Dünyası kripto para sadece insanların paraya bakışını değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda daha önce var olmayan bir dizi yeni ve heyecan verici kelime. Tarafından kullanılan en popüler moda sözcüklerden biri blok zinciri topluluk, merkezi olmayan uygulamalardır, diğer adıyla dApp’ler.

Kendinize “dApp nedir ve ne işe yarar?” Diye sormanız büyük bir olasılıktır. Bu kılavuzu okuduğunuzda, bu soruların her ikisini de cevaplayabileceksiniz.!

İlk önce size bir genel bakış vereceğim bir uygulamayı merkezi olmayan yapan nedir. Ayrıca size teknolojinin nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılabileceğini de göstereceğim. gerçek dünyadaki sorunları çözmek. Her şey, öğrenme sürecinin her bir bölümünü anlamanıza yardımcı olacak örneklerle açık ve basit bir şekilde açıklanacaktır. Başlamak için, “ademi merkeziyetçi” terimi ile tam olarak ne demek istediğimizi anladığımızdan emin olalım..

Merkezi Olmayan Uygulamalar: Ne İşe Yarar "Merkezi olmayan" Anlamına gelmek?

Eğer bir şey merkezi olmayan, demek oluyor kontrol edilmedi, sahip olunan, veya tek bir kişi veya makam tarafından yönetiliyor. Satoshi Nakamoto, yaratıcısı Bitcoin, amacı ile dünyanın ilk kripto para birimini tasarladı merkezi olmayan para. Ancak, bu kılavuzun daha sonra açıklayacağı gibi, ademi merkeziyetçilik sadece para için iyi değildir, hemen hemen her şeye uygulanabilir!

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

İLGİNÇ GERÇEK

Satoshi Nakamoto, takma ad. Bitcoin’in yaratıcısı, Bitcoin’i kurarken bu adı kullandı, ancak daha sonra sahte olduğu ortaya çıktı. Gerçek yaratıcının kim olduğunu kimse bilmiyor!

Merkezi Olmayan Uygulamalar Bitcoin Satoshi Nakamoto

İşleri basitleştirmek için Euro (EUR) örneğini kullanacağız. Bir tüketici yerel süpermarkete girip yiyeceklerini kağıt parayla ödediğinde, merkezi bir sisteme katkıda bulunuyorlar. Bunun nedeni, alıcı ve satıcının Euro akışını kontrol etmemesidir..

Bu rol, yetkileri onlara izin veren Avrupa Merkez Bankası’na ayrılmıştır. sıradan vatandaşların üzerinde hiçbir kontrolü olmayan birçok şeyi yapmak. Bu şunları içerebilir faiz oranları, para arzını artırmak veya ücretler.

Maalesef tarihin de gösterdiği gibi, merkez bankaları her zaman bir şeyler almaz sağ, ve bedelini ödemek zorunda olan bankaları kullananlardır. ancak, Bitcoin bu inançlara meydan okudu merkezi olmayan bir para birimi getirerek.

Merkezi olmayan uygulamalar: Bitcoin uygulaması.

Merkezi olmayan para birimi, kullanımını kontrol edebilecek hiçbir merkez bankası veya hükümet. Yerine, Bitcoin ağı, toplumun kontrol sahibi olmasına izin verir. Bu, internet bağlantısı olan herkesin işlemleri görüntüleyebileceği ve doğrulayabileceği anlamına gelir.

Bilgisayar güçlerini kullanarak, Bitcoin ağındaki bilgisayarlar (düğümler olarak da bilinir) yeni Bitcoin ile ödüllendirildi. Bu nedenle düğümlere madenciler de denir. İşlemleri doğrulayarak madencilik yaparlar ve bunu yaptıkları için ödüllendirilirler – bu, bir altın madencisinin altınla ödüllendirilmesine benzer. Bu sistemi kullanarak, blok zinciri merkezi olmayan bir şekilde çalışabilir.

Şimdi, ademi merkeziyetçiliğin ne olduğunu ve paraya nasıl uygulanabileceğini anladığınıza göre, bir sonraki adım, akıllı bir sözleşme merkezi olmayan uygulama dünyasında.


Akıllı Sözleşme nedir?

Akıllı sözleşme teknolojisi Ethereum tarafından ilk kez 2015 yılında tanıtıldı ve finansal işlemlerden çok daha fazla olasılık yarattı. Esasen, akıllı sözleşmeler izin verir iki veya daha fazla kişinin belirtilen koşullara dayalı olarak bir anlaşmaya girmesi. Bu koşullar yerine getirildikten sonra akıllı sözleşme yürütülür otomatik olarak.

Merkezi olmayan uygulamaları gerçek dünya örneğine uygulamak için şunları düşünün: ev satmak. Normalde, bir komisyoncu ve başvuru ücretlerini ödemeniz gerekir. Şimdi, akıllı bir sözleşmeyle şunu hayal edelim:

 1. Evinizi akıllı bir sözleşmeye koyarsınız (bu, evinizin sahipliğini temsil eden bir jeton kullanarak mümkündür). Fiyatı 150 ETH olarak belirlediniz.
 2. Akıllı sözleşmenin koşulu, eğer birisi akıllı sözleşmeye 150 ETH gönderirse, BU DURUMDA jeton o kişinin adresine gönderilir..
 3. Yani, birisi evinizi satın almak isterse, tek yapmaları gereken akıllı sözleşmeye doğru miktarda ETH göndermektir..
 4. Doğru miktar ise, jeton (evinizin mülkiyeti) o kişiye gönderilir ve 150 ETH size gönderilir. Doğru miktar değilse, ETH gönderene iade edilir ve eviniz akıllı sözleşmede kalır..

Akıllı sözleşmeyi kullanarak, komisyoncuya ihtiyacın yok. Herhangi bir başvuru ücreti ödemenize de gerek yoktur. Güvenilecek merkezi bir otorite yoktur ve bu nedenle komisyon alınamaz! Ödemeniz gereken tek şey, Ethereum ağındaki madencilik / doğrulama işlemleri olan düğümler için Ether işlem ücreti. Bu ücret çok düşük! Normalde yaklaşık 0,30 – 1,30 ABD doları.

Merkezi olmayan uygulamalar: Ethereum ortalama işlem ücreti.Ethereum Ortalama İşlem Ücreti | Kaynak: bitinfocharts

Aşağıdakiler dahil akıllı sözleşmelerin sonsuz kullanımı vardır: otel / uçuş rezervasyonu, araba satmak, borç para vermek ve çok daha fazlası.

Akıllı sözleşme teknolojisinin temel avantajı, üçüncü bir tarafın bir anlaşmayı doğrulama ihtiyacını ortadan kaldırır. Her işlem halka açık blok zincirinde görüntülenebilir ve bu örnekte, fonlar, anlaşmanın koşullarına göre otomatik olarak dağıtıldı. Akıllı sözleşmeler merkezi olmayan bir sistemde (blok zinciri) çalıştığından, güvenilecek üçüncü bir taraf yoktur.!

Akıllı sözleşmeler sayesinde, normalde komisyonlara ve işlem ücretlerine harcanan sonsuz miktarda paradan tasarruf edebiliriz. Sadece bu değil, aynı zamanda sonsuz miktarda zaman kazanabiliriz!

Akıllı sözleşmelerle ilgili bir başka harika şey merkezi olmayan uygulamaları güçlendirmek:

Akıllı sözleşme blok zincirine gönderildikten sonra, değiştirilmesi veya değiştirilmesi imkansızdır, tersine çevirmeyi imkansız kılıyor. Bu, kimsenin sözleşmeye müdahale edemeyeceği anlamına gelir!

DApp nedir?

Şimdiye kadar rehberimizi takip ettiyseniz, şimdi bunun ne anlama geldiğini iyi bir şekilde anlamış olmalısınız. merkezi olmayan bir sistemde çalışmak. Ayrıca akıllı sözleşmelerin iş dünyasının geleceğini ne kadar iyileştirebileceğini de anlayacaksınız..

Bu şimdi bizi genellikle ne diye anılan konuya götürür. bir dApp. DApp’lerin (veya basitçe merkezi olmayan uygulamaların) teknolojisine girmeden önce, ilk önce normal (merkezi) uygulamaların geçmişini ve nasıl çalıştıklarını anlamak iyi bir fikir olacaktır. Ardından, bu uygulamaları merkezi olmayan yapmanın neden çok önemli.

Merkezi Uygulamaların Kısa Tarihi

Bilgisayarların ilk günlerinde uygulamaların yüklenmesi gerekirdi doğrudan kullanıcının cihazına. Oynamış olabileceğiniz oyunlardan bazılarını düşünün. Örneğin: Tetris veya Solitaire. Bunlar, bilgisayarınıza yerel olarak yüklenen uygulamaların örnekleridir ve harici bir sunucuyla (ör. İnternet) hiçbir ilişkisi yoktur..

Bilgisayarların sonraki günlerinde, uygulamalar ile iletişim kurma yeteneği kazandı. Dünya çapında Ağ. Bunun harika bir örneği bir web tarayıcısı bu, bir kullanıcının dünyanın herhangi bir yerinden veri gönderip almasına olanak tanır. Sonra geldi Mobil uygulamalar, İnternete bağlı bir bilgisayarın aynı özelliklerini ve avantajlarını sağlamak.

Merkezi Olmayan Uygulamalar: dApp Nedir?

Buradaki kilit nokta, tüm bu uygulamaların merkezi, ki bu kelimenin tam anlamıyla tam tersi merkezi olmayan uygulamaları. Bu, ortalama bir kullanıcıyı ilgilendirmeyebilir, ancak bir an düşünürseniz, bizi nasıl etkilediğini anlamaya başlayabilirsiniz. Merkezi uygulamaların bizi etkilemesinin ve bizim için sorunlara neden olmasının birçok yolu vardır, bu yüzden ademi merkeziyet çok önemlidir.!

dApp anlamı: dApp’ler neden bu kadar önemlidir ve dApp’ler Nasıl Çalışır??

Facebook – sosyal medya devi – dünyanın her yerinden insanlar tarafından kullanılıyor. Çin’de (küresel nüfusun tahmini% 20’sine sahip bir ülke) yasaklanmış olsa da, hala 2 milyardan fazla aktif Facebook hesabı kullanımda!

Hakkında düşün Facebook’a verdiğiniz özel bilgi miktarı. Yalnızca bir Facebook hesabı oluşturarak, tam adınız, doğum tarihiniz ve yaşadığınız ülke gibi kişisel bilgileri sağlarsınız. Ancak, Facebook’u daha fazla kullanarak bundan çok daha fazlasını sağlarsınız..

Merkezi olmayan uygulamalar: uygulamalar ve dApp'ler.Kaynak: newgenapps

Facebook’un erişimi olabilir konumunuz, Fotoğraflarınızı, nerede çalışıyorsun, kahvaltıda ne yersin, kiminle ilişki içindesin, ve evcil bir balığınız olsun ya da olmasın. Bu bilgiyi 2 milyar kullanıcıyla çarptığınızda Facebook ekibi çok büyük bir veritabanı. Bu verilerin tümü özel olarak tutulur. merkezi sunucular.

Bu, onlara verdiğiniz bilgileri kötüye kullanmaması için Facebook’a güvendiğiniz anlamına gelir. Ancak, bu bilgiler genellikle pazarlama şirketlerine satılır.!

Merkezi sunucular da kötüdür çünkü kapanırlarsa (çünkü saldırıya uğrarlar veya başarısız olurlar / bozulurlarsa), o zaman tüm ağ olacak çevrimdışı – Facebook’a erişemezsiniz. Facebook bunun yerine merkezi olmayan sunucular kullandıysa ve daha çok merkezi olmayan bir uygulama gibi olacaksa, bir sistemin kapatılması önemli olmaz çünkü ağ, bilgi yalnızca bir merkezi noktada değil, birçok farklı düğümde paylaşılır..

Sadece bu da değil, Facebook’un merkezi olmayan sunuculara sahip olması, bilgilerinizle kimseye güvenmek zorunda kalmayacağınız anlamına da gelir. Bunun yerine, kimsenin üzerinde kontrol sahibi olmadığı paylaşılan bir veritabanında depolanır. Bilgiler şifrelenecek ve şifresini çözme gücüne sahip tek kişi siz olacaksınız!

Başka bir örnek

Youtube merkezileştirmenin bir başka önemli örneğidir – YouTube yönetim ekibi, yüklenen videolar üzerinde tam kontrole sahiptir. Platformun kabul etmediği bir şey varsa, videoyu silebilirler. Ayrıca onu yükleyen kullanıcıyı engelleyebilirler!

Merkezi olmayan uygulamalar: YouTube'da gezinen bir kadın.

Başka bir şey: kullanıcılar videolarından para kazanabilse de, YouTube, kârın büyük bir yüzdesini alıyor. YouTube bunun yerine merkezi olmayan bir uygulama olsaydı, bu sorun olmazdı. Bir dApp’de ödeme yapacak üçüncü taraf (YouTube gibi) yoktur ve videolarınızı silen veya sizi engelleyen üçüncü taraf yoktur.!

Teknoloji

dApp’ler şuna benzer: akıllı sözleşmeler ve blok zinciri için bir arayüz. Blockchain’i internet olarak, akıllı sözleşmeleri World Wide Web olarak ve merkezi olmayan uygulamaları YouTube ve Facebook olarak düşünün..

Tam olarak öyle değil ama hayal etmenize yardımcı olacak.

Temel olarak, merkezi olmayan uygulamalar bize şunu sağlar: akıllı sözleşmeleri ve blockchain’i kullanıcı dostu bir şekilde kullanın. Daha önce akıllı bir sözleşme kullanarak bir ev satma konusunda kullandığımız örnekte, dApp, telefonunuza indirdiğiniz veya eviniz için fiilen bir fiyat belirlemek, ayrıntıları girmek ve fotoğrafları yüklemek için PC’nizde kullandığınız şey olacaktır..

Birisi dApp’de “satın al” a bastığında, dApp ETH’yi akıllı sözleşmeye gönderir.

Merkezi Olmayan Bir Uygulamayı Nasıl Oluştururum?

Merkezi olmayan uygulamalar artık birçok farklı blok zincirinde mevcut olsa da, Ethereum hala en popüler. Bu nedenle ‘Ethereum dApp’ terimini sık sık duyuyorsunuz.

Akıllı bir sözleşme veya bir dApp oluşturmakla ilgilenenlerin öğrenmesi gerekir Ethereum’un programlama diliSağlamlık.

Ethereum’un arkasındaki geliştiriciler, Solidity’yi tasarladı, böylece daha temel dilleri iyi anlayan herkes Java veya Python, nasıl kullanılacağını öğrenebilir. Solidity öğrenmek istiyorsanız, bizim Space Doggos programı!

Merkezi olmayan uygulamalar: BitDegree'de Space Doggo kursu.

Space Doggos, adım adım ilerleyen bir kurstur. size öğretmek Solidity’nin temelleri eğlenceli bir şekilde. Sadece adımları takip edin ve kendi oyununuzu oluşturun! Yeni başlayanlar için özel olarak tasarlanmıştır. Kodlama dillerini öğrenmek genellikle sıkıcı ve sıkıcı olabilir, bu yüzden bunu eğlenceli hale getirdik!

Merkezi Olmayan Uygulamaların Gerçek Dünyadan Örnekleri

Şimdi merkezi olmayan bir uygulamanın ne olduğunu iyi anlamış olmalısınız. Ayrıca dApp’lerin akıllı sözleşmeler kullandığını ve bunların Solidity programlama dili kullanılarak oluşturulduğunu da bilmelisiniz. Ethereum Sanal Makinesi yalnızca 2015 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, halihazırda mevcut olan birçok merkezi olmayan uygulama bulunmaktadır. Bugün erişebileceğiniz üç popüler dApp’a bir göz atalım:

Not: Ethereum Sanal Makinesi (EVM), insanların akıllı sözleşmeler oluşturmasına izin veren küresel bir bilgisayar gibidir. Bu olmadan, işlemleri yürütmek için merkezi olmayan bir ağ olmazdı! Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Eterisk

Eterisk merkezi olmayan bir uygulamadır. seyahat endüstrisini geliştirir! Etherisc dApp, kullanıcıların uçuş gecikmeleri ve iptalleri için sigorta satın almalarına veya satmalarına olanak tanır. Ethereum blok zincirini kullanarak, her bir sigorta anlaşması halka açık bir veritabanında görüntülenebilir..

Merkezi olmayan uygulamalar: Etherisc ön sayfası.

Bir sigorta sözleşmesi yapıldıktan sonra, değiştirmek imkansız. Yatırım yapabileceğiniz birçok farklı sigorta paketi vardır ve bunların tümü farklı bir risk düzeyine sahiptir..

En önemlisi, ademi merkeziyetçilik, kullanıcıların olayın sonucu doğrulanır doğrulanmaz ödeme almalarına olanak tanır. Doğru – anında ödemeler! Hepsi, merkezi olmayan uygulamaların tüm avantajlarından yararlandığı akıllı sözleşme teknolojisi sayesinde.

Golem

Golem proje ademi merkeziyetçiliği bir sonraki seviyeye taşıyor. Golem dApp, kullanıcıların ekstra bilgi işlem güçlerini kiraya vermek kendi belirteci karşılığında – GNT.

Merkezi olmayan uygulamalar: Golem merkezi olmayan uygulama.

Ekstra güce ihtiyaç duyan kişiler bunu başka bir kullanıcıdan kiralayabilir. a Eşler arası temel. Tüm işlemler tamamen bağımsız platformun merkezi olmayan bir şekilde çalışmasını sağlayan Golem ağının.

Ethlance

Ethlance platformu, serbest çalışma piyasasını merkezden uzaklaştırmayı hedefliyor. Normalde, becerilerini ve uzmanlıklarını müşterilere çevrimiçi olarak satmak isteyenler üçüncü bir şahıstan geçmelidir. Sonuç olarak, hem serbest çalışan hem de müşterinin bir ücret ödemesi gerekecek ve bazı platformlar ücret alacak toplam proje değerinin% 20’si kadar. Bu çok büyük!

Merkezi olmayan uygulamalar: Ethlance.

Bu, merkezi olmayan bir sistemde çok daha iyi çalışacaktır, bu yüzden Ethlance yaratılmıştır! Ethlance bir dApp olduğundan, serbest çalışanlar ve işverenler işlemlerini yürütmek için akıllı sözleşmeler kullanır. Bu şekilde, ücret ödeyecek bir aracı da yoktur! Aynı zamanda, insanlara her zaman zamanında ve yalnızca iş tamamlandığında ödeme yapılacağı anlamına gelir..

DApp’ler için Gelecekte Neler Var??

Var 1.000’den fazla merkezi olmayan uygulama şu anda geliştirilmektedir ve birçok kişi dünyayı daha şeffaf ve adil bir yer haline getirmeyi amaçlamaktadır. Blockchain topluluğu, merkezi olmayan uygulamaların birçok sektörü dönüştüreceğine inanıyor. siyaset ve kumardan enerji ve muhasebeye.

Burada, bu endüstrilerden ikisinin (enerji ve politika) merkezi olmayan uygulamalardan nasıl yararlanabileceğini açıklayacağız..

Enerji

Elektrik, herkesin ihtiyaç duyduğu ender bir kaynaktır. Maalesef, enerji sektörü çoğunlukla büyük şirketler, tek amacı mümkün olduğunca çok para kazanmak olan.

Bu nedenle, insanların şunlardan başka seçeneği yok: pahalı fiyatlar ödemek sadece elektriğe erişebilmek için. Güç Defteri bu gerçek dünya sorununu çözmek için bir dApp geliştiren yalnızca bir blok zinciri kuruluşudur.

Merkezi olmayan uygulamalar: Power Ledger.

Power Ledger’ın arkasındaki fikir, İnsanların fazladan elektriğini eşler arası bir pazar aracılığıyla satmalarına izin verin. Sadece proje değil yeşil enerjiyi teşvik etmek güneş enerjisi gibi, ama aynı zamanda alıcıların adil ve şeffaf bir fiyat ödemesini sağlar. Bu, normalde kârdan büyük bir pay alacak olan aracılara (büyük şirketler) olan ihtiyacı ortadan kaldırır..

Siyaset

Oylama Bir hükümet seçiminde herkes için önemli bir insan hakkıdır. Gerçek dünyada, genellikle hükümetlerin seçmenleri tehditler ve şiddet yoluyla korkutmak. Hatta oylama sistemini sahtekarlıkla aldattıklarını bile duyuyoruz. Sonuç olarak siyaset, ademi merkeziyetçilikten büyük fayda sağlayacak bir sektördür..

Bu sorunları çözmek isteyen bir grup geliştirici, FollowMyVote, Bu, insanların Ethereum blok zincirini kullanarak oy kullanmasına izin verecek. Seçmen kimliklerini doğrulamak için merkezi olmayan bir uygulama kullanarak seçimler artık güvenli, emniyetli ve şeffaf olabilir.

İle FollowMyVote, Oylama sistemi aldatılamaz – her oy bağımsız olarak halka açık blok zincirinde doğrulanır ve değiştirilemez.

Diğer Sektör Potansiyelleri:

 • Kumar
 • Reklâm
 • Muhasebe
 • Bankacılık
 • Sigorta
 • Krediler ve İpotekler
 • kimlik doğrulama
 • Emlak
 • … Ve daha pek çoğu!

Sonuç

Bu kılavuzun amacı, merkezi olmayan uygulamaların ne olduğunu ve neler yapabileceğini öğrenmekti. Bu makalenin tamamını okuyarak, artık bir dApp’ın arkasındaki ana teknolojiyi anlamalısınız. DApp’lerin (merkezi olmayan uygulamalar) blockchain uygulamaları.

Ayrıca ademi merkeziyetçi olmanın ne anlama geldiğini ve neden bu kadar önemli olduğunu da açıklayabilmelisiniz..

Belki karar verirsin Solidity’yi öğrenin ve merkezi olmayan bir uygulama yaratın? Rehberimiz hakkında ne düşündüğünüzü ve merkezi olmayan teknolojinin geleceği için sahip olduğunuz tüm fikirlerinizi duymak isteriz..

Solidity’yi bugün öğrenmeye başlayın Uzay Köpekler! Ve baktığınız kripto para birimi ticareti ise, şunu seçin: doğru platform kendin için!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me