemli miktarda Ether coin topladı. Bu madeni paraların katkıda bulunduğu zamandaki tahmini değer 150 milyon $. Bu, var olan tüm Ether’in neredeyse% 15’ini temsil ediyordu.

DAO’nun programlamasının bir parçası olarak, arkasındakiler bir çıkış seçeneği oluştururken dikkatliydi. İçeriye girdikten sonra oraya hapsolsan iyi olmaz! Ya parçası olmak istemediğiniz saçma projelere topluluk tarafından onay verilmeye başlandıysa?

Ethereum Classic: Bazı Noel ışıklarının arasına yerleştirilen ETC parası.

Bu nedenle DAO’dan bir çıkış yolu yaratıldı. Olarak biliniyordu "Bölme İşlevi". Bu, yatırımcıların katkıda bulundukları Eter’i geri almalarına izin verecektir. Bunu kullanarak "Bölme İşlevi", kullanıcılar ayrıca bir "Çocuk DAO". Birden fazla DAO üyesi size katılırsa, dApp’ler için başka fikirleri kabul etmeye başlayabilir ve bunları geliştirmek için para ayırabilirsiniz..

Tüm akıllı sözleşmede onaylanması gereken tek koşul, üyelerin DAO’dan ayrılmasıydı., 28 gün boyunca Ether’larını harcayamazlar. Bununla birlikte, birçok geliştirici bunu potansiyel bir boşluk olarak vurguladı ve sorunu hızla gündeme getirdi. Ancak protestoları DAO’nun yaratıcıları tarafından ciddiye alınmadı..

Ne Muhtemelen Yanlış Gidebilir? DAO Hack

Ethereum topluluğunun bazı sektörlerinin uyardığı boşluklar, 2016 yılının Haziran ayının ortalarında kader bir günde istismar edildi. DAO akıllı sözleşmesinde tutulan paranın yaklaşık üçte birini çalmak. Girişimci bir bilgisayar korsanı için tam bir maaş günü olabilirdi! Neredeyse değecek olan Ether ile kurtulmayı başardılar yaklaşık 50 milyon $ o zaman!

Saldırganın bu boşluktan nasıl yararlanabildiğine biraz daha yakından bakalım..

Bir DAO Token sahibi sözleşmeden ayrılmak isterse, tek yapmaları gereken kaldırılmalarını talep etmektir. Süreç daha sonra iki aşamalıydı. İlk olarak, kullanıcı ilk etapta DAO’ya katkıda bulundukları ETH coinlerini alacaktı. İkincisi, işlem defteri güncelleyecek ve sözleşmedeki toplam jeton sayısı yeniden hesaplanacaktı..

Ethereum Classic Nedir?

Ancak bilgisayar korsanı, defter güncellenmeden önce sürecin kendini tekrar etmesini sağlayan bir işlev yaratabildi. Bu, başlangıçta katkıda bulundukları ETH paralarının birçok katı kadar ödeme aldıkları anlamına geliyordu..

İşlem, sözleşmede depolanan toplam Ether’in yaklaşık üçte biri bilgisayar korsanına aktarılıncaya kadar tekrarlandı. "Çocuk DAO" sözleşme. Bu, DAO’nun gelişimini izleyenler arasında bir kargaşaya neden oldu.

Bu noktada, birkaç ETH madeni paranız varsa paniğe kapılıyor olabilirsiniz. Tüm sistemin bozuk olduğunu düşünebilirsiniz. Endişelenme. Değil. Bir geliştirici ve Ethereum kurucu ortağının o sırada belirttiği gibi: DAO’ya yapılan saldırının Ethereum ağının hatası olduğunu söylemek suçlamak gibi olurdu. "internet" bir web sitesi başarısız olmasına neden olan sorunlarla her karşılaştığında.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

DAO Hack Hakkında Ne Yapılabilir??

Anlaşılabilir ama mantıksız bir şekilde, kendileri blok zinciri kodlayıcıları veya geliştiricileri olmayan, ancak DAO saldırısını duymuş olan birçok erken yatırımcı, Ethereum’un kırıldığını düşündü ve madeni paralarını satmak için acele etti. Fiyat çevreden düştü 20 – 13 ABD Doları, ve çoğu bunun Ethereum’un ölümü olduğunu iddia etti.

Ethereum Classic: ETC yol haritası.

Bununla birlikte, akıllı sözleşmede 28 günlük madde olduğu için, hacker’ın 50 milyon doları ile bu süre dolana kadar yapabileceği hiçbir şey yoktu. Bu, Ethereum topluluğuna a) olası bir çözümü tartışmak ve b) olası herhangi bir çözümü tamamlayın. Öne sürülen üç fikir vardı:

 • "en güçlü olanın hayatta kalması" yaklaşım – hiçbir şey yapmayın. Kötü kod sömürülmeyi hak ediyor. Bu pahalı bir ders olarak görülmeli.
 • Yumuşak çatal (birazdan bu konuya değineceğiz).
 • Bir hard fork (yine, kısa süre içinde bununla ilgili bilgiler de gelecek!)

Aşağıda her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını tartışacağım.

Hiçbir şey yapma

"hiçbir şey yapma" yaklaşım ideolojiye dayanır kod kanundur. Kötü kod yaparsanız cezalandırılmalısınız. Test edilmemiş kodla yüz milyonlarca dolar ile uğraşmak istiyorsanız, sonuçlarla yüzleşmelisiniz. Bu kadar güçlü bir özgürlükçü eğilime sahip olan ilk kripto toplulukları, bu seçeneğin böyle bir destek bulması şaşırtıcı değil.

Yumuşak Çatal: Yumuşak Çatal Nedir?

Bu, Ethereum Classic para birimini anlamaya çalışan yeni başlayanları hedefleyen bir makale olduğundan, tam olarak ne anlama geldiğini açıklasam iyi olur. yumuşak çatal.

Blok zincirleri iki yoldan biriyle değiştirilebilir. İle a sert çatal, veya yumuşak çatal. Yumuşak çatal, ağın kurallarında geriye dönük olarak uyumlu bir değişikliktir. Bu inanılmaz derecede karmaşık geliyorsa endişelenme, gerçekten değil!

Microsoft Word gibi düşünün. MS word’ün en yeni sürümüne sahipseniz ve bir metin belgesini bir USB sürücüsüne kaydederseniz, MS Word 2007 sürümü olabilecek arkadaşınızın evine götürdüğünüzde yine de iyi çalışacaktır. Geriye dönük uyumluluktan kastettiğimiz şey bu.

Tıpkı MS Word örneğinde olduğu gibi, yeni zincirin özellikleri olan blok zinciri kurallarındaki değişiklikler, zincirin eski sürümünde çalışmayacaktır. Örneğin, MS Word’ün yazım denetleyicisine eklenen sözcükler, yazılımın eski sürümünde hata olarak görünecek, ancak yeni sürümde görünmeyecektir..

Ethereum Classic: ETC'nin özellikleri.

Soft fork fikri, DAO’nun Ethereum geliştiricilerini içinde bıraktığı karmaşaya uygulandığında, yeni kodu çalıştırmak isteyip istemediklerinin kullanıcının seçimi olduğu anlamına gelecektir. Ancak, yapsalar da yapmasalar da, yine de birbirleriyle iletişim kurabilirlerdi. Teklif teoride, bilgisayar korsanının çaldığı Ether’i tamamen kilitleyin. Yumuşak çatal, çalınan madeni paraların taşınmasını içeren bir işlem içeren herhangi bir bloğun göz ardı edileceği anlamına gelir..

Fikir kağıt üzerinde harika görünüyordu ve çok fazla destek aldı. Bununla birlikte, bir topluluk üyesinin başka bir olası sorunu tespit etmesi çok uzun sürmedi. Yumuşak çatal, ağı başka bir potansiyel riske kadar açar – a "Hizmet Reddi" saldırı.

Yumuşak Çatal Hizmet Reddi (DoS) Saldırısı Hangi Riskler Oldu??

Madenciler Ethereum ağındaki doğrulama işlemleri ile ödüllendirilir "gaz". Bu ödül aynı zamanda onları DoS saldırılarından da korur. Ağda işlemlerle spam yapmak için, bir saldırganın çok sayıda "gaz" her biri için "sahte" oluşturdukları işlem.

Bu onu yapar çok pahalı ağa bu şekilde saldırmak. Yumuşak çatal fikriyle ilgili sorun, saldırganların DAO sözleşmesinin kendisine işlemlerle spam yapabilmesidir. Bu, madencileri birçok anlamsız algoritmayı çözmeye zorlar ve bunları yaptıkları için neredeyse hiçbir finansal ödül alamazlar..

Ethereum Classic Nedir Öğrenin

Bu, soft fork fikrinin hurdaya çıktığı anlamına geliyordu. Ayrıca, DAO saldırısına yönelik olası çözümlerin sayısını sadece ikiyle sınırlandırdı: Hiçbir şey yapmayın ve hard fork.

Sert Çatal: Sert Çatal Nedir?

Yumuşak çatal geriye dönük olarak uyumludur ve sert çatal değil. Bu, Ethereum (veya herhangi bir) blok zincirini yükseltmenin iki yolu arasındaki temel farktır..

Tamamlandıktan sonra bir hard fork’u değiştirmenin bir yolu yoktur. Bir madenci olarak yeni kodu (kuralları) kendiniz uygulamazsanız, yalnızca yazılımın güncellenmiş sürümünü kullanamazsınız, aynı zamanda artık yeni blok zinciri veya ağ ile hiçbir şekilde etkileşime giremezsiniz..

Ethereum ağında önerilen sert çatal, blok zincirini belirli bir noktada bölecekti. Önerilen nokta DAO saldırısından hemen önceydi. Buradaki fikir, seçilen noktaya kadar eski zincir ve yeni zincirin (sıkı çalışmanın yarattığı) özdeş. Çatalı takiben zincir ayrılır ve her yeni zincir birbirinden bağımsız hale gelir..

Zor çalışmanın arkasındaki fikir şudur: DAO saldırısı sayesinde kaybedenlere tüm eksik fonları iade edecekti. Kullanıcıların paralarını çekmelerine olanak tanıyan kodlu bir akıllı geri ödeme sözleşmesi olacaktı..

Ethereum Split ve Tartışması

Bu fikir, Ethereum topluluğunun üyeleri arasında oldukça tartışmalıydı. Alanlar vardı "kod kanundur" Duruşu ve bir blok zincirinin tüm amacının, tek bir otoritenin onu kontrol etmesine izin vermemesi olduğunu söyledi. Bu arada, parasını geri isteyen birçok kişi vardı..

Bunu hissedenler "kod bir kanundur" Ethereum Classic çatalından önce var olan yazılımın eski sürümünü çalıştırmaya devam etmeye karar verdi ve eski zinciri (The DAO saldırısıyla) etkin bir şekilde sağlam tuttu. Bu arada, geri ödemeyi destekleyenler yeni zinciri çıkarmaya başladılar ve daha önce yalnızca bir tane olan iki para birimi oluşturuldu..

Ethereum Classic: ETC web sitesi.

Zincirin değiştirilmemiş versiyonu şu şekilde bilinir hale geldi: "Ethereum Klasik" (ETC) ve DAO saldırı iadesi ile tamamlanan yenisi artık şu şekilde biliniyor: ETH ya da sadece Ethereum. Bu ikinci zincir, topluluğun desteğinin çoğuna ve projedeki lider geliştiricilerin çoğuna sahiptir. Bu, şu anki farkla yansıtılır Piyasa kapitalizasyonu Ethereum bölünmesinin ardından Ethereum ve Ethereum Classic arasında.

Ethereum Classic nedir?

Bahsettiğim gibi, Ethereum Classic orijinal zincirdi, "siğiller ve hepsi" tabiri caizse. DAO saldırısı iadesine izin verecek herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Her Ethereum Classic coinin mevcut fiyatı 6,92 ABD doları (21 Ağustos 2021 itibariyle). Piyasa değerine sahiptir. 800 milyon $. Şu anda toplam ağ değeri açısından 18 numaralı noktayı işgal ediyor. Aşağıda dijital varlığın tam grafiğini de ekledim. Coinmarketcap:

Ethereum Classic: ETC fiyat tablosu.

Ethereum Classic, Ethereum (ETH) ile büyük ölçüde aynı kripto para birimi olsa da, bir hugr farkı var – orijinal geliştiricilerin çoğu artık üzerinde çalışmıyor. Kurucular Vitalik Buterin ve Gavin Wood, yeni zincir lehine onu geride bıraktı. Desteklenen bu kadar büyük isimlerle, muhtemelen herhangi birinin Ethereum Classic ile bir şey yapmak isteyeceğini merak ediyor gibi görünüyor..

Neden yaptıklarını anlamak için, önce blok zincirlerini doğru bir şekilde anlamak önemlidir. Blokzincirlerin en önemli ve potansiyel olarak çığır açan özelliği, projeye bağlı, daha da önemlisi dışında herhangi bir güç tarafından kontrol edilmeden çalışmasıdır..

ETC’yi desteklemeye devam edenler için hard fork, zengin yatırımcıları korumak için uygun bir kaçış yoluydu. Blockchain’in başarmak için tasarlandığının tam tersini temsil ediyordu. DAO saldırısında para kaybedenlerin sert ve kontrolcü yaklaşımı hiç de kabul edilemezdi..

Nihayetinde, ETC VS ETH sorusu, her bir bireyin bir blok zincirinin değişmezliğine (değiştirme yeteneğinin olmaması) ne kadar değer verdiğiyle ilgilidir..

Ethereum (ETH)

Her bir para biriminin piyasa değerinden anlayabileceğiniz gibi, kripto para birimi topluluğu Ethereum’u Ethereum zincirinin gerçek versiyonu. Yazım sırasında, ağın değeri Ethereum Classic’in değerini kesinlikle gölgede bırakıyor..

ETH başına fiyat şu anda sadece 400 $. Ağın toplam piyasa değeri etkileyici bir 45 milyar $. Bu, onu en değerli kripto para birimi ağları açısından yalnızca Bitcoin için ikinci yapar.

Yine, Ethereum’un grafiğini aşağıya ekledim. Ethereum bölünmesi sırasında kırmızı bir ok göreceksiniz.

Ethereum Classic: Ethereum fiyat grafikleri.

Ethereum Classic ve Ethereum’un Avantaj ve Dezavantajları

Şimdi, Ethereum ve Ethereum Classic’in bazı temel avantaj ve dezavantajlarına hızlı bir şekilde değinelim..

Ethereum

artıları PRO’lar

✓ En çok orijinal geliştiriciler arkasında. Bunlar hala orijinal yol haritasına bağlı..

✓ Hash a daha yüksek hash oranı ETC’den daha. Bu, ağda işlemleri onaylayan daha fazla madenci olduğu ve bunun daha güvenli olduğu anlamına geldiği anlamına gelir..

Kurumsal Ethereum Alliance köşesinde. Bu, ağ üzerinde deneyler yapan gezegenin en büyük şirketlerinden ve bankalarından bazılarının oluşturduğu bir gruptur. EEA için üyeler ilan edilmeye başladığında, Ethereum’un fiyatı gerçekten yükseldi.

✓ Çoğunda satın alınabilir üst düzey kripto para birimi borsaları (yani. Coinbase ve Binance) ve oradaki en güvenli kripto cüzdanlarının çoğunda saklanabilir (Ledger Nano S, Trezor, vb.). Bununla birlikte, tüm bunların ETC için de geçerli olduğunu unutmayın..

Eksileri Eksileri

✗ ETH ve ETC’yi oluşturan Ethereum ayrımı bir blok zincirinin ana kurallarından birini çiğnedi. Blok zinciri olması gerekiyordu tamamen değişmez (değiştirilemez). İnsanların parasını kurtarmak için bir kez değiştirildiyse ve teorik olarak tekrar olabilir. Bir dahaki sefere topluluk odaklı bir değişiklik olmayabilir..

Ethereum Klasik

artıları PRO’lar

✓ sadık kaldı orijinal vizyon bir blok zincirinin ne olması gerektiği hakkında. Topluluğun kaprisiyle değiştirilebiliyorsa, değişmez bir defterin amacı nedir??

✓ Yatırımcılar için potansiyel olarak daha fazla potansiyel. Doğal olarak, bu yüksek riskli bir yatırımdır, ancak Grayscale Investment Trust’tan Barry Silbert gibi projenin bazı etkili destekçileri vardır..

Eksileri Eksileri

✗ Blok zinciri için merkezi olmayan uygulamalar oluşturmaya çalışan AÇA’ya sahip değil.

✗ Artık ilk etapta Ethereum fikrini ortaya atan lider Ethereum geliştiricilerine sahip değil.

✗ Bazıları, tüm Ethereum projesinin kendisine muhalefet edenler tarafından desteklendiğini düşünüyor.

Ethereum Classic'i Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ethereum Classic’i Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Tüm Kripto Borsaları size benzer görünebilir ama Hepsi aynı DEĞİL!

Evet! Karşılaştırma Tablosunu göster

Sonuç

İşte bu benim Ethereum Classic rehberim. Umarım, başlıkta Ethereum bulunan iki kripto para biriminin nasıl ortaya çıktığı hakkında artık çok daha fazla şey biliyorsunuzdur..

Bu kılavuzda çok şey ele aldık, bu yüzden özetleyelim. Öğrenmeliydin:

 • DAO nedir?
 • DAO neden başarısız oldu.
 • Sert çatallar ve yumuşak çatallar nedir.
 • Ethereum topluluğu, Ethereum’u bölme kararı konusunda neden bölündü?.
 • Ethereum Classic (ETC) nedir?
 • Ethereum (ETH) nedir?
 • Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları.

Umarım bu kılavuzu en popüler 30. kripto para biriminde hem keyifli hem de faydalı bulmuşsunuzdur..

Lütfen ayrıca unutmayın – kendiniz için bir ETC satın almayı planlıyorsanız, her zaman sürecin güvenli, ve bunu şu yolla yapıyorsun güvenilir bir kripto para birimi değişimi. İdeal eylem planı şuna benzer:

 1. Kayıt Coinbase (veya diğer en yüksek puanlı kripto borsaları ETC’yi bir seçenek olarak sunan);
 2. İstenilen miktarda ETC jetonunun satın alınması;
 3. Aynı madeni paraların güvenilir ve güvenilir kripto para birimi cüzdanlarından birinde saklanması (örn.. Ledger Nano S veya Trezor).

Tüm yeni bulunan bilgilerinizle, hangisinin daha önemli olduğunu düşünüyorsunuz – yatırımcılara para iadesi mi yoksa bir blok zincirinin değişmezliğini sürdürmek mi? Konuyla ilgili düşüncelerinizi duymak isteriz!

Bu web sitesinde yayınlanan içerik, herhangi bir finansal, yatırım, ticaret veya başka herhangi bir tavsiye vermeyi amaçlamaz. BitDegree.org, herhangi bir kripto para birimini satın almanızı, satmanızı veya tutmanızı önermez veya onaylamaz. Finansal yatırım kararları vermeden önce, finansal danışmanınıza danışın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map