Finans dünyası geçiyor büyük değişiklikler son günlerde. Son birkaç yılda yaşanan en büyük değişikliklerden biri, İlk Para Tekliflerinin tanıtımı (ICO’lar). Geçtiğimiz yıl kripto alanındaki en popüler sorulardan birinin ‘ICO nedir?’.

Gibi bazı popüler kripto para birimlerine aşina olsanız da Bitcoin ve Ethereum, aşina olmayabilirsin ICO’lar.

Yine de ICO’lar hakkında ayrıntılara girmeden önce, ICO’ların arkasındaki teknolojiyi adil bir şekilde anladığınızdan emin olmalıyım – blok zincirleri ve akıllı sözleşmeler. Bu iki teknolojiyi anladığınızdan zaten eminseniz, “ICO Kavramı“.

Bir kripto para birimine yatırım yapmayı planladığınız için ICO’lar hakkında okumaya geldiyseniz, lütfen bunun yalnızca güvenilir bir değişim!

Öyleyse başlayalım!

ICO nedir: Blockchain

Bir blok zinciri Bitcoin veya başka bir kripto para birimi değildir. Kripto para birimleri blok zincirini kullanır. Basitçe söylemek gerekirse, bir blok bir grup işlem. Zincir, birbirine bağlı bir grup bloktur. Bu iki kelimeyi bir araya getirin ve işte karşınızda – blockchain.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Zincir şeklinde birbirine bağlı tüm bu bloklar halka açık bir veritabanı. Bu veritabanı halka açıktır çünkü yüzlerce, hatta binlerce bilgisayarla paylaşılır. Bu bilgisayarları blockchain / veritabanı sunucuları olarak düşünebiliriz.

ICO nedir: merkezi olmayan uygulamalar nasıl çalışır?Kaynak: steemit

(Bu bilgisayarlara düğüm adı verilir).

Veritabanında yapılan herhangi bir değişiklik olması gerekir düğümlerin% 51’inden fazlası tarafından doğrulandı. Doğrulanmazlarsa değişiklik yapılamaz. Bu, veritabanını hacklemeyi çok zorlaştırır çünkü düğümlerin% 51’inden fazlasını hacklemeniz gerekir ve düğümler normalde birçok farklı kişi ve şirkete aittir..

Bu etkiye ademi merkeziyetçilik – yani, veritabanı tek bir yerde değil, birçok farklı yerde saklanır.

Veritabanındaki “değişiklikler” hakkında konuştuğumuzda, bunlar veri işlemleri. Örneğin Bitcoin söz konusu olduğunda, bunlar Bitcoin işlemleridir – Bitcoin’i başkalarına aktaran kişiler.

(Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi için, "Blockchain Açıklaması" kılavuz.)


Şimdi, ICO’ların kullandığı bir sonraki teknoloji parçasına geçelim.

Jetonlar & Akıllı Sözleşmeler

Veritabanında gerçekleşen işlemler sadece bunlarla sınırlı değildir finansal işlemler Bitcoin blockchain’indekiler gibi. Bunun yerine, değeri olan herhangi bir şey olabilirler.

Örneğin, işlemin değeri şöyle olabilir: bir ev veya bir şirketin payı. Elbette fiziksel olarak bir evi veya bir şirketin payını blok zincirine yerleştiremezsiniz. Bunun yerine ihtiyacınız var evin değerini veya şirketin payını temsil eden bir şey.

Jetonlar

Dünyasına hoş geldiniz jetonlar. Bir şeyin değerini temsil etmek için bir jeton oluşturulur. Örneğin – bir ev, elektrik, kredi yükleme, veya bir şirketin payı.

Bu jetonlar olamaz doğrudan blok zincirine uygulandı, Blok zincirleri normalde yalnızca kendi kripto para birimlerinin işlemlerini işleyebildiğinden – Ethereum blok zincirindeki Ether ve Bitcoin blok zincirindeki Bitcoin gibi.

Bunun yerine, belirteçler bir uygulama kullan.

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Akıllı Sözleşmeler

Belirteçlerin kullandığı uygulamalara akıllı sözleşmeler. Ancak, sadece bir grup kod gibi görünürler. Dolayısıyla, geliştiriciler, normal kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere dApp’ler (merkezi olmayan uygulamalar).

DApp’leri Instagram veya Twitter’ı kullandığınızda gördüğünüz arayüz olarak düşünebilirsiniz, ancak Instagram ve Twitter’ın arkasında bir dizi kodlu uygulamalar. Bu kodlanmış uygulamalar akıllı sözleşmelerdir.

ICO nedir: akıllı sözleşmeler.

Bu akıllı sözleşmeler birçok nedenden dolayı benzersizdir. Bu nedenler şunları içerir:

 • Yapabilirler işlemleri otomatik olarak işle;
 • İşlemler tarafından tetiklendi belirli koşullar akıllı sözleşmeye yazılanlar;
 • Şöyle düşünün: “Peter akıllı sözleşmeye 100 Ether ödediğinde, SONRA John’un ev jetonu Peter’a gönderilir”.
 • Blockchain teknolojisini kullanıyorlar, bu nedenle akıllı sözleşmenin koşulları değiştirilemez.
 • Yani, artık ICO’ları bugünkü başarıya getiren iki teknoloji parçasını biliyorsunuz. Şimdi, ICO’nun ne olduğu hakkında konuşalım!

  ICO Kavramı

  ICO’lar karşılaştırılabilir Halka arzlar. Halka Arz, İlk Halka Arzdır – bu, bir şirket hisselerini borsaya ilk kez sunduğunda kullanılan bir terimdir. Bundan önce şirketin hisseleri özeldi ve hisseleri halka açık değildi. Bu nedenle, İlk Halka Arz. IPO ile ICO nedir arasındaki farkları anlamak önemlidir..

  Şirketler kendilerini borsada listelediklerinde, şirketlerle ilgilenen kişiler ve diğer şirketler, belirli bir fiyata şirkette hisse satın almak.

  Hisseler, şirketin kısmi sahibi olduğunuz için şirketin gerçekleştirdiği belirli eylemleri oylamak için kullanılabilir! Şirket iyi yaparsa, hisselerinin değeri de benzer şekilde artar ve bunları daha sonraki bir aşamada kâr için satabilirsiniz..

  ICO nedir: ICO kavramı.

  ICO’lar, IPO’lar kadar düzgün ve temiz değildir. ICO’lar bir kitle fonlaması aracı olarak düşünülebilir.

  Bir ICO ile bir jeton. Bu belirteçler, size uzun vadeli bir yetki veya proje sahipliği vermez; bunlar sadece projenin fon toplamasının bir yoludur.

  Bununla birlikte, bir kez daha, proje başarılı olursa, jetonunuzun değeri artabilir. Yani, jetonu satın aldığınızdan daha fazlasına satabilirsiniz (eğer isterseniz, yani).

  ICO’lar Nasıl Çalışır??

  Bir ICO’nun temel konseptini basitleştirmek veya bir ICO’nun daha iyi olduğunu açıklamak için:

  ICO nedir: ICO'lar nasıl çalışır.ICO Nasıl Çalışır | Kaynak: cleveroad

  Kendi kripto para biriminizi veya dApp’inizi başlatmak istiyorsanız, ihtiyacınız olacak çok para. Bu parayı almak için bir ICO çalıştırabilirsiniz. İnsanlar ICO’nuzla ilgileniyor ve projenin iyi olduğunu düşünüyorlarsa, jetonunuzu belirli bir fiyata satın alabilirler..

  Bu fiyatlar normalde Eter (ETH), ancak bazı projeler birden fazla kripto para birimi – normalde Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC).

  Bir ICO’ya yatırım yaptığınızda, ETH, BTC, LTC veya ödeme yapmak istediğiniz para birimini ICO akıllı sözleşmesine gönderirsiniz. Bu akıllı sözleşme daha sonra size ödediğiniz token miktarını gönderir.

  ICO’lardan token satın almanın genellikle iki ana nedeni vardır: jetonu gelecekte daha yüksek bir fiyata satmak, ve jetonu amacı için kullanın.

  Jetonlar normalde jetonun sahiplerine indirimli ücretler, kar payı veya premium özellikler gibi avantajlar sağlar..

  Bazı jetonlar, proje oluşturulduğunda uygulamasında bir şeyler satın almak için kullanılabilir – bu tür jetonlar, yardımcı program jetonları olarak bilinir..

  Yatırımcılar Hangi ICO’lara Yatırım Yapacaklarını Nasıl Biliyor??

  Fikrin iyi olması projenin iyi olacağı anlamına gelmez!

  Bir fikir gerçekten iyi görünebilir, ancak fon toplandığında tamamen başarısız olur. Maalesef doğru. Hatta ICO’ların tam bir dolandırıcılık olduğu ortaya çıktı! Artık bir ICO’nun ne olduğunu anladığınıza göre, bir ICO’yu araştırırken, sen dikkatlisin.

  Yatırımcılar genellikle aşağıdaki hususlara çok dikkat ederler:

  1. Rekabet: projenin herhangi bir rakibi var mı? Eğer öyleyse, rakiplerinden farklı olarak ne yapıyorlar??

  2. Takım: Proje üzerinde çalışan ekip kim? İyi ve alakalı geçmişleri var mı? Daha önce benzer projeler üzerinde çalıştılar mı??ICO nedir: Bitdegree liderliği.

  3. Fonların kullanımı: ICO’larından topladıkları parayı nasıl kullanacaklar?ICO nedir: Bitdegree bütçe tahsisi.

  4. Yol haritası: ne yapmayı planlıyorlar ve ne kadar sürecek?ICO nedir: Bitdegree yol haritası.

  5. Jetonlar: kaç tane token olacak? Her bir jetonun fiyatı nedir? ICO’da kaç token satılacak ve diğer şeyler için kaç tane saklanacak?ICO nedir: Bitdegree token dağıtımı.

  Başka bir alternatif kullanmak olabilir bir ICO izleme uygulaması. Farklı ICO’lar etrafında piyasa haberlerini araştırmaya, gözden geçirmeye, sınıflandırmaya ve takip etmeye zaman ayıran ayrı işletmeler var. Böyle bir uygulama Coinview – kullanıcıların farklı ICO’ların nasıl performans gösterdiğini takip etmelerine ve kripto para birimi performanslarını izlemelerine olanak tanır.

  ICO nedir: Coinview.

  Bu çok fazla soru, biliyorum. İyi haber şu ki, normalde cevapların çoğunu onların Beyaz kağıt! Proje hakkındaki görüşler ve incelemeler önemlidir. Bununla birlikte, fikrinizi oluşturmak için her zaman kendi araştırmanızı yaptığınızdan emin olmalısınız. İnternetteki pek çok bilgi doğru olmayabilir veya duyguya dayalı olabilir!

  Beyaz Kitap nedir?

  Bir ICO’nun ne olduğunu bilmek, neredeyse ne olduğunu anlamak kadar önemlidir. beyaz kağıt. Beyaz kağıt, ICO’nun para topladığı fikrini sunar. ICO’nun web sitesinde bulacağınız açıklamalardan çok daha fazla ayrıntı içerir.

  Gibi şeyler bulacaksın sistem mimarisi, fikirlerine duyulan ihtiyaç (çözdüğü problem vb.), jetonun kullanımları, Piyasa verileri, ve büyüme tahminleri.

  Ekip üyelerinin, yatırımcıların ve danışmanların bir listesini de sıklıkla göreceksiniz. Bununla birlikte, bu normalde web sitesinin kendisinde de görüntülenir..

  ICO nedir: Beyaz Kitap'ın onayı.

  Bir ICO’nun olması için başarılı, ihtiyacı var iyi, katı beyaz kağıt. Bir ICO’nun yayında olduğunu ancak teknik raporu yoksa ondan herhangi bir jeton satın almanızı tavsiye etmem.

  Çok az kişi, iyi düşünülmüş bir teknik incelemeye sahip olmayan bir projeye yatırım yapmak isteyecektir..

  İyi bir teknik inceleme, fonların ne için kullanılacağı hakkında da bilgi sağlayacaktır. Odak noktası, kişisel kazanç için değil, işi büyütmek için kullanılan fonlar olmalıdır. Bu önemli!

  Ek Bir Not

  Gördüğünüz gibi, ihtiyacınız olan yanıtların çoğunu bir ICO’nun teknik incelemesinden bulabilirsiniz. Ancak, yapmalısınız Araştırmanıza teknik incelemenin ve ICO’nun web sitesinin dışında devam edin.

  Ne kadar iyi olduklarını kontrol etmelisin topluluklarını güncel tutmak. Bunu yapmanın iyi bir yolu, Telegram gruplarına (varsa) katılmak veya forumlarını görüntülemektir. Oradan soruları, yorumları ve aradaki diğer her şeyi nasıl ele aldıklarını görebilirsiniz..

  Başarılı Bir ICO Örneği

  BitDegree dünyanın ilk blockchain destekli çevrimiçi eğitim platformu teknoloji yetenek kazanımı ile. Proje, kalabalık satışı sırasında yaklaşık 32.500 ETH topladı ve Hard cap’e başarıyla ulaştı.

  BitDegree Teknik Raporu çok ayrıntılıydı ve projenin çalışma planı hakkında çok fazla bilgi vardı. BDG belirteci işe yarayacak ve fonlar neye harcanacak.

  ICO nedir: BitDegree Teknik Raporu.

  Ekip üyeleri için her birinin tam bir geçmişi vardı ve bir MVP sunuldu.

  Yol haritası da ayrıntılıdır ve topluluk, blog gönderileri ve forum yanıtlarıyla güncel tutulmuştur. Gördüğün gibi, toplumun güvenini kazanmak önemlidir. Bu, başarının çok önemli bir parçasıydı – kimse güvenmediği insanlara para vermiyor.

  Sonuç

  Artık biliyorsun ICO nedir, ICO’ların yeni olduğunu, bu da çok az düzenleme olduğu anlamına geldiğini unutmayın. Yani, daha önce de belirtildiği gibi, Yatırım yapmak için bir ICO seçerken her zaman dikkatli olmalısınız. Kendi araştırmanızı yapmanız son derece önemlidir!

  Anlamalısın ICO’nun arkasındaki yaratıcılar ve ICO’nun girdiği pazar. Daima çalışın ve başarma yeteneklerini göz önünde bulundurun proje zamanında ve bütçe dahilinde. Aldıkları fonlarla ne yapmayı planladıklarını öğrenin ve yol haritasını kullan projelerinin ne zaman başlayacağını söylediklerini görmek için.

  Bir ICO nasıl başlatılır?

  Bir ICO oluşturuyorsanız ve bir ICO’ya yatırım yapmıyorsanız, yatırımcıların ICO’ları nasıl araştırdığını anlamanız gerekir. Bahsettiğimiz her şeyi görmeleri gerektiğini anlamalısınız – aksi takdirde ICO’nuza güvenmeyeceklerdir..

  Gerek topluluğunuzu güncel tutun, onlara saygılı davran, ve projenizin yapacağını söylediği şeyi yapabilmesini sağlayın. Her zaman projenizi zamanında teslim edebileceğinizden emin olun ve asla yalan söyleme.

  Bununla birlikte, kripto pazarına (ve üzerine kurulu olduğu teknolojiye) yatırım yapmanın alternatif bir yolunu arıyorsanız ve üzerinde plan yapıyorsanız biraz kripto para satın almak, bunu yaptığından emin ol güvenilir bir borsadan! Binance ve Coinbase iki harika seçenek.

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me