Bugün bunda MetaMask cüzdan inceleme, size heyecan verici bir kripto teknolojisinden bahsedeceğim. Hakkında konuşacağız nereden geldi, bu ne yapar, ve nasıl çalışır. Ayrıca bilmeniz gerekenleri de söyleyeceğim Başlamak.

Gibi tüm önemli soruları soracağım, MetaMask güvenli mi ve onu ne için kullanabilirim? Okumayı bitirdiğinizde, MetaMask’ı nasıl kullanacağınızı ve daha da önemlisi onu kullanmak isteyip istemediğinizi tam olarak bileceksiniz! Hadi başlayalım mı?

Bu MetaMask cüzdan incelemesinde cevaplanması gereken ilk soru şudur: ilk etapta cüzdan nedir?

Artıları

 • Açık kaynak
 • Tarayıcıda tutulan özel anahtarlar
 • Kullanımı kolay
 • Ethereum blok zincirine erişmek için kullanılır

Eksileri

 • Bir "Sıcak" cüzdan – güvenlik endişeleri
 • Yalnızca Ethereum ve ERC-20 belirteçlerini destekler

MetaMask Cüzdan İncelemesi: Cryptocurrency Cüzdanları Nedir??

Bazı insanlar böyle düşünür kripto cüzdanlar mağaza kripto para. Bu mantıklı çünkü cebinizdeki cüzdan böyle çalışıyor. ne yazık ki, bu doğru değil. Bunun yerine, kripto para cüzdanları basitçe bilgi hakkında kripto para.

Kripto para birimleri yalnızca adı verilen büyük veritabanlarında bulunur defterler. Bu defterler, şimdiye kadar yapılmış tüm kripto para birimi işlemlerinin bir kaydıdır. En popüler kripto para birimi defterine denir bir blok zinciri.


MetaMask cüzdan incelemesi: Ledger Nano S.

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Göz atın "Blockchain Açıklaması" kılavuz.

Kripto para birimi olabilir taşındı bir blockchain etrafında, ancak asla ayrılmak o. Tüm paralarınızı çekip eve götüremezsiniz! Kullanıcılar, kripto para birimlerini blok zincirinde hareket ettirir. halka açık ve özel anahtarlar. Bu, kripto cüzdanlarında saklanan bilgilerdir. Genel ve özel anahtarlar arasındaki farka hızlı bir göz atalım:

 • Genel anahtarlar herkes tarafından görülebilir. E-posta adresinize benzer şekilde çalışırlar. Birisi size kripto para birimi göndermek istediğinde, bunu genel anahtarınıza gönderecektir..
 • Özel anahtarlar senden başka kimse tarafından görülmemeli. Genel anahtarlarınız bir e-posta adresi gibiyse, özel anahtarlarınız parola gibidir. Bir e-posta adresinin size ait olduğunu nasıl kanıtlarsınız? Şifreniz var!

Özel anahtarlar, kripto para birimlerinin sahipliğini kanıtlamanın tek yoludur. Bu nedenle, kimsenin erişemeyeceği bir yerde güvenli bir şekilde saklanmaları çok önemlidir! Mevcut birkaç farklı cüzdan türü vardır – bunları MetaMask cüzdan incelemesinde daha ayrıntılı olarak açıklayalım..

Cüzdan Türleri

MetaMask cüzdan incelemesi: bir USB logosu.Donanım cüzdanları

Onlar çıkarılabilir depolama aygıtları USB çubukları gibi. Çok güvenlidirler, ancak pahalı olabilirler. Özel anahtarlarınızı çevrimdışı sakladıkları için bir tür soğuk depolama.

MetaMask cüzdan incelemesi: bir küre logosu.Web cüzdanları

Pek çok farklı cihazda kullanılabilirler, ancak bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğrama riski altındadırlar. Çevrimiçi cüzdanlar şu şekilde bilinir: sıcak depolama.

MetaMask cüzdan incelemesi: bir masaüstü logosu.Masaüstü cüzdanlar

Doğrudan bilgisayarınıza yüklenirler. Yalnızca yüklendikleri bilgisayarda kullanılabilirler. Web cüzdanlarından daha güvenlidirler, ancak donanım cüzdanları veya kağıt cüzdanlar kadar güvenli değildirler.

MetaMask cüzdan incelemesi: bir kağıt cüzdan logosu.Kağıt cüzdanlar

Üzerinde anahtarlarınızın yazılı olduğu kağıt parçalarıdır. Onlar çok güvenli, sadece üzerlerine kahve dökmeyin! Yine, başka bir soğuk depo özel anahtarınız çevrimdışı olarak saklandığından.

Kripto para birimi bilgilerinizi saklamak için her zaman birden fazla türde cüzdan kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Biri başarısız olursa, saldırıya uğrarsa veya kaybolursa, en azından bir yedeğiniz olacak! Öyleyse, ne tür bir cüzdan MetaMask?

Bulunan Son Defter Cüzdan Kuponu:

MetaMask nedir?

Metamask , üzerinde kullanılabilen bir kripto para cüzdanıdır. Krom, Firefox ve Cesur tarayıcılar. Aynı zamanda bir tarayıcı uzantısıdır. Bu, normal tarayıcılar arasında bir köprü görevi gördüğü anlamına gelir ve Ethereum blok zinciri.

Ethereum blockchain, kullanıcıların yapabileceği bir ağdır. kendi uygulamalarını oluştur (bunlara dApps denir) ve kripto para birimleri. Ethereum ayrıca kullanıcılarının, adı verilen işlem yönergeleri yazmasına izin verir. akıllı sözleşmeler. MetaMask, yalnızca Ethereum kripto para birimlerinin anahtarlarını saklamak için kullanılabilir.

MetaMask cüzdan incelemesi: MetaMask logosu.

Ethereum’un kripto para birimine Eter. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen diğer kripto para birimleri jetonlar. Ethereum blok zincirinde oluşturulan tokenlerin çoğu ERC-20 jetonları çünkü Ethereum geliştiricilerinin yeni kripto para birimleri oluşturmak için belirlediği kuralları takip ediyorlar.

Yani, MetaMask cüzdanı Ether ve ERCi20 belirteçleri için anahtarları depolamak için kullanılabilir üç farklı web tarayıcısı. Ayrıca, kullanıcıların Ethereum blok zincirine standart bir tarayıcıdan göz atmasına olanak tanır. Başka hangi özellikleri var? Ve onlar iyi mi? Bunu öğrenmek için MetaMask cüzdan incelemesine devam edeceğiz ve önce iyi şeylere odaklanacağız.

MetaMask'ı Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

MetaMask’ı Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Tüm Kripto Borsaları size benzer görünebilir ama Hepsi aynı DEĞİL!

Evet! Karşılaştırma Tablosunu göster

MetaMask: İyi Şeyler

Yani – iyi şeyler. İşte bazıları temel faydalar Kullanıcı MetaMask cüzdan incelemelerinde sıkça bahsedilir:

 • Açıkkaynak: Bu, tüm MetaMask kodunun çevrimiçi olduğu ve ücretsiz ve erişime uygun. Kendi versiyonunuzu evde oluşturabilirsiniz! Şaka yapıyorum, bunu yapma. Demek istediğim, yapabilirsin, ama yapma. Açık kaynaklı yazılım topluluk tarafından gözden geçirilebilir ve güncellenebilir, bu da sürekli olarak geliştirilebileceği anlamına gelir.
 • HD ayarları: Hiyerarşik belirleyici ayarlar kullanıcılara yardımcı olur hesaplarını yedekle. Bunu, kullanıcıya tohum cümleleri adı verilen bir kelime listesi vererek yaparlar. Kayıp hesap bilgilerini sıfırlamak için çekirdek ifadeler kullanılabilir.
 • Yerleşik madeni para satın alma: MetaMask doğrudan iki değişim kullanıcıların kripto para birimi satın alabileceği yer. Kullanıcılar seçebilir Coinbase Ether satın almak ve Şekil Kaydırma Ether veya ERC-20 jetonları satın almak için.
 • Müşteri desteği: MetaMask, mümkün olduğu kadar çok kişiyi Ethereum ağına dahil etmek istiyor. Bir video tanıtımı var ana sayfası ve ayrıntılı bir destek sayfası.
 • Basit arayüz: Kurulduktan sonra, MetaMask’ın kullanımı çok basittir – bu, diğer kullanıcı MetaMask cüzdan incelemelerinde de yankılanan bir duygudur. Tüm özellikleri net bir şekilde düzenlenmiştir, bu nedenle yeni başlayanlar için bile para göndermek ve almak kolaydır!
 • Yerel anahtar saklama: Bazı cüzdan sağlayıcıları anahtarları saklar kendi sunucularında. Bu, cüzdan sağlayan borsalarda yaygındır. Coinbase. MetaMask anahtarları, herhangi bir uzak sunucuda değil, kullanıcının kendi tarayıcısında saklanır. Bu, kullanıcıya genel ve özel anahtarları üzerinde daha fazla kontrol sağlar.
 • Topluluk: MetaMask, Ethereum topluluğunun önemli bir parçasıdır. Var bir milyondan fazla aktif kullanıcı ve sahip Twitter’da neredeyse 70.000 takipçi.

Bu çok güzel şeyler! Ne dersin kötü şeyler?

MetaMask: Kötü Şeyler

Yine de, söz konusu araçla her şey mükemmel değildir ve kapsamlı değildir. MetaMask cüzdan incelemesi eğer bazılarından bahsetmediysek en önemli eksiklikler.

 • Tarayıcı erişimi: MetaMask, bilgilerinizin hiçbirine erişemez, ancak yüklendiği tarayıcı. Tarayıcınız özel kodlarınıza erişemez, ancak uygulamayı ne zaman ve nasıl kullandığınız hakkında bilgi toplayabilir. Mozilla ve Google, kripto topluluğunda çok popüler değil. Birçok kripto kullanıcısı, bu şirketlerin kendileri hakkında bilgi toplamasına izin vermekten rahatsızlık duyacaktır. Bu, bazı potansiyel kullanıcıların MetaMask cüzdanını denemesini engelleyebilir..
 • İnternet üzerinden: Çevrimiçi cüzdanların avantajları ve dezavantajları vardır. Ana dezavantajlardan biri güvenlik. Çevrimiçi depolanan herhangi bir bilgi, çevrimdışı olarak saklanan bilgilerden daha çok bilgisayar korsanları tarafından risk altındadır. MetaMask kendi başına yeterli güvenliği sağlamaz. Hatırlamak, her zaman birden fazla çeşit cüzdan kullanın.

Artık kullanıcıların MetaMask cüzdan incelemelerinde nelerden bahsettiğini biraz biliyorsunuz. Yine de diğer Ethereum cüzdanlarıyla nasıl karşılaştırılır? Hadi kontrol edelim MetaMask vs MyEtherWallet.

MetaMask VS MyEtherWallet

MyEtherWallet en yaygın kullanılan Ethereum cüzdanlarından biridir. Bu çevrimiçi bir platformdur, ancak sadece çevrimiçi bir cüzdan değil. MyEtherWallet’ı daha çok bir cüzdan üreteci. Kullanıcıların yapabileceği bir platformdur. kendi cüzdanlarını yarat ve Ethereum blok zincirine erişim sağlayın. Kullanıcılar, MEW kullanarak herhangi bir Ethereum özel anahtarında tutulan kripto para birimlerini görüntüleyebilirler..

MetaMask cüzdan incelemesi: MyEtherWallet.

Cüzdanın kullanıcıları onlara vermek için yaratır tam denetim anahtarlarının. Sıcak veya soğuk hava deposu olarak kullanılabilirler. MetaMask yalnızca sıcak depolama için kullanılabilir. MyEtherWallet ayrıca tam düğüm cüzdanı olarak da kullanılabilir. Bu, doğrudan Ethereum blok zincirine bağlı olduğu ve tüm defterin cihazınızda saklandığı anlamına gelir..

MetaMask, Ethereum defteriyle adı verilen bir sistem aracılığıyla iletişim kurar. Infura. Bu, Ethereum ağı ile güncel tutmak için diğer bilgisayarlara güvendiği anlamına gelir. Tam düğüm sistemleri genellikle Infura gibi güvenen aracıları içeren sistemlere tercih edilir..

MetaMask cüzdan incelemesi: MetaMask.

MyEtherWallet, akıllı sözleşmeler yaz, MetaMask yapamaz. Peki MyEtherWallet, Metamask’tan daha mı iyi? Bununla birlikte, bazı açılardan, her iki platform da birlikte kullanılabilecek kadar esnektir. İki sistem birleştirildiğinde etkileyici bir cüzdan paketi sunar.

Bu nedenle, aynı takımda oldukları için MetaMask VS MyEtherWallet olarak düşünmeyin!

Şimdi, gerçek MetaMask cüzdan incelemesine geri dönelim. Sonra, hakkında konuşmak istiyorum MetaMask cüzdan güvenliği.

MetaMask Güvenliği

Bir tane var çok önemli Bu MetaMask incelemesini okuduktan sonra cüzdanı indirip indirmemeye karar verirken kendinize sormanız gereken soru: MetaMask güvenli mi?

MetaMask herhangi bir büyük saldırıya uğramadı. HD yedekleme ayarlarını kullanır ve açık kaynak kodunu güncelleyen güçlü bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Ancak cüzdan internet üzerinden, bu nedenle donanım cüzdanlarından ve diğer soğuk depolama biçimlerinden daha fazla risk altındadır.

Tablo: Coinbase Cüzdan ve MetaMask’ın güvenlik özellikleri

MetaMask cüzdanının karşılaştığı en yaygın risk kimlik avı saldırıları. Kimlik avı saldırısı, bilgisayar korsanlarının kullanıcı adları ve parolalar gibi kişisel bilgileri çalmak için kullandıkları bir dolandırıcılıktır..

Bir MetaMask cüzdanına yapılan bir kimlik avı saldırısı şunun gibi sonuç verir:

Gene, tarayıcısında açık birkaç sekme ile dizüstü bilgisayarında çalışıyor. İşlem yapmak için MetaMask cüzdanının kilidini açar. Saldırgan, Gene’nin MetaMask kullandığını görmek için açık sekmeleri kullanır..

Saldırgan, Gene’e işleminin başarısız olduğunu söyleyen bir açılır mesaj gönderir. Bu bazen olur, bu yüzden Gene endişelenmez. İşlemi yeniden yapmak için şifresini girer. Saldırgan artık Gene’in cüzdanına erişebilir.

Bu tür saldırı, çevrimiçi cüzdanlarda oldukça yaygındır. MetaMask bu tür bir sorun için yamalar üzerinde çalışıyor, ancak kullanıcılar kendi güvenliklerinden sorumludur, bu yüzden kendine iyi bak! MetaMask kullanırken, yalnızca her seferinde bir sekme kullanın işlem yapmak ve cüzdanı kilitli tut kullanmadığın zaman.

Peki, MetaMask güvenli midir? Buradaki cevap gergin bir evet. Çevrimiçi cüzdanlar yalnızca kullanıcıları kadar güvenlidir. Dolayısıyla, açık bir MetaMask cüzdanıyla Game of Thrones bölümlerini yasa dışı bir şekilde yayınlıyorsanız ve Ether’iniz kaybolursa, sizi uyarmadım demeyin!

Artık ciddi bir sohbetimiz olduğuna göre tarayıcı güvenliği, Şimdi bu MetaMask cüzdan incelemesinin daha eğlenceli kısımlarına, yani MetaMask’ın nasıl kurulacağına ve MetaMask’ın nasıl kullanılacağına geçelim..

MetaMask kurulumu

1. İhtiyacınız var üç tarayıcıdan biri Daha önce bahsetmiştim. Seçtiğiniz tarayıcıyı açın.

2. Git MetaMask ana sayfası ve kullandığınız tarayıcı için uzantıyı ekleyin.

MetaMask cüzdan incelemesi: tarayıcıda ETH satın alma.

3. Tarayıcınızda bir Metamask simgesi görünecektir. Uygulamayı açmak için tilki simgesine tıklayın.

4. Ardından, tıklayın "Yeni oluşturmak Vault" ve güçlü bir şifre belirleyin.

MetaMask cüzdan incelemesi: giriş yapma.

5. Şimdi 12 temel kelime öbeğiniz gösterilecek. Bunları yazın ve güvenli bir yerde saklayın. Bu son derece önemli!

MetaMask cüzdan incelemesi: MetaMask için 12 güvenlik kelimesi.

6. Bunu yaptığınızda, "Güvenli bir yere kopyaladım".

MetaMask cüzdan incelemesi: uyarı mesajı.

Bu kadar! Artık bir MetaMask cüzdanının gururlu sahibisiniz. Kullanmaya başlamaya hazır mısınız? Aracı nasıl kullanacağımızı tartışarak MetaMask cüzdan incelememize devam edelim.

MetaMask nasıl kullanılır?

MetaMask kullanarak Ether ve ERCi20 token satın almak ve göndermek hızlı ve kolaydır.

1. Ether veya jeton satın almak için, "Satın Al" ve ikisinden birini seçin Coinbase veya Şekil Değiştirme hesabınıza para yatırmak için.

MetaMask cüzdan incelemesi: MetaMask kullanarak.

2. Ether ve ERC-20 token göndermek için, "Gönder", göndermek istediğiniz adresi ve ayrıca miktarı girin. Ardından işlemi tıklayarak onaylayın. "Kabul etmek".

MetaMask cüzdan incelemesi: işlem onayları.

Artık MetaMask’ı nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz, ayrıca kolaylıkla Ether ve ERC token satın alabilir, gönderebilir ve alabilirsiniz. Yine de MetaMask’ın yapabileceği her şey bu değildir. Gitmeden önce size yeni MetaMask cüzdanınızı kullanabileceğiniz birkaç başka yol göstermek istiyorum..

MetaMask ile Ethereum’u Keşfetmek

MetaMask en iyi olan nedir? Kullanıcı MetaMask cüzdan incelemelerine bakılırsa, bu araçla ilgili en iyi şey, Ethereum blockchain’in dApp’larını onunla keşfedin. Kripto ile yeni başlayanlar için, rahat olduğunuz bir tarayıcı kullanacağınız için bu blok zincirine harika bir giriş niteliğindedir..

Bir dApp MetaMask ile sıklıkla kullanılan MyEtherWallet, bahsettiğim "MetaMask VS MyEtherWallet" Bölüm. Öyleyse, MetaMask ile başka hangi dApp’leri keşfedebilirsiniz??

 • CryptoKitties karikatür kedi yavruları tasarlayıp ticaretini yapabileceğiniz bir dApp. Muhtemelen Ethereum ağındaki en iyi bilinen dApp. Sevimli CryptoKitties oluşturmak, MetaMask ile kolaylaştı ve onları büyük bir kâr için satmak da kolay.!
 • Dijital sanat daha popüler hale geliyor. Kullanıcıların benzersiz koleksiyonları alıp satabilecekleri müzayedeler düzenlenmektedir. Blockchain teknolojisi, sanatçıların kopyalanamayan işler üretmesine olanak tanır. MetaMask ile kısa sürede blockchain Banksy’ye teklif verebilirsiniz!
 • Blockchain oyun salonları oyuncuların video oyunu turnuvalarına girmek için Ether ve jetonları kullanabilecekleri bir yerde inşa ediliyor. Gibi siteler Etherplay eğlenceye katılmak için bir MetaMask girişi gerektir.

İşte karşınızda – bunlar bazı kullanıcı MetaMask cüzdan incelemelerinin bahsettiği ve genel olarak bahsettiği daha popüler dApp’lardan bazıları..

Sonuçlar

MetaMask Ethereum ağının önemli bir parçasıdır. Kripto acemilerinin blockchain dünyasına ilk adımlarını atmalarına izin verir. Cüzdan olarak işlevi, Ethereum’a bir köprü.

Bir cüzdan olarak MetaMask, MyEtherWallet gibi bir ürün için mükemmel bir ortaktır. MetaMask’ın kendi başına yeterince güçlü güvenlik özelliklerine sahip olduğunu düşünmüyorum. MetaMask cüzdanında yalnızca küçük miktarlarda kripto para birimi depolamanızı öneririm.

Tablo: MetaMask, Ledger Nano X ile karşılaştırıldığında

Metamask’ı kullanmanın en iyi yolu, Ethereum dApp’lerinin keyfini çıkarmak için ihtiyacınız olan madeni paralar için bir mağaza. Bunu çarşıya veya lunaparka götürebileceğiniz bir çanta gibi düşünün. Harika zaman geçirmek için yeterince zaman ayırın ama kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını değil!

Umarım MetaMask’ı denemeye hazırsınızdır. Yine de emin değilseniz ve daha güvenilir kripto cüzdanlarını denemek istiyorsanız, bunların listesine göz atabilirsiniz. İşte.

Bu web sitesinde yayınlanan içerik, herhangi bir finansal, yatırım, alım satım veya başka herhangi bir tavsiye vermeyi amaçlamaz. BitDegree.org, herhangi bir kripto para birimini satın almanızı, satmanızı veya tutmanızı önermez veya onaylamaz. Finansal yatırım kararları vermeden önce, finansal danışmanınıza danışın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me