Ripple ve Ethereum’u duydunuz ama farkın ne olduğundan emin değil misiniz? Pekala, bu Ripple vs Ethereum kılavuzunda olduğu gibi kesinlikle doğru yere geldiniz, bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağım!

Bu arada, 29 Aralık 2017’de Ripple’ın Ethereum’u geride bırakarak dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi olduğunu biliyor muydunuz? Uzun sürmedi ama yine de yaptılar!

Her neyse, Ripple vs Ethereum karşılaştırma kılavuzumda, önce iki projenin temellerini ve ne kadar iyi performans gösterdiklerini karşılaştırarak başlayacağım..

Bundan sonra, ana ekip üyelerine ve ardından kullandıkları fikir birliği mekanizmalarına bir göz atacağım. Son olarak, iki projenin şu ana kadar nasıl performans gösterdiğinden bahsedeceğim.!

Peki ne bekliyorsunuz? Ripple vs Ethereum rehberimin ilk kısmına geçelim ve her blok zincirinin temellerine bakalım.!

Her İki Kripto’nun Kökleri


Hem Ripple hem de Ethereum, blockchain teknolojisinin üstünde çalışan kripto para birimleridir. Bu, dünyanın herhangi bir yerinden insanların birkaç saniye içinde para gönderip almasına olanak tanır.

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

Her iki blok zincirinin de, birçok farklı kripto para birimi borsasında alıp satabileceğiniz benzersiz dijital paraları vardır. Bununla birlikte, aşağıda açıklayacağım gibi, dikkate alınması gereken bazı açık farklılıklar var. “Ethereum nedir?”

Ethereum nedir?

Ethereum CEO'su Vitalik Buterin2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, Rus-Kanadalı geliştirici Vitalik Buterin tarafından kuruldu. Ethereum, insanların akıllı sözleşme anlaşmaları oluşturmasına ve girmesine izin veren ilk blok zinciri projesi oldu. Sonuç olarak, yalnızca finansal işlemler için uygun olan Bitcoin’in yeteneklerini genişletti..

Akıllı sözleşme, önceden programlanmış koşullara dayalı bir sözleşmedir ve bu koşullar karşılandığında otomatik olarak bir işlemi işleyebilir..

Hızlı bir örnek olarak, aşağıdaki duruma bir göz atın.

  1. John ve Bob, Dünya Kupası’nın sonucuna bahse girmek istiyor.
  2. John ve Bob, Brezilya Dünya Kupası’nı kazanırsa John’un 10 ETH alacağını belirten akıllı bir sözleşme yapar. Ancak, kazanmazlarsa Bob 5 ETH alır.
  3. John daha sonra akıllı sözleşmeye 10 ETH koymalı ve Bob 5 ETH koymalıdır.
  4. Ethereum blockchain, Dünya Kupası’nı kimin kazandığını bulmak için binlerce web sitesinde arama yapabilir..
  5. Sonuç onaylanır onaylanmaz akıllı sözleşme ya John’a ya da Bob’a otomatik olarak ödeme yapacaktır..
  6. Tüm bunlar güvenilir bir üçüncü taraf olmadan gerçekleştirilir.

Yukarıdaki örnekten de göreceğiniz gibi, Ethereum’un bir işlemi onaylamak veya doğrulamak için üçüncü bir tarafa ihtiyacı yoktur, yani ‘merkezi olmayan’ bir işlemdir. Bu, ağın tek bir kişi veya şirket veya bir merkez bankası veya hükümet tarafından kontrol edilmediği anlamına gelir.

Bunun yerine, bir işlem Ethereum topluluğu tarafından doğrulanır, aksi takdirde ‘madenciler’ olarak adlandırılır. Madenciler, Ethereum ağına özel bir cihaz bağlayarak Ethereum blok zincirindeki işlemleri onaylamalarına olanak tanır. Bu, üçüncü taraf bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Her neyse, Ethereum blok zincirinin Ether (kısaca ‘ETH’) adı verilen kripto para birimi vardır. Maksimum 21 milyon jetonla sınırlanacak olan Bitcoin’in aksine, verilebilecek Ether miktarında maksimum sınır yoktur..

Ancak kurucusu Vitalik Buterin’e göre, bu miktar yakında yaklaşık 100 milyon jetonla sınırlanacak. Temmuz 2018’de yazıldığı sırada, mevcut arz 100 milyon ETH’nin biraz üzerinde, bu da yakında daha fazla madeni para çıkarılmayacağını gösteriyor..

Ethereum ve Vitalik Buterin - Haber dozlarıKaynak: haber dozları

Artık Ethereum’un ne olduğunu bildiğinize göre, Ripple vs Ethereum rehberimin sonraki bölümü Ripple’ın ne olduğuna bakacak.!

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Ripple nedir?

Ripple logosu

Ripple blok zinciri ilk olarak 2012’de Ethereum’dan üç yıl önce oluşturuldu. Ripple Labs adlı özel bir kuruluş tarafından tasarlandı, inşa edildi ve piyasaya sürüldü. Ripple laboratuvarları San Francisco’da.

Kurucuların amacı, bankalar tarafından yurtdışına para transfer etmek için kullanılan sınır ötesi ödeme sistemine meydan okuyabilecek bir blok zinciri protokolü oluşturmaktı. İlginç bir şekilde, Ripple Labs özellikle bankacılık sektörüne odaklansa da, herkes Ripple blok zincirini para gönderip almak için kullanabilir. Açık piyasada Ripple coin (XRP) ticareti de yapılabilir..

Ripple ve XRP arasındaki fark hakkında, basit terimlerle açıklayacağım genellikle biraz kafa karışıklığı vardır. İnsanların ve bankaların para gönderip almasına izin veren blockchain protokolüne ‘Ripple’ denir. Bu, ağı destekleyen gerçek teknolojidir.

Ripple blok zincirinin üzerinde çalışan kripto para biriminin adı, değeri temsil etmek için kullanılan “XRP” dir..

Tıpkı Ethereum gibi, Ripple protokolü de bir fon hareketini doğrulamak için hiçbir aracıya veya üçüncü tarafa ihtiyaç duymaz, bu da insanların tamamen eşler arası XRP paraları gönderebileceği ve alabileceği anlamına gelir.

Not: Eşler arası, “Kişiden kişiye” demenin başka bir yoludur ve basitçe, insanların üçüncü bir taraf olmadan doğrudan değer alışverişinde bulunmaları anlamına gelir.

Temmuz 2018’de yazıldığı sırada, dolaşımda olan maksimum 100 milyar üzerinden 60 milyar Ripple coin var..

Artık Ripple ve Ethereum’un ne olduğunu bildiğinize göre, ‘Ripple vs Ethereum’ rehberimin bir sonraki bölümü her iki blok zincirinin de nasıl performans gösterdiğine bakacak.!

Verim

Ethereum

Bir kullanıcı başka birine para transfer etmeye karar verdiğinde, Ethereum blok zinciri, gönderenin veya alıcının nerede olduğuna bakılmaksızın bunu yaklaşık 16 saniye içinde yapabilir..

Bu, normalde yaklaşık 10 dakika süren Bitcoin blok zincirinden çok daha hızlıdır. Tıpkı Bitcoin gibi, Ethereum blok zinciri de popüler hale geldi ve işlem ücretleri biraz daha pahalı olmaya başladı.

Ocak 2018’deki en yoğun döneminde, işlem ücretleri ortalama 4 dolardı, bu da Ethereum’u küçük miktarları transfer etmek için kullanmanın ekonomik olmadığı anlamına geliyordu. Bununla birlikte, Temmuz 2018’de yazı yazılırken, bu miktar o zamandan beri 1 doların altına düşürülmüştür..

Ethereum geliştiricileri için daha da endişe verici bir konu, ağın işlemleri “ölçeklendirme” yeteneğidir. İnsanlar ölçeklenebilirlik hakkında konuştuğunda, bir sistemin kaç işlemle başa çıkabileceğini ve içinden geçen işlem sayısıyla büyüyüp büyüyemeyeceğini anlamak için kullanılır..

Ripple vs Ethereum Ethereum İşlem Tablosu

Blockchain endüstrisinin dışında bile, her sistemin ölçeklendirebileceği maksimum miktarda işlem vardır. Örneğin, ödemeyi düzenleyen Visa, saniyede maksimum 50.000 işlemi gerçekleştirebilir, bu da işlemesi gerekenden neredeyse 30 kat daha fazladır.!

Ne yazık ki Ethereum saniyede maksimum 15 işlem gerçekleştirebiliyor. Küresel bazda kullanılacaksa, özellikle akıllı sözleşme teknolojisinin dünya çapında benimsenmesini istiyorsa, bu konuda önemli ölçüde iyileştirmesi gerekir..

Bunun neden bir sorun olduğu hakkında size bir fikir vermek gerekirse – 2017’nin sonlarında, popüler Ethereum dApp Crypto-Kitties sistemin başa çıkabileceğinden çok daha fazla işlem gerçekleştirirken Ethereum ağı neredeyse çöktü.

Ekip bu sorunların farkında ve daha sonra kısaca bahsedeceğim birkaç çözüm üzerinde çalışıyor..

Her neyse, Ethereum’un performans seviyelerini bildiğinize göre, Ripple vs Ethereum rehberimin bir sonraki bölümü, Ripple’ın nasıl karşılaştırdığına bakacak.!

Dalgalanma

Ripple blok zincirinin performansı söz konusu olduğunda, bazı belirgin farklılıklar vardır. Bir kullanıcı başka bir kişiye XRP coin gönderdiğinde, işlemin doğrulanması ortalama 4 saniye sürer. Ethereum hala 16 saniyede çok iyi olmasına rağmen, bu Ripple blok zincirini yaklaşık 4 kat daha hızlı hale getiriyor.

Ripple blok zincirini kullanırken işlem ücretleri de önemli ölçüde daha düşüktür. Her işlem için standart bir 0.00001 XRP ücreti vardır. XRP, 2018’in başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,29 $ ‘a ulaştığında bile, bu sadece 0,0000329 $’ a ulaştı! Bu miktar o kadar düşük ki Ripple kullanarak para göndermek neredeyse ücretsiz..

Ripple vs Ethereum argümanının en önemli yönlerinden biri ölçeklenebilirlik ile ilgili. Daha önce Ethereum’un saniyede yaklaşık 15 işlem gerçekleştirebileceğinden bahsetmiştim. Ripple XRP saniyede yaklaşık 1.500 işleyebilir ki bu Ethereum’dan önemli ölçüde daha fazladır.!

Ripple vs Ethereum Ripple TPSKaynak: dalgalanma

Nihayetinde, performans açısından Ripple, işlemleri işlemek için kesinlikle daha iyi bir blok zinciridir. Bu, Ripple’ın teknolojisini hedefledikleri sınır ötesi ödeme endüstrisi için son derece uygun hale getiriyor.

Pratik olarak dünyadaki her banka şu anda, bankaların uluslararası bazda işlem yapmasına izin veren SWIFT adlı bir finansal aracı kullanıyor. Bununla birlikte, SWIFT sistemi yavaş ve pahalıdır, bu da Ripple’ın bankalar arası işlemler için ideal olduğu anlamına gelir..

Artık iki blok zincirinin nasıl performans gösterdiğini bildiğinize göre, Ripple vs Ethereum rehberimin bir sonraki bölümünde iki takım hakkında kısaca bahsedeceğim.!

Takımda kim var?

Ethereum

Ethereum projesini destekleyen ana ekip, bir grup son derece yetenekli geliştiriciden oluşan Ethereum Vakfı’dır. Vakıf, insanları Ethereum platformu hakkında tanıtmak, geliştirmek, desteklemek ve eğitmekten sorumludur. Bu ekip, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından yönetilmektedir..

Bununla birlikte, merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir proje olarak, Ethereum platformunda yapılacak herhangi bir değişiklik için topluluktan çoğunluk oyu almaları gerekir. Bunun bir örneği, Ethereum’un şimdi Ethereum Classic olarak adlandırılan orijinal blok zincirinden kurtulmasına neden olan meşhur ‘Ethereum Split’ idi..

Ethereum kullanıcılarının çoğu, bir bilgisayar korsanı 50 milyon dolardan fazla değerde ETH çaldığı için orijinal blok zincirinin bir ‘çatalını’ oluşturmak istedi. İnsanların çoğu çatalı yapmak istemeseydi bu mümkün olmazdı!

Dalgalanma

Öte yandan Ripple XRP biraz farklı. Temel teknolojide değişiklik yapabilen ana şirket Ripple Labs tarafından yönetiliyor. Ripple Labs, San Francisco merkezlidir ve finans endüstrisi ile ortaklıklar kuranlardır..

Ripple’ın ana yüzü, kuruluşların CEO’su Brad Garlinghouse’dur. Garlinghouse çok iyi biliniyor çünkü sık sık canlı TV şovlarında halkın karşısına çıkıyor. Ripple Labs’ın bir diğer tanınmış yüzü de, düzenli olarak TV programlarına katılan şirket Başkanı Chris Larsen..

Ripple ve Ethereum Brad Garlinghouse, Ripple CEO'su

Forbes’a göre Larson, 5,19 milyar XRP coin’e sahip. Ocak 2018’de Ripple tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında bunun değeri ne kadardı? Daha fazla 16 milyar $! vay…

Temmuz 2018’de yazıldığı sırada, dolaşımda olan olası 100 milyarlık 60 milyar Ripple coin var. Bununla ilgili ana sorun, kalan 40 milyarın (% 40) Ripple Labs tarafından tutulması ve kontrol edilmesidir..

Bu önemli bir yüzde, bu yüzden bazı insanlar Ripple diyor "merkezileştirilmiş ”. Ripple Labs çıkarırsa veya daha da kötüsü, açık piyasada gerçekten büyük miktarda XRP satarsa, potansiyel olarak fiyatının düşmesine neden olabilir..

Bu Ethereum’dan çok farklı çünkü Ethereum Vakfı bu kadar önemli miktarda coin’i kontrol etmiyor..

Artık her projenin arkasındaki ana liderleri bildiğinize göre, Ripple vs Ethereum rehberimin bir sonraki bölümü, her bir blok zincirinin nasıl fikir birliğine vardığına bakacak..

Ripple vs Ethereum: Fikir Birliğine Ulaşma?

Ripple vs Ethereum rehberimi bu noktaya kadar okuduysanız, artık her ikisinin de merkezi olmadığını biliyorsunuz, yani bir fon hareketini doğrulamak ve onaylamak için hiçbir üçüncü taraf veya aracının gerekli olmadığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, her iki blockchain projesinin de bunu yapma yolları var, bunu aşağıda açıklayacağım.

Bunu yapmadan önce, kısaca “Konsensüs Mekanizması” ile ne demek istediğimi açıklamak istedim. Blok zincirleri, işlemleri onaylayan merkezi bir sisteme sahip olmadığından, bunun yerine bu sorumluluğu birden çok cihaza dağıtırlar..

Kripto para dünyasında bu cihazlara ‘düğümler’ denir. Bir işlem onaylanmadan ve blok zincirine gönderilmeden önce, belirli bir düğüm yüzdesinin her şeyin geçerli olduğunu kabul etmesi gerekir. Bir anlaşmaya vardıklarında buna ‘fikir birliği’ denir.

Bunu yapmak için ağ, insanların göndermeye çalıştıkları paraya sahip olmalarını ve aynı paranın iki kez harcanmamasını sağlayan kriptografik bir algoritmaya dayanır..

Ethereum’un nasıl fikir birliğine vardığını öğrenerek başlayalım!

Ethereum: İşin Kanıtı

Ripple ve Ethereum Karşılaştırması | Proof of Work vs Proof of StakeKaynak: blockgeeks

Ethereum, ilk kripto para birimi olan Bitcoin’den altı yıl sonra yaratılmış olsa da, yine de “Proof-of-Work” adı verilen aynı fikir birliği mekanizmasını kullanıyor. Proof-of-Work’ün nasıl çalıştığını anlamanın en kolay yolu, çok karmaşık bir bulmaca hakkında düşünmektir..

Ethereum blok zinciri, hiçbir insanın kendi başına çözemeyeceği kadar karmaşık rastgele bir bulmaca yaratır. Sonuç olarak, ‘düğümler’ gereklidir.

Ethereum ağına bağlı her düğüm, bu bulmacayı deneme yanılma yoluyla çözmeye çalışır. Bu, cihazın doğru cevabı bulana kadar bulmacanın cevabını tahmin etmeye devam ettiği anlamına gelir! Ağ, yaptığı anda işlemin geçerli olduğunu onaylayabilir.

Biraz oyuna benzer çünkü cevabı ilk bulan düğüm ödülü alır, bu da Ether’dir! Esasen, kişi katkıda bulunmaya karar verdiği hesaplama gücü ne kadar fazlaysa, madencilik ödülünü kazanma şansı o kadar artar..

Ethereum tarafından kullanılan Proof-of-Work modeli Bitcoin’den biraz farklıdır çünkü "Ethash". İnsanların ASIC denilen pahalı donanımları kullanmasını önlemek için Ethash kuruldu.

Bu, Bitcoin ile ilgili büyük bir sorundur, çünkü en çok paraya sahip olanlar her zaman madencilik ödülünü kazanma şansına sahiptir çünkü büyük miktarlarda ASIC satın alabilirler. Bu, düzenli olarak tüm Bitcoin ödüllerinin% 50’sinden fazlasını kontrol eden sadece 4 madencilik havuzuyla sonuçlandı..

Ethash, Ethereum madenciliği için yalnızca temel GPU’ların kullanılabilmesini sağlar, bu da çok daha adil bir sistem olduğu anlamına gelir. Ancak Mart 2018’de ASIC üreticisi Bitmain’in Ethereum ağıyla uyumlu olabilecek bir ASIC oluşturma sürecinde olduğu bildirildi..

Ethereum Proof-of-Work Modelinin ana sorunlarından biri, çok sayıda işlemi ölçeklendirememesidir. Ağ, saniyede maksimum 15 işlemi ölçeklendirebilir. Bu, Ethereum’un küresel bazda ölçeklenmesi için gereken seviyelere yakın bir yerde değil.

İyi haber şu ki, ekip bunun üzerinde çalışıyor. Proof-of-Stake adlı yeni bir fikir birliği mekanizmasına geçmenin yanı sıra “Sharding” ve “Plasma” adlı iki yeni protokolün kurulmasının Ethereum’un saniyede binleri ve işlemi işlemesine izin vereceği umulmaktadır..

Artık Ethereum’un nasıl fikir birliğine vardığını bildiğinize göre, Ripple vs Ethereum rehberimin bir sonraki bölümü, Ripple’ın bunu nasıl yaptığına bakacak.!

Dalgalanma: Federe Bizans Anlaşması

Ripple, Federated Byzantine Agreement (FBA) adlı bir fikir birliği mekanizması kurdu. Bu özel model, işleri Proof-of-Work’ten biraz farklı yapıyor.

“Daire” olarak adlandırılan belirli sayıda başka düğüme güvenmek için bir düğüm seçimi gerekecektir. Ripple ağının tamamı, birbiriyle örtüşen birçok farklı çemberden oluşur; bu, bir şekilde her düğümün birbirine bağlı olduğu anlamına gelir..

En önemli fark, GPU’lu herkesin ağa katkıda bulunmasına izin veren Ethereum’un aksine, Ripple’ın “İşlem Doğrulayıcılar” adlı bir şey kullanmasıdır. İşlem doğrulayıcı olabilecek tek kişi Ripple teknolojisini kullanan bankalardır..

Bu hala merkezi olmayan bir sistem olsa da (çünkü Ripple ağı üzerinde tek bir otoritenin kontrolü yoktur), "topluluk duygusu ”, Ethereum’da görüldüğü gibi.

Artık her bir blok zincirinin nasıl fikir birliğine vardığını bildiğinize göre, Ripple vs Ethereum rehberimin son kısmı, projelerin şu ana kadar nasıl performans gösterdiğine bakacak! İlk olarak, Ethereum ile Ripple arasındaki bazı farkları vurgulamak için bir karşılaştırma tablosu oluşturdum..

Karşılaştırma Tablosu

  Konsensüs Mekanizması İşlem sayısı / s Market değeri Dolaşımdaki Arz Lansman tarihi Takım / Organizasyon İşlem ücretleri
Dalgalanma FBA 1500 18 Bil 40 milyar 2012 Ripple Labs <0,01 ABD doları
Ethereum PoW 15 44 Bil 100 Mil 2015 Temmuz Ethereum

Yapı temeli

<1 $

Hikaye şimdiye kadar

Hem Ethereum hem de Ripple XRP, ilk piyasaya sürüldüklerinden beri iyi performans gösterdi. Dikkate alınması gereken en önemli şey, birbirleriyle rekabet etmemeleridir..

Ethereum akıllı sözleşmelerle ilgilenirken, Ripple bankacılık sektörünü hedefliyor. Bu, her iki projenin de diğerinin ne yaptığı konusunda endişelenmeden uzun vadeli başarı elde edebileceği anlamına gelir.!

Ethereum

ETH’nin inanılmaz başarısına hızlıca bir göz atalım. 2015’te piyasaya sürüldüğünde 100 ETH satın almış olsaydınız, size toplam 283 dolara mal olacaktı. Bunu Ocak 2018’e kadar tutmuş olsaydınız, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.389 $ ‘a ulaştığında, 100 ETH’niz 138.000 $’ dan daha değerli olurdu! Yalnızca 2017’de Ethereum, fiyatını% 10.000’den fazla artırdı.

Ripple vs Ethereum GrafikleriKaynak: coinmarketcap

Diğer akıllı sözleşme protokolleri Ethereum’dan daha iyi performans gösterebilmesine rağmen (diğer adıyla "Ethereum killers ”), hala Bitcoin’in arkasındaki en değerli ikinci kripto para birimidir.

Ancak Ethereum’un yerini koruması için ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmesi gerekiyor. Hiçbir küresel ağ saniyede sadece 15 işlemle hayatta kalamaz, bu nedenle ‘Proof-of-Stake’, ‘Sharding’ ve ‘Plasma’ kombinasyonunun hatasız gerçekleşeceği umulmaktadır..

Dalgalanma

Ripple, kısa ömrü boyunca da çok başarılı bir yolculuk geçirdi ve XRP şu anda dünyanın en popüler üçüncü kripto para birimi. İlginç bir şekilde, Ocak 2018’de, kısa bir süre için Ethereum’u geride bırakarak iki numara oldu..

2017’de Ripple, fiyatını yılın başında 0,0065 $ ‘dan önemli bir 2,40 $’ a yükseltti! Bu 380 kattan fazla bir artış.

Ripple Labs’in genel amacı, teknolojilerinin trilyon dolarlık sınır ötesi ödeme endüstrisine hizmet etmesine izin vermekti. Yalnızca 6 yıldır faaliyette olsalar da, xCurrent protokolleri zaten 100’den fazla farklı banka tarafından kurulmuş durumda..

Ripple, Credit Agricole, Santander ve hatta Bank of America dahil olmak üzere dünyanın en büyük bankalarından bazılarıyla şimdiye kadar anlaşmalar yaptı! Bu bankalar yalnızca Ripple protokolünü test ediyor olsalar da, finans kurumlarının bunu tüm bankalar arası transfer ihtiyaçları için kullanacakları umuluyor..

Bu nedenle, Ethereum teknolojisini geliştirmeye odaklanırken, Ripple yaptıkları bankacılık ortaklıklarının sayısını sürekli olarak artırmaya odaklanıyor..

Ripple vs Ethereum: Sonuç

Ripple vs Ethereum rehberimin sonu bu! Baştan sona okuduysanız, artık her bir projenin ne yaptığını ve onları neyin farklı kıldığını gerçekten iyi anlamış olmalısınız..

Bu projelerin her ikisi de blockchain teknolojisini kullanıyor olsa da tamamen farklı sektörleri hedefliyor. Bununla birlikte, ikisinin gerçek performansını karşılaştırmaya gelince, Ripple daha iyi bir blok zinciridir. XRP işlemleri yalnızca daha hızlı ve daha ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda Ethereum’dan çok daha fazlasını ölçeklendirebilirler..

Ancak Ethereum’un “Proof-of-Stake” e geçişinin yanı sıra “Sharding” ve “Plasma” yükseltmelerinin sonucunu görmek ilginç olacak. Kim bilir, belki gelecekte Ripple’den daha iyi performans gösterecek!

Bence her iki projenin de blockchain endüstrisinde çok parlak bir geleceği var. Ama ne düşünüyorsun? Ethereum’un teknolojisini geliştirebileceğinden emin misiniz? İkisinden bir favorin var mı?

Düşünceleriniz ne olursa olsun, onları aşağıdaki yorum bölümünde bırakmaktan çekinmeyin.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me