Yani, en popüler kripto para birimlerinden ikisini duydunuz, Bitcoin ve Ripple, ancak Ripple ile Bitcoin arasındaki farkın ne olduğundan emin değil misiniz? Ya da belki ne yaptıklarını biliyorsunuz, ancak bu iki kripto para biriminin teknolojisinin nasıl karşılaştırıldığından emin değil misiniz? Her iki durumda da sıkı tutun, çünkü bilmen gereken her şeyi sana öğreteceğim!

Bu Ripple vs Bitcoin kılavuzunda, önce temel bilgilerle başlayacağım. Amaçları, işlem hızları ve her iki projenin toplam madeni para arzından bahsedeceğim..

Bundan sonra, her bir blok zincirinin ölçeklenebilirliği ile birlikte her projenin ademi merkeziyetçiliğinden bahsedeceğim. Son olarak, her bir projenin şimdiye kadar nasıl performans gösterdiğini tartışacağım..

Bu kılavuzu okuduktan sonra, hangi kripto para biriminin daha iyi olduğuna karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız..

Peki ne bekliyorsunuz? Bu Bitcoin vs Ripple rehberinin ilk kısmı, bu blok zincirlerinin her ikisini de tanıtarak başlayacak.!

Ripple ve Bitcoin’in Alt Satırı

En basit haliyle, hem Bitcoin hem de Ripple, dünyanın her yerinden insanların bu blok zincirlerini para gönderip almak için kullanmasına olanak tanıyan blockchain teknolojisi tarafından desteklenen kripto para birimleridir. Her iki projenin de, üçüncü taraf bir borsadan çevrimiçi olarak satın alınabilen kendi madeni parası vardır..

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

İlk başta, bu kripto para birimleri kulağa çok benzer gelse de, şimdi ele alacağım bazı açık farklılıklar var..

dalgalanma ve bitcoin logoları

Bitcoin Açıklaması

2009 yılında oluşturulan Bitcoin, ilk ve orijinal kripto para birimiydi. İnsanların eşler arası dijital para gönderip almasına olanak tanıyan yeni bir küresel ödeme sistemi oluşturmak isteyen Satoshi Nakamoto adlı anonim bir geliştirici tarafından inşa edildi..

Eşler arası “Kişiden Kişiye” ye benzer, yani işlemleri işlemek ve doğrulamak için herhangi bir üçüncü taraf veya aracının gerekli olmadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, Bitcoin sistemi “Merkezi olmayan” durumdadır, çünkü tek bir kişi veya otorite tarafından kontrol edilmemektedir ve herhangi bir merkez bankası, hükümet veya ulus devlet tarafından kontrol edilmemektedir..

Bunun yerine işlemler, “Madenciler” adı verilen katkıda bulunan Bitcoin topluluğu tarafından onaylanır. Dünyadaki herkes bilgisayarına bir cihaz bağlayarak madenci olabilir. Başarılı olanlar zaman ve elektrik maliyetleri karşılığında ekstra Bitcoin ile ödüllendiriliyor..

Biraz kafanız karıştıysa endişelenmeyin, bir sonraki bölümde bu süreç hakkında daha ayrıntılı olarak bahsedeceğim.!


Bitcoin (BTC) ayrıca maksimum 21 milyon coin arzına sahiptir. Mevcut dolaşım arz 17.1 milyon, sayı her geçen gün artmaktadır. Ancak, hiçbir zaman 21 milyondan fazla Bitcoin çıkarılmayacak ve bu rakam 2140’ta vurulmayı bekliyor..

Şimdi Bitcoin açıklıyor, Ripple vs Bitcoin rehberimin bir sonraki bölümü Ripple hakkında bilgi edinecek.

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Dalgalanma Açıkladı

Ripple resmi logosu

Ripple, Bitcoin’den üç yıl sonra, ilk olarak 2012’de piyasaya sürüldü. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Ripple Labs adlı bir şirket tarafından inşa edildi. Ripple’ın amacı, bankalar tarafından hem yurt içinde hem de yurt dışında para transferi yapmak için kullanılabilecek bir ödeme sistemi oluşturmaktı..

Finansal hizmetler sektörünü hedeflemelerine rağmen, herkes Ripple’ın para birimini – XRP parası alıp satabilir..

İnsanlar Ripple ve XRP arasındaki fark konusunda genellikle kafaları karışıyor, bu yüzden işleri hızlı bir şekilde çözeceğim. Ripple, insanların para gönderip almasına izin veren blockchain teknolojisinin adıdır (bu fonlar oradaki çoğu para birimine çevrilebilir). Öte yandan XRP, kripto para biriminin adıdır, tıpkı Ether’in kripto para birimi ve Ethereum’un blok zinciri olması gibi.

Tıpkı Bitcoin gibi, Ripple blok zinciri de üçüncü tarafların işlemleri onaylamasını ve doğrulamasını gerektirmez, bu da kişilerin eşler arası bir temelde para gönderip almasına olanak tanır. Toplamda, yaklaşık 100 milyar XRP madeni para arzı olacak ve mevcut dolaşımdaki arz yaklaşık 60 milyar.

Artık Ripple XRP’nin mutlak temellerini bildiğinize göre, Ripple vs Bitcoin rehberimin bir sonraki bölümü, her bir blok zincirinin nasıl performans gösterdiğine bakacak.!

Teknik performans

Bitcoin

Başka bir kişiye para gönderirken, Bitcoin blok zinciri işlemin onaylanması için yaklaşık 10 dakika sürer. Bu, gönderen ve alıcının nerede olduğu önemli değil.

İster sizinle aynı şehirdeki birine ister dünyanın öbür ucundaki birine para gönderiyor olun, her zaman yaklaşık 10 dakika sürecektir! Bunu denizaşırı bir bankayla para göndermek için geçen süre ile karşılaştırırken, bankaların havaleyi işlemesi üç güne kadar sürebildiği için Bitcoin kullanmak çok daha hızlıdır..

Bitcoin ilk çıktığında işlem ücretleri çok düşüktü. İşlemin işlenmesi bir sentin sadece bir kısmına mal olur. Bu, Bitcoin’i küresel bir ödeme sistemi olarak ideal hale getirdi.

Bununla birlikte, sistem gittikçe daha popüler hale geldikçe, kullanıcıların ödemek zorunda oldukları miktar oldukça artmıştır. 2017’nin sonundaki en yoğun döneminde, işlem ücretleri 40 $ ‘a kadar çıkıyordu, bu da mikro ödemeler için en azından sürdürülebilir değil..

Eğlenceli Bilgi: Bitcoin Cash’in yaratılmasının ana nedeni yüksek Bitcoin ücretleriydi!

Dünyadaki her sistem, aşırı yüklenmeden önce ancak belirli miktarda işlemi gerçekleştirebilir. Örneğin, 2016’da Visa saniyede yalnızca ortalama 1.667 işlem gerçekleştirmesine rağmen, gerekirse saniyede 50.000’in üzerinde işlem yapabilir, ancak bundan çok daha fazlasını geçemez..

Öte yandan, Bitcoin var. Bitcoin, dünyadaki en popüler kripto para birimi olmasına rağmen, saniyede maksimum 7 işlem gerçekleştirebilmektedir. Bu, küresel bir ödeme sistemi olma hayalini gerçekleştirmek istiyorsa Bitcoin’in çözmesi gereken büyük bir ölçeklenebilirlik sorunudur..

Şimdi, açıklanan Bitcoin’in performansını bildiğinize göre, Bitcoin vs Ripple rehberimin bir sonraki bölümü, Ripple’ın nasıl performans gösterdiğini görecek….

Dalgalanma

Yakında öğreneceğiniz gibi, Ripple blok zinciri Bitcoin’inkinden çok daha iyi performans gösteriyor. İşte nedeni…

Öncelikle, XRP’yi bir cüzdandan diğerine gönderirken, işlemin onaylanması yalnızca birkaç saniye sürer. Bu, işlemlerin hızı söz konusu olduğunda Ripple’ı Bitcoin’e çok daha iyi bir alternatif yapar..

İşlem ücretleri söz konusu olduğunda, Ripple pratik olarak ücretsizdir çünkü transfer yapmanın standart maliyeti sadece 0.00001 XRP’dir. Bunu gerçek dünyadaki rakamlara koymak için, XRP Ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında bile 3,29 ABD doları, bu sadece 0,0000329 $ ‘lık bir işlem ücretine tekabül ederdi. Bu, işlem ücretlerinde 1 ABD doları ödemeden önce 30.000’den fazla işlem gönderebileceğiniz anlamına gelir.!

Peki ölçeklenebilirlik ne olacak? Ripple coin, Bitcoin’den önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor. Daha önce Bitcoin’in saniyede yalnızca 7 işlemi gerçekleştirebileceğinden nasıl bahsettiğimi hatırlıyor musunuz? Ripple saniyede 1500’den fazla işleyebilir!

Yukarıdaki istatistiklerin tümü, Ripple’ı multi-trilyon dolarlık bankalar arası endüstri için ideal kılıyor. Bu, bankaların diğer ülkelerde bulunan diğer bankalara para gönderdiği yerdir. Şu anda, bankaların Belçika’da bulunan SWIFT adlı bir üçüncü taraf kuruluşu kullanması gerekiyor. Sonuç olarak, işlemler pahalıdır ve kapatılmaları yaklaşık 3 gün sürebilir..

Dahası, bankalar gelişmekte olan ülkelerde bulunduklarında ve popüler olmayan bir para biriminde işlem yapmak zorunda kaldıklarında, piyasada yeterli likidite olmadığından genellikle birden fazla takas yapmak zorunda kalırlar. Bankalar Ripple kullanarak XRP’yi bir likidite köprüsü olarak kullanabilir, bu da kurumlara çok fazla zaman ve para kazandırabilir..

Artık iki blockchain projesinin nasıl performans gösterdiğini bildiğinize göre, Ripple vs Bitcoin rehberimin bir sonraki bölümü hangi blockchain’in daha merkezsiz olduğunu tartışacak..

Ripple vs Bitcoin: Decentralization?

Ademi merkeziyetçilik, tek bir kişi veya otorite tarafından kontrol edilmemek anlamına gelir. Bununla birlikte, kripto para birimi topluluğunda, her iki projenin de olması gerektiği kadar ademi merkeziyetçi olmadığına ilişkin devam eden argümanlar var..

Bitcoin

Bitcoin söz konusu olduğunda, ağı tek bir kuruluşun kontrol etmediği kesinlikle doğru olsa da, ilk günlerinden bu yana işler değişti. Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde, herkes satın almak için ucuz olan bir GPU veya CPU kullanarak madenci olabilir..

Ancak, ASIC adı verilen pahalı bir donanım parçasını kullanmak artık mümkün. ASIC’ler GPU’lardan ve CPU’lardan çok daha güçlüdür, yani madencilik ödülünü kazanma şansları her zaman daha yüksektir. Sonuç olarak, ASIC satın almaya gücü yetmeyenlerin sisteme katkıda bulunma konusunda adil bir şansı yok.

Tek sorun bu değil.

Şimdi, farklı Bitcoin madencilerinin Bitcoin madencilik ödülünü kazanma şansını en iyi şekilde elde etmelerini sağlamak için kaynaklarını bir araya getirdikleri ‘Madencilik Havuzlarını’ yöneten bazı güçlü kuruluşlar var. Binlerce ASIC cihazından oluşan Bitcoin madencilik çiftlikleri inşa ediyorlar. Fikir basit – ne kadar çok ASIC cihazınız varsa, ödülü kazanma şansınız o kadar artar.

Bu maden havuzlarının çoğu, elektrik maliyetlerinin ucuz olduğu Çin’de bulunuyor. İstatistikleri en son kontrol ettiğimde (aşağıda görebilirsiniz), sadece dört madencilik havuzu toplam Bitcoin hash gücünün% 50’sinden fazlasını kontrol ediyor.

Bitcoin madencilik havuzları

Bu, Bitcoin’in merkezi olmayan ideolojisine aykırı olan çok az sayıda insanın eline çok fazla güç veriyor..

Dalgalanma XRP

Ripple XRP’nin olması gerektiği kadar ademi merkeziyetçi olmadığına dair kripto para birimi hayranlarından da endişeler var. Öncelikle Bitcoin’den farklı olarak Ripple coin, Ripple Labs adlı bir şirket tarafından kontrol ediliyor. İşlemleri değiştirme veya insanların fonlarını kontrol etme güçleri olmasa da XRP arzını kontrol ettiklerini hatırlamak önemlidir..

Yazım sırasında, Haziran 2018, dolaşımda olan toplam 100 milyar arzın yaklaşık 60 milyar madeni para var. En büyük sorun, kalan 40 milyarın (% 40) Ripple’ın kurucuları tarafından kontrol edilmesidir – Ripple Labs.

Madeni paralarla istediklerini yapma gücüne sahipler, yani teknik olarak fiyatı değiştirebilirler. Ripple Labs, kontrol ettikleri coinlerin büyük bir kısmını ihraç etmeye karar verirse, bu fiyatı olumsuz etkileyebilir..

Bu Ripple vs Bitcoin kılavuzunu araştırırken bulduğum diğer bir endişe de, bazı insanların blok zincirinin XRP topluluğu tarafından sürdürülmediği gerçeğinden hoşlanmaması. Bitcoin söz konusu olduğunda, sistem büyük madencilik havuzlarının hâkimiyetine girmiş olsa da, herkes gerekli donanımı satın alarak ağa katkıda bulunmaya çalışabilir..

Ripple’da durum böyle değil çünkü XRP madenciliği yapmak mümkün değil. Bunun yerine ağ, “İşlem Doğrulayıcıları” adı verilen bir şey kullanır. İşlem doğrulayıcısı olabilecek tek kişi, teknolojiyi kuran bankalardır..

Teknik olarak konuşursak, hala merkezi değildir çünkü hiçbir doğrulayıcı ağın kontrolünü ele geçiremez veya bir işlemi değiştiremez veya manipüle edemez. Bununla birlikte, bazı insanlar sadece finansal kurumların değil, herkesin ağa katkıda bulunma şansı olması gerektiğini düşünüyor..

Dolayısıyla, insanların her iki projenin de ademi merkeziyetçiliğiyle ilgili bazı endişelerini bildiğinize göre, bu Ripple vs Bitcoin kılavuzunun bir sonraki bölümü işlemlerin nasıl fikir birliğine varacağını tartışacak.

Bitcoin vs Ripple: Nasıl Yapılır THey Rher biri Consensus?

Bu protokollerin hiçbiri üçüncü bir tarafın işlemleri onaylamasını, doğrulamasını ve denetlemesini gerektirmez. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

İlk olarak, bir fikir birliği mekanizmasının ne olduğunu hızlıca açıklamama izin verin. Her blok zinciri, bir işlemin bir aracıdan geçmeden geçerli olduğunu doğrulamak için bir kriptografik algoritma kullanır. Bu, parayı gönderen kişinin gerçekten paraya sahip olmasını sağlar ve ayrıca paranın iki kez harcanmamasını sağlar (çift harcama).

Bitcoin veya Ripple ağına bağlı her cihaza bir düğüm denir ve bir işlemin onaylanması için, düğümlerin bir yüzdesinin “Mutabakata Ulaşması” gerekir – bu, işlemin geçerli olduğunu kabul ettikleri anlamına gelir..

Bitcoin ve Ripple’ın her biri, aşağıda tartışacağım farklı bir fikir birliği mekanizması kullanır..

Konsensüs Mekanizması

Bitcoin: İş Kanıtı

İlk blok zinciri fikir birliği mekanizması, Bitcoin’in geliştiricisi tarafından oluşturuldu ve buna Proof-of-Work adı verildi. Proof-of-Work’ü anlamanın en iyi yolu, gerçekten zor bir hesaplama hakkında düşünmektir..

Bitcoin ağı, hiç kimsenin çözemeyeceği kadar zor olan rastgele bir hesaplama üretir. Bunun yerine, çözmek için büyük miktarda hesaplama gücü gerektirir. Hesaplamanın çözülmesi 10 dakika sürer. Çözüldüğünde, Bitcoin işleminin geçerli olduğu onaylanır.

Ağa bağlı her bir düğüm, hesaplamayı çözen ilk cihaz olmak için birbiriyle rekabet eder. Oraya ilk kim ulaşırsa, Bitcoin madenciliği ödülünü kazanır. Proof-of-Work modelinin temel sorunu, gerçekten büyük miktarlarda elektrik gerektirmesidir. Örneğin, bir son çalışma Bitcoin madenciliğinin 159 ayrı ülkeden daha fazla elektrik tükettiğini ortaya çıkardı!

Bitcoin iş kanıtı

Proof-of-Work ile ilgili ikinci sorun (daha önce tartıştığım gibi), insanların gerçekten pahalı donanım kullanmalarına izin vermesidir, yani daha fazla para yatırabilenlerin Bitcoin ödülünü kazanma şansının çok daha yüksek olduğu anlamına gelir..

Üçüncüsü ve muhtemelen en önemlisi, Proof-of-Work modeli yüksek ücretler, yavaş işlemler ve ölçeklenememe sorunlarına katkıda bulunmuştur..

Artık Bitcoin’in hangi fikir birliği mekanizmasını kullandığını bildiğinize göre, Ripple vs Bitcoin kılavuzumun bir sonraki bölümü Ripple’ın ne kullandığına bakacak.!

Dalgalanma: Federasyon Bizans Anlaşması

Ripple blok zinciri, Federated Byzantine Agreement (FBA) adı verilen bir fikir birliği mekanizması kullanır. Tıpkı Bitcoin ve Proof-of-Work modeli gibi, FBA da farklı düğümler arasında fikir birliğine varmaya çalışıyor.

FBA’da her bir düğüm, sınırlı sayıda diğer düğüme güvenecektir. "Daire". Ripple ağında, her biri birbiriyle örtüşen çok sayıda farklı daire vardır, böylece esasen her düğüm bir şekilde birbirine bağlıdır..

İşlemleri doğrulamak için kullanılan İşlem Doğrulayıcılar (teknolojiyi kullanan bankalar), işlem doğrulamasına katılmadan önce ayrı ayrı seçilir ve akredite edilir..

Bu, gerçekte, teknolojiyi kullanan bankaların hiçbirinin, işlemlerini desteklemek için kullandıkları için fikir birliğini manipüle etmek istemeyeceği anlamına gelir. Yapsalar bile, diğer tüm İşlem Doğrulayıcılarının işlemi kimin reddedeceğini görebileceği açıktır..

Bitcoin’den farklı olarak, Ripple ve FBA fikir birliği mekanizması karmaşık hesaplamaları çözmek için gerekli değildir, yani Bitcoin’den çok daha az elektrik kullanır. Bu, onu daha verimli bir sistem haline getirir ve işlem ücretlerinin düşük tutulmasını sağlar.

Sonuç olarak, sistemin bir fon hareketini onaylaması gereken birkaç saniye içinde, İşlem Doğrulayıcılarının en az% 80’inin işlemi geçerli olarak işaretlemek için bir fikir birliğine varması gerekir..

Şimdi, kullanılan iki fikir birliği mekanizmasını bildiğinize göre, Ripple vs Bitcoin rehberimin son kısmı, projelerin şu ana kadar nasıl performans gösterdiğine bakacak.!

İlk olarak, burada bir karşılaştırma tablosu var, böylece bu iki proje arasındaki bazı temel farkları özetleyebilirsiniz.!

Tablo Karşılaştırması

Konsensüs Mekanizması İşlem sayısı / s Market değeri Dolaşımdaki Arz Lansman tarihi Takım / Organizasyon İşlem ücretleri
Dalgalanma FBA 1500 18 Bil 40 milyar 2012 Ripple Labs <0,01 ABD doları
Bitcoin PoW 7 104 Bil 17 Mil Ocak 2009 Bitcoin Çekirdeği 0,50 – 3,00 ABD doları

Ripple vs Bitcoin: Şimdiye Kadarki Hikaye

İnsanlar Ripple vs Bitcoin argümanına sahip olduklarında, herkesin hemfikir olabileceği bir şey, her iki blockchain projesinin de olağanüstü performans gösterdiğidir. Bununla birlikte, orijinal kripto para birimi olan Bitcoin, değer, piyasa değeri, benimseme ve gerçek dünya kullanımı açısından her zaman bir numaralı madeni para olmuştur..

2017 yılı, BTC’nin değerini% 2.000’in üzerinde artırdığı bugüne kadarki en başarılı yılı oldu. Yıl sonunda Bitcoin, 320 milyar doların biraz üzerinde toplam piyasa değeri ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştı. Bunu bir perspektife oturtmak için, bu hem Goldman Sachs hem de Morgan Stanley için daha yüksek bir piyasa değeri anlamına geliyordu.!

Gerçek dünya kullanımı açısından, giderek daha fazla satıcı Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlıyor. Bu, özellikle 200.000’den fazla farklı mağazada Bitcoin harcamanın mümkün olduğu Japonya için geçerlidir! Bitcoin’i kabul eden diğer tanınmış kuruluşlar arasında Microsoft, Expedia, PayPal, Overstock ve hatta Virgin Galactic bulunmaktadır..

Bununla birlikte, Bitcoin’in ana akışlı bir küresel ödeme sistemi olarak kullanılması çok uzun zaman alacaktır. Bunun temel nedeni, geliştiricilerin performans sorunlarını çözme ihtiyacı duymasıdır. 10 dakikalık işlem süreleri, yüksek ücretler ve saniyede yalnızca 7 işlemlik ölçeklendirme seviyeleri, sürdürülebilir bir küresel ödeme sisteminden bir milyon mil uzakta.

İyi haber şu ki, ekip Bitcoin’in üstünde ikinci katman ödeme teknolojisi üzerinde çalışıyor, ki bu da Bitcoin’i hızlı, ucuz ve yüksek oranda ölçeklenebilir işlemlerle bir sonraki seviyeye taşıyacak.!

Peki ya Ripple XRP? Ripple şu anda piyasa değeri açısından en güçlü üçüncü kripto para birimidir. Tıpkı Bitcoin gibi, Ripple coin de 2017’de harika bir yıl geçirdi. Yılın başında sadece 0,0065 $ değerindeydi, ancak sonunda 2,40 $ ‘a yükseldi..

Ana şirket Ripple Labs’ın asıl hedefine gelince, dünyanın en büyük bankalarından bazılarıyla gerçekten iyi ortaklıklar kuruyorlar. Santander, Bank of America ve Credit Agricole dahil olmak üzere 100’den fazla farklı finans kuruluşu Ripple protokolünü test ediyor.!

Gelecekte, finans endüstrisinin bankalar arası ödemelerini halletmek için XRP’yi kullanacağı umulmaktadır. Tüm sektör her yıl trilyonlarca dolar değerindedir, bu nedenle her şey planlandığı gibi giderse, XRP’nin değeri yakında tüm zamanların en yüksek seviyelerini görebilir..

Yine de bu bir yatırım tavsiyesi değil.

Ripple vs Bitcoin: Sonuç

Ripple vs Bitcoin kılavuzunun sonu bu! Bu makaleyi açmadan önce, ikisi arasındaki temel farklardan emin değildiniz. Bununla birlikte, bu kılavuzu baştan sona okuduysanız, şimdi bu iki kripto güç merkezini birbirinden ayıran şeyin ne olduğuna dair gerçekten iyi bir fikriniz olmalı..

Şimdi muhtemelen bildiğiniz gibi, Ripple blok zinciri Bitcoin’den çok daha iyi performans gösteriyor. Daha hızlı işlemler, daha ucuz işlemler ve daha ölçeklenebilir işlemler gerçekleştirir. Sadece bu değil, Ripple fikir birliği mekanizması çevre için çok daha iyidir – büyük miktarda enerji israf etmez. Ripple’ın hedefleri Bitcoin’inkinden farklı olsa da Ripple’ın "sonraki Bitcoin".

Bitcoin hala (her zaman olduğu gibi) bir numaralı kripto para birimidir. Altın veya Gümüş’e benzer şekilde Bitcoin’in bir ödeme sisteminden ziyade bir değer deposu olarak daha uygun olduğuna inanıyorum. Ancak en önemlisi, bir sonraki Bitcoin yükseltmesi olan Lighting Network’ün başarılı olmasıdır. Bu, Bitcoin’i bir ödeme sistemi olarak daha kullanışlı hale getirecek.

Peki, Ripple vs Bitcoin rehberini okuduktan sonra hangi kripto para birimini tercih edersiniz? Birini diğerine tercih etmeye mi karar verdin, yoksa benim gibisin ve her ikisine de yatırım yapmayı mı tercih edersin? Lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi bana bildirin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me