IOTA Coin ile tanışın: IOTA nedir?

Yani, nispeten yeni ve heyecan verici olanla ilgileniyorsunuz kripto paraIOTA madeni para. Bununla birlikte, ne olduğu veya nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikriniz yok mu? Pekala, endişelenme, IOTA madeni para sorusunu ele aldık.

Spoiler uyarısı: IOTA’nın aslında bir blok zinciri olmadığını biliyor muydunuz??

Her neyse, bu “IOTA jetonu nedir?” rehber olarak, projenin temellerini ve teknolojinin nasıl çalıştığını açıklayarak başlayacağım. Her şeyi mümkün olan en basit şekilde açıklayacağım. gerçek dünya örnekleri.

Ondan sonra daha sonra konuşacağım IOTA’nın mevcut geliştirme aşaması ve protokollerinin ne kadar güvenli (veya güvenli değil) olduğunu.

Yani, bu kılavuzu okuduktan sonra artık sormayacaksınız. "IOTA nedir?". Aslında, konu hakkında neredeyse bir uzman olacaksınız. Kendinize de biraz IOTA madeni parası almakla ilgilenecekseniz, bunu yapmadan önce bir finans danışmanına danıştığınızdan ve yalnızca kullandığınızdan emin olun. güvenilir değişimler, Binance gibi. Ayrıca, kripto para birimlerinizi her zaman Ledger Nano S ve Trezor gibi güvenli cüzdanlarda tutun.

BTC satın almak için en güvenli yeri mi arıyorsunuz? Aşağıda BTC satın almak için en güvenli platformlar olarak onaylanan en iyi kripto borsalarını topladım, bu yüzden bir göz atın.

Sağlayıcı Visa / Mastercard Mevcut Kripto Puanımız Coinbase İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Litecoin
 • + 30 tane daha

9.8 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin Binance İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Cardano
 • + 150 tane daha

9.6 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin Coinmama İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Bitcoin Cash
 • +7 tane daha

9.4 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin Kraken İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • DASH
 • + 37 tane daha

9.1 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin eToro İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • +3 tane daha

8.6 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin KuCoin İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Monero
 • + 210 daha fazla

8.5 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin Gemini Exchange İncelemesi EVET

 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum
 • +21 tane daha

8.4 İncelemeyi okuyun Siteyi ziyaret edin En popüler 729 İncelemeler 9.8 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi oku Editörün Seçimi 1279 İncelemeler 9.6 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 816 İncelemeler 9.4 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 1174 İncelemeler 9.1 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 453 İncelemeler 8.6 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 563 İncelemeler 8.5 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun 603 İncelemeler 8.4 Banka Havalesi: EVET Siteyi ziyaret edin İncelemeyi okuyun

Artıları

 • Minimum işlem ücretleri
 • Son derece ölçeklenebilir
 • Benzersiz Wok Kanıtı protokolü

Eksileri

 • Bazı güvenlik endişeleri
 • Teknik kusurlar

IOTA Coin’in Temelleri


IOTA Coin resmi logosu

IOTA projesi ilk olarak 2015’in sonlarında Sergey Ivancheglo, David Sontesbo, Serguei Popov ve Dominik Schiener. IOTA piyasaya sürüldüğünden beri, IOTA vakfı, Almanya’da bulunan.

Diğer birçok kripto para birimi projesi gibi, IOTA da daha hızlı işleyebilecek bir ödeme sistemi oluşturun, daha güvenli, daha ucuz, ve daha fazla ölçeklenebilir işlem.

IOTA, kendisini sadece finansal işlemlerle sınırlamak istemiyor, aynı zamanda herhangi bir verinin bir makineden diğerine taşınmasına izin verin.

IOTA projesinin de kendi kripto para birimi vardır. MIOTA. Ancak, işleri basitleştirmek için ona IOTA parası olarak değineceğim.!

IOTA resmi olarak piyasaya sürülmeden önce, ilk madeni para teklifi (ICO). Toplamda proje alındı 3000’den fazla Bitcoin, o sırada 434.000 dolar değerindeydi. O zamandan beri Piyasa kapitalizasyonu IOTA’nın yüzdesi 14 milyar dolardan fazla!

IOTA madeni para projesinin en ilginç kavramlarından biri, blockchain teknolojisi sevmek Bitcoin veya Ethereum. Bunun yerine, a denen bir şey kullanır Yönlendirilmiş döngüsüz grafiği, IOTA’nın “Tangle” dediği. IOTA Coin merkezi olmayan uygulama

Bunun anlamı, tüm veri parçalarının birbirine bağlı olmasıdır – aşağıdaki ekran görüntüsüne bir göz atın. IOTA Coin sitesi işlemi ve kenarları

IOTA nedir”Kılavuzu, işlemlerin nasıl onaylandığına bakacak!

IOTA Madencilik – Ağ İşlemleri Nasıl Onaylıyor??

Tangle ile ilgili bir başka ilginç şey de, madencileri kullanmaz.

Örneğin, işlemler Bitcoin’de onaylandığında, ekstra hesaplama güçlerini gönüllü olarak kullanan kişiler kaynaklarını kullandıkları için ekstra Bitcoin ile ödüllendirildi. Bu madenciler aslında işlemin kendisinde yer almıyor. Bunun yerine, başkalarının işlemlerini onaylıyorlar.

Bu belirli fikir birliği mekanizmasına İşin kanıtı (PoW). Tek PoW kullanırken sorun şu ki gittikçe daha pahalı hale geliyor zaman geçtikçe bir işlemi onaylamak için. Bunun nedeni, madenciliğin zorluğunun zorlaşması, yani daha fazla bilgi işlem gücü ve elektriğe ihtiyaç duyulmasıdır..

Bu da sonuçlandı yavaş ve pahalı işlemler. En önemlisi, Bitcoin blok zincirinin yalnızca onaylayabildiği anlamına gelir saniyede maksimum 7 işlem.

IOTA ağında işler farklı şekilde çalışır. Sistemi para göndermek için kullanmak isteyen herkes, diğer kişilerin işlemlerini onaylayarak ağa katkıda bulunmalıdır.. İşte nasıl çalıştığına dair bir örnek:

 1. John, Charlie’ye para gönderir.
 2. Aktarım sırasında, John’un diğer iki kişi için işlemleri de onaylaması gerekir – Billy ve Kate.
 3. Bunu bilgi işlem gücüne katkıda bulunarak yapıyor.
 4. Billy veya Kate bir dahaki sefere birine para göndermek istediğinde, diğer iki kişinin işlemlerini onaylayarak aynı şeyi yapmaları gerekir..

Bunun arkasındaki fikir, giderek daha fazla insanın IOTA sistemini kullanmasıdır., ağ gittikçe daha ölçeklenebilir hale geliyor. Bu, gerçekte, ağın her saniye işleyebileceği işlem sayısında bir sınır yoktur, “sonsuz ölçeklenebilir” anlamına gelir.

IOTA Tange ile Blockchain karşılaştırması

İlginç bir şekilde, IOTA ekibi bu küçük katkının hala bir tür PoW, ancak çok daha verimli bir sistemdir!

Artık işlemlerin nasıl onaylandığını bildiğinize göre, bu IOTA madeni para kılavuzunun bir sonraki bölümüne bakacaksınız. işlem ücretleri.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

IOTA Coin İşlem Ücretleri

Tangle’ın bir başka avantajı da, IOTA madenciliği olmadığı için, işlemler temelde ücretsizdir. Bunun nedeni, herkesin diğer işlemleri onaylayarak ağa katkıda bulunmasıdır, yani tek maliyet, gereken az miktardaki ekstra elektriktir. Bu çok çekici birçok insana ve IOTA coin’i ideal bir ödeme sistemi haline getiriyor.

İşlem ücretlerini ödeme ihtiyacını ortadan kaldırarak, IOTA madeni para protokolü işlemek için de kullanılabilir mikro ödemeler. Adın içinde bir mikro ödeme var – gerçekten küçük bir miktar para.

Mikro ödemeler için IOTA kullanmaktan fayda sağlayacak bir endüstri örneği: satış ortağı bağlantı sağlayıcıları. Bu, birisi web sitesinde bir şirketin reklamını yaptığında ve kullanıcı onu tıkladığında, web sitesi komisyon olarak az miktarda para kazanır..

Ancak, geleneksel ödeme sistemleri bu kadar yüksek işlem ücretleri aldıklarından bunu yapamazlar. Bitcoin gibi blok zincirleri mikro ödemeleri kaldıramaz, çünkü ücretleri çok yüksektir. Aslında, Aralık 2017’nin sonlarında Bitcoin ücretleri, İşlem başına 40 $!

IOTA Coin İşlem Hızı

IOTA hala ilk günlerinde olduğu için henüz resmi bir işlem süresi yok. Aşağıda açıklayacağım, fonların cüzdanınıza ne kadar hızlı ulaşacağını belirleyen çeşitli faktörler vardır..

Öncelikle, para göndermek isteyen herkesin önceki iki işlemi onaylaması gerekir., çok hızlı bir PoW eylemi gerçekleştirmeleri gerekir. Bunun ne kadar süreceği, kullanıcının bilgisayarının ne kadar hızlı olduğuna bağlı olacaktır. PoW bulmacasını ne kadar hızlı çözebilirse, birinin işlemini o kadar hızlı doğrulayabilir.

İkincisi, daha önce daha fazla insan IOTA para ağını kullandıkça, daha fazla işlemi işleyebileceğinden bahsetmiştim. Ancak, IOTA hala yeni bir proje olduğu için henüz pek çok kişi kullanmıyor.

Hafta boyunca stres testleri yapıyoruz. Yakında halka açık bir sürümle birlikte gerçekten iyi görünmeye başlıyor. 1000 TPS sonraki. # IOTA pic.twitter.com/Nk0H3v410T

– Dominik Schiener (@DomSchiener) Nisan 29, 2017

Ağın çalıştığından emin olmak için, IOTA ekibi “koordinatör”. Bu bireysel kullanıcılarla aynı görevi yerine getiren merkezi bir protokol gibi. IOTA daha yaygın hale geldiğinde ve daha fazla kullanıcıyı çektiğinde, artık bir koordinatöre ihtiyacı olmayacak.

Yani, şu anki geliştirme aşamasında, işlemler birkaç dakika sürebilir, veya ağ iyi çalışmıyorsa, çok daha uzun sürebilir. Nihayetinde, IOTA madeni para ağının tam potansiyeliyle çalışabilmesi için, onu kullanmak için çok sayıda insana ihtiyacı var..

Ekip, işlemleri anında onaylayabileceğini iddia ettiği “Flash Kanalları” adlı bir protokol üzerinde çalışıyor. Bunu başarabilirlerse, dünyada daha hızlı bir kripto para birimi haline gelebilir.!

IOTA Güvenli ve Güvenli mi?

Bu nedenle, IOTA madeni para projesinin bazı büyük hedefleri var, ancak hala geliştirme aşamasında olduklarını anlamak gerçekten önemli. Aslında, ağ zaten aşağıda tartışacağım birkaç teknik sorun yaşadı..

Daha önce bahsettiğim koordinatör protokolü merkezi, Bu, düzgün çalışmayı durdurursa, tüm ağın risk altında olabileceği anlamına gelir. Bu zaten birçok kez oldu ve bir noktada IOTA sistemi günlerce kullanılamaz hale geldi..

Ağı% 34’lük bir saldırıdan korumak için merkezi koordinatör de kuruldu. Bu, bir kişinin ağ üzerinde değişiklik yapabilecek kadar çok bilgi işlem gücü kazandığı zamandır..

Sonunda en az 3.94 milyon dolar değerinde IOTA çalındı. Bu, tüm genel düğümlere yönelik bir DDoS saldırısı ile kolaylaştırıldı.

– nic carter (@nic__carter) Ocak 21, 2018

Bitcoin de benzer bir saldırı riski altındadır; ancak, bilgisayar korsanlarının toplam hash gücünün% 51’ini alması gerekir. Bu, şu anda neredeyse imkansız çünkü Bitcoin blok zincirinde çok sayıda madenci var.

Ancak, IOTA durumunda, koordinatör düşerse, o zaman ağ büyük risk altındadır. IOTA tamamen merkezi olmayan, merkezi koordinatör olmadan işleyene kadar bunu başaramaz.

Ayrıca endişeler var IOTA madeni para sistemi bir tekrar saldırısı riski altında olabilir. Tekrar saldırısı, bilgisayar korsanlarının gönderenin haberi olmadan bir işlemi tekrarlayın. Başarılı olursa, birinin kişisel cüzdanından bozuk para çalabilirler.

IOTA Coin ile tanışın: IOTA nedir?

IOTA projesi için daha fazla kötü haber – 2017’nin sonlarında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), IOTA ağının birçok güvenlik açığı olduğunu iddia eden akademik bir makale yayınladı. MIT dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir ve yaptıkları her araştırmaya büyük saygı duyulur.

Yukarıdaki sorunların tümü, IOTA madeni para projesinin bitmiş bir ürün olmaktan uzak olduğunu göstermektedir. Aslında, ne zaman olacağını gösteren resmi bir tarih yoktur, bu nedenle, erişebileceğiniz geliştirme bloglarını kontrol etmeye devam etmek en iyisidir. bu bağlantıya tıklamak.

Güvenliğinizi ciddiye alırsanız, IOTA’yı güvenilir kripto borsaları, Binance önerilen seçeneklerden biridir. Ayrıca varlıklarınızı şurada saklayın: hack-geçirmez cüzdanlar, Ledger Nano S ve Trezor gibi.

Artık IOTA madeni para ekibinin ilerlemesiyle nerede olduğunu bildiğinize göre, şimdi IOTA madeni paranın nasıl kullanılabileceği ve kötüye kullanılabileceği hakkında konuşacağım..

IOTA Nasıl Kullanılabilir? & İstismar

IOTA tüm hedeflerine ulaşabilirse, uygulanabileceği gerçekten iyi gerçek dünya kullanımları vardır. Öncelikle, platform yapabiliyorsa işlem anında, ücretsiz ve sınırsız işlemler, küresel bir ödeme sistemi olarak ideal olacaktır.

Hem bireyler hem de kuruluşlar şunları yapabilir: tek bir düğmeye basarak dünyanın herhangi bir yerinden para gönderin. Ayrıca daha önce işlemlerin ücretsiz olması nedeniyle mikro ödemeler endüstrisi için de mükemmel olduğunu belirtmiştim..

Ayrıca umulur ki IOTA, finansal işlemlerden daha fazlasını işleyebilecek, ekibin “Makineden Makineye Ekonomi” dediği şey. Buna bir örnek elektrikli araç şarj endüstrisi.

IOTA Coin ile tanışın: IOTA nedir?

IOTA geçtiğimiz günlerde Hollanda’da insanların kullandıkları elektriği otomatik olarak ödeyecekleri bir araç şarj tesisi kurduğunu duyurdu. Elektrikli araca, ne kadar elektrik kullanıldığını otomatik olarak hesaplayacak ve ardından ödemeyi alacak otomatik bir sayaç takılacaktır..

Bu, bir cihazdan diğerine veri aktarması gereken kesinlikle her şeye uygulanabilir.

IOTA için bir başka gerçek dünya avantajı da kuantum saldırılarına dayanıklı olacak şekilde tasarlanıyor. Kuantum hesaplama, henüz icat edilmemiş, gerçekten gelişmiş bir bilim alanıdır, ancak NASA ve CIA gibi kuruluşlar bunun üzerinde çalışıyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi birinci ve ikinci nesil blok zincirlerinin kullandığı mevcut teknoloji kriptografi, şu anda hacklenmesi neredeyse imkansız. Bununla birlikte, teori, kuantum bilgisayarlar inşa edildiğinde, yapabilecekler bu blok zincirlerini kolayca geçersiz kılın.

IOTA’nın gelecekteki kuantum saldırılarına karşı tamamen korunduğundan emin olmak için, ona dirençli olacak bir protokol tasarlıyor.!

Artıları & IOTA’nın Eksileri

bunu biliyorum "IOTA Coin nedir" rehber size zaten birçok bilgi sağladı, ancak şimdi hepsini bazı artıları ve eksileri ile özetleyeceğim!

başparmak havaya PRO’lar

✓ Ücretsiz işlemler

✓ Sınırsız ölçeklendirme

✓ Sadece finansal işlemleri değil, her türlü veriyi işleyebilir

✓ Anında işlem yapma umudu

✓ IOTA madenciliği yok – herkes katkıda bulunuyor

Kuantuma dayanıklı

başparmak aşağı Eksileri

✗ Henüz bitmiş ürün yok

✗ Projenin ne zaman hazır olacağı belli değil

✗ Şu anda merkezi bir koordinatör kullanması gerekiyor

✗ Çok sayıda teknik kusur ve hata yaşadı

✗ Birçoğu (MIT dahil) gerçekten kötü bir güvenliğe sahip olduğunu düşünüyor

IOTA'yı Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

IOTA’yı Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Tüm Kripto Borsaları size benzer görünebilir ama Hepsi aynı DEĞİL!

Evet! Karşılaştırma Tablosunu göster

Sonuç

Bence, IOTA’nın küresel ölçekte kullanılacak pek çok potansiyeli var. Takım hedeflerini hayata geçirebildiği sürece projenin büyük bir başarı olacağını düşünüyorum..

Her neyse, bu IOTA madeni para kılavuzunun sonunu çekiyor! Sağladığım birçok bilginin gerçekten karmaşık görünebileceğini biliyorum, ancak umarım açıklamalarımı hazmetmek için yeterince kolay bulmuşsunuzdur.

Baştan sona okuduysanız, IOTA madeni para projesinin ne olduğu ve ne yapmayı planladıkları hakkında iyi bir fikriniz olmalıdır. Teknolojinin nasıl çalıştığını da iyi anlamalısınız.

Ekibin şimdiye kadar neler başardığından ve hala neyin üzerinde çalışması gerektiğinden de bahsettim. Umarım, proje fikrinin fantastik, ancak bitmiş bir ürün elde edene kadar, bu sadece teoriktir.

Kendiniz bir miktar IOTA (veya daha doğrusu MIOTA) satın almayı planlıyorsanız, kullandığınızdan emin olun güvenilir bir değişimBinance kullanıcıların favorilerinden biri gibi görünüyor! Ayrıca, varlıklarınızı güvenli bir kripto para cüzdanında tutmayı da unutmayın – Ledger Nano S ve Trezor en çok önerilen seçenekler arasındadır..

Biraz kaybolduysanız, işte birkaç kolay adım IOTA coin nasıl alınır ve saklanır:

1. Güvenli bir kripto cüzdanı edinin – Ledger Nano S veya Trezor şiddetle tavsiye edilir.

2. Binance’e kaydolun.

3. Binance’ten IOTA satın alın.

4. IOTA coinlerinizi seçtiğiniz cüzdana gönderin.

Bu kadar! İşlem gerçekten çok basit.

Bu web sitesinde yayınlanan içerik, herhangi bir finansal, yatırım, ticaret veya başka herhangi bir tavsiye vermeyi amaçlamaz. BitDegree.org, herhangi bir kripto para birimini satın almanızı, satmanızı veya tutmanızı önermez veya onaylamaz. Finansal yatırım kararları vermeden önce, finansal danışmanınıza danışın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map