Yeni başlayanlar için kripto rehberine hoş geldiniz! Bugün size SegWit’in ne olduğunu anlatacağım.

Piyasada yüzlerce kripto para birimi var ve bunların her birinin çalışma şekillerine rehberlik eden bir dizi kuralı var. Bu kurallar kümesine protokol. Peki, bunların SegWit ile ne ilgisi var? SegWit nedir?

Tüm bilgisayar programları gibi kripto para birimlerinin de güncellenmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor. Düzeltilmesi gereken hatalar ve aksaklıklar keşfedilir. Dizüstü bilgisayarınız kapatıp güncelleme yapmanızı istediğinde olan budur.

Bir kripto para biriminin güncellenmesi veya iyileştirilmesi gerektiğinde, protokolünde değişiklikler yapılmalıdır. SegWit, geçen yıl Bitcoin protokolünde yapılan bir güncellemeydi.

Bu kılavuzda size SegWit hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım. Size SegWit’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlatacağım. Ayrıca Bitcoin ağında ne gibi iyileştirmeler yaptığını ve bu iyileştirmelerin kullanıcıları için ne anlama geldiğini de anlatacağım..

Bu kılavuzun sonunda kendinize asla “SegWit nedir?” Diye sormanız gerekmeyecek. tekrar.

SegWit’in nereden geldiğine ve neyi başarmaya çalıştığına bakarak başlayalım …

SegWit’in Hikayesi

Segwit Nedir - Segwit Logosu

Bulunan En Son Coinbase Kuponu:

SegWit fikri ilk olarak Pieter Wuille tarafından 2015 yılında bir Bitcoin konferansında tanıtıldı. Wuille, bir Bitcoin geliştiricisi ve finansal hizmetler için dijital güvenlik konusunda uzmanlaşmış bir yazılım şirketi olan Blockstream’in kurucu ortağıdır..

Wuille, SegWit’i Bitcoin protokolündeki bir kusura çözüm olarak önerdi. Yazılım geliştirmede kusurlara çözüm olarak adlandırılır yamalar. Düzeltmek istediği sorunun adı işlem esnekliği. İşlem esnekliği, Bitcoin’in küçük işlem bilgileri parçalarını değiştirerek kullanıcılardan çalınabileceğini söylemenin çılgınca bir yoludur. Merak etmeyin, tüm bunları bir sonraki bölümde daha ayrıntılı olarak ele alacağım..

Wuille’in SegWit önerisi Bitcoin topluluğunda büyük bir tartışmaya neden oldu ve yayınlanmadan önce neredeyse iki yıl geçti. Nihayet 23 Ağustos 2017’de etkinleştirildi. Aynı yama, Litecoin protokol 10 Mayıs 2017.

Not: Litecoin, kodu Bitcoin protokolüne dayanan bir kripto para birimidir. Çok benzer oldukları için işlemlerin şekillendirilebilirliği sorununu paylaştılar..

SegWit, işlem esnekliği sorununu düzeltti ve Bitcoin protokolünde başka bazı iyileştirmeleri de mümkün kıldı. Bununla birlikte, hala birçok eleştirisi var ve Bitcoin ağının tüm kullanıcıları değişiklikleri memnuniyetle karşılamadı. Bitcoin topluluğunun bazı üyeleri SegWit’e o kadar katılmıyor ki rakip kripto para birimlerini yarattılar.!


Bunlardan herhangi birine girmeden önce, işlemlerin şekillendirilebilirliği sorununa daha yakından bakalım. Öyleyse, işlem esnekliği nedir ve SegWit bunu durdurmak için ne yapıyor??

İşlem esnekliği oldukça karmaşıktır. Bunu anlamak için önce Bitcoin işlemlerinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir….

Blockchain’in Temelleri

Bitcoin, adı verilen binlerce bilgisayardan oluşan devasa bir ağdır. düğümler. Her düğüm, şimdiye kadar yapılmış her Bitcoin işleminin tam kaydını tutar. Bu kayda bir blok zinciri.

Yeni işlemlerin işlenmesiyle ilgili işlerin çoğu, adı verilen özel düğümler tarafından yapılır. madenciler. Kullanıcılar, yaptıkları iş için madencilere işlem ücreti öderler. Yeni işlemler yalnızca madenciler onları adı verilen işlem gruplarına koyduktan sonra blok zincirine eklenebilir. bloklar. Bitcoin blok zincirindeki her blok 1MB işlem bilgisi içerir.

Etrafta almalı 10 dakika ağın bir işlem bloğunu işlemesi için, ancak çok daha uzun sürebilir. Bitcoin ağı arasında işleyebilir 3-7 saniye başına işlem (Tx / s). Ancak, ağ meşgul olduğunda bu çok yavaşlayabilir.

Şimdi size Bitcoin işlemlerinin ne kadar basit çalıştığını göstermek için iki örnek kullanacağım. İlki standart bir Bitcoin işlemi olacak. İkincisi, bir kullanıcının Bitcoin’i başka bir kullanıcıdan çalmak için işlemin şekillendirilebilirliğinden yararlandığı bir işlem olacaktır..

Yeni Başlayanlar İçin İşlemler

Lucy, Jude’a 10 Bitcoin (BTC) göndermek istiyor. Bunu yapmak için Lucy ve Jude’un iki tür bilgiye ihtiyacı vardır:

  • Bir genel adres: Bu bir Bitcoin e-posta adresi gibidir. Genel adres, Lucy’nin Bitcoin’i gönderebileceği dijital bir konumdur. Jude’un herkese açık bir adresi var teslim almak Bitcoin. Genel adresler tüm ağ tarafından görülebilir.
  • Özel bir anahtar: Genel adresler e-posta adresleri gibiyse, özel anahtarlar şifreler gibidir. Halka açık adreslerin ve dolayısıyla Bitcoin’in kendisinin Lucy ve Jude’a ait olduğunu kanıtlıyorlar. Lucy’nin özel anahtarını yalnızca Lucy görebilir ve yalnızca Jude, Jude’un özel anahtarını görebilir.

Bakalım Bitcoin ağında işlem nasıl görünüyor…<

Standart Bitcoin İşlemi

Segwit Bitcoin İşlemleri nedir

10BTC, Lucy’den Jude’a nasıl gider??

  1. Lucy ağa bir istek yayınlar. Talep Jude’un açık adresini, gönderilen miktarı (10BTC) ve madenciler için bir işlem ücretini içerir. Ayrıca Lucy’nin özel anahtarını içerir imza Bunu gönderecek 10 BTC’ye sahip olduğunu kanıtlamak için kullanıyor. Bu imza bilgisi denir tanık verileri.
  2. Madenciler işlemi gerçekleştirir. Lucy’nin bilgilerini Jude’la bir araya getirdiler ve şifrelemek o. Bu, bilgileri bir bilgisayar kodu satırına dönüştürdükleri anlamına gelir. Bu koda İşlem Kimliği.
  3. İşlem kuyruklar, işlenmeyi bekliyor. Lucy düşük bir işlem ücreti eklemişse, uzun süre sıraya girebilir! Bir restoranda yemek sipariş etmek gibidir. Garsona bahşiş vermezseniz yemeğinizin gelmesi uzun zaman alabilir! Lucy işlemi daha yüksek bir ücret karşılığında tekrar göndererek süreci hızlandırabilir. İşlem kimliği artık diğer kullanıcıların işlem kimliklerine eklenir ve tekrar şifrelenir. Bu işlem, 1MB işlem bilgisi limitine ulaşılana ve bir blok oluşana kadar devam eder..
  4. Blok onaylandı. Blok, ağa yayınlanır ve tüm düğümlerin yarısından fazlası, içindeki bilgilerin geçerli olduğunu kabul ederse, onaylanabilir ve blok zincirine eklenebilir. Jude, Lucy’den 10BTC alıyor.

Çoğu Bitcoin işlemi bu şekilde gerçekleşir. Ardından, işlemlerin şekillendirilebilirliğinin işlemleri nasıl etkileyebileceğini göstermek istiyorum ve ardından SegWit’in bu konuda ne yaptığını sorabiliriz.?

İşlem Biçimlenebilirliği Nasıl Çalışır?

Segwit İşlemi Geliştirilebilirliği ve Onaylanmamış Değişim Nedir?

Tekrar örneği kullanarak, işlemlerin şekillendirilebilirliğinin Jude tarafından Lucy’yi 10 yerine 20 BTC göndermesi için kandırmak için nasıl kullanılabileceğini göstereceğim. İşleyiş şekli …

Bitcoin’in kodundaki işlem şekillendirilebilirlik hatası, Jude’un işlem onaylanmadan önce Lucy’nin şahit verilerini değiştirmesine izin veriyor. Bu, işlemin kendisini değiştirmeden işlem kimliğini değiştirir (ki bu hala Lucy’den Jude’a 10 BTC gönderilmektedir).

Bu değiştirilmiş işlem ağ tarafından onaylandığında, orijinal işlemi iptal eder. Şimdi Jude, Lucy ile temasa geçerek 10 BTC almadığından şikayet etmek için!

Lucy kontrol eder ve orijinal işlemin gerçekleşmediğini görür. Şimdi daha yüksek bir işlem ücreti ekliyor ve tekrar gönderiyor. Bu yeni işlem ağ tarafından işlenir. Jude, 10 Bitcoin daha alıyor!

Lucy, madenciler ve ağın geri kalanı bunun olduğunu bilmenin hiçbir yolu yok. İşlemler onaylandıktan ve blok zincirine eklendikten sonra değiştirilemez veya silinemez. Aşağıda, Bitcoin ağı için işlem esnekliğinin ne kadar ciddi bir sorun olduğunu gösteren bir grafik bulunmaktadır..

Kabul Edilen ve Reddedilen Segwit İşlemleri Nedir?Kaynak: bitcoinmagazine

İşlem esnekliğinden etkilenen işlemler kırmızı ile gösterilmiştir..

Peki, SegWit nedir ve işlemlerin şekillendirilebilirliği sorununu çözmek için ne yapar??

İşlem Yapılandırılabilirliğine Yama Yapma

Daha önce de bahsettiğim gibi SegWit, işlemlerin esnekliğini önlemek için Pieter Wuille tarafından tasarlanmış bir yamadır. Çalışma şekli oldukça basit. Wuille, tanık verilerinin işlem kimliklerini değiştirmek için kullanılmasını önlemek için, verilerin işlemden kaldırılmasını önerdi! Basit, doğru?

SegWit’in tam adı bir ayrılmış tanık. Ayrılma, kaldırmak veya ayırmak anlamına gelir, bu nedenle SegWit, tanık verilerini kaldırmak anlamına gelir.

Ayrılmış bir tanık bir Yan zincir Tanık verilerinin ana blok zincirinden uzakta depolandığı yer. Bu, işlem kimliklerinin Jude gibi dürüst olmayan kullanıcılar tarafından değiştirilmesini önler!

Bitcoin SegWit ile ilgili akıllıca olan şey, geriye dönük uyumlu. Bu, SegWit Bitcoin protokolüyle güncellenen düğümlerin, güncellenmemiş düğümlerle hala çalışabileceği anlamına gelir. Bu tür güncellemelere yumuşak çatal. Geriye dönük olarak uyumlu olmayan güncellemeler çağrılır sert çatallar. Sert çatallar ağları bölebilir ve yeni kripto para birimlerinin oluşturulmasına yol açabilir.

Pieter Wuille, SegWit’in geriye dönük uyumlu olmasını ve dolayısıyla bir soft-fork güncellemesi olmasını istedi. Bunu yapmak için, tanık verilerinin hala ana blok zincirine kaydedilmesi için tasarlaması gerekiyordu. Bulduğu çözüm, SegWit yan zincirindeki bir bloğun tüm tanık verilerini şifrelemek ve bunu depolamaktı. kök kodu ana blok zincirinde. Bu, Bitcoin SegWit’in bir hard-fork güncellemesi olmadan işlem esnekliğini düzeltmesine izin verdi.

Artık ayrılmış tanıklığın işlemlerin şekillendirilebilirliğini nasıl engellediğini biliyorsunuz, ancak SegWit Bitcoin’in hikayesi burada bitmiyor. SegWit, Bitcoin ağını, Pieter Wuille’in yarattığı zaman aklına bile gelmediği şekillerde etkiledi.!

Şimdi size bundan bahsedeceğim ölçeklenebilirlik ve yıldırım ağı. Ölçeklenebilirlikle başlayacağım…

Peki, SegWit ölçeklenebilirliği nedir?

Bitcoin SegWit Ölçeklenebilirliği

Öncelikle ölçeklenebilirliğin ne olduğunu açıklamama izin verin. Ölçeklenebilirlik, bir ağın işlem hızları düşmeden çok büyük miktarlarda işlemi gerçekleştirebilme yeteneğidir. Bir ağ ölçeklenebilirse, işlemleri büyüdükçe daha hızlı veya daha hızlı işleyebilecektir. Maalesef çoğu kripto para birimi işlemleri gerçekleştirir Yavaş büyüdükçe.

Kripto para birimlerinin ölçeklenebilirlik sorunu vardır çünkü işlemler uzlaşma. Daha önce de bahsettiğim gibi, Bitcoin ağındaki düğümlerin yarısından fazlasının, blok zincirine eklenmeden önce bir işlemin geçerli olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Ağda ne kadar çok düğüm varsa, bir anlaşmaya varmak o kadar uzun sürer veya uzlaşma. 

Bitcoin topluluğu uzun süredir ağı ölçeklendirmenin farklı yollarını tartışıyor. Platform daha popüler hale geldikçe sorun daha da kötüleşiyor, bu nedenle bir çözüm bulmak için zaman azalıyor.

Pieter Wuille, Bitcoin SegWit’i yarattığında, yanlışlıkla ağın ölçeklenebilirliğini de geliştirdi! Almak için kullanılan tanık verileri % 65 her Bitcoin bloğunun. Tanık verilerini kaldırarak, SegWit Bitcoin blokları artık çok daha fazla işlem bilgisi için yer açıyor.

Her bloğun artık bir seti var blok ağırlığı 4MB ile sınırlandırılmıştır. Bir bloğun ağırlığı, ana blok zincirinde depolanan 1 MB’lık bilgi ile yan zincirde depolanan tanık verilerinin birleşimidir. Ayrılmış bir tanık, ağın genel Bitcoin blok zinciri boyutunu değiştirmeden daha fazla işlem yapmasına izin verir..

Öyleyse, birisi size “SegWit ölçeklenebilirliği nedir?” Diye sorarsa Bitcoin ağında daha fazla işlem gerçekleştirmenin bir yolu olduğunu onlara söyleyebilirsiniz. Ağı yapar çakmak Bitcoin blok zinciri boyutunu etkilemeden işlemlerden tanık verilerini kaldırarak.

Şimdi size SegWit’in mümkün kıldığı bir başka heyecan verici gelişmeden bahsetmek istiyorum. SegWit şimdilik ne kullanılıyor??

Kripto Borsalarını Diğerleriyle Yan Yana Karşılaştırın

Biliyor musun?

Ticaret hedefleriniz için hangi kripto borsalarının en iyisi olduğunu hiç merak ettiniz mi??

Görmek & TOP3 kripto borsalarını yan yana karşılaştırın

Yıldırım Ağı

Yıldırım ağı, Bitcoin ölçeklenebilirlik sorununa başka bir çözümdür ve ayrılmış bir tanık olmadan çalışmaz..

Yıldırım ağı, kullanıcıların ödeme kanalları oluşturmasına olanak tanır. mikro ödemeler. Lucy ve Jude’u başka bir örnek için kullanalım:

Jude, Lucy için çalışıyor. Ona günde 1BTC ödüyor. Lucy ve Jude, ana blok zincirindeki işlemi gerçekleştirmek yerine Lucy’nin Bitcoin’i doğrudan Jude’a gönderebileceği özel bir ödeme kanalı kurdu. Ona günde 1BTC’lik bir mikro ödeme gönderiyor. Her mikro ödemenin hem Lucy hem de Jude tarafından imzalanması gerekir. Arandılar çoklu imza işlemleri bu yüzden.

Jude, Lucy için on gün çalışıyor. On günün sonunda Lucy ve Jude ödeme kanalını kapatır. Bu noktada, tüm mikro ödemeler 10BTC için tek bir işlem olarak ağa yayınlanır..

Bunun gibi ödeme kanalları, ana blok zincirinden uzakta gerçekleşen binlerce mikro ödemeden oluşan bir yıldırım ağının temelini oluşturur. İşlemler yalnızca kullanıcılar ödeme kanalını kapattığında ana blok zincirine eklenir. Peki, SegWit bunu mümkün kılmak için ne yapıyor??

Mikroödemeler doğrulanmamış yalnızca ödeme kanalı kapatıldığında ve toplam işlem bakiyesi ağ tarafından işlendiğinde geçerli hale gelen işlemler. Bitcoin SegWit olmadan kullanıcılar, işlemlerin esnekliğini kullanarak çoklu imzalı işlemlerde işlem kimliklerini değiştirebilirler. Bu, sistem için kaos anlamına gelir ve onu tamamen çalışmaz hale getirir..

Artık SegWit’in ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve Bitcoin ağı için ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Bitirmeden önce size SegWit ile ilgili harika olan şeylerin kısa bir özetini vereceğim. Ayrıca size eleştirilerden ve neden olduğu bazı sorunlardan da bahsedeceğim…

Nedir SegWit: Artıları

başparmak havaya PRO’lar

İşlem esnekliği geçmişte kaldı. SegWit, Bitcoin protokolündeki büyük bir soruna basit ve yaratıcı bir çözümdür.

Bitcoin işlemleri daha hızlı. SegWit, Bitcoin blok zincirini daha hafif hale getirir. Genel Bitcoin blok zinciri boyutunu artırmadan daha fazla işlem yapılmasına izin verir.

Bitcoin işlemleri daha ucuz. Daha yüksek işlem hızı, daha düşük işlem ücretleri anlamına gelir. Bitcoin işlem ücretleri inanılmaz derecede yüksek olabilir, bu nedenle onları aşağı çeken herhangi bir değişiklik topluluk tarafından memnuniyetle karşılanmalıdır..

Yeni ve heyecan verici gelişmeler mümkün. Bitcoin milyonlarca insandan oluşan bir ağa hizmet edecekse, ölçeklenebilirlik sorununu çözmesi gerekir. SegWit, yıldırım ağı gibi ölçeklenebilirlik projelerini gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olur.

 SegWit nedir: Eksileri

başparmak aşağı Eksileri

Yeterli düğüm tarafından kullanılmıyor. Pek çok madenci SegWit’i sevmez. Daha düşük ücretler karlarını etkiler ve ayrıca herhangi bir ücret geliri sağlamayan tanık verileri yan zincirini desteklemek zorunda kalmaktan da hoşlanmazlar. Diğer Bitcoin hizmetleri – gibi cüzdanlar – SegWit değişikliklerini desteklemekte de yavaş kaldı. Şubat 2018’de, etkinleştirildikten neredeyse altı ay sonra, yalnızca % 14 Bitcoin işlemleri SegWit Bitcoin kullanılarak yapıldı. Rakamlar o zamandan beri gelişti, ancak ağ hala tamamen güncellenmekten çok uzak..

Uzun vadeli sorunlara kısa vadeli bir çözümdür. Bazı Bitcoin geliştiricileri, SegWit protokolünün ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için yeterince ileri gitmediğinden şikayet ettiler. Bitcoin blok zinciri boyutundaki ve işlemlerin işlenme şeklindeki yalnızca büyük değişikliklerin platformun gelecekte ölçeklenmesine yardımcı olacağını iddia ediyorlar..

SegWit, Bitcoin topluluğunda bölünmelere neden oldu. SegWit’i çevreleyen anlaşmazlıklar birkaç sert çatala neden oldu. Bunlardan en bilineni Bitcoin Cash (BCH).

Artık tüm gerçekleri öğrendiniz, “SegWit nedir?” kendin için. Gitmeden önce sizinle birkaç kapanış konuşmasını paylaşmak istiyorum….

Sonuç

Pieter Wuille SegWit’i tasarladığında, işlem biçimlendirilebilirliğinin neden olduğu sorunları düzeltmek istedi. Ancak SegWit bundan çok daha fazlasını yaptı, Bitcoin platformunun geleceği hakkında büyük bir tartışma yarattı. Bitcoin neredeyse on yaşında. Hala dünyanın en büyük kripto para birimi ama bazıları en iyisi olup olmadığını sorgulamaya başlıyor.

Şimdiye kadar görülen en gelişmiş kripto teknolojilerinden bazılarını sunan yüzlerce yeni blok zinciri projesi var. Bazıları SegWit Bitcoin’i ağ için olumlu bir değişiklik olarak görüyor. Ancak, diğerleri bunu Bitcoin’in sınırlamalarının bir sembolü olarak görüyor.

SegWit tartışması Bitcoin topluluğu genelinde devam ediyor ve artık sözünüze yetecek kadar şey biliyorsunuz. Segwit sizin için nedir? Bitcoin’i geleceğe taşıyacak heyecan verici yeni bir gelişme mi? Yoksa Bitcoin ağının karşılaştığı çok daha büyük sorunlara geçici bir çözüm mü? Bir düşün ve bir dahaki sefere görüşürüz!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me