Önce Coca-Cola, Pepsi, sonra Batman-Superman, şimdi de ana olay! Litecoin vs Bitcoin!

On yıl önce kimse kripto para biriminin ne olduğunu bilmiyordu. Şimdi binlercesi var ve çok büyük bir işletmeye dönüşüyorlar. Kripto para dünyasının iki süper yıldızı Bitcoin ve Litecoin’dir. İkisi birbiriyle yakından bağlantılı, ama hangisi daha iyi?

Bu Litecoin vs Bitcoin kılavuzu size bu ünlü çift hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Nereden geldiklerini, nasıl çalıştıklarını, değerlerinin ne olduğunu ve hangisinin daha iyi olduğunu öğreneceksiniz.

Kripto dünyası hızla değiştiği için boşa harcayacak vaktimiz yok. Buzdolabına gidin ve bir kutu Kola (veya Pepsi, her ikisi de sorun değil!) Alın ve başlayalım.

Litecoin vs Bitcoin Kısa Tarihi

Kasım 2008’de, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir kodlayıcı tarafından bir makale yazıldı. Makalenin adı Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi. Aynen böyle, kripto para doğdu.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Bitcoin ilk gerçek dijital para birimiydi. Bankasız bir gelecek vaat ediyordu. Dünyanın her yerinden insanların birbirlerine hızlı ve güvenli bir şekilde para gönderebilecekleri bir gelecek sundu..

Şubat 2011’de 1 Bitcoin, 1 ABD Doları değerindeydi. Haziran’a kadar 1 Bitcoin değerindeydi 31 Amerikan doları. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Bitcoin giderek daha popüler hale gelecekti. Ancak, çalışma şeklinden herkes memnun değildi.

Charlie Lee, Bitcoin’in daha iyi çalışabileceğini düşündü. Bitcoin’in bazı kurallarını değiştirmeye karar verdi. Bitcoin’i daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek istedi. Fikirleri, Bitcoin kullanıcıları arasında bir anlaşmazlığa neden oldu.

Kriptoda, bir para biriminin kuralları konusunda kullanıcılar arasında bir anlaşmazlığa çatal denir. Bir anlaşmazlık yeterince büyükse, para birimi ikiye bölünebilir. Buna sert çatal denir.

7 Kasım 2011’de Bitcoin ikiye bölündü. Hard fork, Litecoin adında yeni bir coin yarattı. İki yıl sonra, dünyadaki tüm Litecoin 1 milyar ABD Doları (USD) değerindeydi.

Her iki sikke de artık çok popüler. Hangisi en iyisi diye soruyorsunuz? İkisine birden sahip olmak mümkün mü yoksa biri diğerinin yerini alacak mı? Bunlar cevaplanması zor sorular.

Bu soruları cevaplamak için Bitcoin ve Litecoin’i birkaç şekilde karşılaştırmanız gerekiyor. Aşağıda, iki madeni para arasındaki temel farkların bir tablosu bulunmaktadır..

Bitcoin Litecoin
Oluşturuldu 3 Ocak 2009 7 Kasım 2011
Tarafından yaratıldı Satoshi Nakamoto Charlie Lee
Ortalama İşlem Süresi 10 dakika 2.5 Dakika
Blok Başına Blok Ödülü 12.5 25
Tedarik Limiti 21 Milyon 84 Milyon
Piyasa değeri. USD cinsinden 153.9 milyar 9,7 milyar
USD cinsinden 1 değeri 9088.16 173.55

21.03.2018 itibarıyla doğru rakamlar (coinmarketcap.com)


Tüm bunları kafa karıştırıcı bulursanız endişelenmeyin. Bu kılavuzun sonunda, Litecoin ve Bitcoin arasındaki her farkı anlayacaksınız. Litecoin Bitcoin’den daha mı iyi sorusuna kendi cevabınızı verebileceksiniz?

Litecoin vs Bitcoin’de Litecoin, Charlie Lee Bitcoin’in çalışma şeklini değiştirmek istediği için oluşturuldu. İkisi arasındaki ilk fark bu, o halde oradan başlayalım…

1. Tur! Ding!

Litecoin vs Bitcoin: Teknoloji

Bitcoin teknolojisi ile ilgili özel olan şey blok zinciridir. Bir blockchain, devasa bir dijital ticaret kaydıdır. Kayıt, düğüm adı verilen binlerce bilgisayardan oluşan bir ağda saklanır.

Kullanıcılar dünyanın her yerine birbirlerine para gönderebilirler. Banka kullanmaları veya yüksek ücretler ve döviz kurları konusunda endişelenmeleri gerekmez. Nasıl çalıştığını görmek için bir örnek kullanalım;

Michael, Jackson’a 10 Bitcoin (BTC) göndermek istiyorsa, ticaretin doğrulanması gerekiyor. Doğrulama, ağın, Michael’ın göndermesine izin vermeden önce en az 10 BTC’ye sahip olup olmadığını kontrol etmesi gerektiği anlamına gelir. Ağdaki düğümlerin yarısından fazlası ticaretin yasal olduğunu kabul ederse, ticaret gerçekleşebilir ve blok zincirine eklenir..

İşlemler, blok zincirine eklenmeden önce blok adı verilen gruplar halinde bir araya getirilir. Blokları doğrulayan düğümler, yaptıkları iş için bir ödül alır. Ödül yeni bir para birimidir. Bitcoin’in blok zincirinde ödül 12,5 yeni BTC’dir. Bu sürece madencilik deniyor çünkü biraz altın kazmaya benziyor!

Bitcoin madenciliği pahalıdır. Bunu yapmak için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var ve işlem çok fazla elektrik kullanıyor. Aynı zamanda oldukça yavaş. Her yeni bloğun blok zincirine eklenmesi yaklaşık on dakika sürer. Charlie Lee ve Litecoin burada devreye giriyor.

Bitcoin madenciliğinin nasıl çalıştığına karar verme kurallarına SHA-256 denir. Charlie Lee’nin değiştirmek istediği kurallar buydu. Oluşturduğu yeni kurallara scrypt denir. Scrypt ile madencilik, SHA-256’dan 4 kat daha hızlıdır ve çok daha az elektrik gerektirir.

Her yeni işlem bloğunun Litecoin blok zincirine eklenmesi yalnızca 2,5 dakika sürer. Her doğrulanmış bloğun ödülü 25 yeni Litecoin’dir (LTC).

Bitcoin hayranları, SHA-256’nın scrypt’ten daha güvenli olduğunu söylüyor. Bunu, SHA-256’nın daha uzun sürmesi ve bu nedenle hataları tespit etme olasılığı daha yüksek olduğu için söylüyorlar. Scrypt’in doğrulama sürecini hızlandırdığını düşünüyorlar..

Ancak Litecoin hayranları Charlie Lee’nin Bitcoin kurallarında yaptığı değişikliklerin çok daha iyi olduğunu düşünüyor. Litecoin’i daha ucuz ve daha hızlı bir platform haline getirdiği için. Hiçbir blok zinciri hiç saldırıya uğramadı.

Ne düşünüyorsun, en iyi teknolojiye kim sahip? Bunu Litecoin’e vereceğim.

İkisinin yatırım olarak nasıl karşılaştırıldığına bir bakalım …

2. devre!

Litecoin vs Bitcoin: Yatırım

Yatırımcılar kripto para birimi konusunda çok heyecanlı. Bazıları kripto para birimleriyle çok para kazanıyor. masa Aşağıda, Litecoin ile Bitcoin arasındaki son beş yıldaki fiyat değişiklikleri gösterilmektedir:

Tarih 1 Bitcoin 1 Litecoin
16 Haziran 2013 100,16 ABD doları 2.07 ABD Doları
15 Aralık 2013 849,68 USD 29,39 USD
15 Haziran 2014 568,19 USD 9,79 ABD doları
14 Aralık 2014 347,8 ABD doları 3.48 ABD Doları
14 Haziran 2015 233,28 USD 1.94 ABD doları
13 Aralık 2015 433,85 USD 3,59 ABD doları
Haziran 19, 2016 752,33 TL 5.54 ABD Doları
18 Aralık 2016 791,71 ABD Doları 3,7 ABD doları
18 Haziran 2017 2.621 ABD Doları 45,33 TL
17 Aralık 2017 19.528,93 ABD Doları 318,89 ABD doları
Mart 18, 2018 7.720,85 USD 148,14 ABD Doları

Gördüğünüz gibi, her iki coin de 2017’nin sonlarında şimdiye kadarki en yüksek değerine ulaştı. eleştirmenler şimdi kripto para birimlerine yatırım yapmanın kötü bir fikir olduğunu düşünüyorum. Bitcoin ve Litecoin’in popülaritesinin bir yatırım balonunun parçası olduğunu düşünüyorlar.

Not: Bir yatırım balonunda, bir ürünün fiyatı gerçek dünyadaki değerinden çok daha yüksektir. Baloncuklar “patladığında”, ürünün fiyatı çok hızlı düşer!

Kripto hayranları, sahip oldukları gerçek dünya kullanımları nedeniyle madeni paraların popüler olmaya devam edeceğini düşünüyor. Unutmayın, tüm bu blockchain teknolojisi hala yeni, kimse ne kadar önemli olabileceğini bilmiyor.

Şimdi Bitcoin satın almak pahalı ve biraz riskli. Bir yatırım olarak Bitcoin almaya başlamak için çok geç olabilir. Fiyat bu yıl çok düştü. Ancak Litecoin daha yenidir ve Bitcoin kadar popüler hale gelebilir. Büyümesi yavaş ama istikrarlı.

Gelecek, tüm kripto para birimleri için belirsizdir. Kimse hangi madeni paraların değerli, hangilerinin değersiz olacağını bilmiyor. Peki, gelecekte hangisinin daha değerli olacağını düşünüyorsunuz, Bitcoin mi yoksa Litecoin mi??

3. Tur!

Litecoin vs Bitcoin: Değer Deposu

Bir şey değerliyse, mal ve hizmetler karşılığında takas edilebilir. Değer deposu, yalnızca değerli olmakla kalmayıp değerli kalan bir şeydir. Dünyadaki en bilinen değer deposu altındır. Altın, gezegendeki her ülkede yüzlerce yıldır değerli olmuştur, bu nedenle ona değerli metal denmektedir..

Para birimleri de değer deposu olabilir. ABD gibi güçlü ülkelerin para birimleri, Suriye gibi daha zayıf ve daha az istikrarlı ülkelerden daha iyi değer depolarıdır. Peki ya kripto para birimleri?

Kripto para birimleri hala yenidir. Hiçbiri altın gibi değer deposu değildir. Ancak, değer deposu olma potansiyeline sahiptirler..

Altın büyük bir değer deposudur çünkü değerlidir ve dünyada yalnızca sınırlı bir miktarı vardır. Altın enflasyon kanıtıdır. Bu, değerinin çok fazla yukarı ve aşağı gitmediği anlamına gelir. Değeri tahmin edilebilir ve güvenilirdir.

Bu aynı zamanda Bitcoin ve Litecoin için de geçerli olabilir. İkisinin de sınırlı kaynakları var. Sadece 21 milyon Bitcoin olacak ve sadece 84 milyon Litecoin olacak. Bu, her ikisinin de iyi bir değer deposu olabileceği anlamına gelir.

Bitcoin, en eski ve en güvenilir kripto para birimidir. Ayrıca önce arz limitine ulaşacaktır. Tüm Bitcoin’in dörtte üçü zaten çıkarıldı. Bu, altın gibi değerinin yakın gelecekte öngörülebilir ve güvenilir hale gelmesi gerektiği anlamına gelir.!

Bitcoin’in Litecoin’den önce uzun vadeli bir değer deposu olacağını düşünüyorum. Bitcoin turu kazanır!

Kripto para birimleri sadece değer deposu değildir, değil mi? Onlarla bir şeyler satın alabilmen gerekiyor, değil mi? Hangi madeni paranın para olmakta daha iyi olduğuna bir göz atalım …

4. Tur!

Litecoin vs Bitcoin: Para

Cryptocurrency henüz cebinizdeki paranın yerini almadı. Yerel süpermarkete gidip Litecoin ile ödeme yapamazsınız. Yine de yakında bir gün yapabilirsin…

Epeyce iyi bilinen var şirketler Bitcoin’i ödeme olarak alıyor. Bu şirketler arasında KFC Canada, Expedia.com, OKCupid ve Playboy var! Daha ne gerek olabilir!

Daha az var şirketler Litecoin’i ödeme olarak kabul eden. Uber, Çek Cumhuriyeti’ndeki denemelerin bir parçası olarak Litecoin’i ödeme olarak almış olsa da.

Yani Bitcoin kazanır mı? Belki değil. Litecoin, Bitcoin kadar popüler değildir ancak teknolojisi, onu harcama için daha iyi bir para birimi haline getirebilir. Litecoin işlem süresi, Bitcoin’den dört kat daha hızlıdır. İşletmeler ve müşteriler bu fikri beğenebilir ve Bitcoin yerine Litecoin kullanmaya başlayabilir..

Yoksa yapacaklar mı? Litecoin hayranları genellikle Litecoin işlem süresinin hızlı olduğu için onu daha iyi bir para birimi haline getirdiğini söyler. Bir dükkanda Bitcoin harcamayı denediyseniz, gitmeden önce 10 dakika boyunca gişede bekliyorsunuz! Bunun nedeni, Bitcoin blok zincirinin işlemi doğrulaması 10 dakika sürmesidir..

Ancak, Bitcoin harcamak gerçekten böyle yürümez. Bitcoin’i bir mağazada (veya KFC Kanada’da!) Harcadığınızda, mağaza yalnızca sistemdeki birkaç düğümle ödemenizin yasal olup olmadığını kontrol edecektir. Blok zincirinin işlemi doğrulaması için gereken on dakikanın tamamını beklemeyecek.

Birkaç düğümle kontrol ederek, mağaza ödeyecek kadar paranız olduğundan neredeyse emin olabilir. Buna sıfır onaylı işlem denir.

Normal bir banka kartıyla para harcamak gibidir. Bugün banka kartımla şapka alırsam, para yarına kadar hesabımdan çıkmayacak. Şapka dükkanı bugün şapkamı almama izin vermekten mutluluk duyar. Hızlı bir kontrol yaptı ve hesabımda ödemek için yeterli param olduğunu biliyor.

Bitcoin daha popülerdir ve daha çok yerde ödeme olarak alınır. Ayrıca, satın alma işlemlerini daha hızlı hale getirmek için sıfır onay işlemlerinden yararlanır. Üzgünüz, Litecoin hayranları! Bitcoin tekrar kazandı!

Teknoloji ve rakamlar hakkında çok konuştum. Kripto para birimlerinin neden başladığını unutmak kolaydır. Kripto para birimleri insanlara yardım etmek için icat edildi. Yaratıcıları, gücü bankalardan ve hükümetlerden almak istedi. Dünya insanlarına gücü geri vermek istediler.

Yani, daha demokratik olan Litecoin veya Bitcoin?

5. Tur!

Litecoin vs Bitcoin: Demokrasi

Litecoin ile Bitcoin arasındaki temel fark, her platformda madenciliğin çalışma şeklidir. Daha önce de söylediğim gibi, Bitcoin madenciliği Litecoin madenciliğinden daha zor ve daha pahalıdır. Bitcoin madenciliğinden para kazanmak için çok güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var.

Çoğu insan, Bitcoin madenciliği için tasarlanmış özel bilgisayarlar kullanır. Hangilerine ASIC madencileri denir? Bitcoin’in değeri büyüdükçe, Bitcoin madenciliği de kendi sektörü haline geldi. Bitcoin madenciliği için tüm depolar kuruldu. Bu, yeni Bitcoin’in gittikçe daha az kişiye gideceği anlamına gelir.

Buradaki risk, Bitcoin’in toplam arzının yüksek bir yüzdesinin az sayıda kişi ve şirkete ait olmasıdır. Kripto para birimlerinin farklı olması gerekiyordu. Serveti daha eşit bir şekilde yaymak için yaratıldılar.

Bitcoin madenciliği yapmak için kullanılan güç miktarının çevre için kötü olduğu da tartışılabilir..

Charlie Lee, Litecoin’i yarattığında tüm bunları biliyordu. Litecoin, normal bilgisayarlar kullanılarak çıkarılabilir. ASIC madencileri Litecoin madenciliği yapmak için kullanılamaz. Böylece, yeni paralar daha geniş bir kullanıcı grubuna gider.

Litecoin daha demokratiktir çünkü daha fazla insan dahil olabilir. Bu tur Litecoin için kolay bir kazançtır.

Genel kazananın kim olduğuna karar vermeden önce, Bitcoin ve Litecoin’in şu anda neler yaptığına bir göz atalım …

6. Tur!

Litecoin vs Bitcoin: Yeni Gelişmeler

Bitcoin vs Litecoin, işlem sürelerini hızlandırmak istiyor. Her ikisi de bunu yapmak için aynı fikri kullanıyor. Adı Yıldırım Ağı. Lightning Network, işlemleri ana blok zincirinden uzakta doğrulamanın bir yoludur. Madencilerin yapacak daha az işi olacak ve tüm sistem daha hızlı çalışacak.

Lightning Network, kullanıcıların kendi mini ağlarını açmalarına izin verecek. Bu ağlara ödeme kanalları denir. Bu ağlarda gerçekleşen işlemler, akıllı sözleşmeler adı verilen kurallar tarafından yönlendirilecektir..

Not: Akıllı sözleşme, bir işlemin gerçekleşebilmesi için karşılanması gereken bir dizi koşuldur..

Binlerce, hatta milyonlarca işlemin bu şekilde gerçekleşebileceği umulmaktadır. Bu sistemi kullanmak, platformlar arasında ticaret yapmayı da mümkün kılacaktır. Bu, kripto değişimi kullanmadan Bitcoin’inizi Litecoin’e çevirebileceğiniz anlamına gelir. Bu harika çünkü kripto borsaları ücret alıyor ve blok zincirlerinde alım satım yapmak kadar güvenli değil.

Litecoin’inizi Bitcoin’e çevirmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey Bitcoin ağındaki bir kullanıcıyla bir ödeme kanalı kurmaktır. Bu tür bir işleme atomik takas denir. Her iki kullanıcı da takas yapmak için yeterli para birimine sahip olduğu sürece, bu gerçekleşecektir. Bir kullanıcının yeterli para birimi yoksa bu gerçekleşmez.

Bitcoin ve Litecoin, Lightning Network’ü kullanmaya başladı. Ancak bazı insanlar Bitcoin’in Lightning Network’ü kullanmasının Litecoin’i sona erdireceğini düşünüyor. Daha hızlı Bitcoin işlem sürelerinin Litecoin’i işe yaramaz hale getireceğini düşünüyorlar.

Katılmıyorum. Lightning Network’ün tanıtılmasının iki platformu birbirine yaklaştıracağını düşünüyorum. Charlie Lee tarif Yıldırım Ağı iki yol arasında bir köprü olarak. Bitcoin yolunun arabalarla dolu olduğunu ve yavaş ilerlediğini söyledi. Litecoin yolu neredeyse boş. Lightning Network köprüsü, arabaların iki yol arasında hareket etmesini kolaylaştıracak.

Bu turu kim kazanır? Bunu söylemek için henüz çok erken. Her ikisi de burada kazanan olabilir. Bir kravat!

Artık bilmen gereken her şeyi biliyorsun. Litecoin vs Bitcoin: Hangisi daha iyi?

Ve kazanan…

Altı turluk heyecan verici rekabet, Litecoin iki tur, Bitcoin ise iki tur kazanır. Ancak bu sadece bir kişinin görüşüdür. Benim fikrim kripto para birimindeki en büyük ismin hala Bitcoin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bazı insanlar Bitcoin’in kullanmaya değer tek kripto para birimi olduğunu düşünüyor. Öyleyse, bu insanlardan biriyseniz, şunu unutmayın, Bitcoin tüm dünyaya hizmet edemez. Bitcoin’in yalnızca aşağıdakileri destekleyebileceği düşünülüyor: 500 milyon kullanıcılar. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık% 15’i. Piyasada diğer madeni paraların yeri var. Diğer kripto paralar arasında Litecoin en iyilerinden biridir.

Bitcoin ve Litecoin genellikle altın ve gümüş ile karşılaştırılır. Ancak bence daha çok Kola ve Diyet Kolaya benziyorlar. Bazı insanlar Kolayı sever, bazıları ise o harika Kola tadı ister ama daha az şekerli. Coca-Cola ve Diet Coke, tüm dünyada süpermarket raflarında. Birbirlerinin yanlarındalar ve muhtemelen her zaman olacaklar.

Seni bırakacağım alıntı Charlie Lee’den, “Litecoin ve Bitcoin gelecekte dünyanın işlem ihtiyaçlarını çözmek için birlikte çalışacak”.

Litecoin vs Bitcoin hakkında ne düşünüyorsunuz? Litecoin Bitcoin’den daha mı iyi? İkisinin birlikte çalışabileceğini düşünüyor musun? Bana bildirin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me