Çeşitli kripto para birimleri aynı noktayı denerken kripto para birimi ortamının oldukça rekabetçi hale geldiğine şüphe yok. Sıklıkla birbiriyle rekabet ettiği görülen böyle bir kripto para birimi çifti – NEO vs Ethereum.

Ethereum, Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimi olsa da, NEO çok hızlı büyüyor ve Ethereum’a yetişmek için iyi bir girişimde bulunuyor. Rekabetleri o kadar yoğun ki NEO genellikle “Çin Ethereum” olarak anılıyor.

Belki merak ediyorsunuzdur, ‘Ethereum ve NEO blockchain arasındaki farklar nelerdir? NEO neden bir sonraki Ethereum olarak adlandırılıyor? ‘. Pekala, emin olun – yanıtları bu kılavuzda bulacaksınız.

Sonunda, NEO ve Ethereum’un temel özelliklerinin (diğer birçok şeyin yanı sıra) ve birbirlerinden nasıl farklı olduklarını anlayacaksınız..

Öyleyse başlayalım!

NEO mu Ethereum mu: Temel Bilgiler

NEO ve Ethereum arasındaki temel farklılıklara geçmeden önce, muhtemelen neden birbirleriyle rekabet ettiklerinin söylendiğini bilmelisiniz.!

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

NEO ve Ethereum tartışmasının tüm nedeni, her iki projenin de öncelikli olarak sundukları şeyde benzer olmasıdır. Sadece dijital bir para birimi olan Bitcoin’in aksine, hem NEO hem de Ethereum tek bir amaçtan çok daha fazlasına hizmet ediyor.

Ethereum ve NEO blok zincirleri, dağıtılmış uygulamaların (DApps) ve akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi için özel olarak tasarlanmış platformlar sağlar. DApp’ler için kullanılmasının yanı sıra, akıllı sözleşmeler genellikle ICO’lar için kullanılır..

Bu terimlere aşina değilseniz endişelenmeyin – burada hızlı bir şekilde açıklayacağım.

  • dApp’ler ve Akıllı Sözleşmeler

Bir dApp, esasen blockchain üzerinde çalışan, dolayısıyla onu dağıtılmış ve merkezi olmayan hale getiren bir uygulamadır. Geliştiriciler, kendi blok zincirlerini oluşturmak yerine, NEO veya Ethereum gibi mevcut bir blok zincirinin üzerine bir uygulama oluşturabilirler..

Akıllı sözleşmeler, DApp’lerin arkasındaki mekanizmadır. Bunlar, aralarındaki bir anlaşmanın koşullarının doğrudan kod satırlarına yazıldığı kendi kendini yürüten sözleşmelerdir. Bir kağıt parçası yerine kodda olduğu için, sözleşmeyi yürütmek için üçüncü bir tarafa gerek yoktur! Bu, güvenilecek veya dayanacak merkezi bir otorite olmadığı anlamına gelir.

  • İlk Para Teklifi (ICO)

ICO’lar, yeni kripto para birimlerinin projeleri için başlangıç ​​finansmanı sağlamalarının en popüler yolu haline geldi. Ethereum ve NEO, ICO’larını piyasaya sürmek için yeni coin’ler için bir platform sağlıyor.

Değerinde ICO’lar 10 milyar $ zaten 2017 ve 2018’de kullanıma sunuldu.


ICO’lar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bkz. ICO nedir? kılavuz.

DApp’ler, akıllı sözleşmeler ve ICO’lar kripto para birimleri için bir sonraki büyük şey olarak kabul edilir ve bu nedenle birçok kripto para birimi bu pazardan pay almak için mücadele ediyor. Ethereum ve NEO bu alandaki pazar liderleri ve aynı zamanda en büyük rakipler.

Öyleyse, artık NEO ile Ethereum savaşının temellerini biliyorsunuz, hadi birbirlerinden ne kadar farklı olduklarını görelim..

NEO vs Ethereum: Temel Farklılıklar

Ethereum ve NEO aynı pazara hizmet etmeye çalışırken, birçok faktörde birbirlerinden farklılar. Onları bazı temel faktörlerle karşılaştıralım.

  • Geliştiriciler tarafından benimsenmesi

NEO, geliştirici topluluğu arasında anında destek bulmuştur çünkü C ++, C #, Go, Java gibi birden çok dilde programlamayı desteklemektedir. Bu nedenle, bu dillerden birini bilen herkes NEO blok zincirinde projeler oluşturmaya başlayabilir. Şimdi Neo ve Ethereum’un benimsenmesinde Ethereum’u görelim.

Ethereum ise yalnızca tek bir dilde kodlamaya izin veriyor – Solidity. Dahası, Solidity yeni bir dildir (Ethereum kurucuları tarafından Ethereum için özel olarak tasarlanmıştır) bu yüzden onu bilen çok az insan vardır. Bu nedenle, DApp’ler veya akıllı sözleşmeler oluşturmak isteyen herkesin önce bu dili öğrenmesi gerekir..

  • İşlem Hızı

NEO şu konularda başa çıkabilir: Saniyede 10.000 işlem Ethereum blockchain şu anda etrafında Saniyede 15 işlem.

Açıkça görebileceğiniz gibi işlem hızında büyük bir boşluk var. Hem Bitcoin hem de Ethereum’un hızlarını artırmak için mücadele ettiği bir zamanda, NEO harika bir alternatif sunuyor.

  • Blockchain yakıtı

NEO blok zincirinin iki farklı koini vardır – NEO ve GAS. NEO vs Ethereum, Ethereum gazı aynı ‘gaz’. Bakalım bakalım. Cüzdanında NEO bulunduran herkes GAS şeklinde ödüllendirilir. NEO’yu bir şirketin hisse senetleri ve GAS’ı temettü olarak düşünebilirsiniz..

Kullanıcılar daha sonra NEO blok zincirindeki işlemlerin ücretini ödemek için bu GAS’ı kullanabilir..

Ethereum’un yerel para birimine Ether denir ve daha küçük Ether birimlerine “gaz” denir. Eter’i dolar, benzini sent olarak düşünebilirsiniz..

Açıklığa kavuşturmak gerekirse: NEO ve GAS iki farklı jeton iken, Eter ve gaz aynıdır, Ethereum’daki “gaz”, yukarıda bahsettiğim gibi, sadece daha küçük Ether birimleridir..

  • Bölünebilirlik

Ethereum (Eter) daha küçük birimlere (gaz) bölünebilir ancak NEO bölünemez. Evet bu doğru! NEO, tıpkı bir şirketin hisse senetleri gibi bölünemeyen çok az sayıda para biriminden biridir..

Yani, yalnızca tam sayılar halinde mevcut olduğu için 10,5 NEO veya 1,2 NEO’yu transfer edemezsiniz. Bölünebilen GAS adlı başka bir jetona ihtiyaç duymasının nedeni de budur..

  • Hükümet desteği

Çin, Amazon’a karşı Alibaba, WhatsApp’a karşı WeChat, Google’a karşı Baidu gibi popüler batı hizmetinin kendi alternatiflerini yaratmasıyla bilinir..

Benzer şekilde NEO, Çin’in Ethereum’a cevabı olarak görülüyor. NEO, Çin’in ilk ve en büyük kripto para birimidir ve iddiaya göre Çin hükümeti tarafından desteklenmektedir..

Ethereum ise Çin hükümeti tarafından desteklenmiyor. NEO, devasa Çin pazarını ve diğer Asya pazarlarını ele geçirmek için büyük bir fırsata sahip.

Dolayısıyla, bunlar Ethereum ve NEO arasındaki ana farklılaşma noktalarıdır. NEO’nun sunduğu avantajlara bakıldığında, neden bir sonraki Ethereum olarak anıldığı açık..

Herhangi bir kripto para birimi için çok önemli olan bir diğer önemli faktör, arkasındaki kişilerdir. NEO takımına ve Ethereum takımına bir göz atalım.

NEO mu Ethereum mu: Takımlar

Takım söz konusu olduğunda, hem NEO hem de Ethereum’un onları destekleyen harika takımları olduğunu söyleyebilirim..

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Ethereum

Artık herkes Ethereum’un arkasındaki beyni biliyor – Vitalik Buterin.

Kendisi henüz 24 yaşında olan bir Rus-Kanadalı programcı. Çok erken yaşta Bitcoin ile ilgilenmeye başladı ve kurucularından biri oldu. Bitcoin Dergisi.

O, diğer kurucu ortaklarla birlikte, 2015 yılında Ethereum’u geliştirmeye ve piyasaya sürmeye devam etti. O zamandan beri, kripto para birimi ve blok zinciri topluluğunun en önde gelen seslerinden biri oldu..

Vitalik Buterin ve ekibin geri kalanı, Bitcoin teknolojisini bir sonraki seviyeye taşımada önemli bir rol oynadı. Ethereum’un şu anda karşı karşıya olduğu teknolojik zorlukların üstesinden gelmek için hala sürekli yenilik yapıyorlar..

Ethereum ekibinin kurucu ortağı olan bazı orijinal üyeler, kendilerine ait başka projeler bulmaya devam etti. Buna Cardano’yu kuran Charles Hoskinson da dahildir..

NEO

NEO’ya geçme ve NEO ile Ethereum savaşında kimin daha iyi takıma sahip olduğunu görme zamanı. NEO’nun kurucusu Da Hongfei’nin de blok zincirinde uzun süredir devam eden bir geçmişi var. Merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için bir platform oluşturmak üzere Şubat 2014’te AntShares’ı kurdu..

AntShares’in ne olduğunu merak ediyor musunuz? Aslında NEO’nun adı buydu. AntShares yalnızca 2017’de NEO olarak yeniden markalandı.

Da Hongfei ve Antshares CTO’su Erik Zhang, 2014 yılında bir blok zinciri olan Onchain’i de kurdu.&D şirketi. AntShares (şimdi NEO), Onchain kapsamında da geliştirildi.

Gördüğünüz gibi NEO’nun da güçlü bir temeli var. Kurucu ekip, en başından beri blockchain ve kripto para ekosisteminin bir parçası oldu. Harika ortaklıklar ve çalışan bir ürün geliştirebilmelerinin nedeni budur.

Şimdi, NEO ve Ethereum’un eşit derecede yetkin ekipler tarafından desteklendiğini görebilirsiniz. Tek büyük fark, Ethereum’un NEO’ya kıyasla gelişimini destekleyen daha büyük bir geliştirici topluluğuna sahip olmasıdır..

NEO mu Ethereum mu: Ölçeklenebilirlik

Çoğunuz kripto para birimlerinin özündeki teknolojinin blockchain olduğunu bilirsiniz. Beklendiği gibi, daha sağlam ve ölçeklenebilir blok zincirlerine sahip kripto para birimleri teknik olarak üstündür. Ethereum ve NEO blok zincirinin karşılaştırmamız gereken çok önemli bir yönü var – Konsensüs Mekanizması.

Peki, fikir birliği mekanizması nedir?

Blockchain merkezi olmayan, eşler arası bir ağ olduğundan, önemli kararlar alabilecek tek bir lider yoktur. Peki kararlar nasıl alınıyor? Bir kripto para birimi işleminin geçerli olup olmadığına nasıl karar verirsiniz??

Fikir birliği mekanizması burada devreye girer. Bir blok zincirindeki herhangi bir işlem, ağ katılımcıları bunun geçerli bir işlem olduğu konusunda fikir birliğine vardıklarında (grup anlaşması) onaylanır..

Göründüğü kadar basit değil, ama açıklamama izin verin …

Ağ katılımcıları (“düğümler” olarak adlandırılır), bir sorunu çözebilmek için bilgisayarlarında karmaşık işlevler çalıştırmalı ve ardından ağın geri kalanını çözümlerinin doğru olduğuna ikna etmelidir. Bu karar verme yöntemi bir fikir birliği mekanizması olarak bilinir.

NEO ile Ethereum savaşında, fikir birliği mekanizmasının verimliliğine bağlı olan önemli faktörler şunlardır:

  • İşlem hızı
  • Ağ ölçeklenebilirliği (esasen bir saniyede tamamlayabileceği işlem sayısıdır)
  • İşlem ücreti

Birkaç popüler mekanizma vardır ve kripto para birimleri, kullandıkları fikir birliği mekanizmasının türüne göre ayırt edilebilir..

NEO, delege edilmiş bir Bizans Hata Toleransı (dBFT) kullanır fikir birliği mekanizması. Bu, geliştirilmiş bir sürümüdür. Proof-of-Stake (PoS) mekanizması. Ethereum ise bir Proof-of-Work (PoW) mekanizması kullanıyor.

Dolayısıyla, onları artan iyileştirme sırasına koyarsak, PoW, PoS ve dBFT gibi bir şeye benzeyebilir. Gördüğünüz gibi, NEO, fikir birliği mekanizması açısından Ethereum’un çok ilerisinde..

NEO ile Ethereum savaşında dBFT, NEO’nun Ethereum’dan daha ölçeklenebilir olmasını mümkün kılıyor. Ethereum hala çok pahalı ve verimsiz bir fikir birliği mekanizması (PoW) kullanıyor. Bu kesinlikle NEO’ya bir avantaj sağlıyor.

İyi haber (Ethereum destekçileri için), Ethereum’un fikir birliği mekanizmasını PoW’den çok daha verimli olan PoS’ye yükseltme sürecinde olmasıdır..

Vitalik, daha fazla ölçeklenebilirlik için Sharding adlı başka bir çözümü uyguluyor olabileceklerini de belirtti. Öyleyse, parçalama ne yapacak??

PoW’da, tüm ağ katılımcılarının her işlemi doğrulaması gerekir. Parçalama sırasında, ağ katılımcılarının yalnızca küçük bir alt kümesi her işlemin doğrulamasını gerçekleştirecektir..

Böylece, daha yüksek sayıda işlem, farklı alt kümeler tarafından eşzamanlı olarak doğrulanacak ve bu nedenle ölçeklenebilirliği artıracaktır. Bu, Ethereum’un geleceği için işleri çok daha parlak hale getirir..

Vitalik Buterin'den Twitter gönderisi

Ölçeklenebilirlik ve fikir birliği mekanizmaları söz konusu olduğunda, NEO şu ana kadar oyunu kazanıyor, ancak Ethereum onu ​​yakalıyor. Geriye kalan, Ethereum’un bu değişiklikleri ne kadar hızlı gerçekleştirebileceğidir..

Artık bu NEO ve Ethereum tartışmasının kilit noktalarının çoğunu bildiğinize göre, sizi şimdiye kadarki yolculuklarına götüreceğim.

NEO Mu Ethereum mu: Şimdiye Kadarki Hikaye

Ethereum’un tarihi

Liderin kim olduğunu görmek için NEO ve Ethereum geçmişlerini inceleyelim. Ethereum, Bitcoin’in sınırlamalarını iyileştirmek amacıyla 2015 yılında piyasaya sürüldü. Vitalik Buterin, aynı zamanda kurucularından Bitcoin Dergisi, Bitcoin topluluğunu, Bitcoin teknolojisinin ihtiyaç duyduğu yükseltme konusunda ikna etmeye çalıştı.

Topluluk bir anlaşmaya varamayınca Vitalik Buterin, Ethereum’u Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson ile birlikte oluşturmaya karar verdi. Projenin geliştirilmesine 2014 yılında başlanırken, platformun kendisi Temmuz 2015’te başlatıldı..

2016 yılında, Ethereum projesi için fon toplamak amacıyla merkezi olmayan bir otonom organizasyon (DAO) oluşturuldu. İşin iyi yanı, 150 milyon dolarlık bir rekoru başarıyla topladıklarıydı. Ne yazık ki, kimliği bilinmeyen bir kişi DAO’nun kodundaki bir hatayı kullandı ve 50 milyon dolar çaldı.

Bu saldırı Ethereum topluluğunda bir tartışma başlattı ve sonunda Ethereum’un iki para birimine bölünmesine yol açtı: Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC).

NEO’nun geçmişi

NEO, 2014 yılında Da Hongfei ve Erik Zhang tarafından AntShares olarak geliştirme şirketleri “Onchain” tarafından piyasaya sürüldü..

Onchain, AntShares’ı geliştirirken Haziran 2016’da Microsoft China ve Fadada ile ortaklık kurdu. Üç şirket birlikte yasal dijital uygulamalardaki çeşitli eksiklikleri çözmek amacıyla Legal China’yı kurdu..

Haziran 2017’de AntShares, NEO olarak yeniden markalandı. Mart 2018’de Onchain, bir kullanıcının cüzdanında tutulan her 5 NEO için 1 ontoloji (ONT) jetonu dağıttı. Yatırımcılar, ONT’yi kullanarak NEO platformundaki sistem yükseltmeleri ve diğer yönetişim konuları üzerinde oy kullanabilirler..

Bu, Ethereum ve NEO’nun kısa bir tarihçesidir. Şimdi sizi her iki kripto para biriminin tarihsel fiyat trendlerine götüreceğim.

Ethereum’un fiyat eğilimleri

Ethereum, piyasa değeri olan ikinci en değerli kripto para birimidir. 68,17 milyar $. Akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi için bir platform sunan ilk kripto para birimi olan Ethereum, yatırımcılardan ve geliştiricilerden büyük destek aldı..

Aşağıdaki anlık görüntüde görebileceğiniz gibi, Ethereum’un fiyatı Ocak 2017’de 9 dolardan Ocak 2018’de 1.389 dolara çıktı. % 17.000 sadece bir yıl içinde geri dönün! Şimdi NEO-Ethereum savaşında rekabetin neler sunabileceğini görelim..

Ethereum fiyat grafiği

NEO fiyat eğilimleri

Ethereum’un verdiği getirileri yenmenin çok zor olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çin hükümetinin desteğine ve iyi teknolojiye dayanan NEO, son derece iyi bir performans gösterdi..

Ocak 2017’de yaklaşık 0.16 dolardan Ocak 2018’de yaklaşık 162 dolara yükseldi. Bu, yaklaşık% 111.400’lük bir büyümedir. Akıllara durgunluk, evet?

NEO’nun mevcut piyasa değeri 4,96 milyar ABD dolarıdır.

Ethereum, popülerlik söz konusu olduğunda açık ara kazanır. Çok sayıda yatırımcı, geliştirici ve meraklısı var. Aynı zamanda en çok benimsenmiş olanıdır. Bununla birlikte, Ethereum’un ölçeklenebilirlik de dahil olmak üzere NEO’nun daha iyi olduğu çeşitli yönleri iyileştirmesi gerekiyor..

NEO coin fiyat tablosu

Son sözler

Yani, artık NEO ile Ethereum savaşının tüm ayrıntılarını biliyorsunuz.

NEO’nun teknoloji açısından Ethereum’a göre sunduğu avantajlar nedeniyle bir sonraki Ethereum olarak görüldüğünü biliyorsunuz..

Ayrıca Ethereum’un benimsenme ve popülerlik açısından üstünlüğe sahip olduğunu da biliyorsunuz. Sadece bu da değil, Ethereum ekibi şu anda teknolojilerini NEO’nun teknolojisiyle eşleşecek veya yenecek şekilde geliştirmek için çözümler üzerinde çalışıyor..

Kuşkusuz, NEO vs Ethereum zorlu bir tartışma ve kimin kazanacağını söylemek zor. Bunlar son derece erken günler ve hala görecek çok şeyimiz var – sadece zaman gösterecek.

Sen ne düşünüyorsun? NEO, Ethereum mu; hangisini tercih edersin? NEO mu yoksa bir Ethereum geleceği için hazır olduğumuzu mu düşünüyorsunuz? Düşüncelerini duymak isterim!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me